نمونه‌سازی اولیه چیست ودلیل اهمیت آن در دنیای نرم‌افزار (پارت دوم)

انواع نمونه سازی اولیه

نمونه‌های اولیه افقی یا عمودی برای یک محصول به روش‌های مختلفی ایجاد می‌شوند. درحالی‌که این نمونه‌ها را به روش‌های مختلفی می‌توان ایجاد کرد، بااین‌حال تمامی مدل‌ها در بطن خود به دو نوع نمونه‌‌های دورانداختنی اولیه(Throwaway Prototyping) و نمونه‌های تکاملی (Evolutionary Prototyping) اشاره دارند. 

نمونه‌های دورانداختنی اولیه 

نمونه‌های دورانداختنی اولیه که در برخی منابع به نام «نمونه اولیه سریع» یا «نمونه‌ روبه پایان» از آن‌ها نام‌برده می‌شود، مدل‌هایی هستند که با صرف زمان کم و حداقل تحلیل نیازمندی‌ها ساخته می‌شوند. زمانی‌‌که تیم توسعه نیازهای واقعی را درک کرد، این نمونه‌ اولیه را کنار گذاشته و بر مبنای نیازهای واقعی مشتری فرآیند ساخت محصول را آغاز خواهد کرد. توجه داشته باشید نمونه اولیه دورانداختنی تنها به‌منظور شناسایی ملزومات اولیه به کار گرفته‌شده و به بخشی از نرم‌افزار نهایی تبدیل نخواهد شد. این مدل به تیم توسعه‌دهنده کمک می‌کند نیازمندی‌های اولیه را جمع‌آوری کرده و در ادامه یک مدل کاری ساده از سیستم ایجاد کرده تا به شکل بصری به مشتری نشان دهد محصولی که قرار است ساخته شود منطبق با نیازهای او خواهد بود. نکته قابل توجه این‌که مدل کاملا غیررسمی بوده و سرعت مهم‌ترین فاکتوری است که در زمان ساخت این مدل باید به آن دقت کنید. یک مدل دورانداختنی در حقیقت نقطه شروعی است که به مشتری اجازه می‌دهد یک‌بار دیگر نیازمندی‌های خود را بازبینی کند. زمانی‌که نیازمندی‌ها به شکل دقیقی شناسایی شدند این نمونه اولیه کنار گذاشته‌شده و سیستم به‌طور رسمی بر مبنای ملزومات شناسایی‌شده ساخته خواهد شد. 

نمونه‌سازی تکاملی

نمونه‌سازی تکاملی که در برخی منابع به نمونه اولیه نگاشت شده نیز معروف است رویکردی متفاوت از نمونه‌سازی دورانداختنی اولیه دارد. نمونه‌سازی تکاملی سعی می‌کند یک نمونه کاربردی واقعی را بر مبنای حداقل عملکرد یک محصول ارائه کند. محصولی که فرآیند ساخت آن تازه آغازشده است. زمانی که فرآیند توسعه محصول بر مبنای نمونه‌سازی تکاملی انجام می‌شود، سیستم به‌طور مداوم پالایش و بازسازی می‌شود. نمونه‌سازی تکاملی به این مسئله اذعان دارد که ما همه نیازمندی‌ها را نمی‌توانیم درک کنیم و فقط می‌توانیم مولفه‌هایی را ایجاد کنیم که درک درستی از آن‌ها به دست آورده‌ایم. 

نمونه‌سازی افزایشی

نمونه اولیه افزایشی به ساخت چند نمونه اولیه کاربردی از زیرسیستم‌ها و سپس ادغام کردن همه نمونه‌های اولیه در دسترس به‌منظور ساخت یک سیستم کامل اشاره دارد. 

نمونه‌سازی مفرط

نمونه‌سازی مفرط در ارتباط با توسعه نرم‌افزارهای تحت وب استفاده می‌شود. نمونه‌سازی مفرط شامل سه مرحله متوالی است: در مرحله اول، یک نمونه اولیه و ایستا که شامل صفحات موجود است در فرمت HTML است؛ در مرحله دوم، برنامه‌نویسی صفحات انجام‌شده و داده‌ها از طریق یک‌لایه شبیه‌سازی خدمات پردازش انجام می‌شوند، در مرحله سوم، سرویس‌ها پیاده‌سازی شده و در قالب نمونه اولیه نهایی با یکدیگر ادغام می‌شوند.

نمونه‌سازی نرم‌افزاری به چه منظور استفاده می‌شود؟

نمونه‌سازی اولیه نرم‌افزاری بیشتر در ارتباط با توسعه سامانه‌هایی مفید است که سطح بالایی از تعامل با کاربران را دارند. سیستم‌های آنلاین از جمله این موارد هستند. اما در مقابل در ارتباط با نرم‌افزارهایی که حجم پردازش داده‌ها در آن‌ها بالا است و بخش بزرگی از عملیات به شکل داخلی انجام‌شده و رابط کاربری نقش چندانی در آن‌ها ندارد، بهتر است از نمونه‌سازی اولیه استفاده نشود، به‌واسطه آن‌که سربار اضافی را به چنین پروژه‌هایی تحمیل می‌کند. نکته‌ای که در انتهای این مقاله باید به آن اشاره داشته باشیم این است که نمونه‌سازی اولیه از جمله مدل‌هایی است که باید در مورد به‌کارگیری آن جانب احتیاط رعایت شود. 

به‌عبارت دقیق‌تر، اگر به‌کارگیری نمونه اولیه به ایجاد ارزش‌افزوده قابل‌توجهی برای نرم‌افزار نهایی منجر شود باید از این مدل استفاده کرد. 

مزایای نمونه‌سازی اولیه

از مهم‌ترین مزایای نمونه‌سازی اولیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– افزایش مشارکت مشتریان حتی قبل از آن‌که فرآیند پیاده‌سازی محصول انجام شود. 
– با توجه به این‌که یک مدل کاری از محصول به نمایش گذاشته می‌شود، مشتریان درک بهتری از محصول در دست توسعه به دست می‌آورند. 
– این مدل زمان طراحی و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. به دلیل این‌که معایب خیلی زود شناسایی می‌شوند. 
– دریافت سریع بازخوردها از کاربران باعث می‌شود تا راه‌حل‌های بهتری ارائه شود. 
–  نبود قابلیت‌ها به‌راحتی قابل‌شناسایی است. 
– نمونه‌سازی اولیه برداشت‌های متفاوت مشتریان و طراحان را از میان برده و به هر دو گروه اجازه می‌دهد دید یکسان و مشترکی نسبت به محصول پیدا کنند. 
– این مدل زمانی که امکان تعریف نیازمندها وجود نداشته یا تعریف‌نشده‌اند، مناسب است.
– مشتریان برای بهبود نیازها می‌توانند سیستم را آزمایش کنند. 

معایب نمونه‌سازی اولیه

از مهم‌ترین معایب مدل نمونه‌سازی اولیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– همواره این احتمال وجود دارد که به دلیل وابستگی بیش‌ازحد به نمونه اولیه فرآیند تحلیل به شکل کافی و دقیقی انجام نشود. 
– مشتریان ممکن است در تشخیص نمونه‌های اولیه و سیستم واقعی دچار مشکل شوند.
– این روش همان‌گونه که اشاره شد ممکن است پیچیدگی سیستم را افزایش دهد. 

توسعه‌دهندگان ممکن است حتی زمانی که به لحاظ فنی امکان‌پذیر نیست، سعی کنند دوباره از نمونه‌های اولیه موجود برای ساخت سیستم واقعی استفاده کنند. این مشکل ازآن‌جهت رخ می‌دهد که توسعه‌دهندگان زمان زیادی را صرف آماده‌سازی نمونه اولیه می‌کنند و به نمونه اولیه وابسته می‌شوند. در نتیجه این احتمال وجود دارد تا شاهد ساخت سیستمی فاقد معماری باشیم. فراموش نکنید، با توجه به این‌که نمونه‌های اولیه دورانداختنی به‌سرعت آماده می‌شوند، ممکن است این ذهنیت نزد کاربران یا مشتریان به وجود آید که محصول نهایی نیز به همان سرعت ساخته خواهد شد.

منبع:shabakeh-mag

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>