تفاوت تنظیمات لایه دو و سه سوئیچ (قسمت۳۱)

تفاوت تنظیمات لایه دو و سه سوئیچ

سوئیچ ها معمولا به صورت لایه دو پیاده سازی می شوند و برای فوروارد کردن فریم ها از Mac-Table استفاده می کنند ولی گاهی پیش می آید که یک سوئیچ در لایه ۳ فعالیت کند و شبکه های IP مختلف را به یکدیگر متصل کند به کمک Routing-Table.

وقتی سوئیچ را در حالت L3 پیاده سازی کنید می توانید از آن به عنوان Gateway استفاده کنید.

سوئیچ های Small Business را می توان هم به صورت لایه دو استفاده کرد و هم لایه سه و البته دقت کنید که به صورت پیشفرض به صورت لایه دو ایی می باشند و نمی توان به پورت های آن آدرس IP داد.

در قسمت System Summary می توان مشاهده کرد که سوئیچ در چه حالتی پیاده سازی شده است.

دقیقا مانند سری Catalyst وقتی سوئیچ در حالت L2 می باشد فقط می توان به Interface از جنس Vlan آدرس IP داد مثلا شما Vlan 10 را ساخته اید حال می توانید به اینترفیس مجازی Vlan 10 آدرس IP از رنج شبکه Vlan 10 ی ها آدرس IP دهید.

دقت کنید که وقتی سوئیچ در حالت L2 باشد در قسمت IP Configuration تنظیمات محدودی می توانید انجام دهید.

در حالت L2 شما می توانید Arp Table دستگاه را مشاهده کنید یا یک رکورد ثابت ARP در سوئیچ بنویسید و تنظیماتی از قبیل DHCP Server و DNS را انجام دهید و مشخصا جایی ندارد که به پورت های سوئیچ آدرس IP دهید و Routing Table را تنظیم کنید.

برای این که سوئیچ را در حالت L3 پیاده سازی کنید باید به صورت زیر عمل کنید:

نکته : حواستان باشد بعد از انتخاب L3 و Apply کردن با پیغام زیر رو به رو می شوید.

این پیغام نشان می دهد که بعد از OK کردن دستگاه Reboot می شود و Startup-Config یا تنظیمات دستگاه پاک می شود و به تنظیمات کارخانه بر میگردد با این تفاوت که دستگاه در حالت L3 بالا می آید.

بعد از بالا آمدن دوباره دستگاه اینترفیس VLan 1 از DHCP داخل شبکه شما IP میگیرد در غیر این صورت IP پیشفرض آن ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲۵۴ می باشد.

به محیط Web دستگاه وصل شوید و قسمت IP Configuration را مشاهده کنید.

در قسمت IPv4 Interface می توانید به پورت های فیزیکی و مجازی دستگاه از قبیل Interface Vlan ها یا LAG ها و یا حتی Loopback آدرس IP دهید و در قسمت IPv4 Route روت های Static تعریف کنید.

نکته : روتینگ در سوئیچ های SMB به کمک TCAM انجام می شود و سرعت بالایی دارد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>