فاز طراحی معماری پردازنده AMD Zen ۳ به پایان رسید

اکنون که معماری AMD Zen ۲ با استفاده از پردازنده‌های نسل سوم Ryzen و نسل دوم Epyc به خوبی در سطح بازار عرضه شده‌اند، زمان آن رسیده است که نگاهی به آینده داشته باشیم. به نظر می‌رسد که AMD نیز فاز طراحی معماری Zen ۳ را به پایان رسانده است.
این خبر اولین بار در کنفرانس خبری AMD برای رونمایی از نسل دوم پردازنده‌های Epyc منتشر شد که AMD در یکی از اسلایدها نشان داده بود که فاز طراحی معماری Zen ۳ به پایان رسیده است و حتی Zen ۴ نیز در حال طراحی است. البته این بدین معنی نیست که نسل چهار AMD Ryzen قرار است به زودی عرضه شوند اما نشان می‌دهد که موفقیت‌های اخیر باعث نشده‌اند AMD دست از تلاش بردارد.
به احتمال زیاد AMD Zen ۳ براساس یک پروسه ۷nm+ خواهد بود. این به معنی سرعت فرکانس پردازنده بالا در کنار مصرف انرژی کم خواهد بود. AMD توانسته است با استفاده از نود ۷ نانومتر EUV (Extreme ultraviolet) به جای استفاده از نودهای ۷ نانومتر DUV (Deep Ultraviolet) پردازنده‌های Zen ۲ این کار را با موفقیت انجام دهد. این تکنولوژی باعث می‌شود پروسه ساخت تراشه‌ها خیلی بهینه‌تر انجام شود و تراشه‌ها کمتر در معرض خطا باشند

از توانایی‌های معماری Zen ۴ اخبار زیادی منتشر نشده است اما به احتمال زیاد این معماری پردازنده براساس نود ۶ نانومتر EUV خواهد بود و تا سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه خواهد شد. هنوز هم مطمئن نیستیم که این حرکت به سمت تغییر پروسه ساخت ۶ نانومتر باعث خواهد شد AMD تعداد هسته‌ها را از ۱۶ هسته و ۳۲ رشته‌ای Ryzen ۹ ۳۹۵۰x بیشتر کند یا خیر، اما بی صبرانه منتظریم تا ببینیم که آیا می‌توانیم عملکردی به اندازه Threadripper ۲۹۹۰WX در پردازنده‌های دسکتاپ رده متوسط ببینیم؟
در آخر نیز هنوز اطلاع زیادی از اینکه نسل سوم پردازنده‌های AMD Ryzen Threadripper چه قابلیت‌هایی دارند نداریم. اطلاع از این موضوع می‌تواند به ما کمک کند بفهمیم چه انتظاری باید از AMD Zen ۳ و Zen ۴ داشته باشیم..

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>