آشنایی با پچ پنل ماژولار و نحوه استفاده از آن

پچ پنل‌ها برای سر و سامان دادن شبکه های کوچک و بزرگ رایج و ضروری هستند. آن‌ها برای مدیریت راحت و ایجاد یک سیستم کابل کشی مرتب مفید هستند. در بازار انواع متفاوتی از پچ پنل‌‌ها مانند پچ پنل Cat.5e، Cat.6، Cat.6A و … وجود دارد. همچنین در حال حاضر با گسترس فیبر نوری، پچ پنل‌های فیبر نوری نیز شناخته شده هستند. علاوه بر این پچ پنل‌های ماژولار ایجاد شده تا انعطاف پذیری بیشتری را برای انواع کابل کشی فراهم کنند.

پچ پنل ماژولار چیست؟


پچ پنل ماژولار معمولا به پچ پنل unloaded گفته می شود که می تواند انواع متفاوتی از فیس پلت های قابل جا به جایی را در خود جای دهد. بنابراین نصابان شبکه می توانند راهکارهای پچینگ متفاوتی را برای پیکر بندی در محل پروژه و متناسب با شبکه مورد نیاز خود، انتخاب کنند. علاوه بر این، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، پچ پنل های ماژولار به ما اجازه می دهد تا انواع مختلف رسانه ها (هم مسی هم فیبر نوری) را در یک پنل نصب کنیم و این نصب چندرسانه ای انعطاف پذیری زیادی را فراهم می کند.

انواع پچ پنل های ماژولار


با توجه به کاربری های مختلف، پچ پنل های ماژولار در دو نوع اترنت و فیبر نوری وجود دارند. پچ پنل های اترنت به عنوان پچ پنل های خالی (blank) شناخته می شوند. این پچ پنل ها معمولاً به صورت پچ پنل های یک یونیتی با 24 پورت یا دو یونیتی با 48 پورت موجود هستند که برای جایگذاری کیستون جک هایی مانند Cat5e، Cat.6 و … طراحی شده اند. علاوه بر این پچ پنل های ماژولار دارای حفاظ و بدون حفاظ نیز وجود دارند. پچ پنل های فیبر نوری معمولاً دارای چهار شیار هستند که پنل‌ آداپتورهای فیبر نوری LC/SC یا کاست ها می توانند قبل از استقرار یا در حین آن در پچ پنل ها قرار گیرند. آداپتور پنل های چند رسانه ای نیز می توانند در این پچ پنل ها استفاده شوند.


یک پچ پنل ماژولار چگونه استفاده می شود؟


برخلاف پچ پنل های pre-loaded یا ثابت، پچ پنل های ماژولار دارای پورت‌ های توکار نیستند. بنابراین ما باید جک های RJ45 یا آداپتورهای فیبر را به حفره های رزرو شده پچ پنل های ماژولار نصب کنیم. در ادامه به طور جداگانه، نحوه استفاده از پچ پانل های اترنت و فیبر نوری را توضیح خواهیم کرد.

یک پچ پنل ماژولار اترنت تقریباً تمامی انواع کیستون جک های RJ45 می پذیرند. همچنین می توانیم چندین نوع کابل کشی مسی را در یک پنل انجام دهیم. به عنوان مثال، کیستون جک های Cat.5e و Cat6 را می توان به طور همزمان در داخل پچ پنل ماژولار اترنت وارد کرد. این به ما کمک زیادی می کند تا فضا و هزینه را صرفه جویی کنیم. علاوه بر این حتی اگر بخواهیم در آینده سیستم کابل کشی خود را ارتقا دهیم و از کابل های Cat.6A و Cat.7 استفاده کنیم، پچ پنل های ماژولار اترنت همچنان می توانند مورد استفاده قرار گیرند. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که جک ها و کابل های قدیمی را با جک ها و کابل های جدید Cat.6A و Cat.7 جایگزین کنیم.

از طرف دیگر پچ پنل های ماژولار فیبر نوری عمدتاَ برای کابل کشی فیبر نوری یا ترکیبی از کابل کشی مسی و فیبر نوری به کار می رود. این یک طراحی نوآورانه است که مدیریت فیبر و مس در یک پچ پنل ترکیب می شود و باعث حداکثر انعطاف پذیری می شود. هنگام استفاده از این پچ پنل ها، ما فقط نیاز به نصب چندین آداپتور استاندارد فیبر، کاست های فیبر و یا پنل آداپتورهای چند رسانه ای داریم. این عملیات در پچ پنل های ماژولار فیبر نوری کاربر پسند، بدون نیاز به ابزار خاصی قابل انجام است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>