جداسازی میان کابل‌های داده‌ی مسی و کابل‌های برق

اثرات الکترومغناطیسی بر روی کابل‌های شبکه موجب تلفات و در نتیجه کاهش سرعت انتقال اطلاعات می‌شود. امروزه یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مراکز داده تاثیرات الکترومغناطیسی می‌باشد و سیستم‌های ارتینگ و توزیع نیرو پیشرفته برای جلوگیری از این اثرات معمولا پیشنهاد می‌شوند. جدا از پیچیدگی سیستم‌ها، استانداردهای روز دنیا با تدوین قوانین مشخصی این اثرات را تا حد بسیار زیادی حذف کرده‌اند. در این مطلب قصد داریم تا شرایط کابل کشی در مرکز داده و جدا سازی کابل‌های داده و نیرو را بعنوان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین پارامترها بر روی کابل‌های شبکه با هم بررسی کنیم. البته با پیشرفت تکنولوژی و درخواست پهنای باندهای بیشتر توسط مراکز داده، استفاده از فیبر نوری در این مراکز گسترش یافته‌اند که کلیه اثرات الکترومغناطیسی بر روی کابل‌های داده را حذف می‌کنند. اما استفاده از فیبر نوری خود شرایط و الزاماتی خاص دارد که در مطالب بعدی به آن خواهیم پرداخت.

نیازمندی‌های عمومی

حداقل فاصله از کابل‌های برق را همان‌طور که در جدول زیر آمده است، رعایت نمایید. جدول زیر حداقل فاصله‌ی A میان کابل‌های برق و داده را (با توجه به EN 50174-2:2009/A1:2011/AC:2011) ذکر می‌کند، که لازم است برای کسب اطمینان از وجود حداقل تاثیرات اختلالات الکترومغناطیسی رعایت شود.

separation of cooper and power cables1

نکات:

شرایط محیطی ممکن است باعث شود که فاصله‌هایی بیش از آنچه در این‌جا ذکر شده است، اعمال شود.

1.لازم است میان کابل‌های داده و لامپ‌های نصب شده از قبیل لامپ‌های نئون، رشته‌ای و تخلیه‌ی شارژی(مانند لامپ‌های بخار جیوه) حداقل 130 میلی‌متر فاصله باشد.

2.سیستم‌های UTP که قرار است از 10GBASE-T پشتیبانی نمایند، به فاصله‌ای به مراتب بیش‌تر از آنچه که در EN 50174-2 در نظر گرفته شده است، نیاز دارند. توصیه می‌شود بین کابل‌های شبکه 10 GBase-T و کابل برق حداقل 300 میلیمتر فاصله بگذارید.

3.توصیه می‌شود که حداقل فواصلی که در این جا ذکر شده است، رعایت شود. عدم حفظ این فواصل می‌تواند احتمال اختلالات EMI را افزایش دهد که در زمان آزمون تشخیص داده نمی‌شوند.

4.در شرایطی که حفظ مقادیر موردنظر مقدور نباشد (مثلا برای سیستم‌های ماژولار پارتیشنی)، می‌توان کابل‌های داده را با رعایت شرایط زیر، از نزدیکی خطوط تغذیه برق‌ عبور داد.

الف. مسیرهای موازی کابل با حداکثر طول 5 متر مجاز است، در صورتی که با استفاده از فاصله‌ دهنده‌ها یا دیگر وسیله‌های مناسب، حداقل 25 میلی‌متر فاصله میان آن‌ها رعایت شود. در صورت ضرورت، در طول‌های کمتر از 150 میلی‌متر، فاصله می‌تواند کمتر از 25 میلی‌متر باشد. اما کابل‌ها نباید با یکدیگر برخورد داشته باشند .

ب. مسیرهای موازی کابل با طول حداکثر 9 متر مجاز است، در صورتی که حداقل 50 میلی‌متر بین کابل‌ها فاصله گذاشته شود. اگر طول کابل‌ها کمتر از 300 میلی‌متر باشد، فاصله می‌تواند به کمتر از 50 میلی‌متر تقلیل یابد. اما لازم است که کابل‌ها با یکدیگر تماسی نداشته باشند .

ج. اگر مجبور شدید کابل‌های متعددی را از یک فضای خاص محدود عبور دهید، حداقل تلاش کنید کابل‌ها را به گونه‌ای مرتب کنید که در تمام طول مسیر، کابل‌های داده مشابه در کنار کابل برق قرار نگیرد .

5.در صورت امکان، تابلوهای برق و رک‌های توزیع کابل‌های داده باید در اتاق‌های جداگانه قرار گیرند. فاصله میان کابینت‌های توزیع و تابلوهای برق، هرگز نباید کمتر از یک متر باشد.

فاصله از منابع انتشار نوفه

منابع معمولی میدان‌های الکترومغناطیسی عموما برای کابل‌های دارای حفاظ الکتریکی مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما برای احتیاط، کابل‌ها را (به جز کابل‌های فیبرنوری) در دورترین فاصله‌ی ممکن از منابع انتشار نوفه و حداقل با یک متر فاصله نصب کنید. نوفه‌ها در شرایطی ایجاد می‌شوند که کابل‌های داده در مجاورت منابع بسامد بالا مانند دستگاه‌های ارتباطی نصب شوند. (آنتن‌ها، خطوط انتقال، فرستنده‌ها، و دیگر ابزارهای رادیویی، رادارها، برخی تجهیزات صنعتی مانند بخاری‌های القایی با بسامد بالا، دستگاه‌های جوشکاری ولتاژ بالا، آزمون‌های عایق، موتورهای الکتریکی قدرتمند، آسانسورها). فاصله از ساختارهای ساختمانی و تجهیزات باید با مقررات ملی و محلی تطابق داشته باشد .

تاثیر بر اندازه‌گیری‌های مورد قبول

ولتاژهای سرگردان می‌توانند با نتایج آزمون‌ها تداخل داشته و بر آن‌ها تاثیر بگذارند یا گاهی آزمون‌های میدانی سیستم های کابل‌کشی داده را با خطا مواجه سازند. اطمینان حاصل کنید که این تاثیرات بیرونی رخ نمی‌دهد. در صورتی که تجهیزات آزمون وجود ولتاژهای سرگردان را هشدار ‌دهند، تلاش کنید که این ولتاژها را با خاموش کردن منابع احتمالی ایجاد نوفه (مانند UPSها، دستگاه‌های سری الکترونیکی و غیره) حذف کنید. این ولتاژهای تداخل‌گر، تاثیر منفی قابل توجهی بر عملکرد بدون خطای شبکه‌ها نیز دارند .

اثرات الکترومغناطیسی بر روی کابل‌های شبکه موجب تلفات و در نتیجه کاهش سرعت انتقال اطلاعات می‌شود. امروزه یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مراکز داده تاثیرات الکترومغناطیسی می‌باشد و سیستم‌های ارتینگ و توزیع نیرو پیشرفته برای جلوگیری از این اثرات معمولا پیشنهاد می‌شوند. جدا از پیچیدگی سیستم‌ها، استانداردهای روز دنیا با تدوین قوانین مشخصی این اثرات را تا حد بسیار زیادی حذف کرده‌اند. در این مطلب قصد داریم تا شرایط کابل کشی در مرکز داده و جدا سازی کابل‌های داده و نیرو را بعنوان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین پارامترها بر روی کابل‌های شبکه با هم بررسی کنیم. البته با پیشرفت تکنولوژی و درخواست پهنای باندهای بیشتر توسط مراکز داده، استفاده از فیبر نوری در این مراکز گسترش یافته‌اند که کلیه اثرات الکترومغناطیسی را بر روی کابل‌های داده را حذف می‌کنند. اما استفاده از فیبر نوری خود شرایط و الزاماتی خاص دارد که در مطالب بعدی به آن خواهیم پرداخت.

تفکیک و فاصله‌گذاری کابل‌ها

حداقل فاصله لازم میان کابل‌های فناوری اطلاعات و کابل‌های برق می‌تواند با توجه به EN 50174-2:2009/A1:2011/AC:2011 به روش زیر، محاسبه گردد.

A = S * P

A: فاصله میان کابل برق و کابل داده

S: حداقل فاصله (به جدول 28 مراجعه شود)

P: ضریب کابل‌کشی برق (به جدول 29 مراجعه شود)

قوانین حداقل فاصله برای کابل‌های STP، UTP و نامتوازن

separation of cooper and power cables2

کابل­های مطابق با EN 50288-4-1 (EN 50173-1، رسته 7) جزء طبقه­بندی تفکیکی d هستند.

a. کابل­های مطابق با EN 50288-2-1 (EN 50173-1، رسته 5) و EN 50288-5-1 (EN 50173-1، رسته 6) در دسته طبقه­بندی تفکیکی c قرار می گیرند. این کابل­ها ممکن است عملکرد طبقه ­بندی تفکیکی d را ارائه نمایند به شرطی که نیازمندی­های تضعیف اتصال مربوطه نیز فراهم گردند.

b.کابل­های مطابق با EN 50288-3-1 (EN 50174-1، رسته 5) و EN 50288-6-1 (EN 50173-1، رسته 6) جزء طبقه­بندی تفکیکی b هستند. این کابل­ها می­توانند عملکردی مشابه طبقه­بندی تفکیکی c یا d را ارائه نمایند، به شرطی که نیازمندی­های TCL مربوطه نیز فراهم گردند .

c. کابل­های مطابق با EN 50117-4-1 (EN 50173-1، رسته BCT-C) جزء طبقه­بندی d هستند.

separation of cooper and power cables3

a.عملکرد حفاظ الکتریکی ( 0 تا 100 مگاهرتز) معادل با سبد فولادی مش جوش داده شده با سایز مش 50 میلی­متر در 100 میلی­متر (به جز نردبان­ها) است. این عملکرد حفاظ الکتریکی با یک سینی فولادی (ترانک بدون درپوش) با ضخامت­های دیواره‌ی کمتر از 1.0 میلی­متر و بیش از 20% مساحت مشبک توزیع شده به­طور یکنواخت نیز به دست می­آید .

b. عملکرد حفاظ الکتریکی (0 تا 100 مگاهرتز) معادل با سینی فولادی (ترانک بدون درپوش) با ضخامت دیوار 1.0 میلی­متر و کمتر از 20% مساحت مشبک توزیع شده به طور یکنواخت است. این عملکرد حفاظ الکتریکی با کابل­های برق دارای حفاظ الکتریکی که عملکردهای شرح داده شده در نکتة d را شامل نمی­شوند، نیز به دست می­آید .

c. سطح رویی کابل­های نصب شده ­باید حداقل 10 میلی­متر پایین‌تر از بالای حصار باشد.

d.عملکرد حفاظ الکتریکی (0 تا 100 مگاهرتز) معادل با مجرای فولادی با ضخامت دیواره‌ی 1.5 میلی­متر است. فواصل تخصیص داده شده علاوه بر آن چیزی است که توسط جداکننده/ مانع ایجاد می­شود.

ضریب کابل‌کشی برق برای کابل‌های STP، UTP، و نامتوازن

separation of cooper and power cables4

a.کابل­های سه فاز باید به عنوان سه کابل تک­فاز در نظر گرفته شوند.

b. بیش از 20A آمپر ­باید به عنوان مضرب 20 در نظر گرفته شود.  

c.کابل­های برق AC یا DC با ولتاژهای کمتر ­باید بر‌اساس درجة جاری‌شان در نظر گرفته شوند.

d.مثلا یک کابل  100A 50V DC برابر است با 5 کابل 20A. (P = 0.4)

فاصله‌ی لازم میان کابل‌های فلزی و منابع خاص EMI

separation of cooper and power cables5

a.در صورتی که از سیستم­های مدیریت کابل مناسب استفاده شده باشد یا از طرف ارائه دهندگان محصول ضمانت وجود داشته باشد، امکان کاهش حداقل فاصله وجود دارد.

b. زمانی که ضمانتی از طرف ارائه­کنندگان محصول وجود ندارد، لازم است با در نظر گرفتن تداخل‌های احتمالی مانند محدوده بسامد، هارمونیک­ها، گذارها، انفجارها، نیروی انتقالی و غیره، تحلیل­ها صورت گیرند .

استثنائات مربوط به محل­های اداری

مواردی که بسته به شرایط می‌توان الزامات را رعایت نکردزمانی که نیازمندی­های جدول 28 قابل اجرا نباشد، در جایی که شرایط زیر برقرار باشد، نیازی به جداسازی کابل‌های برق و داده نیست:

الف) کابل­کشی شبکه کاربرد محور بوده و کاربری‌ (ها) نیازی به تفکیک ندارد یا

            ب) شرایط زیر وجود داشته باشد:

کابل‌های برق:

1) تنها کابل‌های تک­فاز باشند.

2) جریان کل حداکثر 32A ایجاد ­نمایند.

3) کابلی که در نزدیکی کابل دیگر (به عنوان مثال در کل دارای روکش یا به هم تابیده، نوار پیچی شده یا به صورت دسته‌ای از  کابل‌ها) نگهداری شود.

طبقه­ بندی محیطی کابل­کشی فناوری اطلاعات با E1 از EN 50173-1 تطابق دارد.

کابل­های فناوری اطلاعات با نیازمندی­های طبقه­بندی تفکیکی b ، c، یا d در ارتباط با جدول 27 تطابق دارند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>