تفاوت های سرور مجازی(VPS/VDS) با سرور ابری(Cloud Server)

این روزها بحثهای زیادی درباره رایانش ابری( cloud computing) یا میزبانی اب( cloud hosting)وجود دارد. بسیاری ازشرک تها از این اصطلاحات برای گفتگو درباره VDS یا Virtual Dedicated Server و VPS یا Virtual Private Server و سرورهای ابری (عمومی یا خصوصی) استفاده میکنند. اما این اصطلاحات به چه معنی است؟ هرکدام از این خدمات چه کمکی به شما میکند؟ برای اینکه یک کاربر انتخاب درستی داشته باشد باید درک کاملی از تفاوت ها داشته باشد و در نهایت باید از بین VPS/VDS و سرورهای ابری یک کدام را انتخاب کند. در ادامه برای کمک به شما توضیحی درباره هر کدام و برخی از جوانب مثبت و منفی آنها آورده شده است.

سرور خصوصی مجازی( VPS )

 تعریف:یک سرور فیزیکی که به چندین سرورکوچکتر تقسیم میشودو هریک از آنهابه عنوان محیط سرورمجازی خاص خود عمل میکنند.

مزایا VPS/VDS

به طور معمول از سرورهای ابری ارزان تر است.
دسترسی به فایل یا داده بین سرویس دهندگان VPS در سرور مشترک وجود ندارد و کاملاً جداگانه نگه داشته می شوند.
در صورت لزوم، یک VPS بدون تأثیر بر دیگر VPS های موجود روی سرور مشترک قابل راه اندازی مجدد است.

  معایب VPS/VDS

دسترسی بالایی ندارند. اگر سرور فیزیکی از کار بیفتد، تمام VPS ها در آن سرور از کار می افتند.
نگرانی های امنیتی می تواند وجود داشته باشد. اگر مشتری در سرور مشترک شما مسأله امنیت را جدی نگیرد، هک شود یا دچار ویروس شود، در این صورت VPS شما می تواند تحت تأثیر منفی قرار گیرد.
منابع محاسباتی بین کلیه مشتری ها به اشتراک گذاشته می شوند، بنابراین اگر VPS دیگری در سرور مشترک به دنبال بار بالاتری باشد،RAM، پهنای باند و عملکرد CPU م یتواند تحت تأثیر قرار گیرند.
فقط یک سیستم عامل توسط هر سرور فیزیکی قابل استفاده است.
آنها مقیاس پذیر نیستند. ذخیره سازی مبتنی بر محدودی تهای سرور فیزیکی است. اگر بخواهید ظرفیت حداکثر VPS خود را برآورده کنید، مجبورید فضای بیشتری خریداری کنید یا از گزینه های دیگر استفاده کنید. این تغییر راهکار می تواند ساعت ها یا روزها باعث ازکارافتادگی شود

سرورهای ابری (Cloud server)

سرورهای ابری به عنوان ماشینهای مجازی Virtual Machine یا IaaS ،)VM )زیرساخت به عن وان یه سرویس نیز شناخته میشوند. تعریف:  سرورهای ابری( Cloud server) از چندین سرور متصل به هم در یک خوشه( cluster) که توسط فضای ذخیره سازیSAN Storage پشتیبانی می شود، استفاده میکنند. مشتریانی که از یک پلتفرم ابری( Cloud platform) استفاده م یکنند ،ازچندین سرور بهرهمند م یشوند زیرا میتوانند یک فضای ذخیره نامحدود، پهنای باند حداکثری و یک تعادل بار مدیریت شده داشته باشند و هیچگونه ارتباطی با قطعه خاصی از سخ تافزار نداشته باشند. تفاوت اساسی بین ابرهای عمومی و خصوصی در بخش است، خوشهبندی عمومی و چندکاربره Multi-tenant است ولی بخش خصوصی با یک مشتری واحد سر و کار دارد.

مزایا سرورهای ابری(  Cloud server) :

مقایس پذیر: توان سرور بیشتری را در یک لحظه مورد نظر اضافه م یکند.
زیرساخت های سفارشی: برای مشتریان معماری شبکه سفارشی، فایروال ها ، تعادل بار و به کارگیری IP فراهم م یشود.
قابلیت دسترسی بالا: در صورت از کار افتادن یک سرور فیزیکی، سرورهای ابری بدون قطع برق به سرور فیزیکی دیگری منتقل می شوند.
منابع محاسباتی متوالی: هیچ نگرانی در مورد کمبود رم یا CPU وجود ندارد، حتی اگر بار مشتری ابر دیگری بیشتر شود.
کاملاً ایمن است: اگر مشتری در یک ابر مشترک هک شود یا دچار ویروس شود، سرور ابر) cloud( شما کاملاً جدا خواهد شد و خطری برای داده های شما ندارد.
هر مشتری روی ابر می تواند سیستم عامل خاص خود را انتخاب کند.
فضای ذخیره سازی نامحدود به دلیل ذخیره سازی SAN وجود دارد.

معایب سرورهای ابری(  Cloud server)

به طور کلی سرور ابری کمی گران تر از VPS است.
همانطور که میبینید سرورهای ابری دارای معایب کمی هستند و اگر شما از ابر اشتراکیshared cloud استفاده کنید، هزینه به مراتب بیشتر از یک VPS نیست درحالی که مزایای بیشتری دارد.

مقایسه سرور مجازیVPS/VDS با سرور ابری Cloud Server در یک نگاه

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>