دارک نت یا همان شبکه تاریک چیست؟

بخشی از شبکه ی جهانی اینترنت فقط توسط نرم افزارهایی خاص قابل دسترسی است که پس از مرتبط شدن به وسیله ی آن نرم افزار مرورگر خواهد توانست به اطلاعات آن وبسایت دسترسی داشته باشد. چنین بخش هایی از اینترنت که از گزند موتورهای جستجو پنهان هستند و فقط دسترسی های بسیار خاص به آ نها ممکن است، شبکهی تاریک نامیده میشوند. به نظر میرسد در شبکه ی جهانی اینترنت هر چیزی ممکن است. وبسایت هایی از دید موتورهای جستجو پنهان شده اند و فقط با وارد کردن مستقیم آدرس قابل دسترسی هستند، در این فروشگاههای مجازی خاص عموماً محصولات غیرقانونی مانند مواد مخدرو سلاح گرم به فروش میرسد؛ پرداخت به وسیلهی بیت کوینهای رمزگذاری شده وغیرقابل ردگیری صورت میگیرد .حتی وبسایتهایی برای استخدام تروریست کشف شده که میتوانید با پرداخت مبلغی، قاتلی را اجیر کرده و از شر دشمنتان خلاص شوید. از آنجا که ماهیت شبکهی تاریک به مخفی بودن آن است این شبکهها به مأمنی امن برای گروه هایی که باید از دید حکومت و قانون مخفی بمانند تبدیل شده است. از طرفی افشاگران اطلاعات نیز از این شبکه برای ارتباط با روزنامه نگاران استفاده میکنند و گروههای مافیایی و تروریستها و جنایتکاران ارتباطات خود را در این شبکه پوشش میدهند.

ورود به تاریکی

راههای مختلفی برای دسترسی به شبکه ی تاریک وجود دارد که معمولترین آنها استفاده ازTor وi2p است. استفاده از این نرم افزارها به راحتی یک دانلود و نصب ساده است. شبکه ی تور با عبور دادن اطلاعات از میان شبکه ای چندین لایه و رمزگذاری اطلاعات به شیوهای که فقط کامپیوتر مقصد توان دسترسی به آن را داشته باشد راهی امن برای ارتباط مخفیانه در شبکه ی اینترنت فراهم کرده است. به جای آدر سهای معمول تور از آدر سهایonion استفاده میکند که محتوای حفاظت شدهای دارد، حتی موتورهای جستجو مانندBing وDuck Duck Go خدمات ویژهای برای فرستادن آدر سهای شبکه ی تور
ارائه میکنند.

معامله ی واقعی، فقط مجازی است

خدمات در شبکه ی تاریک بدون رد و بدل شدن پول هیچ گاه تا این حد جذابیت پیدا نمیکرد و این همان چیزی است که بیت کوین برای آن ساخته شده است. مطالعات جدید محاسبه کرده اند که هر سال حدود ۱۰۰ میلیون دلار آمریکا در این شبکه صرف معامله ی مواد مخدر میشود و تمام این مبالغ به وسیله ی بیت کوین پرداخت میشود. ردگیری بیت کوین به علت استفاده از سرویسهای مختلف و در هم آمیخته بسیار سخت است و شبکه هایی مانندBitcoin laundry به صورت موثری میتوانند از این پرداختهای غیر قابل ردیابی پشتیبانی کنند

شبکه ی تاریک چقدر تاریک است ؟

سازندگان تور و سازمانهایی مانند بنیاد رمزنگاری الکترونیک(EFF) چنین استدلال میکنند که کاربران اصلی این شبکه ها افراد یاند که فقط دربارهی حفظ حریم شخصی خود نگران هستند، از جمله افرادی که از این ارتباطات استفاده میکنند روزنامه نگاران و افشاگرانی مانند ادوارد اسنودن را میتوان نام برد. با این حال حتی با نگاهی گذرا در ویکی های شبکه های تاریک متوجه خواهید شد که بیشتر فعالیت وب سایتها در این عرصه فعالیتهای غیر قانونی است. بسیاری از این وب سایتها کلاهبردار هستند بنابراین مشخص نیست که خرید اسلحه، گذرنامهی جعلی و استخدام هکرها در این شبکه چقدر راحت انجام میشود اما کاملاً مشخص است که چنین خدماتی در شبکه ی تاریک انجام میشود. اعمال قانون در این سطح از اینترنت بسیار مشکل است، با این حال عملیاتهای موفق زیادی در شناسایی خلافکاران و براندازی شبکه های غیرقانونی فعال در شبکه ی تاریک انجام شده است. معروف ترین این عملیاتها دستگیری راس اولبریخت بود، فردی که پشت بازار معاملات مواد مخدر، که به نام جادهی ابریشم(Silk Road) شناخته میشود قرار داشت. اخیراً پلیس فدرال ایالات متحده دو کاربر یک وبسایت سو استفاده از کودکان را در شبکه ی تاریک دستگیر کرده است، مراجع قانونی از طیف وسیعی از تکنیکها برای به دست آوردن آدرس اینترنتی واقعی افرادی که در شبکه هایی مانندTorفعال هستند استفاده میکنند

مواردی که میتوان از دارک نت تهیه کرد

۱ .مواد مخدر
تاجران مواد مخدر و حتی عادی در این شبکهی دیجیتالی به تبادل انواع مختلف مواد مخدر میپردازند. بیشتر کاربران چینی به واسطهی این شبکه در طول ۲۸ ماه از فروش مواد مخدر ۲۰۰ میلیون دلار درآمد داشته اند.
۲ .ارز تقلبی
در دارک نت تمامی ارزها از جمله پوند، یورو و ین در حال تبادل است و میتوان ارزهای تقلبی را از طریق این شبکه تهیه کرد.
۳ .مدارک جعلی
نسخهی جعلی تمامی مدارک مهم از جمله پاسپورت، گواهینامهی رانندگی، مدارک شهروندی، کارت شناسایی، مدارک دانشگاهی، مدارک مهاجرتی و حتی کارت شناسایی دیپلماتیک از طریق دارک نت قابل تهیه است. به عنوان مثال تهیه کردن نسخه ی جعلی گواهینامهی رانندگی ۲۰۰ دلار و نسخه ی جعلی پاسپورتهای آمریکا و انگلستان بیش از چند صد دلار در برمیگیرد.
۴ .اسلحه، مهمات و مواد منفجره
اسلح ههایی مانند کلتها و مواد منفجرهیC4 در دارک نت قابل تهیه هستند. این مهمات از طریق جاسازی در آلات موسیقی ،اسباب بازیها و وسایل الکترونیکی به دست مشتری میرسد. البته جاسازیها در بسته بندیهایی صورت میگیرد که توسط اشعه ی ایکس قابل شناسایی نباشد.
۵ . (Hitman)قاتل
در دارک نت برخی شرکتهای خصوصی و غیرقانونی در حال فعالیت هستند که معتقدند اگر کسانی که کینههای شخصی دارند میتوانند با استخدام قاتل، فرد مورد نظر خود را به قتل برسانند! البته این مورد دارای شروطی است؛ به عنوان مثال نمیتوان قاتلی را برای به قتل رساندن افراد برتر دنیای سیاست مانند رئیس جمهورها استخدام کرد.
۶ .اعضای بدن انسان
در گوشه و کنار این شبکهی مخفی بازار سیاه پر جنب و جوشی دیده میشود که در آن اعضای بدن انسان و ارگان مختلف به فروش میروند. به عنوان مثال قیمت کلیه ۲۰۰ هزار دلار، قلب ۱۲۰ هزار دلار، کبد ۱۵۰ هزار دلار و یک جفت چشم ۱٫۵۰۰ دلار به فروش میرود.

جرایم اینترنتی و فایلهای غیر قانونی موجود در دارک نت

۱ .پول رمزنگاری شده
اسکناسهای دیجیتالی مانند بیت کوین و دارک کوین از طریق این شبکه قابل تهیه هستند. کاربران در حالی که هویت خود راپنهان نگه داشتهاند میتوانند به تبادل اسکناسهای دیجیتال و خرید و فروش بپردازند.
۲ .خدمات میزبانی وب
برخی میزبانهای وب دنیا که در کشورهایی مانند روسیه و اوکراین قرار دارند بدون توجه به هویت اصلی کاربر، خدمات و سرویسهای میزبانی وب را برای مشتریان خود ارائه میدهند. این میزبانهای وب تمامی پرداختها و اسکناسهای دیجیتالی مانند بیت کوین را قبول کرده و در قبال آ نها سرویسهای مورد انتظار کاربر را فراهم می آورند.
۳ .خدمات ابری
افرادی مانند هکرها دوست دارند تا فایلهای مخربشان در برابر سیستمهای امنیتی بلاک نشوند. هکرها معمولا از سیستمهای ابری به این منظور استفاده میکنند. تحقیقات اخیر نشان داده که ۱۶ درصد از فایلهای مخرب دنیا و حملات سایبری از شبکه ی ابری آمازون سرچشمه گرفته است. از ای نرو سیستمهای ابری نقش اساسی را در حملات سایبری دارد.
۴ .جُرم افزار
برخی افراد مجرم که دارای مهارتهای کافی نیستند میتوانند ابزارهای مورد نیاز خود را از دارک نت تهیه کرده و آسیب پذیریهای سیستم هدف را بهره برداری کرده، به سرقت اطلاعات و هویت کاربران بپردازند. یکی از هکرها در سال ۲۰۱۳به واسطه ی کیت ابزاری هک دارک نت توانست حمله ی سایبری بزرگی را اجرا کند.
۵ .استخدام هکر
در دارک نت جرایم سایبری سازمان یافتهای وجود دارد که به واسطهی آن میتوان هکرهای خبرهای را استخدام کرد. برخی از این هکرها تا به حال توانسته اند در سیستمهای قبیل گوگل، ادوبی وLockheed Martin نفوذ کنند.
۶ .مراکز تماس جرایم مختلف
افرادی که در این مرکز مشغول هستند دارای شغلهای مختلفی بوده و میتوانند کارهایی مانند ارائه منابع شغلی و آموزشی ،آغاز انتقال سیم و رفع انسداد حساب های هک بازی را انجام دهند. تماس با این مراکز ۱۰ دلار ارزش دارد

نحوه دسترسی

۱ .مرورگرهای ناشناس
تور(T-O-R) یاThe Onion Router سامانهای است که برای ناشناس ماندن کاربران در محیط اینترنت به کار میرود و از نرم افزار کارخواه و شبکهای از سرورها تشکیل شده و میتواند دادههایی از کاربران را مانند جایگاه و نشانی پروتکل اینترنت پنهان کند. بهره گیری از این سامانه ردگیری و شنود دادههای کاربر را به دست دیگران بسیار سخت میکند. شبکه ی تور دارای مرورگری است که میتواند از آن به عنوان دستیابی به دارک نت استفاده کرد. این مرورگر در هنگام بارگذاری صفحات به منظور مخفی نگه داشتن درخواست کاربر، از ۶۰۰۰ سرور استفاده میکند. این قابلیت باعث میشود تا ردیابی کاربران و ردیابی درخواستهای آ نها توسط نهادهای دولتی بسیار دشوار و تقریبا ناممکن شود. وبسایتهای مبتنی بر این شبکه برخلافcom. دارای پسوندonion. است که دسترسی به این دسته از و بسایتها تنها از طریق مرورگر تور امکانپذیر است.
۲ .موتورهای جستجوی ناشناس
در اواسط سال ۲۰۱۴ یک هکر اولین موتور جستجوی ناشناس و توزیع شدهی دارک وب با نامGrams را توسعه داد .
Grams به کاربران این امکان را میدهد تا بتوانند مواد مخدر، اسلح هها و حسابهای کاربرای به سرقت رفته دروبسایتهای پنهان را جستجو کنند. علاوه بر این ،Grams همانند گوگل دارای گزینهای به نامI’m Feeling Lucky به منظور جستجو است.
۳ .ویکیهای جنایی
در دارک نت تمامی اقدامات مانند هکها، بازارهای سیاه، ویروسها و مواد مخدره به صورت ویکی طبقه بندی شده که برای هر قسمت نیز توضیحاتی ارائه شده است.
۴ .چت رومهای پنهان

همانند دنیای واقعی، مجرمان در شبکههای آنلاین نیز به دنبال به دست آوردن تبهک ارانه ترین افراد هستند تا بتوانند به هدفهای خود دست یابند. در دارک نت چت رومهایی وجود دارد که افراد به واسط هی آن م یتوانند کارهای غیر قانونی را انجام دهند. دارک نت دارای دسته بندی مختلفی است که دسترسی اعضا را به محتوای آن سهولت میبخشد. دارک نت به دلیل طبقه بندی مطالب و مشابه ویکی پدیا بودن، بیشتر به عنوان ویکی شناخته میشود که تصویر زیر نیز بخشی ازHidden Wiki  این شبکه است. متاسفانه نحوه ی دسترسی به این شبکه و آموزش آن به دلایل امنیتی توضیح داده نمیشود، اما اگر تا به حال موفق به دسترسی به این شبکه شده باشید، در ابتدا با صفح هی زیر مواجه میشوید: لینکهای معتبر دارک نت همواره در حال تغییر است و از آنجایی که این شبکه غیر قانونی است، منتشر کردن آدرس لینک آن نیز غیر قانونی تلقی میشود. به همین دلیل معمولا آدرس آن به طور عمومی انتشار داده نمیشود، حتی اگر کسی نیز دارای این لینک باشد، برای دسترسی به این شبکه باید تغییراتی را در نحوهی اتصال اعمال کند؛ این اطلاعات معمولا تنها از کسانی که به این شبکه دسترسی دارند اخذ م یشود. همان طور که گفته شد در این شبکه کارهای خلاف قانون بسیاری صورت میگیرد. حتی هکرها پس از هک کردن وبسایت و پایگاه دادههای مهم، فایلهای آ نها را در دارک نت قرارمیدهند که از جمل هی این فایلها میتوان به اسناد فاش شدهی ویکی لیکس، فایلهای فاش شده ی آیکلاد و دیگر وبسایتهای بزرگ اشاره کرد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>