ساعت هوشمند شما چیزهایی که تایپ می‎کنید را فاش می‌کند

بعضی از اپلیکیشن‎های ساعت‎های هوشمند آن‌گونه هم که شما تصور می‎کنید مفید نیستند و ممکن است برعکس مضر و خطرناک هم باشند. محققان دانشگاه ایلینویز دریافته‎اند که شتاب‌سنج و ژیروسکوپ به کار رفته در ساعت هوشمند شما علاوه بر سنجش ضربان قلب و سطح اکسیژن موجود در خون شما، می‎تواند به منظور ردیابی آن چیزی که شما با کیبورد تايپ می‎کنید هم مورد استفاده قرار گيرد.

در این پروژه تحقيقاتی با استفاده از یک برنامه دست‌ساز و یک فهرست متشکل از 5000 لغت رایج در زبان انگلیسی این محققان موفق شدند به آنچه که فردی که ساعت هوشمند را به دست کرده تایپ می‎کند پی ببرند.

سرنخ‎هایی نظیر موقعیت قرارگیری دستی که ساعت به آن بسته شده است و ضرب آهنگ تایپ کردن فرد، این امکان را برای محققان فراهم کرد تا به وسیله شیوه استنباط آماری از بین این 5000 لغت به فهرست کوتاهی از لغات احتمالی دست پيدا کنند. با این روش این امکان برای آنها فراهم می‎شود تا با اطلاعاتی که تنها از یک دست جمع آوری می‎شود کلمات تایپ شده را تا حدود زیادی حدس بزنند. یکی از محققان این پروژه و نامزد دریافت دکتری مهندسی برق و کامپیوتر با نام هی وانگ، این خبر را در اختیار سایت پاپیولار ساینس قرار داده است.

او در ادامه می‎گوید: «ما هنوز موفق به حدس زدن کلمات عبور یا جملات نشده‎ایم،» اما این به این معنا نیست که آنها (یا دیگران) در آینده‎ای نه چندان دور نیز قادر به انجام این کار نخواهند بود. در مجموع، به دست آوردن کلماتی خاص نمی‎تواند چندان برای هکرها کارآمد باشد. ونگ می‎گوید: «مرحله بعدی شناسایی فشرده شدن کلید فاصله است، زیرا اگر ما بتوانيم یک جمله را به کلمات تشکیل دهنده آن تجزیه کنیم، آن وقت این امکان فراهم می‎شود تا کل آن جمله را شناسایی کنیم.» همچنین یانگ و همکارانش هنوز موفق به تفکیک اعداد از مجموعه کاراکترهای قابل حدس نشده‎اند.

بنابراین فعلا لازم نیست زیاد نگران لو رفتن متن ای‎میل‎های خود باشید. اما در آینده این امکان وجود دارد که توسعه دهندگان ساعت‎های هوشمند بتوانند به طور کامل به یک الگوريتم شناسایی دست پيدا کنند و آن را در قالب یک ابزار بررسی وضعیت سلامتی وارد ساعت شما کنند. ونگ با ابراز تاسف اعلام کرد که خود کاربر نمی‎تواند کار زیادی برای جلوگیری از این سوء استفاده احتمالی انجام دهد و رفع این مشکل به دست شرکت‎هایی مثل گوگل و اپل قابل انجام است تا امکانات حفاظتی بهتری را برای جلوگیری از این گونه نظارت‎ها طراحی کنند.

شاید در حال حاضر سریع‎ترین راه برای جلوگیری از این نوع از سوء استفاده نپوشیدن ساعت‎های هوشمند باشد. یک راه دیگر هم این است که ساعت را به دستی که کمتر از آن برای تایپ کردن استفاده می‎کنید ببندید.

منبع: shabakeh-mag

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>