توضیحاتی درباره ی مودم

مودم وسیله‌ای است که امکان اتصال به اینترنت را برای ما فراهم می‌کند. Modem مخفف دو کلمه Modulator و Demodulator است، که درخواست کاربر را از کامپیوتر مبدأ به شبکه و همینطور نتیجه درخواست را از شبکه به کامپیوتر کاربر منتقل می‌کند.

مودم دایل‌‌آپ

مودم دایل‌آپ سرویسی است که با شماره‌گیری از طریق خط تلفن معمولی با توجه به سرعت سرویس دهنده و کیفیت خطوط تماس شما را به اینترنت متصل می‌کند. مودم‌هایDial Up جدید معمولاً دارای حداکثر سرعت تئوری ۵۶ kbit/s هستند .در این روش کاربران با خرید یک کارت اینترنت، نام کاربری (Username) و کلمه عبور (Password) دریافت می‌کنند و با استفاده از آن‌ها و خط تلفن ثابت با سرور مرکز خدمات‌رسانی اینترنتی آشنا تماس برقرار می‌کنند سپس بعد از تأیید مشخصات وارد شده، ارتباط با شبکه جهانی اینترنت برقرار می‌شود هرچند این مدل از مودم‌ها امروزه منسوخ شده است.

انواع مودم ای دی اس الADSL

۱- مودم اترنت (اثرنت) Ethernet modem:این مودم‌ها معمولاً دارای یک پورت USB و یک پورت LAN هستند. ممکن است برخی از مودم‌های سیمی پورت USB یا LAN نداشته باشند. البته مودم‌هایی که در دو سال اخیر به بازار آمده‌اند بدون استثنا پورت LAN دارند.مودم‌های سیمی یا اترنت تک پورت می‌توانند فقط به یک کامپیوتر (یا لپ‌تاپ) وصل شوند و فقط به یک سیستم سرویس بدهند. مودم های تک پورت سیمی ارزان‌ترین مدل مودم ADSL هستند، اما از آنجایی که در هر مکانی حتی خانه به جز کامپیوتر حداقل یک تلفن هوشمند، یا تبلت نیز وجود دارد، سعی کنید حتماً مودم وای فای را تهیه کنید.

در این مدل از مودم‌ها تبادل اطلاعات به صورت سیمی انجام می‌شود در نتیجه سرعت تبادل اطلاعات در این مدل بیشتر از مدل بی‌سیم یا وای فای است و قیمت آن نیز پائین‌تر است و امنیت آن نیز به دلیل محدودیت فیزیکی بهتر از مودم‌های بی سیم است.
۲- مودم بی‌سیمWireless (مودم وایرلس) یا مودم وای‌فای(WiFi): مودم ADSL وایرلس مطلوب‌ترین و مناسب‌ترین مودم برای مصارف خانگی است. برای خرید مودم ADSL دقت کنید که مودم یک آنتن دارد یا دو آنتن، همچنین باید بررسی کنید که برد و حداکثر سرعت آن چقدر است.

مودم وایمکس (اینترنت همراه)یا جیبی

اگر در جایی به‌صورت موقت زندگی می‌کنید یا پورت‌های اینترنت ADSL در محل زندگی شما پر است بهتر است مودم های وایمکس همراه یا جیبی را انتخاب کنید.

هرچند که مودم‌های جیبی یا وایمکس سرعت بالاتری دارند و نصب آن‌ها راحت‌تر است و برخلاف مودم‌های ADSL قابل حمل هستند اما همچنان پایداری و امنیت مودم‌های ADSL بیشتر و قیمت آن ارزان‌تر است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>