فست کانکتور چیست؟

با توسعه سریع FTTH ، استفاده از فست کانکتور رایج تر شده است . Fast Connector ها با عملكرد فوق العاده، سرعت ارتباط فیبر نوری به خانه را بیشتر ميكنند . مونتاژ در محل با استفاده از فست کانکتورها، ممکن است به بهبود طراحی منعطف سیم کشی نوری و همچنین کاهش زمان مورد نیاز برای کانکتورایز کردن فیبر منجر گردد.

در حال حاضر با گسترش FTTH ، فست کانکتورها یک راه حل مطلوب برای سیم کشی نوری در داخل ساختمانها و طبقات، برای کاربردهای LAN و CCTV و … می باشد .

چرا باید از فست کانکتور استفاده کرد؟

به عنوان یک اِلمان اتصال فیبرنوری، فست کانکتورها نقش بسزایي را در راستاي بهبود عملكرد مؤثر در تكنولوژي FTTH بازی میکنند. برای آماده سازی آنها، مدت زمان کوتاهی برای اتصال فیبر در حدود کمتر از30 ثانیه نیاز است.
به غیر از ابزارهای استاندارد آماده سازی فیبر ، به هیچ ابزار تخصصی دیگر برای اتصال کانکتورها نیازی نیست، البته در کانکتورهای APC نیاز به برخی ابزار اضافی وجود دارد.

همچنین از مزایاي آنها میتوان به موارد زیر اشاره كرد:

عملكرد سریع و راحت فست کانکتورهاي فیبرنوري
عدم نیاز به ابزار خاص
هزینه پایین


فست کانکتورهاي فیبر نوری معمولا در دو سر دراپ كابلهاي نوری استفاده می شود؛ در واقع بیشترین استفاده از فست کانکتورها برای کابلهای دراپ بین آخرین باکس توزیع و OTO می باشد .

چگونه انتخاب درستي براي استفاده از فست کانکتورها داشته باشيم؟

در بازار انواع مختلف فست کانکتورها وجود دارد، كه بر اساس ساختار آنها به دو دسته تقسیم ميشوند : فست كانكتورها بوسیله اتصالات مكانیكي و دسته دیگر فست كانكتورها بوسیله ذوب حرارتي .

در این بین نوع اتصال مکانیکی، رایج تر است. نوع اتصالات مكانیكي خود به دو دسته تقسیم میشود:

یك نوع روش مستقیم و نوع دیگر pre-stubbed. اگر چه هر دو آنها را از پیش جلا ميدهند ولي چند تفاوت وجود دارد .
در نوع روش مستقیم فست کانکتورهاي فیبرنوری، مهارت بسیار زیادي لازم است؛
براي این نوع كانكتورها،برش سطح مناسب مطلوب بوده که خودبه مهندسي دقیق،ساختارقوی فیبرنوری و تجربه نیاز دارد .
همچنین در آنها نیاز به بست هاي سرامیکي و قطر فیبری با میزان انطباق بالا وجود دارد .
با این حال، روش مستقیم فست کانکتورهاي فیبرنوری داراي ساختار ساده و هزینه کمتري میباشند .

فست كانكتورهاي نوع pre-stubbed

در این نوع فست کانکتور ، بست سرامیكي تعبیه شده در سر فیبر، اتلاف برگشتي را كنترل میكند، و اتصال روان داخلی، به برش انتهاي سطح فیبر بستگی ندارد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>