سابنتینگ Subnetting چیست ؟

ساده ترین تعریفی که می توان برای واژهSubnetting  در نظر گرفت این است : دستکاری کردن یک محدوده آدرسIP  به شکلی که بتوان با آن بیش از یک شبکه منطقی یا بهتر بگوییم شبکهLAN  را ایجاد کرد  .در این حالت شما با استفاده از دستکاری محدوده آدرسSubnet mask  از درون یک محدودهIP  چندین محدوده دیگر را جدا می کنید و در شبکه های مختلفی استفاده می کنید.

چراSubnetting  امری ضروری است؟

زمانی لازم است که شما نیاز دارید که یک محدوده آدرس دهی را در میان چندین شبکه محلی یا سگمت شبکه به اشتراک بگذارید. این عمل در مواقعی از قبیل زیر ضروری است:
.1 شرکت یا سازمان از تکنولوژی های مختلف همبندی شبکه( ستاره ای ، حلقه ای ، و یا اترنت ) استفاده می کند.
.2 دو یا چند شبکه در محدوده های جغرافیایی مختلفی از یکدیگر قرار گرفته اند ( مثال دو دفتر کار یکی در اینجا و یکی در شهردیگر که بوسیله ارتباطات نقطه به نقطه به یکدیگر متصل شده اند )
.3 برای اینکه بتوانیم سگمنت های شبکه را متمرکز سازی کنیم (قسمت مالی ، قسمت آموزش. .. )
.4 کامپیوترهایی که نیاز به پهنای باند بیشتری در شبکه دارند میبایست از دیگران ایزوله شوند.

مزایا و معایب

امیدوارم قبل از اینکه شبکه خود را طراحی کرده باشید به فکرSubnetting و محاسبه محدوده آدرس دهی شبکه خود باشید . این امر به شما انعطاف پذیری و قدرت مانور بیشتری در تعیین و انتساب آدرس ها و محدوده های آدرس دهی IP در شبکه می دهد. Sunetting ضمن اینکه به شما مدیریت آسانتر شبکه را هدیه می کند در کنار این نیز به شما در رفع اشکال و ایرادهای شبکه در سریعترین زمان ممکن نیز کمک خواهد کرد . همچنینSubnetting باعث میشود که اندازهRouting Table های مربوط به مسیریاب ها نیز کاهش پیدا کند به دلیل اینکه دیگر نیازی نیست برای هر یک از شبکه ها محدوده آدرس دهی جداگانه ای تعریف کنیم . مسیریابی برای دسترسی به شبکه های خارج از محدوده شبکه داخلی شما همچنان بر اساس همان محدوده آدرس قبلی شما و بر اساس تنها یک محدوده آدرس دهی انجام خواهد شد که این باعث آسانتر شدن فرآیند مسیریابی نیز خواهد شد . اما در نظر داشته باشید که در کنار همه اینهاSubnetting باعث میشود تا حدودی تجهیزات بیشتری از جمله مسیریاب را برای شبکه خود خریداری کنید .

چگونه کار می کند ؟

یک آدرسIP  یک عدد 32 بیتی است که به 4 قسمت 8 بیتی که به هر قسمت آن یک اکتت یاOctet  گفته می شود تقسیم می شود . هر اکتت توسط محاسبات باینری می تواند با اعداد صفر و یک عددی بین 0 تا 255 با توجه به 8 بیت صفر و یک ایجاد کند که این 8 بیت با یک نقطه از بیت های دیگر جدا می شوند . این آدرس به خودی خود میتواند به قسمت آدرس شبکه و آدرس هاست تقسیم شود . قسمت هاست قابل تغییر و بیت های آن توسط ما می تواند تعویض و دست کاری شود و این در حالی است که قسمت شبکه آن غیر قابل تغییر و در بین شبکه ما مشترک هستند. قسمت هاست برای آدرس دهی کلاینت ها و قسمت شبکه برای مشخص کردن محدده شبکه مورد استفاده قرار می گیرد .برای اینکه به سادگی متوجه شویم قسمت شبکه و قسمت هاست چگونه از یکدیگر مجزا میشوند قسمتی به نامSubnet mask  به آدرس هایIP  ما اضافه می شود به اصطلاحNetmask  یاMask  خالی نیز گفته می شود . برای مثال ما از آدرسIP  به شماره 38.9.211.0 باSubnet mask  به شماره 255.255.255.0 استفاده میکنیم با تبدیل به دودویی یا باینری نتیجه به شکل زیر خواهد شد:  

عدد باینتری 1 به معنی این است که نمی توان آن آدرس را تغییر داد و عدد  0به این معناست که می توان آن را تغییر و آدرس دهی کرد ، یعنی در مثال بالا ما می توانیم از 8 بیت برای آدرس دهی استفاده کنیم و از 24 بیت نمی توانیم استفاده کنیم . بنابراین محدوده شبکه ما یا به اصطلاحNetmask  ما بصورت 24// نیز میتواند نمایش داده شود یعنی در شبکه ما از آدرس های دریافت شده 24 بیت را نمیتوانیم برای آدرس دهی استفاده کنیم و مجبور هستیم که از 8 بیت برای آدرس دهی استفاده کنیم که به شکل 8.9.211.30//24 نیز نمایش داده می شود. بیت های ثابت مربوط به قسمت شبکه( Network )  و بیت های باقی مانده قسمت میزبان( Host )  را تشکیل می دهند ، بنابر این ما در اینجا بیت داریم که می توانیم آنها را استفاده کنیم که محدوده بین 0 تا 255 را آدرس دهی می کنند . در استاندارد مربوط به پروتکلIP  اینطور تعیین شده است که در صورتیکه تمامی بیت های موجود در قسمت میزبان( Host )  عدد 0 بود ، این عدد نمایانگر کل شبکه ما یا به زبان فنی ترNetwork ID  یا شناسه شبکه ما محسوب می شود و در صورتیکه تمامی این بیت ها 1 بودند عدد حاصل نمایانگر آدرسIP  مربوط به عملیاتBroadcast  می باشد ، این دو عددآدرسIP  به همین دلایلی که ذکر کردیم و کاربردی که دارند در شبکه قابل استفاده نیستند و همین امر باعث می شود که تعداد آدرس هایی که ما می توانیم با 8 بیت آدرس دهی کنیم از عدد 25 به عدد 254 کاهش پیدا کند.  

وقتی شما تعداد بیت های شبکه خود را شناختید ، مثلا 24 یا25 یا 26 را داشتید ، این قابلیت را خواهید داشت که قسمت شبکه خود را گسترش داده و با استفاده از زیاد کردنNetmask  تعداد محدوده هایIP  بیشتری را ایجاد کنید . تعداد بیت هایی که شما به داخل قسمت میزبان یاHost ID  خود وارد می شوید تعیین کننده تعداد سگمت ها و تعداد سابنت ها Subnet  است که ایجاد کرده اید . طولانی کردنNetmask  به تعدادn  بیت باعث ایجاد 2 به توانn  عددSubnet  خواهد شد .خوب بیایید در یک مثال عملی این موضوع را روشن کنیم ، ببینید که چه اتفاقی رخ می دهدزمانی که شما 2 بیت ازSubnet  را استفاده می کنید . تعداد بیت های قسمت میزبان یاHost  به عدد 6 می رسد( 2بیت قرض داده ). در این حالت شما با استفاده از دو بیت ، می توانید 4 حالت و محدوده مختلفIP  یاSubnet  مختلف ایجاد کنید. به شکل زیر توجه کنید:  

کاری که در واقع ما در مرحله قبل انجام دادیم این است که از یک محدوده آدرس دهی شبکه ، 4 عدد محدوده آدرسدهی یا به مفهوم فنی تر از یک عددSubnet  موجود 4 عددSubnet  جدا کردیم . باز هم تکرار میکنم ، تعداد بیت ها در هرSubnet  اگر همگی صفر بودند نمایانگرNet ID  یا شناسه شبکه است و اگر همگی 1 بودند نمایانگر Broadcast IP هستند که ما می توانیم از همین روش شروع و پایان هرSubnet  را در اینجا تعیین کنیم ، به جدول زیر دقت کنید:  

بعضی از مسیریاب های قدیمیSubnet Mask  های همهRoute  های موجود را مسیریابی نمی کنند . این مسیریاب ها اعداد تمام 1 و تمام 0 را درک نمی کنند و اینSubnet  ها را تشخیص نمی دهند ، بنابراین ممکن است که این محدوده آدرس ها را نتوان در اینگونه مسیریاب ها استفاده کرد .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>