معرفی گیم‌هایی که می توان با آنها برنامه‌نویسی را به کودکان آموزش داد (پارت دوم)

6- Blockly Games

در وبسایت مربوطه گفته شده که Blockly Games مشخصا برای کودکانی ساخته شده که پیش از این هیچ تجربه برنامه‌نویسی نداشته‌اند. Blockly Games هم مانند لایت‌بات برنامه‌نویسی آموزش نمی‌دهد، بلکه تمرکز آن روی مفاهیم مربوطه است.

این گیم بهترین مکان برای آموزش برنامه‌نویسی به مبتدیان است. افراد مبتدی در یک مسیر مشخص قرار می‌گیرند و به مرور با مفاهیم آشنا می‌شوند. اگر کودکان به آخر گیم بروند یا حتی از اواسط آن شروع کنند خیلی از اطلاعات را از دست می‌دهند.

7- RoboZZle

RoboZZle هم زبان برنامه‌نویسی آموزش نمی‌دهد، بلکه روی مفاهیم برنامه‌نویسی تأکید دارد. در این گیم، کودک فرمان‌های موردنیاز برای برنامه‌نویسی یک روبات را از طریق یک سری از بلوک‌ها وارد می‌کند. کار به سادگی شروع می‌شود، اما خیلی سریع مفاهیمی مانند زیرروال‌ها و بازگشت را معرفی می‌کند. این مفاهیم برای کسانی‌که علاقمند به یادگیری برنامه‌نویسی هستند ضروی است.

حتی بزرگسالانی که به پازل علاقه دارند هم می‌توانند این بازی را انجام دهند.

8- CodeMonkey

برخلاف اکثر گیم‌هایی که تا به‌حال معرفی کردیم، CodeMonkey اساسا برای معلمان نوشته شده است. به‌همین دلیل است که قیمت آن نسبت به ماینکرافت بیشتر است.

CodeMonkey تماما در داخل مرورگر اجرا می‌شود. نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد آن است که به‌نظر می‌رسد این بازی بیشتر برای کروم نوشته شده است. اجرای آن در مرورگرهای دیگر می‌تواند منجر به بروز رفتارهای غیرمنتظره شود یا حتی ممکن است گیم به‌درستی کار نکند.

9- Machineers

طبق گفته توسعه‌دهندگان Machineers، این گیم یک پازل ماجراجویی آموزش‌دهنده است. در مقایسه با دیگر گیم‌های این لیست، باید گفت که Machineers بیشتر به گیم واقعی شباهت دارد. در کنار اینکه منطق برنامه‌نویسی را آموزش می‌دهد یک پازل جذاب و سرگرم کننده است.

برای اجرا، حتما باید آن‌را دانلود کنید. Machineers برای پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و macOS در دسترس است.

10- Cargo-Bot

Cargo-Bot از چند جهت، خاص است. اول اینکه فقط مخصوص آیپد است. دوم اینکه روی یک آیپد ساخته شده است. سازندگان Cargo-Bot این گیم را با استفاده از Codea app طراحی کردند.

گیم Cargo-Bot از 36 پازل تشکیل شده و بهترین گیم موجود برای تشویق هرچه بیشتر کودکان به برنامه‌نویسی است.

11- Scratch

Scratch چیزی بیشتر از یک گیم برنامه‌نویسی است. یک پلتفرم کامل که کاربران می‌توانند هم گیم‌های ارسال شده سایر کاربران را بازی کنند و هم گیم‌های خودشان را روی آن قرار دهند. بیشتر جذابیت Scratch مانند ماینکرافت امکان ساخت بازی‌های خود کودکان است.

Scratch که توسط Lifelong Kindergarten Group در MIT Media Lab ساخته شده کاملا رایگان است.

منبع:shabakeh-mag

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>