تفاوت سوئیچ و روتردر چیست و به چه کار شما می‌آیند؟

سوئیچ و روتر هر دو از تجهیزات شبکه هستند که از نظر ظاهری و عملکرد مشابه هستند، اما در یک شبکه هر یک عملکرد متمایز دارند.

سوئیچ شبکه چیست؟

برای درک ساده‌‌ی شبکه، باید ابتدا به این پرسش پاسخ دهیم که «سوئیچ شبکه چیست؟»
امروزه اغلب کسب‌وکارها برای وصل کردن کامپیوترها، پرینترها و سرورهای داخل یک یا چند ساختمان (مانند دانشگاه، اداره یا بانک) از سوئیچ استفاده می‌کنند. سوئیچ مثل یک کنترل‌کننده عمل می‌کند؛ یعنی به دستگاه‌های داخل شبکه امکان می‌دهد به طور موثر با یکدیگر در ارتباط باشند. سوئیچ‌ها از طریق به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تخصیص منابع، بازدهی کارمندان را افزایش می‌دهند و موجب سودآوری کسب‌وکار شما می‌شوند.

سوئیچ‌های غیر قابل مدیریت

سوئیچ‌های غیر قابل مدیریت بعد از باز کردن جعبه به راحتی و بدون نیاز به تنظیم خاصی کار می‌کنند. این سوئیچ‌ها طوری طراحی شده‌اند که نیاز به پیکربندی ندارند، بنابراین لازم نیست نگران نصب و یا تنظیم صحیح آن‌ها باشیم. هرچند، سوئیچ‌های غیر قابل مدیریت نسبت به سوئیچ‌های قابل مدیریت ظرفیت شبکه‌ی کمتری دارند. سوئیچ‌های قابل مدیریت را اغلب در تجهیزات شبکه‌های خانگی مشاهده می‌کنید.

سوئیچ‌های قابل مدیریت

سوئیچ‌های قابل مدیریت قابلیت پیکربندی را دارا هستند. این سوئیچ‌ها در مقایسه با سوئیچ‌های غیر قابل مدیریت، انعطاف‌پذیری و ظرفیت بیشتری دارند. شما می‌توانید بر سوئیچ‌های مدیریت‌شده‌ نظارت کنید؛ به این معنی که آن‌ها را در محل یا از راه دور تنظیم کنید تا بتوانید کنترل بهتری روی شبکه‌تان داشته باشید.

تفاوت سوئیچ و روتر چیست؟

سوئیچ‌ها شبکه می‌سازند، اما روترها شبکه‌ها را به هم وصل می‌کنند. روتر کامپیوترها را به اینترنت متصل می‌کند تا کاربران بتوانند اتصال به اینترنت را با هم به اشتراک بگذارند. روترها مثل توزیع‌کننده عمل می‌کنند؛ یعنی بهترین مسیر را برای جابجایی سریع‌تر اطلاعات انتخاب می‌کنند.

سوئیچ شبکه برای کسب‌وکار من چه مزیتی دارد؟

سوییج‌ها و روترها برای ارتباط همه‌ی کسب‌وکارها بلوک‌هایی از اطلاعات تا صوت و از ویدیو تا دسترسی بی‌سیم می‌سازند. سوئیچ و روتر می‌توانند با ایجاد امکان بهره‌وری بیشتر، کمتر کردن هزینه‌ها و بهبود امنیت و خدمات مشتریان، برای کسب‌وکارتان سودآور باشند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>