قسمت نوزدهم آموزش voipسیسکو

NBOUND DIAL PEER در روتر سیسکو

اگر به خاطر داشته باشید در قسمتهای قبلی ، در مورد Outbound Dial Peer ها صحبت کردیم و دیدیم، زمانی که بخواهیم روتر تماسهای ما را به سمت نقاط مختلف ارسال کند باید از Outbound Dial Peer ها استفاده کنیم . اما نکته مهمی که به عنوان یک کارشناس سیستمهای تلفنی ویپ سیسکو باید بدانید این است که برای این که یک تماس وارد روتر شود نیز باید با یک Dial Peer Match , شود که به آن Inbound Dial Peer گفته میشود.

به طور کلی برای این که یک تماس هنگام ورود به روتر با یک Inbound Dial Peer X , Match شود ۵ قانون اصلی وجود دارد که عبارت است از:

atch.1 کردن با شماره گرفته شده (DNIS) : در این حالت از کامند Incoming Called-number که میتواند در Dial Peer زده شده باشد استفاده میشود. ( زمانی که این کامند را زیر یک Dial Peer بزنیم ، یعنی این Dial Peer شامل کسانی که شماره X را گرفتهاند میشود ).

Match.2 کردن با Caller ID : در این حالت از کامند Answer-address X که میتواند در Dial Peer زده شده باشد استفاده میشود . ( زمانی که این کامند را زیر یک Dial Peer بزنیم ، یعنی این Dial Peer شامل کسانی که caller Id آنها X است میشود ).

3. Match کردن با Destination Pattern : در این حالت از کامند Destination Pattern که میتواند در Dial Peer زده شده باشد استفاده میشود.

4. Match کردن با Port : در این حالت از کامند Port که میتواند در Dial Peer زده شده باشد استفاده میشود.

Dial Peer 0.5 : اگر با هیچ یک از موارد فوق Match نشد ، تماس با Dial Peer 0 گرفته میشود.

نکته : Dial Peer 0 مانند Default Gateway میباشد . زمانی که تماس با هیچ یک از موارد
فوق Match نشود با , Dial Peer 0 Match می شود . برخی از ویژگیهای این Dial Peer عبارت است از :

پشتیبانی از همهی کدکها
VAD فعال
عدم پشتیبانی از DID
عدم پشتیبانی از نرم افزارهای خارجی مانند سیستم IVR
اولویت پایین در QOS
بروز مشکل در دریافت فکس

حتما متوجه شده اید که در صورتی که تماس با Dial Peer 0 گرفته شود دچار مشکلاتی در سیستم ویپ خواهیم شد . بنابراین در زمان راهانداز ی سناریوها توجه به Inbound Dial Peer امری مهم و ضرور ی میباشد.

حال برای این که مفهوم Inbound Dial Peer در روتر سیسکو را بهتر متوجه شوید ، یک مثال مطرح میکنیم .

همانطور که در تصویر فوق مشاهده میکنید ، به طور کلی ما Call Leg ۴ داریم . Call Leg شماره دو و چهار برای Outbound Dial Peer میباشد که در قسمتهای قبلی در مورد نحوه عملکرد آنها صحبت کردیم اما Call Leg شماره یک و سه میتواند نقش Inbound Dial Peer در روتر سیسکو را برای ما باز ی کند که در ادامه به بررسی این دو میپردازیم.

Call Leg 1 :

فرض کنید تلفن سمت چپ شماره ۲۵۱۰ را میگیرد . روتر اول چگونه این تماس را دریافت می
کند؟
همانطور که مشاهده میکنید دو کامند Incoming Called-number و Answer-address در روترها زده نشده است ، بنابراین دو قانون اول نقشی در دریافت تماس ندارند . از آنجایی که تلفن سمت چپ آنالوگ است بنابراین هیچ اطلاعاتی از Caller ID خود ندارد تا با دستور Destination Pattern زده شده در تصویر Match شود ، بنابراین قانون سوم هم نقشی در دریافت تماس توسط روتر اول ندارد .
اما همانطور که مشاهده میکنید کامند Port در Dial Peer روتر اول زده شده است . حال به این دلیل که تلفن آنالوگ نیز به پورت ۱ / ۰ / ۰ متصل است تماس توسط روتر دریافت میشود.

Call Leg 3

در مرحله دوم تماس تلفن سمت چپ به روتر دوم میرسد . با توجه به قوانینی که در مورد
Inbound Dial Peer گفتیم تماس با کامند Destination Pattern نوشته شده در Dial Peer موجود در روتر دوم Match شده و توسط Router B دریافت میشود.

نکته : اگر یکی از Dial Peer های نوشته شده در این دو Call Leg را حذف کنیم تماس ما با
Dial Peer 0 دریافت میشود و احتمالا شاهد بروز مشکلاتی در سیستم ویپ خود خواهیم بود.
همانطور که مشاهده کردید درک مفهوم Inbound Dial Peer در روتر سیسکو در هنگام
پیاده ساز ی بسیار ی از سنارویهای پیشرفته و بزرگ امر ی ضرور ی میباشد که عدم آشنایی با آن میتواند کارشناسان ویپ را با چالشها و مشکلات متعددی در زمان راهانداز ی سیستم ویپ رو به رو کند . برای این که اهمیت این موضوع را بیشتر درک کنید در قسمتهای بعدی یک مورد از سناریوهایی که در آن Inbound Dial Peer ها نقش بسیار مهمی در عملکرد درست سیستم VOIP دارند را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>