اطلاعاتی راجع به خطوط مخابراتی PRI یا خطوط “ای وان”E1

خطوط PRi یا E1 از سرویسهای مخابراتی کشور میباشد که چند سالی است به صورت انبوه از سمت شرکتها و ارگانها مورد استفاده قرار میگیرد . مهمترین عامل محبوبیت این سرویسها شماره هایی است با تعداد ارقام کمتر . شماره های ۴ رقمی و شماره های ۵ رقمی امروز به صورت انبوه از سوی شرکتهایی که کسب و کار تلفنی دارند مورد استفاده قرار میگیرد . در این مقاله سعی مینماییم به صورت کامل این گونه خطوط را بشناسیم . برای شناخت خطوط پی آر آی ابتدا بایست ISDN را که پایه اصلی آن است بشناسیم .

ISDN

اساس طراحی تکنولوژیISDNبه اواسط دهه ۸۰ میلادی باز میگردد که بر اساس یک شبکه کاملا دیجیتال پی ریزی شده است .در حقیقت تلاشی برای جایگزینی سیستم تلفنی آنالوگ با دیجیتال بود که علاوه بر داده های صوتی ، داده های دیجیتال را به خوبی پشتیبانی کند. به این معنی که انتقال صوت در این نوع شبکه ها به صورت دیجیتال می باشد . در این سیستم صوت ابتدا به داده ها ی دیجیتال تبدیل شده و سپس انتقال می یابد .ISDNبه دو شاخه اصلی تقسیم می شود .N-ISDNوB-ISDN.B-Isdnبر تکنولوژیATMاستوار است که شبکه ای با پهنای باند بالا برای انتقال داده می باشد که اکثرBACKBONEهای جهان از این نوع شبکه برای انتقال داده استفاده می کنند ( از جمله شبکه دیتا ایران ) .
نوع دیگرB-ISDNیاISDNبا پهنای باند پایین است که برای استفاده های شخصی طراحی شده است . درN-ISDNدو استاندارد مهم وجود دارد.BRIوPRI. نوعPRIبرای ارتباط مراکز تلفن خصوصی (PBX) ها با مراکز تلفن محلی طراحی شده است .E1یکی از زیر مجموعه هایPRIاست که امروزه استفاده زیادی دارد .

PRI چیست ؟

ما در خط تلفن معمولی صرفا یه کانال برای ارتباط داریم ولی در خطوط PRI تعداد کانال‌ها از یکی بیشتر ، مثلا T1 دارای ۲۴ کانال است یعنی اینکه اگر شما یک خط T1 داشته باشید می‌توانید ۲۴ ارتباط همزمان داشته باشید؛ تعداد این کانال‌ها در PRI برابر ۳۲ تا است که ۲ تا از آن برای سیگنالینگ و همزمان سازی بکار می‌رود و باقی یعنی ۳۰ تا از آن قابل بهره برداری است. پس در خطوط PRI ما با خرید هر لینک از شرکت مخابرات دارای ۳۰ کانال ورودی خواهیم بود.

نوع شماره گذاری :

شرکت مخابرات این خطوط را در دو نوع ۴ رقمی و ۵ رقمی و دو زیر شاخه یک طرفه و دو طرفه به مشترکین ارائه مینماید . مشترک گرامی باید توجه داشته باشد اگر برای شماره گیری کارمندان خود میخواهد از این لینک استفاده نماید میبایست حتما از لینک دو طرفه و در صورتی که از لینک خود صرفا برای تماس ورودی میخواهد استفاده کند لینک یک طرفه تهیه نماید به طور مثال شرکت ایده آل گستر از شماره ۸۱۰۱۰ فقط برای تماس مشتریان خود و برای تماس مجموعه خود به بیرون از خطوط ۸ رقمی آنالوگ استفاده مینماید . البته باید توجه داشت در صورتی که میخواهید لینک دوطرفه داشته باشید حتما میبایست از مخابرات دو کد تهیه نمایید . مثلا با شماره ۸۱۰۱۰ مشتریان با شما تماس بگیرند و با شماره ۸۱۰۱۱۰۰۰ شما با بیرون تماس برقرار نمایید .

نوع دیگری از شماره های  PRI دو طرفه ، شماره های ۸*۴ و شماره های ۸*۵ میباشند . به این صورت که شرکت مخابرات ۴ رقم و یا ۵ رقم در اختیار شما قرار میدهد و شما ۳ یا ۴ رقم به آن اضافه و به مشتریان خود اعلام مینمایند . این سرویس برای مکانهایی که دارای داخلیهای زیادی میباشند مناسب میباشد . زیرا شما میتوانید شماره داخلیهای خود را با شماره خط شهری یکسان سازی نمایید  .بدیهی است در نوع ۸*۴ شما میتوانید ۹۹۹۹ شماره داخلی معرفی و در نوع ۸*۵ میتوانید تا ۹۹۹ شماره داخلی اضافه نمایید .( استاندارد طول ارقام در استان تهران ۸ رقم میباشد)

شماره ۴ یا ۵ رقمی + شماره داخلی شما = شماره ای که به مشتری خود اعلام مینمایید .

تجهیزات مورد نیاز :

در صورتی که فاصله شما با مرکز مخابراتی زیر ۱۵۰ متر باشد فقط احتیاج به یک مرکز تلفن سانترال برای پشتیبانی این خطوط دارید . در حال حاضر تنها مراکز سانترال پاناسونیک سری KX-TDE و KX-TDA قابلیت لینک با خطوط PRI را دارند .البته مراکز تلفن نرم افزاری هم این امکان را ارایه مینمایند .اما در صورتی که فاصله شما با مرکز مخابراتی بیش از ۱۵۰ متر باشد میبایست از دو دستگاه مودم HDSL هم برای دو سر ارتباط استفاده نمایید . یک دستگاه در مخابرات منطقه و دستگاه دیگر در مرکز مشترک نصب میگردد . این مودم ها در دو نوع زیمنس و واتسون معمولا تهیه میگردند ، که بنابر تجهیزات مخابراتی منطقه مشترک تعیین میگردد.

قدم اول برای تهیه خطوط PRI :

این سرویس بصورت استیجاری و فقط به اشخاص حقوقی واگذار می شود .شاید یکی از بزرگترین معایب این خطوط هم همین استیجاری بودن خط میباشد و اینکه این خطوط غیر قابل انتقال به غیر میباشند .قدم اول برای تهیه این خطوط مراجعه حضوری به مرکز امور مشترکین منطقه مخابراتی است . در حال حاضر شرکت مخابرات ایران خطوط نامبرده را از طریق شرکت خدمات اول TCT در تهران و کرج این سرویس را ارائه می‌دهد که مدارک لازم برای متقاضیان شامل روزنامه رسمی که از تاریخ انتشار آن دو سال نگذشته باشد، اساسنامه شرکت، آگهی تاسیس، کد اقتصادی (گواهینامه ثبت نام مودیان مالیاتی)، شناسنامه ملی شرکت، معرفی‌نامه نماینده برروی سربرگ شرکت با امضاء صاحبان دارای حق امضاء به انضمام مهر شرکت است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>