دلایلی که ممکن است باعث کندی اینترنت شما شود(پارت اول)

این روزها دیگر دوران اینترنت 128 کیلوبیت به سر آمده است و شرکت‎های مختلف ارائه‌دهنده خدمات اينترنت در تبلیغات خود صحبت از اینترنت چند ده مگابیتی می‎کنند. حالا دیگر یک اتصال بی‎سیم بی‎کیفیت می‎تواند به یک گلوگاه بزرگ در راه رسیدن شما به اینترنت تبدیل شود. با اجرای یک آزمايش از طریق ابزاری مثل Ookla Speedtest می‎توانید بفهميد آیا سرعت اتصال شما به همان میزان که باید باشد است یا خیر.

در صورت منفی بودن نتیجه آزمايش، باید به فکر برطرف کردن مشکل بود. ما در این مقاله قصد داریم رایج‎ترین دلایل کند شدن اینترنت و روش‎های جلوگیری از آن را بررسی کنیم.

1.تنظیمات روتر خود را دستکاری کنید

کانال خود را به همسایگان تعارف نکنید 

روترهای بی‎سیم از طریق کانال‎های انتخابی به تبادل داده می‎پردازند. اگر شما و همسایه‎تان در یک کانال بی‎سیم یکسان اقدام به انتشار امواج کنید، نتیجه کار یک سیگنال وای‎فای ضعيف شده خواهد بود. همیشه قبل از راه‌اندازی شبکه بی‎سیم خود بررسی کنید کدام کانال‎ها توسط سایر شبکه‎های بی‎سیم اطراف شما اشغال شده است و شما یک کانال خالی یا با کمترین میزان استفاده را انتخاب کنید و با این کار از کم شدن سرعت اینترنت خود جلوگیری كنيد. Acrylic Wi-Fi Home که می‎توانید آن را از نشانی www.acrylicwifi.com دریافت کنید، یک اسکنر کاربردی رایگان است که فهرست تمام شبکه‎های بی‎سیم پیرامون خود را جمع‌آوری کرده است و نام شبکه، نشانی مک، کانال، نوع استاندارد 802.11، نوع پروتکل امنیتی، سازنده روتر و سایر اطلاعات مربوط به هرکدام را در اختیار شما قرار می‎دهد. تنها کافی است یکی از این شبکه‎ها را انتخاب کنید تا میزان کیفیت کانال، کیفیت سیگنال، نسبت سیگنال به نویز، امنیت شبکه، سرعت نقل و انتقال و محدوده تحت پوشش استانداردهای 802.11 هریک را بر اساس تعداد ستاره دریافتی مشاهده کنید. همچنین، Acrylic سطح کیفی هر شبکه را به‌صورت کلی برای شما درجه‌بندی می‎کند. شما می‎توانید گزینه‎های در دسترس موجود که اتصال پایدارتری را برای شما فراهم می‎کند مشاهده کنید. شما می‎توانید فهرست شبکه‎های موجود را بر اساس کانال آن‌ها مرتب کنید تا انتخاب شماره‎ای که در حال حاضر از آن استفاده نمی‎شود (یا حداقل زیاد نزدیک به شبکه شما نیست) برایتان راحت‎تر باشد. برای تغییر کانال خود از طریق مرورگر وب وارد صفحه تنظیمات روتر شوید (معمولاً با وارد کردن نشانی 192.168.1.1 یا شبیه این که معمولاً روی برچسب مشخصات روتر نوشته شده است)، بعد به‌دنبال گزینه مربوط به کانال بگرديد و آن را تغییر دهید.

باند وای‎فای مناسب را انتخاب کنید 

خیلی از روترهای مدرن 802.11n و تمام مدل‎های 802.11ac هم‌زمان هر دو باند وای‎فای را ارائه می‎کنند. این به این معنا است که دو شبکه، یکی در باند 2.4 گیگاهرتز و یکی در باند 5 گیگاهرتز هم‌زمان در حال اجرا خواهند بود. روتر برای هرکدام از این باندها یک نام شبکه یا SSID جداگانه ایجاد می‎کند که معمولاً در این نام از 2 (یا 2.4) و 5 استفاده می‎شود تا راحت‎تر بتوانيد شبکه‎ای را که قصد اتصال به آن را دارید انتخاب کنید. تصمیم‎گیری درباره اینکه شما کدام باند را برای کدام دستگاه انتخاب کنید، می‎تواند تفاوت زیادی در سرعت و محدوده تحت پوشش وای‎فای شما ایجاد کند. معمولاً بهتر است از باند 2.4 گیگاهرتز برای تجهيزات قدیمی‎تر و برای دستگاه‎های جدیدتر به‌ویژه آن‌ها که برای استریم ویدیو استفاده می‎شوند، از باند 5 گیگاهرتز که از تراكم و ازدحام کمتری برخوردار است استفاده شود. بعضی روترها مثل Virgin Media SuperHub به‌جای استفاده هم‌زمان از دو باند، امکان انتخاب هریک از آن‌ها را به‌طور جداگانه فراهم می‎کند و شما می‎توانید تنها یکی از این دو باند را استفاده کنید. در صورت امکان از باند 5 گیگاهرتز استفاده کنید، زیرا این باند بهترین نتایج از جمله کمترین احتمال تداخل را در اختیار شما قرار می‎دهد. اگر از دستگاه‎های قدیمی‎ استفاده می‎کنید که نمی‎توانند به باند 5 گیگاهرتز متصل شوند، سه انتخاب پیش روی شما است: می‎توانید برای تمام تجهيزات خود از باند 2.4 گیگاهرتز استفاده کنید، دستگاه‎های قدیمی‎ خود را به‎روزرسانی کنید تا بتوانند به شبکه 5 گیگاهرتز متصل شوند یا روتر خود را ارتقا دهید تا هم‌زمان هر دو باند را در اختیار داشته باشید.

کارگاه وای‎فای خود را با استفاده از Acrylic Wi-Fi Home تحت نظر داشته باشید

1) نرم‌افزار Acrylic Wi-Fi Home را از نشانی www.acrylicwifi.com دریافت و اجرا كنيد. بعد از اجرای این برنامه فهرستی جامع از شبکه‎های بی‎سیم اطراف شما در اختیارتان قرار خواهد گرفت . می‎توانید این فهرست را بر اساس ستون‎های نام شبکه یا SSID، شماره کانال، استاندارد 802.11 و نوع پروتکل کدگذاریمرتب کنید. ستون Max Speed نشان می‎دهد باند 5 گیگاهرتز چه میزان می‎تواند سریع‎تر باشد . 

2) تب Signal Strengthیک نمودار کدبندی شده بر اساس رنگ را به شما نشان می‎دهد که بیانگر کیفیت هر شبکه در بازه‎های زمانی مختلف است. هرچه ارتفاع خط این نمودار بالاتر باشد، بیان‌کننده سیگنال بهتر است. می‎توانید با استفاده از دکمه تعبیه شده در گوشه سمت راست بالای پنجره برنامه هر زمان که مایل بودید مانیتورینگ را متوقف یا آغاز کنید .

3) روی تب Network Quality کلیک و یکی از شبکه‎های موجود در فهرست بالا را انتخاب کنید تا رتبه‌بندی ستاره‎ای را بر اساس طبقه‌بندی‎های گوناگون به دست آورید. رتبه‌بندی کلی کیفیت با حداکثر امتیاز 10 مشخص می‎شود . شما با استفاده از هریک از تب‎های مربوط به فرکانس 2.4 و 5 گیگاهرتز می‎توانید آن‌ها را با یکدیگر مقايسه کنید .

تنظیمات امنیتی روتر خود را تغییر دهید 

دستگاه روتر این امکان را در اختیار شما قرار می‎دهد تا یک استاندارد کدگذاری را مثل WPA Auto ،WPA2-PSKم[AES] و WPA-PSKم[TKIP] انتخاب کنید. در زمان تنظیمات امنیتی و انتخاب یک استاندارد کدگذاری نادرست، ممکن است سطح امنیت شبکه را پایین بیاورید یا سرعت آن را کاهش دهید. استاندارد TKIP معمولاً چندان امن نیست و نباید از آن استفاده کرد و کدگذاری با WPA یا TKIP سرعت یک روتر وای‎فای پرسرعت را به 54 مگابيت در ثانیه کاهش می‎دهد. اگر روتر شما از WPA2-PSKم(AES) پشتیبانی می‎کند آن را انتخاب کنید، زیرا امن‎ترین گزینه موجود همین استاندارد است. پشتیبانی از AES در تمام دستگاه‎های تولید شده بعد از سال 2006 لحاظ شده است؛ بنابراین، تمام تجهيزات شما (مگر اینکه خیلی قدیمی‎ باشد) باید به‌خوبی با آن کار کند. اگر بعد از جابه‌جا شدن به یک گزینه سریع‎تر و امن‎تر متوجه شدید بعضی دستگاه‎های شما نمی‎توانند به شبکه وای‎فای متصل شوند، احتمالاً لازم است برای استفاده از این دستگاه به‌خصوص به تنظیمات اولیه بازگرديد. اعمال این تغییرات معمولاً حدود یک دقیقه زمان می‎برد.

2. پیدا کردن و اصلاح خطاهای شبکه

یک سرور DNS دیگر را وارد کنید 

از DNS یا سیستم نام دامنه برای تبدیل نام سایت‎ها به نشانی‌های ای‎پی استفاده می‎شود تا وب‌سرورها و روترهای اینترنتی بتوانند آن‌ها را شناسایی کنند. وقتی شما یک نشانی وب را در مرورگر خود وارد می‎کنید، بعد از ارسال درخواست توسط مرورگر و قبل از آغاز بارگذاری آن نشانی تأخیری کوتاه برای دریافت نشانی ای‎پی از سرور DNS ایجاد می‎شود. اغلب مردم به سرور DNS که توسط خدمات‌دهنده اینترنت آن‌ها فراهم شده متکی هستند، اما لزوماً این سریع‎ترین مسیر موجود نیست و انتخاب یک نشانی دیگر ممکن است زمان جست‌وجوو پاسخ را سریع‎تر کند. حتی اگر تصمیم بگیرید از همان سرور DNS فراهم شده توسط سرویس‌دهنده اینترنت خود استفاده کنید، ارزش این را دارد آن را با سایر سرورها مقايسه کنید.

DNS Jumper یک برنامه جالب رایگان است که به شما اجازه می‎دهد به‌سرعت به یک سرور DNS جایگزین (بدون نیاز به وارد کردن دستی جزییات داخل ویندوز) جابه‌جا شوید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که این برنامه را اجرا (نیازی به نصب نیست) و روی دکمه Fastest DNS کلیک کنید. با این کار فهرستی از سرورهای DNS گوناگون نمایش داده می‎شود و می‎توانید تمام آن‌ها را آزمایش کنید یا با تیک زدن هرکدام که مایل هستید و برداشتن تیک سایر آن‌ها فهرست خود را کوتاه کنید. روی Start DNS Test کلیک کنید تا برنامه هر سرور را مورد سنجش قرار دهد. هر سرور دو بار آزمايش خواهد شد و این فهرست بر اساس نتایج به دست آمده دوباره مرتب خواهد شد. برای جابه‌جا شدن به سریع‎ترین نتیجه به دست آمده، روی دکمه Apply DNS Server کلیک کنید. همچنین، می‎توانید با راست‌کلیک روی سایر نتایج موجود در فهرست یکی از آن‌ها را جایگزین کنید. قبل از اعمال هرگونه تغییراتی بهتر است در طول مدت روز این آزمایش را چند بار تکرار کنید تا مطمئن شوید نتایج به دست آمده یکسان باقی خواهد ماند. اگر می‎خواهید اطمینان حاصل کنید همیشه از سریع‎ترین سرور DNS استفاده می‎کنید، گزینه‎ای وجود دارد که برنامه را همراه با ویندوز اجرا می‎کند و بعد از بررسی سریع‎ترین سرور DNS موجود آن را به‌طور خودکار اعمال خواهد کرد. برای دریافت نرم‌افزار DNS Jumper به نشانی bit.ly/dnsjump415 مراجعه کنید.

نگذارید خدمات‌دهنده اینترنت جلوی ترافیک شما را مسدود کند

خدمات‌دهندگان اینترنت معمولاً انواع مشخصی از ترافیک (مثلاً دانلود از طریق تورنت) را مسدود یا محدود می‎کنند تا با جلوگیری از ترافیک سنگین تمام پهنای باند موجود توسط برخی کاربران مصرف نشود. هرچند این روزها دیگر این شكل از تأمین ترافیک رواج ندارد، اما همچنان توسط برخی از آی‌اس‌پی‌ها در زمان‌های خاص مثل اوایل شب و تعطیلات آخر هفته که اینترنت در شلوغ‎ترین وضعیت خود قرار دارد، اعمال می‎شود. اگر شما هم مشکوک شدید که خدمات‌دهنده اینترنت در حال مسدود کردن دانلود شما است، ابتدا شرایط و ضوابط قرارداد اینترنت خود را درباره نحوه مدیریت ترافیک بررسی کنید. به یاد داشته باشید که اگر در زمان اوج مصرف مشغول دانلود یا وبگردی باشید، طبیعی است سرعت اتصال شما کندتر از سایر مواقع باشد. سعی کنید دانلودهای غیر ضروری خود را برای ساعت بعد از 1 بامداد برنامه‌ریزی کنید. در زمان دانلود یا استریم توسط تلفن هوشمند از وای‎فای استفاده کنید تا از خطر مسدود شدن یا کاهش سرعت پیشگیری کنید.

سرعت اتصال 3G خود را افزایش دهید 

شاید برایتان تعجب‌آور باشد، اما نمی‎توان دقیقاً مشخص کرد سرعت اتصال توسط داده‎های موبایل بیشتر است یا وای‎فای عمومی‎. قانون کلی این است که یک اتصال 4G باید بسیار سریع باشد، 3G نیز نسبتاً قابل قبول است و باقی روش‎ها چندان رضایت‌بخش نيست. اما در خیلی از مواقع می‎توان سرعت 3G را بهبود بخشید.
Opera Max for Android که می‎توانید آن را از bit.ly/opmax415 دریافت کنید، قادر است سرعت وبگردی شما را در هر دو شبکه بی‎سیم و موبایل افزایش دهد. این برنامه محتوای وب را قبل از اینکه به موبایل شما برسد فشرده می‎کند و شما داده‎های کمتری را دانلود می‎کنید. برای سرعت بخشیدن به وبگردی می‎توانید نمایش عکس‎ها در مرورگر خود را خاموش و سعی کنید کش اپلیکیشن‎هایی را که مشکل ایجاد می‎کنند خالی کنید. در اندروید به Settings و بخش Applications برويد و اپلیکیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید و روی Clear Cache تقه بزنید.

منبع:shabakeh-mag

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>