دلایلی که ممکن است باعث کندی اینترنت شما شود(پارت دوم)

3. از مشکلات فیزیکی وای‎فای جلوگیری كنيد 

از تداخل امواج بین تجهيزات اجتناب کنید 

مکانی که روتر خود را قرار می‎دهید می‎تواند نقش زیادی در کیفیت سیگنال بی‎سیم شما ایفا کند. اگر آن را نزدیک دیوار خارجی قرار دهید، بخشی از سیگنال به خارج از محدوده شما ارسال می‎شود. قرار دادن آن زیر یک میز یا داخل کابینت نیز قدرت سیگنال را کاهش خواهد داد. بهتر است روتر خود را تا حد امکان در مركز خانه و در ارتفاع بالا و دور از سایر دستگاه‎های برقی یا کابل‎ها قرار دهید. به‌عنوان یک قانون کلی، هرچه یک روتر در مکان بالاتری قرار گيرد، سیگنال بهتری خواهید داشت.

اگر روتر شما از آنتن قابل تنظیم استفاده می‎کند، اطمینان حاصل کنید آنتن‌ها به‌سمت اتاق    باشند. بهتر است آنتن‎ها عمود به یکدیگر (یکی به‌صورت عمودی و دیگری به‌شکل افقی) قرار داده شوند، زیرا این کار باعث می‎شود تا سیگنال تقویت شده و به اطراف پخش شوند. می‎توانید از سطوح منعکس‌کننده برای جلوگیری از ارسال امواج بی‎سیم به‌سمت تجهيزات مشکل‌ساز استفاده و آن را به یک جهت مشخص منحرف کنید. 

مراقب نفوذ بیگانگان باشید

اگر مشکوک شدید شاید شخصی در خارج از خانه از شبکه بی‎سیم شما استفاده می‎کند، می‎توانید این موضوع را از طریق صفحه تنظیمات روتر بررسی کنید. مرورگر وب خود را باز و نشانی روتر را وارد کنید (احتمالاً این نشانی در پشت روتر چاپ شده است). سپس نام کاربری و کلمه عبور روتر را وارد کنید. به‌دنبال صفحه Device Connection Status (یا مشابه) بگرديد و فهرست دستگاه‎هایی را که به‌صورت بی‎سیم یا باسیم به شبکه شما متصل شده‎اند بررسی کنید. در این فهرست نام دستگاه و مدت زمانی که به شبکه متصل است نمایش داده می‎شود. از این طریق می‎توانید دستگاه‎های ناشناس را شناسایی کنید.

از لوازم خانگی برقی دوری کنید 

دستگاه‎های الکتریکی داخل منزل به‌ویژه آن‌ها که موتور دارند (مثل مخلوط کن) می‎توانند باعث ایجاد تداخل امواج شوند و کیفیت امواج وای‎فای را کم کنند. تلفن‎های ثابت بی‎سیم، تجهیزات نظارتی کودک و مایکروفرها نیز می‎توانند روی امواج تأثیر بگذارند. معمولاً وقتی داخل آشپزخانه هستید وای‎فای به‌درستی کار نمی‎کند، این امر به‌ویژه زمانی که مایکروفر شما روشن باشد بیشتر خود را نشان می‎دهد، اما هرچه از منبع ایجاد تداخل بیشتر فاصله می‎‌گیرید، کیفیت وای‎فای نیز بهتر می‎شود. به یاد داشته باشید روتر باید تا حد امکان از دستگاه‎های برقی که امکان ایجاد تداخل را فراهم می‎کنند دور باشد یا حتی‌المقدور زمانی که قصد دارید با تلفن یا تبلت خود به شبکه متصل شوید، از لوازم خانگی برقی استفاده نکنید.

از روی نقشه نقاط کور را شناسایی کنید

این امکان وجود دارد که قدرت امواج وای‎فای در تمام نواحی تحت پوشش شبکه بی‎سیم خانه شما یکسان نباشد. اگر فکر می‎کنید در قسمت‎هایی از خانه قدرت سیگنال کم است وقت آن رسیده که برای اصلاح آن اقدام کنید. ساده‎ترین راه برای انجام این کار تغییر محل روتر یا استفاده از گسترش‌دهنده ا مواج است. ابزار رایگان NetSpot که می‎‌توانید آن را از نشانی www.netspotapp.com دانلود کنید، یک نقشه نشانه‌گذاری شده بر اساس رنگ از کیفیت امواج در محل‎های مختلف خانه شما را ایجاد می‎کند. با این نقشه می‎توانید ببینید در کدام نواحی قدرت سیگنال بی‎سیم زیاد و در کدام مناطق کمتر است. می‎توانید این نقشه را برای هر دو باند ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز تهیه کنید. به این شکل متوجه خواهید شد کدام فرکانس در کدام اتاق بهتر جواب می‎دهد. برای اینکه NetSpot بتواند نقشه مورد نظر شما را ایجاد کند، باید در تمام نواحی منطقه مورد نظر خود حرکت کنید. به‌همین دلیل بهتر است این نرم‌افزار را روی لپ‎تاپ خود نصب کنید.

مشکلات آداپتور شبکه را شناسایی کنید

هرکدام از اجزای تشکیل‌دهنده شبکه بی‌سیم می‌توانند باعث کندی آن شوند، به‌همین دلیل پیدا کردن عامل مشکل می‎تواند دشوار باشد. KC Softwares یک ابزار عیب‌یابی وای‎فای به‌نام dot11Expert را ارائه کرده است که اطلاعات فنی دقیقی درباره آداپتورها، شبکه و اکسس‌پوینت‎های شما فراهم می‎کند. این نرم‌افزار از سه بخش ارائه‌کننده اطلاعات تشکیل شده است و با دو بار کلیک کردن روی هر آیتم جزییات بیشتری برای کمک به شما در شناسایی مشکل نمایش داده می‎شود. تنظیمات زیادی در این برنامه وجود ندارد، اما dot11Expert ابزار کارآمدی برای شناسایی مشکلاتی است که تاکنون شناسایی نشده‌اند. توجه داشته باشید در زمان دانلود نسخه رایگان این نرم‌افزار را انتخاب کنید .

4. سخت‌افزار قدیمی‎ خود را نونوار کنید

روتر قدیمی‎ خود را عوض کنید

اگر روتر شما بیش از چند سال سن دارد، احتمال اینکه قدرت و سرعت شبکه وای‎فای شما نسبت به گذشته کمتر شده باشد زیاد است و مطمئناً نمی‎توانید سرعت بهینه مورد نظر را از آن دریافت کنید. اولین استاندارد 802.11 شبکه بی‎سیم محلی (WLAN) در سال ۱۹۹۷ توسط انجمن مهندسان برق و الکترونیک(IEEE) ایجاد شد. از آن زمان اصلاحات گوناگون دیگری نیز وجود داشته است که با به‎روزرسانی هریک از این استانداردها سرعت بیشتر و منطقه تحت پوشش وسیع‌تری ارائه شده است.

 استانداردهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که شامل 802.11ad, 802.11ax و 802.11ay هستند، اما از آنجا که هنوز به‌طور فراگیر در دسترس نیستند، به آن‌ها نپرداختیم. توجه داشته باشید نرخ انتقال داده استانداردهای ذکر شده در جدول در شرایط آزمایشگاهی ثبت شده است. بنابراین، در دنیای واقعی باید انتظار سرعت‎هایی به‌مراتب پایین‌تر را داشته باشید. این آمار نشان می‎دهد هرکدام از این استانداردهای اصلی تا چه میزان نسبت به نمونه‎های قبلی خود پیشرفت داشته‎اند. اگر مدت زمان زیادی است که از روتر خود استفاده می‎کنید، احتمالاً استاندارد 802.11g را ارائه می‎کند. در چنین شرایطی حتماً باید به فکر به‎روزرسانی دستگاه خود باشید. اگر استاندارد ارائه شده 802.11n است، سرعت نسبتاً قابل قبولی را دریافت خواهید کرد. اما اگر از شبکه خود برای استریم موسیقی، نمایش‎های تلویزیونی و فیلم استفاده می‎کنید، تهیه یک روتر 802.11ac را به شما پیشنهاد می‎کنیم.

توجه داشته باشید برای بهره‎مندی از حداکثر قدرت یک روتر 802.11ac دستگاه‎های متصل به شبکه شما نیز باید از این استاندارد پشتیبانی کنند. هر تجهیزاتی که از این استاندارد جدید پشتیبانی نکند، تنها سرعتی معادل استاندارد 802.11n را دریافت خواهد کرد. خبر خوب این است که اکثر دستگاه‌های موبایل جدید مثل آی‎فون ۷ و گلکسی S7 سامسونگ از این آخرین استاندارد پشتیبانی می‎‌کنند. حتی اگر شما در حال حاضر هیچ دستگاه 802.11ac هم در اختیار نداشته باشید، باز هم یک روتر پیشرفته که از این استاندارد استفاده می‎کند قدرت بیشتر و منطقه تحت پوشش گسترده‎تری را در اختیار شما قرار می‎دهد. اگر قصد ندارید فعلاً روتر خود را عوض کنید، حتماً به وب سایت معرفی شده از طرف سازنده دستگاه خود مراجعه کنید و ببینید آیا نسخه به‎روزرسانی شده‎ای از میان‌افزار روتر شما ارائه شده 

 با OOKLA وضعیت اتصال خود را آزمایش کنید

اگر احساس کردید سرعت اینترنت کمتر از آن چیزی است که باید باشد، می‎توانید با ابزارOokla Speedtest با مراجعه به این نشانی www.speedtest.net این موضوع را بررسی کنید. دو نسخه تحت وب از این ابزار وجود دارد: نسخه اصلی که از فلش استفاده می‎کند و نسخه بتا (beta.speedtest.net) که نیازی به آن ندارد. یک افزونه کروم (bit.ly/speed415) نیز برای آن موجود است. این آزمون زمان پینگ یا همان مدت زمانی که طول می‎کشد یک سایت درخواست اتصال را دریافت کرده و به آن پاسخ دهد و همچنین سرعت دانلود و آپلود شما را اندازه‌گیری می‎کند. برای دستیابی به یک نتیجه میانگین باید چند بار در طی روز این آزمایش را تکرار کنید. برای اینکه ببینید اتصال شبکه بی‎سیم شما چه تأثیری بر سرعت دارد، این آزمایش را در یک لپ‎تاپ و در مکان‎های مختلف خانه اجرا كنيد.

یک نسخه موبایل از این ابزار برای هر سه پلتفرم آی‌اواس، اندروید و ویندوز 10 (speedtest.net/mobile) وجود دارد که برای آزمایش قدرت سیگنال و سرعت اتصال در مکان‎های مختلف خانه بسیار کاربردی است. هر زمان احساس کردید مشکلی در عملکرد اینترنت وجود دارد، از این ابزار استفاده کنید. بهتر است قبل و بعد از ریبوت کردن روتر خود این آزمایش را انجام دهید تا ببینید چه تغییراتی اتفاق افتاده است. همچنین، می‎توانید یک بار این آزمایش را در زمان فعال بودن مایکروفر و مخلوط‌کن انجام دهید تا تأثیر این نوع لوازم خانگی را روی عملکرد اتصال بی‎سیم متوجه شوید. مطمئناً از این آزمایش غافلگير خواهید شد.

منبع:shabakeh-mag

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>