آشنایی با بهترین نرم افزارهای امنیتی 2019 برای دستگاههای متصل به شبکه( پارت اول)

امنیت فناوری اطلاعات در سطح تجاری به‌سرعت در حال متحول‌شدن است، اما آن چیزی که همیشه مورد توجه بوده محافظت از دستگاه‌های متصل به شبکه سازمانی است. نقض‌های امنیتی اغلب در سازمان‌های بزرگ رخ می‌دهد. این یک واقعیت انکارناپذیر است که نفوذگران اغلب به دنبال شکارهای بزرگ هستند، اما درعین‌حال از سایر طعمه‌های پیرامون خود چشم‌پوشی نمی‌کنند و کسب‌وکارهای متوسط و کوچک به همان اندازه سازمان‌های بزرگ در معرض خطر هستند. درست مثل یک موتور جست‌وجو همچون گوگل که دائم وب را برای سایت‌های جدید و به‌روزرسانی‌ها اسکن می‌کند، خرابکاران سایبری نیز در گوشه و کنار اینترنت می‌خزند تا شبکه‌های دارای نقص، سیستم‌عامل‌های ضعيف و هر نوع راه نفوذ دیگری را که بتوانند از آن سوءاستفاده کنند، پیدا کنند. نکته جالب‌توجه آن‌که در اغلب موارد تمام این فرآیندها بدون مداخله انسانی انجام می‌شود.

وظیفه مدیران فناوری اطلاعات در کسب و کارهای کوچک به اندازه وظیفه همتایانشان در سازمان‌های بزرگ خطیر است. به همین دلیل، مدیریت امنیتی دستگاه‌های متصل به شبکه در تمام سازمان‌ها  از اهمیت بالایی برخوردار است. در مجموعه‌های محافظتی استاندارد نیاز است تا یک بک‌اند مبتنی بر سرور ایجاد شود، نرم‌افزار اسکن کردن روی همه دستگاه‌ها مستقر شود و مسئولیت دریافت به‌روزرسانی‌های ارائه‌شده پذیرفته شود. با استفاده از یک سرویس مدیریت‌شده این وظایف پیچیده و خسته‌کننده توسط ارائه‌کننده سرویس انجام می‌شود. تمام وظایف بک‌اند را فروشنده مدیریت می‌کند و کاربران به‌طور خودکار نرم‌افزار و به‌روزرسانی‌ها را روی دستگاه خود دریافت خواهند کرد. همه این‌ها در حالی انجام می‌شود که بخش فناوری اطلاعات سازمان گزارش کاملی از تمام استثنائات، مشکلات و تهدیدات دریافت می‌کند. 
کاهش هزینه‌ها و سرعت بخشیدن به پیاده‌سازی و به‌روزرسانی محافظت در مقابل بدافزارها برای هر کسب‌وکاری حیاتی است. تا وقتی که از داده‌های ارزشمندی نگهداری می‌کنید برای مجرمان فرقی نمی‌کند که شرکت شما چقدر بزرگ است. از سوی دیگر، مجرمان سایبری می‌توانند با استفاده از سیستم‌های یک کسب‌وکار کوچک اعتماد کسب‌وکارهای بزرگ را جلب کنند. در چنین شرایطی بخشی از مسئولیت صدمه‌های وارده بر عهده کسب‌وکار کوچک خواهد بود.

انتخاب یک نرم‌افزار امنیتی مناسب برای محافظت از دستگاه‌های متصل به شبکه برای کسب‌وکارهای متوسط و کوچک امری ضروری است. محصولاتی که از ویژگی‌های متعدد و متنوع برخوردارند برای مدیران امنیتی سازمانی مناسب هستند. از سوی دیگر، نباید وقت و انرژی مدیران امنیتی سازمانی را صرف مدیریت این محصولات کنید. انتخاب یک نرم‌افزار امنیتی با کنسول مدیریتی مناسب و ساده با گزینه‌های بصری قابل‌فهم می‌تواند یک انتخاب شایسته باشد. داشبوردها باید یک ارزیابی جامع از وضعیت امنیتی شرکت ارائه دهند و زمانی که چیزی اشتباه است، یک راهکار سریع و آسان برای مواجه‌شدن، ارزیابی مسئله و حل آن ارائه کنند. گزارش‌ها باید مفید و آموزنده باشد. سیاست‌گذاری‌ها باید بر اساس بهترین شیوه‌ها از پیش پیکربندی‌شده باشد. برای یک مدیر امنیتی کسب‌‌‌وکارهای متوسط و کوچک که کارهای زیادی برای انجام دادن دارد، استفاده از قابلیت‌های هشداردهی و اعلان‌ها می‌تواند مقدار زیادی از وقت را صرفه‌جویی کند.  

برای کارمندانی که دائم در حال سفر هستند باید امکاناتی در نظر گرفته شود. بعضی از این نرم‌افزارها شامل یک شبکه خصوصی مجازی هستند که اجازه می‌دهد در زمان سفر به‌طور امن به وبگردی بپردازند. سایر ابزارهای کاربردی نیز می‌توانند شامل ابزار مدیریت کلمات عبور و کدگذاری داده‌ها باشند که در برخی از این نوع نرم‌افزارهای امنیتی گنجانده‌ شده است.
چالش پیش روی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط این است که محصولی را انتخاب کنند که بتواند علاوه بر تهدیدات شناخته‌شده رفتارهای نامتعارف و شناخته‌نشده را شناسایی کند. برای این منظور، برخی از محصولات محافظتی شکلی از یادگیری ماشین اضافه‌شده به موتور ضدبدافزار خود را معرفی کرده‌اند که می‌تواند در زمان وقوع یک حمله سایبری رفتار آن را پیش‌بینی کرده و یک منبع و راهکار مناسب را برای برخورد با آن پیدا کند. این فناوری می‌تواند حملات مبتنی بر اسکریپت را که در گذشته قابل شناسایی نبودند، پیدا کند.
متاسفانه اسکنرهای بدافزار به‌اندازه کافی حساس نیستند که بتوانند تنها با استفاده از تنظیمات پیش‌فرض خود این‌گونه تهدیدات را پیدا کنند و از سوی دیگر، افزایش سطح حساسیت در این نرم‌افزارها گاهی اوقات روی عملکرد کاربران تاثیر منفی می‌گذارد. پیدا کردن یک سطح تعادل مناسب می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و نتیجه آن در کوتاه‌مدت باعث نارضایتی کاربران خواهد شد. باید بر اساس میزان اهمیت داده‌های خود و سطح عملکرد سیستم‌ها یک راه‌حل مناسب را انتخاب کنید.
پرسشی که به ذهن خطور می‌کند این است که چه سطحی به‌اندازه کافی خوب است؟ پاسخ این پرسش از کاربری به کاربر دیگر متفاوت است و به نیازهای خاص، فرآیندهای سفارشی و عوامل خطر بستگی دارد. اما بدون شک، اینترنت روز به روز خطرناک‌تر می‌شود و در اختیار داشتن یک سیستم دفاعی مناسب برای کسب‌وکار مهم و حیاتی است. 

مروری بر بهترین نرم‌افزارهای امنیتی برای محافظت از دستگاه‌های متصل به شبکه

قبل از معرفی محصولات کاربردی دفاع از تجهیزات شبکه ذکر این نکته ضروری است که قیمت‌ها بر مبنای قیمت‌های ارائه‌شده از سوی خرده‌فروشی‌های جهانی در این مقاله درج شده‌اند. 

Bitdefender GravityZone Elite

امتیاز: 4.5

قیمت خرده‌فروشی: 81 دلار

مزایا: توانایی فوق‌العاده در شناسایی تهدیدات ناشناخته، ابزارهای مدیریت سیاست‌گذاری کارآمد، تحلیلگر Sandbox، داشبورد قابل سفارشی‌سازی، نمایش اقدامات صورت گرفته در یک حمله.

معایب: عدم امکان بازگشت به حالت اولیه بعد از مواجه شدن با خسارات باج‌افزار.

نتیجه: این نرم‌افزار امنیتی در فهرست مقايسه پلتفرم‌های امنیتی سطح تجاری با قابلیت‌هایی همچون شناسایی دقیق تهدیدات امنیتی حتی نمونه‌های ناشناس، امکانات سفارشی‌سازی بالا و محافظت در برابر بدافزارها همچنان صدرنشینی خود را حفظ کرده است.

ESET Endpoint Protection Standard

امتیاز: 4.5

قیمت خرده‌فروشی: 165 دلار

مزایا: قدرت شناسایی تهدیدات فوق‌العاده، امکان مدیریت از راه دور ساده، توانایی تشخیص نفوذ قدرتمند، ابزار کارآمد برای پیگیری‌های قانونی.

معایب: تشخیص حملات فیشینگ در این نرم‌افزار به نسبت ضعيف است. هیچ گزینه سندباکس دستی در آن وجود ندارد.

نتیجه: کسب‌وکارهای کوچکی که به دنبال یک راهکار امنیتی موثر با قیمتی قابل‌قبول هستند باید به ESET Endpoint Protection نگاهی بیندازند. این پلتفرم مخاطبان کسب‌وکارهای کوچک و متوسط را هدف گرفته و در آزمايش‌های انجام‌گرفته ثابت کرده که با کمی‌ مشکل در شناسایی حملات فیشینگ از عهده این کار برمی‌آید.

F-Secure Protection Service for Business

  • امتیاز: 4
  • قیمت خرده‌فروشی: 39 دلار
  • مزایا: قابلیت شناسایی عالی بدافزار و اجرای اسکریپت‌های مخرب، امکان به‌روزرسانی نرم‌افزار در مقابل تهدیدات شناخته شده، شبکه خصوصی مجازی به‌عنوان بخشی از تجهيزات F-Secure Freedome.
  • معایب: گزارش‌دهی می‌توانست بهتر انجام شود، سرعت کمتر نسبت به سایر محصولات معرفی‌شده.
  • نتیجه: این نرم‌افزار امنیتی اقدامات پایه ‌اعلام‌شده از طرف این شركت را در زمینه حفظ امنیت تجاری ارائه می‌کند. این نرم‌افزار در گزارش‌دهی و مواجه‌شدن با اجرای اسکریپت‌های مخرب ضعف‌هایی دارد اما در مجموع یک راهکار قابل‌قبول را برای افزایش سطح امنیت سیستم در خود تعبیه كرده است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>