آشنایی با اعداد جادویی در شبکه های کامپیوتری

این اعداد جادویی معنا های زیادی در این حوزه دارند. با چه تعداد از آن ها آشنایی دارید؟

دسته بندی مفاهیم شبکه در شبکه های بی سیم

 • اصول اولیه شبکه- مفاهیم اصلی در شبکه های کامپیوتری
 • شبکه های بی سیم WiFi و فناوری های مرتبط با آن
 • پروتکل های TCP/IP (پروتکل کنترل انتقال/ پروتکل اینترنت)
 • دسترسی و خدمات اینترنت
 • سرور های پروکسی و فهرست های پروکسی
 • شبکه خانگی- راه اندازه یک شبکه خانگی
 • VPN- شبکه خصوصی مجازی
 • اشتراک گذاری نظیر به نظیر- شبکه نقطه به نقطه[1] (P2P)
 • سخت افزار شبکه
 • شبکه ویندوزی
 • شبکه با استفاده دستگاه های Apple
 • طراحی شبکه برای منازل و دفاتر کاری
 • فناوری بی سیم بلوتوث
 • ویپ- صوت بر بستر پروتکل اینترنت- تلفن اینترنتی
 • آزمون های عملی در شبکه های کامپیوتری
 • اصول پایه ای شبکه های رایانه ای و بی سیم
 • راه اندازی شبکه های کامپیوتری و ارتباطات
 • برنامه های شبکه، به روز رسانی ها و فناوری اطلاعات
 • مقالات و منابع به روز شده
 • فایل های ویدیویی متخصصان خبره

شبکه های کامپیوتری از فناوری های متعددی استفاده می کنند که حاوی اعداد بیشماری است. تعداد معینی از این اعداد و گروهی از اعداد معنای به خصوصی دارند. زمانی که بتوانید معنای تمامی این “اعداد جادویی” را درک کنید. در واقع می توانید محدوده وسیعی از مفاهیم و موضوعات شبکه ای را یاد بگیرید. در ادامه با اعداد جادویی بیشتر آشنا می شویم.

اعداد 1، 6 و 11

شبکه های بی سیم وای فای در باند های فرکانسی خاص که “کانال” نامیده می شوند کار می کنند. استاندارد اصلی وای فای مجموعه ای از کانال ها را پیاده سازی کرده است که بین 1 تا 14 شماره گذاری شده است که برخی از کانال ها دارای باند های هم پوشان هستند. کانال های 1، 6 و11 تنها کانال های سه طرفه غیر هم پوشان در این روش است. مدیران باهوش شبکه های بی سیم خانگی می توانند از مزیت این اعداد ویژه در حین پیکربندی شبکه های وای فای خود استفاده کنند تا تداخل سیگنالی را با همسایگان خود به حداقل برسانند.

اعداد 2.4 و 5

شبکه های وای فای اغلب به صورت انحصاری بر روی دو بخش از طیف سیگنال بی سیم یکی نزدیک فرکانس 2.4 گیگاهرتز و دیگری نزدیک 5 گیگا هرتز اجرا می شوند. باند فرکانسی 2.4 گیگا هرتز از 14 کانال پشتیبانی می کند ( همانطور که قبلا بیان شد) در حالی که باند فرکانسی 5 گیگا هرتزی تعداد بیشتری را پشتیبانی می کند. در حالی که بسیاری از وای فای تنها یک نوع را پشتیبانی می کنند، دیگری که دستگاه بی سیم دو باندی نامیده می شود هر دو نوع رادیو را به کار می گیرد و سبب می شود که یک تک دستگاه بتواند به صورت همزمان بر روی هر دو باند ارتباط برقرار می کند.

1-2-3-4-5

دانشجویان و اساتید به طور سنتی قانون 3-4-5 طراحی شبکه را یاد گرفته اند که در حین کار با مفاهیم پیشرفته فنی مانند دامنه های برخورد و تاخیر های انتشار به آن ها کمک می کند.

10 (100 و 1000)

به صورت نظری حداکثر نرخ شبکه های سنتی انترنت 10 مگا بیت بر ثانیه است. از آنجا که این فناوری لایه فیزیکی در طی دهه های 1990 و 2000 پیشرفت کرده است. شبکه های اترنت وسیع سرعت 100 مگا بیت بر ثانیه را پشتیبانی می کنند که تبدیل به استاندارد غالب شده است که توسط استاندارد اترنت گیگا بیت در نرخ 1000 مگا بیت بر ثانیه دنبال شده است.

11 ( و 54 )

به صورت نظری حداکثر نرخ داده شبکه های وای فای اولیه خانگی بر مبنای استاندارد 802.11 b و 11 مگا بیت بر ثانیه بوده است. نسخه دو بعدی یعنی 802.11 g این نرخ را به میزان 54 مگا بیت بر ثانیه افزایش داد. امروزه سرعت های 150 مگا بیت بر ثانیه و بالاتر نیز در شبکه های وای فای امکان پذیر شده است.

13

سیستم نام دامن (DNS) نام دامنه های اینترنتی در سراسر جهان را کنترل می کند. برای مقیاس دهی آن سطح، DNS مجموعه ای از سلسله مراتبی از سرور های دیتابیس (پایگاه داده) استفاده می کنند. در ریشه این ساختار سلسله مراتبی مجموعه ای از 13 سرور ریشه ای DNS وجود دارد که از با حروف A تا M نامگذاری شده اند.

80 ( و 8080 )

نقاط انتهایی منطقی در شبکه TCP/IP کانال های ارتباطی توسط سامانه ای از اعداد پورت مدیریت می شوند. عدد 80 عدد پورت استاندارد است که توسط وب سرور ها را برای دریافت درخواست های HTTP وارد شونده از طرف مرورگر های وب و سایر کلاینت ها استفاده می شود. برخی محیط های مبتنی بر وب مانند آزمایشگاه های تست مهندسی را به صورت قراردادی از پورت 8080 به عنوان جایگزینی برای پورت 80 استفاده می کنند تا از محدودیت های موجود در استفاده از پورت های با شماره پایین تر در سامانه های لینوکس/ یونیکس اجتناب شود.

127.0.0.1

کارت های شبکه به صورت قراردادی از این IP آدرس برایloopback استفاده می کنند. لوپ بک یک مسیر ارتباطی خاص است که اجازه می دهد یک دستگاه پیامی به خودش ارسال می کنند. مهندسان اغلب از این مکانیزم برای تست دستگاه های شبکه و برنامه ها استفاده می کنند.

192.168.1.1

این IP آدرس خصوصی است که برای بسیاری از کاربران خانگی آشنا است چرا که بسیاری از روتر های پهن باند مانند Linksys و سایر سازندگان از این آدرس به عنوان آدرس پیش فرض سازنده برای ورود مدیران شبکه به محیط پنل مدیریتی روتر استفاده می کنند. سایر IP آدرس های متداول برای روتر های 192.168.0.1 و 192.168.2.1. است.

255 ( و F )

یک بایت داده کامپیوتری می تواند تا حداکثر 256 مقدار مختلف را ذخیره کنند. طبق استاندارد کامپیوتر ها از بایت ها برای نمایش اعداد بین 0 تا 255 استفاده می کنند. سیستم آدرس گذاری IP نیز از قانون مشابهی پیروی می کند و از اعدادی شبکه 255.255.255.0 به عنوان network mask استفاده می کند. در IPv6 که جدیدترین نسخه IP آدرس است شکل هگزا دسیمالی 255-FF بخشی از روش نمایش آدرس است.

500 و خطای 404

برخی از پیغام های خطایی که در مرورگر وب نمایش داده می شوند به کد های خطا HTTP مرتبط هستند. در این میان خطای 404 مربوط به HTTP یکی از معروف ترین آن ها است که البته به طور کلی به علت مسائل برنامه نویسی وب ایجاد می شود و نه ارتباطات شبکه ای. همچنین HTTP 500 کد خطای آشنایی است که زمانی را بروز می کند که وب سرور نمی تواند به درخواست های شبکه ای که از طرف کلاینت ارسال می شود پاسخ می دهد اگرچه خطا های 502 و 503 نیز در وضعیت های مشابهی می توانند رخ دهند.

802.11

انجمن مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) مجموعه ای از استاندارد های شبکه بی سیم را تحت اعداد 802.11 مدیریت می کند. اولین استاندارد وای فای یعنی 802.11a و 802.11b تصویب شدند و به دنبال آن نسخه های جدید تر یعنی 802.11g ، 802.11n و 802.11ac ارائه شدند.

49152 ( تا 65536)

شماره پورت های TCP و UDP که از عدد 49512 شروع می شوند، “پورت های دینامیک”، “پورت های خصوصی” یا “پورت های یکبار مصرف (زودگذر)” نامیده می شوند. پورت های دینامیک توسط سازمان های قانون گذار مانند IANA مدیریت نمی شوند و محدودیت های خاصی در استفاده ندارند. به طور معمول سرویس های کامپیوتری یک یا چند پورت آزاد در این محدوده ها را برای اجرای ارتباطات چند پروسه ای خود استفاده می کنند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>