نحوه شناسایی و پاک سازی بدافزارهای اندرویدی (پارت دوم)

چگونه بدافزارهای گوشی‌های اندرویدی را پیدا کنیم؟

ضدویروس‌های اندرویدی می‌توانند بدافزارها را شناسایی کنند، اگر به هر دلیلی ضدویروسی روی گوشی خود نصب نکرده‌اید یکسری علایم هشدار‌دهنده وجود دارند که ممکن است در شناسایی بدافزارها به شما کمک کنند. 

تخلیه زودهنگام شارژ باتری سریع‌تر از حالت عادی

اگر از گوشی اندرویدی به شکل عادی استفاده می‌کنید و استفاده شما بیش از حد معمول نیست، اما شارژ باتری بدون دلیل سریع تخلیه می‌شود، ممکن است گوشی به بدافزاری آلوده شده باشد. در برخی موارد برنامه‌های مخرب به سرعت باتری دستگاه را مصرف می‌کنند. برای بررسی این مشکل باید به بخش تنظیمات گوشی بروید، گزینه Battery انتخاب کنید و برنامه‌هایی که استفاده سنگینی از باتری دستگاه دارند را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید برنامه‌های نشان داده شده در این بخش برنامه‌های واقعی باشند و تشابه اسمی وجود نداشته باشد. 

گرم شدن و کاهش عملکرد دستگاه

اگر تغییری در روند به‌کارگیری گوشی رخ نداده و استفاده شما شبیه به گذشته است، اما گوشی به سرعت گرم شده و عملکرد کندی دارد یا اجرای برنامه‌ها با مشکل روبرو می‌شود، ممکن است گوشی به بدافزاری آلوده شده باشد. برای واکاوی این مشکل باید میزان مصرف داده‌ها را بررسی کنید و ببینید چه برنامه‌هایی داده‌های بیشتری مصرف می‌کنند. به Access Settings و سپس Data بروید و تمام برنامه‌های کاربردی را بررسی کنید. اگر برنامه‌ای پیدا کردید که مصرف بیش از اندازه‌ای دارد آن‌را حذف کنید. 

نمایش مکرر تبلیغات به شکل غیر عادی و تصادفی

نمایش مکرر تبلیغات حتا زمانی که کار خاصی انجام نمی‌دهید، نشانه روشنی از آلودگی به یک آگهی‌افزار است. گوشی هوشمند نباید بدون دلیل تبلیغات را نشان دهد. هیچ‌گاه روی آگهی‌ها حتا آن‌هایی که وعده‌های مختلفی می‌دهند کلیک نکنید. 

نمایش پیام‌های کوتاه و تماس‌های ناشناخته

اگر پیام‌های کوتاه یا تماس‌های ناشناخته‌ای دریافت می‌کنید، ممکن است گوشی آلوده شده باشد. به‌طور مثال، ممکن است پیام عجیبی از مخاطبان خود دریافت کنید که شما را ترغیب می‌کنند روی یک پیوند مشکوک که درون پیامک قرار دارد کلیک کنید. در چنین شرایطی ممکن است بدافزاری گوشی مخاطب را آلوده کرده و چنین پیامی برای شما ارسال شده باشد. به‌طور مثال، باج‌افزار FileCoder از طریق پیام متنی کاربران را آلوده می‌کند. هیچ‌گاه به تماس‌ها یا پیام‌های ناشناخته پاسخ ندهید. 

نصب برنامه‌های ناشناس روی گوشی 

اگر برنامه‌های ناشناسی روی گوشی پیدا کردید که خودتان آن‌ها را نصب نکرده‌اید به سرعت آن‌ها را پاک کنید. برخی از بدافزارها شبیه به نمونه جعلی Google Updater سعی می‌کنند با تقلید عملکردهای یک برنامه واقعی با پنهان‌کاری کامل به گوشی کاربر وارد شوند. 

جست‌وجو برای برنامه‌های پنهان

برخی از برنامه‌های مخرب بدون نصب هیچ آیکونی روی گوشی کاربر نصب می‌شوند. برای پیدا کردن این برنامه‌ها باید به بخش تنظیمات گوشی بروید، گزینه Applications را انتخاب کنید و جست‌وجویی در ارتباط با برنامه‌های ناخواسته انجام دهید. برنامه‌های مشکوک پیدا شده در این بخش را به سرعت پاک کنید. 

چگونه مانع نصب بدافزارها روی گوشی اندرویدی شویم؟

اگر به برخی نکات امنیتی دقت کنیم، هکرها نمی‌توانند به راحتی گوشی اندرویدی ما را آلوده کنند. از جمله نکات امنیتی مهمی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید به موارد زیر می‌توان اشاره کرد: 

1.گذرواژه گوشی را به شکل پین، الگو یا فاکتورهای زیستی تنظیم کنید
اولین نکته امنیتی که باید در ارتباط با هر دستگاه اندرویدی رعایت کنید، تعیین یک گذرواژه یا یک الگوی تصویری قدرتمند است. اگر گوشی از حس‌گرهای زیستی پشتیبانی می‌کند، بهتر است از اثرانگشت برای باز کردن قفل گوشی استفاده کنید. 

2. زمان خاموشی صفحه در صورت غیر فعال بودن را کمتر از 30 ثانیه تنظیم کنید
با این‌کار مطمئن می‌شوید اگر گوشی خود را در مکانی جا گذاشتید، به سرعت قفل شده و کسی به آن دسترسی نخواهد داشت.

3.  گوشی را روت نکنید
کاربران سعی می‌کنند برای نصب برنامه‌های کاربردی غیر رسمی به سراغ روت کردن (از قفل خارج کردن گوشی) گوشی بروند و خودشان به‌روزرسانی‌ها را روی سیستم‌عامل نصب کنند. متاسفانه این‌کار مشکلات امنیتی متعددی به همراه دارد، تنها در صورتی این‌کار را انجام دهید که متخصص چیره‌دستی هستید.

4. تنها از فروشگاه‌های معتبر برنامه‌های کاربردی را دریافت کنید
دانلود برنامه‌ها از فروشگاه‌های متفرقه و ناشناس خطر آلودگی را دوچندان می‌کند. گوگل از مکانیزم‌های امنیتی قدرتمندی برای ارزیابی برنامه‌ها استفاده می‌کند. زمانی که برنامه‌ای از فروشگاه غیررسمی دانلود شده و نصب می‌شود در حقیقت مکانیزم‌های امنیتی گوگل را دور می‌زند. 

5. برنامه‌های بدون استفاده را حذف کنید
کمی وقت صرف کرده و برنامه‌های بدون استفاده را پاک کنید. برنامه‌های بدون استفاده نه تنها رخنه‌های امنیتی به وجود می‌آورند، بلکه در بیشتر موارد با مصرف پهنای باند برای دریافت به‌روزرسانی‌های متعدد اتمام زودهنگام ترافیک اینترنتی را به همراه می‌آورند. 

6. مراقب نصب برنامه‌ها باشید
در برخی موارد کاربران از فروشگاه‌های ثالت اقدام به دانلود برنامه‌های اندرویدی می‌کنند، اما در این میان برخی از فروشگاه‌ها شیطنت می‌کنند. کاربر به دنبال نصب یک برنامه کاربردی است، اما فروشگاه لینک یک برنامه دیگر را ابتدا قرار می‌دهد و لینک برنامه اصلی را پس از لینک تبلیغی قرار می‌دهد. کاربر برنامه فرعی را نصب می‌کند و زمانی‌که متوجه می‌شود اشتباه کرده به سراغ دانلود و نصب برنامه اصلی می‌رود و متاسفانه برنامه فرعی را پاک نمی‌کند. 

7. به مجوزهای تخصیص داده شده دقت کنید
برخی از برنامه‌ها از کاربر درخواست می‌کنند به فهرست شماره‌ها، عکس‌ها و مخاطبان دسترسی داشته باشند، در حالی که عملکرد آن‌ها ارتباطی با این بخش‌ها ندارد. این مدل برنامه‌ها برای ردیابی فعالیت‌های کاربران ساخته شده‌اند، بهتر است به سراغ نصب چنین برنامه‌هایی نروید. 

8. سیستم‌عامل را به‌روزرسانی کنید
به‌روزرسانی سیستم‌عامل و برنامه‌های کاربردی حائز اهمیت است، زیرا به‌روزرسانی‌ها برای ارائه قابلیت‌های جدید و وصله کردن رخنه‌ها عرضه می‌شوند. 

9. اطلاعات گوشی را رمزنگاری کنید
رمزنگاری اطلاعات روی حافظه اصلی و کارت حافظه مانع از آن می‌شود تا اطلاعات شخصی به راحتی سرقت شوند. برای رمزنگاری باید به بخش Security گوشی بروید. دقت کنید فرآیند رمزنگاری و رمزگشایی باعث تخلیه سریع‌تر گوشی می‌شود. بهتر است زمانی‌که باتری گوشی شارژ است، این‌کار را انجام دهید. 

10. اخبار امنیتی را دنبال کنید
اخبار مرتبط با انتشار بدافزارهای امنیتی را بررسی کنید تا درباره شگردهای جدید هکرها و راهکارهای مقابله با آن‌ها اطلاعات کافی کسب کنید.

11. از یک ضدویروس خوب استفاده کنید
یک ضدویروس خوب از گوشی در برابر حملات هکری محافظت می‌کند. Thor Mobile Security یکی از گزینه‌های قدرتمند است که پیش از آلوده شدن گوشی، بدافزارها را شناسایی و حذف می‌کند. این ضدویروس آدرس‌های اینترنتی را پیش از باز شدن بررسی می‌کند و اگر مورد مشکوکی پیدا کند مانع باز شدن یک سایت می‌شود. 

چگونه بدافزارهای روی گوشی را پاک کنیم؟

پاک کردن بدافزارها وظیفه ضدویروس‌ها است، اما برخی موارد ممکن است خود مجبور به انجام این‌کار شوید. بدون شک، بهترین راهکار برای  حذف ویروس‌های گوشی اندرویدی، ریست فکتوری است، البته این‌کار تمامی اطلاعات روی گوشی و حتا اطلاعات شخصی را پاک می‌کند. در حالت کلی برای حذف بدافزارها از روی گوشی اندرویدی مراحل زیر را دنبال کنید:
1. گوشی را در وضعیت ایمن (safe mode) راه‌اندازی کنید. 
2. برنامه‌های مشکوک، بدون استفاده یا قدیمی را حذف کنید. 
3. ضدویروسی مطمئنی روی گوشی نصب کنید. Google Play Protect یک مکانیزم امنیتی قدرتمند است، اما هنوز هم کاستی‌هایی دارد. Google Play Protect در تیرماه سال جاری توسط آزمایشگاه AV Comparatives آزمایش شد و امتیاز 83.2 درصد و 28 تشخیص مثبت کاذب را کسب کرد. به همین دلیل بهتر است به فکر یک ضدویروس قدرتمند باشید. 

منبع:shabakeh-mag

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>