آشنایی با 10 فرمان فوق‌العاده ADB

معمولا کاربران اندروید بر این عقیده هستند که توسعه دهندگان فقط از فرامین ADB استفاده می‌کنند. اما حتی فردی که توسعه دهنده نیست هم می‌تواند به‌سادگی از چند فرمان دیباگ بریج برای اندروید استفاده کند. در این مطلب، چند مورد از بهترین فرامین ADB را با شما به‌اشتراک می‌گذاریم که به‌کمک آن‌ها می‌توانید بهره‌وری خود را افزایش دهید.

اگر مدت زمان زیادی است که کاربر اندروید هستید حتما نام “اندروید دیباگ بریج” (Android Debug Bridge) یا به‌اختصار ADB به گوش‌تان خورده است. در واقع، ADB یک ابزار فوق‌العاده برای توسعه دهنده اندروید است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با استفاده از چند فرمان کارهای مختلفی را انجام دهند. برای آشنایی با برخی از این فرامین لیست زیر را مشاهده کنید.

1- سرور ADB را راه‌اندازی کنید

پیش از اجرای دستورات موردنظرتان باید سرور ADB را روشن کنید. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید در تعامل با دستگاه اندروید خود باشید. اما حتما توجه داشته باشید که پیش از شروع سرور ADB باید دستگاه اندروید خود را به‌کامپیوتر وصل کنید. با وارد کردن فرمان زیر می‌توانید سرور ADB را راه‌اندازی کنید.

adb start-server

2- بکاپ کامل بسازید

اندروید گزینه‌های زیادی را برای ساخت یک بکاپ کامل از اسمارت‌فون در اختیار کاربران می‌گذارد. هرچند که این بکاپ‌ها معولا روی فضای در دسترس گوشی ذخیره می‌شوند. بنابراین اگر زمانی به هر دلیلی تصمیم بگیرید که دستگاه خود را ریست کنید تمام بکاپ‌ها از بین می‌روند. اما با یکی از فرمان‌های شل اندروید می‌توانید بکاپ اسمارت‌فون را مستقیما روی گوشی بسازید.

adb backup -all -f /backup/location/file.ab

3- بکاپ را بازیابی کنید

بعد از ساخت بکاپ، زمان آن رسیده تا نحوه بازیابی آن‌را یاد بگیرید. بازیابی بکاپ به گوشی از طریق فرامین ADB فوق‌العاده آسان است. حواس‌تان باشد که بخش ‘backup-file-location’ را با محلی که بکاپ را ذخیره کرده‌اید تغییر دهید.

<adb restore <backup-file-location

4- چندین اپ نصب کنید

اگر تصمیم دارید یک یا دو اپلیکیشن نصب کنید نصب دستی ساده‌ترین راه است. با این‌حال، اگر بخواهید بیشتر از 20 اپ نصب کنید باید از ADB کمک بگیرید. با این کار به‌سادگی چندین فایل APK را روی اسمارت‌فون اندرویدی خود نصب کنید.

“for %f in (<folder-path>\*.apk) do adb install “%f

دقت کنید که Folder-path را با مقصد فایل خود تغییر دهید.

5- نمایشگر را ضبط کنید

اگر در گوگل پلی استور جستجو کنید اپ‌های متعددی برای ضبط نمایشگر پیدا می‌کنید. هر کدام از این ابزارها معمولا با باگ‌هایی همراه هستند و البته تبلیغاتی که داخل آن‌ها نمایش داده می‌شود نیز کلافه کننده است. از طرف دیگر، اپ‌های طرف سوم برای ضبط نمایشگر روی ویدیوهای ضبط شده واترمارک می‌گذارند. اما همه این مشکلات با ADB تمام می‌شود. با استفاده از دستور ADB می‌توانید صفحه نمایشگر گوشی خود را ضبط کنید.

<adb shell screenrecord <folder-path/filename.mp4

پیش از اجرای این دستور Folder-path و filename را تغییر دهید.

6- اطلاعات سیستم را ببینید

توسعه دهندگان از یک فرمان شل به‌نام dumpsys برای مشاهده اطلاعات سیستم استفاده می‌کنند. با همین دستور می‌توانید اطلاعات کاملی درباره سیستم اسمارت‌فونی که در دست دارید استفاده کنید. این دستور اطلاعات سخت‌افزاری هم به‌شما نشان می‌دهد.

“adb shell dumpsys | grep “DUMP OF SERVICE

دستور فوق تمام فرامینی که می‌توانید به‌همراه dumpsys برای گرفتن اطلاعات اجرا کنید را لیست می‌کند. با استفاده از آن می‌توانید اطلاعات بسیار دقیق نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از سیستم دستگاه‌تان را مشاهده کنید.

7- اسکرین‌شات بگیرید

با اجرای یکی از دستورات ADB از صفحه نمایشگر اسکرین‌شات بگیرید. اگر اسمارت‌فون شما مجهز به سیستم از پیش ساخته شده برای گرفتن اسکرین‌شات نیست، نیازی به اپ طرف سوم ندارید. با اجرای دستور زیر از نمایشگر دستگاه اندرویدی خود اسکرین‌شات بگیرید.

“adb shell screencap -p “/path/to/screenshot.png

پیش از اجرای این دستور حتما “/path/to/screenshot” را با مسیر مقصد موردنظرتان جایگزین کنید.

8- اندروید را در مود ریکاوری بوت کنید

اگر اندروید دستگاه بوت نشد باید وارد مود ریکاوری شوید. معمولا کاربران از ترکیب چند کلید برای این منظور استفاده می‌کنند. اما برای این کار دستور ADB هم وجود دارد که دستگاه را در مود ریکاوری بوت می‌کند. 

adb reboot-recovery

9- فایل‌ها را از گوشی به کامپیوتر منتقل کنید

کپی فایل‌ها از گوشی به کامپیوتر کار نسبتا ساده‌ای است. با استفاده از دستور ADB زیر به‌راحتی فایل‌های خود را از اسمارت‌فون به‌کامپیوتر منتقل کنید.

adb pull [source] [destination]

دو قسمت Source و Destination را با مسیرهای اصلی فایل جایگزین کنید.

10- سرور ADB را متوقف کنید

این آخرین دستور بعد از انجام تمام کارهایی است که قصد آن‌را دارید. برای خاموش و متوقف کردن سرور از دستور زیر استفاده کنید.

adb kill-server

منبع:shabakeh-mag

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>