آینده پیش روی وب( پارت دوم )

HTML5؛ آینده وب امروز 


HTML5 یک زبان نشانه‌گذاری است که برای ساخت و ارائه محتوا در وب استفاده می‌شود. هم اکنون، بسیاری از سایت‌ها از آن استفاده می‎کنند، اما تا سال آينده انتظار نمی‎رود که جواز توصیه رسمی‎ را از کنسرسیوم وب جهانی (W3C) دریافت کند.

چه کاری انجام می‌دهد؟


برخلاف سایر زبان‌های نشانه‌‌گذاری، HTML5 از تگ‌های اختصاصی <video>, <audio> و <canvas> بهره مي‎برد که به طراحان وب این امکان را می‎دهد تا بدون نیاز به نرم‌افزارهای اضافی مثل ادوبی فلش ویدیو، موزیک و انیمیشن را به صفحات وب اضافه کنند. این فناوری مستقل از بستر (cross-platform) است؛ به این معنی که شما می‎توانید آن را روی کامپیوتر شخصی، تبلت، تلفن هوشمند یا سایر دستگاه‌هایی استفاده کنید که از مرورگر HTML5 بهره‌مند هستند. همچنین می‎توان از HTML5 برای ساخت برنامه‌هایی که اتصال به اینترنت نیاز ندارند هم استفاده کرد. برنامه‌هایی مثل Gmail Offline که می‎تواند مکان جغرافيايي جایی را مشخص کند که شما از آن استفاده می‎کنید.

برنامه Gmail Offline با بهرمندي از HTML5 به شما اجازه مي‎دهد بدون اتصال به وب به ایمیل‌های خود دسترسی داشته باشید

کجا می‎توان آن را امتحان کرد؟ 


تمام مرورگرهای سرشناس از HTML5 پشتیبانی می‎کنند و برای این‌که به مزایای این فناوری پی ببرید، می‎توانید از چندین آزمایش آنلاین استفاده کنید. یکی از آن‌ها آزمایش Peacekeeper از Futuremark است که یک سری از گرافیک‌ها، ویدیوها، بازی‌ها و محتوای دیگری از وب را در مرورگر اجرا می‎کند و چطور این محتوا به سرعت و روان نمایش داده می‎شوند. این آزمایش را می‎توان روی هر مرورگر و هر پلتفرمی‎ شامل تبلت و تلفن انجام داد.

 با استفاده از Peacekeeper توانایی‌های HTML5 مرورگرتان را آزمایش کنید

پیش به سوی فناوری‌های دور ریختنی


چندین فناوری وب وجود دارند که روزهای آخر عمر خود را سپری می‎کنند. در ادامه علت محو شدن آن‌ها در آینده‌ای نزدیک را بررسی خواهیم کرد. 

فلش 


نخستین میخ تابوت فلش زمانی کوبیده شد که اپل تصمیم گرفت از آن روی آی‌فون پشتیبانی نکند. این همزمان بود با نامه سرگشاده مدیر‌عامل شرکت اپل، استیو جابز، که در آن نامه، او با صراحت کامل توضیح می‎دهد که چرا اهمیتی برای فلش قائل نیست. سهل انگاری در امنیت، عملکرد ضعیف و تأثیر زیان‌آور روی عمر باتری، تنها بخشی از دلایلی است که برای دور انداختن این افزونه چند رسانه‌ای (که قبل از این فرمتی جهانی برای ساخت ویدیو، بازی و تبلیغات بود) نقل قول شده است.
اکنون سه سال پس از یادداشت تند جابز (آن را در bit.ly/flash334 بخوانید)، فلش در حال افول است. به لطف توسعه HTML5 که به کاربران اجازه مي‎دهد ویدیو را بدون نصب و نگه‌داری افزونه‌ها پخش کنند، سایت‌های بزرگ و مطرح فلش را کنار گذاشته‌اند. از آنجا که شیوه‌های جایگزین قدرتمند دیگری مثل Portable Native Client در حال ظهور در بازی‌های آنلاین هستند، سایت‌های چند رسانه‌ای نیز همین راه را در پیش گرفته‌اند.

سیلورلایت


به دلایل متعددی، سیلورلایت جایگزین مایکروسافت برای فلش بود. اما در حال حاضر، بنا به دلایل مشابهی که باعث افول فلش شدند، استفاده از سیلورلایت نیز در حال کاهش است. این ابزار هرگز شانس پشتیبانی شدن توسط محصولات اپل را پیدا نکرد و حتی به اندازه‌اي مهم هم نبود تا ارزش نوشتن یک یادداشت کوچک توسط جابز را هم داشته باشد.اما این خود مایکروسافت بود که با پشتیبانی از سیلورلایت، در نسخه متروی اینترنت‌اکسپلورر، در ویندوز 8 برای نرم‌افزار خود آستین بالا زد.
عناصر موجود در سیلورلایت هنوز هم برای ساخت برنامه برای ویندوز 8 و ویندوزفون استفاده می‎شوند. اما روزهای استفاده از افزونه‌های مستقل برای ساخت برنامه پیچیده تحت وب به سر آمده است.

جاوا


منصفانه است که بگوییم زبان برنامه‌نویسی جاوا (با شعار یک بار بنویس، همه جا اجرا کن) که برای ساخت برنامه‌های تحت وب مستقل استفاده می‎شد، چندان عامه پسند نیست. درخواست آزاردهنده پی در پی برای به‌روزرسانی نرم‌افزار جاوا باعث‌ می‎شد که خیلی از مردم به آن اعتنایی نکنند و این نرم‌افزار آسیب‌پذیر را روی سیستم خود رها کنند؛ به همین دلیل، جاوا به هدف اول نویسندگان بدافزار تبدیل شد و این نرم‌افزار به یک تهديد امنیتی بدل شد. در حال حاضر، شرکت‌های امنیتی و حتی دولت‌ها پیوسته توصیه می‎کنند که مگر در موارد خیلی ضروری حتی کاربران جاوا را روی کامپیوتر خود نصب هم نکنند.به طور طبیعی توسعه‌دهندگان نیز به دنبال راه جایگزینی برای جاوا هستند.

منبع:shabakeh-mag

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>