ابرکامپیوتر دنیا و چیپ‌‌ست‌های چینی

یک ابرکامپیوتر جدید متولد شده؛ ابرکامپیوتری که یک سر و گردن از هر وسیله دیگری که در این دنیا می‌شناسید بالاتر است. این ابرکامپیوتر جدید چینی که با نام Sunway TaihuLight شناخته می‌شود؛ در لیست ابرکامپیوترهای Top500 که در جایگاه نخست قرار دارد.

این‌که این ابرکامپیوتر چینی است خیلی اتفاق عجیبی نیست؛ ابرکامپیوتر قبلی که در رده اول این لیست قرار داشت و اکنون در رده دوم است نیز چینی است. اما یک تفاوت مهم بین این دو ابرکامپیوتر وجود دارد: مدل قبلی که Tianhe-2 نام دارد از چیپ‌‌ست‌های اینتل استفاده می‌کند. اما Sunway TaihuLight تماما از معماری چینی بهره می‌برد و جالب این‌که در آزمایش‌های محک زنی موفق به کسب امتیازات بسیار خوب و بالایی شده است.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای انجام دهیم پردازنده جدید ۱۰ هسته‌ای اینتل خیلی ضعیف‌تر از پردازنده 10.65 میلیون هسته‌ای TaihuLight است. حتی این قدرت از ۵۶۰ هزار هسته بهترین و پیشرفته‌ترین ابرکامپیوتر آمریکایی هم بالاتر است. ابرکامپیوتر آمریکایی Titan هم‌اکنون در سازمان انرژی Oak Ridge National Laboratory جاخوش کرده و در لیست Top500 در رده سوم قرار گرفته است.

این ابرکامپیوتر چینی که دارای 10.65 میلیون هسته است؛ با استفاده از 93 پتافلاپ قادر است 93 کوادریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام دهد (کوادریلیون یک هزار میلیون میلیون یا ده به نمای پانزده است). با این قدرت فوق‌العاده و بی‌نظیر TaihuLight حدود 16.4 درصد قدرت پردازشی این لیست را به خود اختصاص داده؛ لیستی که شامل 499 ابرکامپیوتر دیگر هم هست.

ابرکامپیوتر جدید چینی‌ها نه‌تنها قدرت پردازشی اعجاب‌انگیزی دارد بلکه از نظر میزان انرژی که استفاده می‌کند؛ کاملا بهینه شده است. بیشتر این قدرت صرف RAM آن شده و TaihuLight از خیلی از کامپیوترهای ضعیف‌تر از خود مقدار RAM کمتری استفاده می‌کند. علاوه بر این؛ برای اولین بار است که آمریکا کمتر از کشورهای دیگر ابرکامپیوتر در لیست Top500 دارد. چین در حال حاضر با 167 مورد بیشتر از هر کشور دیگر ابرکامپیوتر دارد که شامل رده‌های اول و دوم لیست است. آمریکا بعد از چین با 165 ابرکامپیوتر در رده دوم قرار دارد.

منبع :shabakeh-mag

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>