راهی که شما را برای دریافت مدرک Network+ یاری میکند(پارت دوم)

3. یادگیری نحوه به‌‌کارگیری دستگاه‌های مختلف شبکه

هنگامی‌که یک کارشناس شبکه درک درستی از نحوه پیکربندی و استقرار درست یک شبکه به دست می‌آورد، در مرحله بعد باید از این موضوع اطلاع داشته باشد که چگونه باید با دستگاه‌هایی همچون روترها، هاب‌ها، سوییچ‌ها، دیواره‌های آتش و دستگاه‌های تست نفوذ کار کرده و آن‌ها را درون یک شبکه پیکربندی کند. از جمله مباحثی که نت‌ورک‌پلاس به آن‌ها اشاره دارد می‌توان به مدیریت درست و هوشمندانه ترافیک، استقرار درست تجهیزات در محل مناسب، ارائه بهترین الگوهای امنیتی اشاره کرد. 

4. تشخیص و تشریح مزایا و معایب هر یک از پیکربندی‌های شبکه

هر پیکربندی که روی شبکه اعمال می‌کنید، به شکل مشخصی مزایا و معایب خاص خود را دارد. به همین دلیل مهم است کارشناسان شبکه درباره مزایا و معایب هر پیکربندی و به ویژه توپولوژی‌ها اطلاعات جامعی داشته باشند. نت‌ورک‌پلاس سعی می‌کند، به شما نشان دهد، هر یک از پیکربندی‌های شبکه چه مزایایی به همراه داشته و در چه شرایطی باید از آن‌ها استفاده کنید.

5. پیاده‌سازی پروتکل‌ها و استقرار بهترین الگوهای امنیتی

نت‌ورک‌پلاس به شما یاد می‌دهد که چگونه تنظیمات شبکه را پیکربندی کنید تا زیرساخت‌ها در برابر حمله‌های سایبری مصون مانده و تجهیزات و بانک‌های اطلاعاتی در معرض تهدید قرار نگیرند. در این راستا، نت‌ورک‌پلاس سعی می‌کند درباره ضعف‌های یک پیکربندی معمولی شبکه و رخنه‌های رایج اطلاعاتی و نحوه برطرف کردن آن‌ها اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهد. علاوه بر این، نت‌ورک‌پلاس به شما نشان می‌دهد که چگونه گزارش‌های دریافتی را خوانده، تحلیل کرده و گزارشی پیرامون وضعیت دستگاه‌ها و پیکربندی آن‌ها آماده کنید. البته تمرکز بیشتر حول محور این موضوع است که چگونه باید تنگناها را در شبکه یا ناهماهنگی‌های درج‌شده در گزارش‌ها بررسی کنید. پرداختن به پروتکل TCP/IP و IPSecv6 از مباحث جذاب نت‌ورک‌پلاس هستند. 

6. عیب‌یابی مشکلات و برطرف کردن آن‌ها 

بررسی شناسایی مشکلات در شبکه و پیکربندی‌ها به پیچیدگی یک شبکه بستگی دارد، باوجوداین ، هر پیکربندی مشکلات خاص خود را دارد. در این راستا، نت‌ورک‌پلاس سعی می‌کند درباره مشکلات مرسوم و مشترک شبکه‌ها و همچنین سریع‌ترین راهکار برای حل مشکلات اطلاعاتی ارائه دهد. 

7. آشنایی با نحوه پشتیبانی از شبکه‌های خصوصی مجازی

یکی دیگر از جنبه‌های مهم و حیاتی هر زیرساخت شبکه، استقرار و پیاده‌سازی شبکه‌های خصوصی مجازی است. نت‌ورک‌پلاس سعی می‌کند به شما درباره چگونگی نحوه پیکربندی شبکه‌های طراحی‌شده و پشتیبانی از شبکه‌های خصوصی مجازی اطلاعاتی ارائه کند. در این دوره با چگونگی نگهداری و پشتیبانی روزانه از این شبکه‌ها اطلاعاتی به دست خواهید آورد. درمجموع باید بگوییم که نت‌ورک‌پلاس تضمین می‌کند یک متخصص حرفه‌ای فناوری اطلاعات دانش و مهارت‌های زیر را خواهد داشت:• طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های عملیاتی•  توانایی پیکربندی، مدیریت و نگهداری دستگاه‌های مهم شبکه • آشنایی با نحوه کار و استفاده بهینه و درست از دستگاه‌هایی شبیه روترها و سوییچ‌ها • توانایی تشخیص تنظیماتی که باعث بهتر شدن عملکرد شبکه شده و ویرایش تنظیماتی که راندمان شبکه را کاهش می‌دهند. • پیاده‌سازی پروتکل‌ها، استانداردها و مباحث امنیتی مرتبط با شبکه • عیب‌‌یابی مشکلات شبکه• توانایی پیاده‌سازی و ساخت شبکه‌های مجازی و پشتیبانی از آن‌ها

نت‌ورک‌پلاس چه مهارت‌هایی را به شما یاد می‌دهد؟

نت‌ورک‌پلاس ضمن آموزش مفاهیم شبکه به شما یاد می‌دهد به شکل اصولی و درست از مفاهیمی که یاد گرفته‌اید، استفاده کنید. آشنایی با کابل‌ها و انواع آن‌ها، انتخاب کابل‌های مناسب برای انتقال داده‌ها میان دستگاه‌ها، آشنایی با فناوری‌ها و دستگاه‌های ذخیره‌ساز، به‌کارگیری بهترین راهکارها برای مدیریت شبکه، تعیین خط‌مشی‌های حاکمیتی متناسب با استراتژی‌های کسب‌وکار با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید تجهیزات شبکه، پیاده‌سازی استراتژی‌های درست با هدف تامین امنیت فیزیکی و مقابله با حمله‌های رایجی که شبکه‌های سیمی و بی‌سیم را تهدید می‌کنند، به‌کارگیری ابزارهای درستی که برای اشکال‌زدایی مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و بررسی عملکرد شبکه در اختیار کارشناسان قرار دارد، از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که نت‌ورک‌پلاس به دانش‌پژوهان یاد می‌دهد. 

مدرک نت‌ورک‌پلاس چه فرصت‌های شغلی برای شما به ارمغان می‌آورد؟

تمرکز اصلی نت‌ورک‌پلاس بر آموزش اصول و مبانی شبکه است، با این اوصاف، افرادی که دوره نت‌ورک‌پلاس را با موفقیت پشت سر گذاشته و مباحث آن را به درستی درک کرده باشند، این شانس را دارند تا برای مشاغل مدیر شبکه جونیور، تکنسین کامپیوتر (درباره شبکه)، تکنسین کامپیوتر، مهندس سیستم، مهندس سیستمی جونیور، متخصص پشتیبانی از شبکه، مشاور، مهندس شبکه و تحلیلگر شبکه درخواست دهند.

جزییات آزمون چگونه است؟

جدیدترین آزمون نت‌ورک‌پلاس CompTIA Network+ N10-007 نامیده شده و  از مارس 2018 میلادی جایگزین آزمون قبلی شد. آزمون نت‌ورک‌پلاس توانایی‌های یک تکنسین شبکه را در زمینه نصب، نگهداری، رفع مشکلات و پشتیبانی از شبکه و آشنایی با فناوری‌های مختلف که شامل پروتکل TCP/IP و مدل OSI است، ارزیابی می‌کند. در این آزمون سوال‌هایی درباره عملکرد لایه‌های مختلف مدل OSI، کابل‌کشی شبکه، امنیت شبکه و اشکال‌زدایی شبکه گنجانده شده است. در آزمون جدید سوال‌های امنیتی با هدف کم کردن شکاف اطلاعاتی میان مهندسان شبکه و کارشناسان امنیت سایبری بیشتر شده است. از جمله مباحث دیگری که تمرکز روی آن‌ها بیشتر شده می‌توان به محاسبات ابری، مزایای به‌کارگیری و استقرار سرویس‌های ابری، مجازی‌سازی و ارتباط آن با مباحث شبکه، پیکربندی شبکه و بهینه‌سازی شبکه اشاره کرد. هر شخصی می‌تواند در آزمون نت‌ورک‌پلاس شرکت کند، اما کامپتیا توصیه می‌کند افرادی که دست‌کم 18 ماه در زمینه شبکه تجربه کاری و مدرک A+ دارند، در آزمون فوق شرکت کنند. 

چه فرصت‌های شغلی پیش روی دارندگان مدرک نت‌ورک‌پلاس است؟

عنوان شغلی حقوق سالانه
مدیر سیستم$60,087 
 مدیر فناوری اطلاعات$73,005
مدیر شبکه$56,232 
متخصص فناوری اطلاعات$52,587 
مهندس شبکه$66,049 

جدول (1) مشاغلی را که به مدرک نت‌ورک‌پلاس نیاز داشته همراه با دستمزدی که عاید مالکان می‌کند، نشان می‌دهد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>