چگونگی سرعت بخشیدن HTTP/3 وQUIC به وبگردی شما

پروتکلهای جدیدی از دنیای وب

حال فراگیرتر شدن است. Cloudflare حالا ا زHTTP/3  پشتیبانی میکند که از قبل هم بخشی ازChrome Canary  بودو قرار است به زودی بهFirefox Nightly  هم اضافه شود. این استاندارد جدید گشت و گذار شما در وب را سریعتر و امنتر میکند.

علت اهمیت داشتن HTTP/3  وQUIC  

به طور خلاصه: مرورگرهای وب، سرورهای وب و سایر بخشهای مهم زیرساخت وب در حال پشتیبانی از یک استاندارد جدید به نامHTTP/3 هستند که ازQUIC استفاده میکند. این نسخه مدر نتری ازHTTP است که مرورگرهای وب از آن برای برقراری ارتباط با سرورهای وب و ارسال و دریافت داده استفاده میکنند.
HTTP/3 به شکلی بازنگری شده تا داد هها را سریعتر و با خطای کمتری ارسال کند. این استاندارد به یک سیستم کدگذاری داخلی نیز مجهز است، که نتیجه آن سرعت و امنیت بیشتر خواهد بود. این تنها محدود به سرعت نقل وانتقال داده نمیشود ،HTTP/3 باید زمان تاخیر(latency) را نیز کاهش دهد، به این معنا که وبسایتها بعد از اینکه شما روی یک لینک کلیک کردید با سرعت بیشتر و در مدت زمان کمتری بارگیری خواهند شد. اغلب کاربران اینترنت نیازی به درک مفاهیمHTTP/3 وQUIC نخواهند داشت، اما توسعه دهندگان اپلیکیشنهای وب و وبسایتها کمی کار برای انجام دارند. در آیندهای نزدیک مرورگر وب شما و وبسایتهایی که شما استفاده میکنید شروع به برقراری ارتباط از طریقHTTP/3 خواهند کرد و هر چه تعداد بیشتری از سایتها به سمت استفاده ازHTTP/3 بروند وضعیت وب نیز بهتر و بهتر خواهد شد.

از HTTP/2به HTTP/1

نسخه اصل یHTTP از پروتکل هدایت انتقال(TCP) استفاده میکند. TCP که برای اولین بار در سال 1974معرفی شد برای پاسخگویی به نیازهای وب امروزی طراحی نشده بود. گوگل سعی کرد با یک پروتکل جدید به نام SPDY خیلی از مشکلاتTCP را برطرف کند که منجر به معرفیHTTP/2 شد.
تا پایان سال 2015 استاندار دHTTP/2 به اغلب مرورگرهای وب مطرح وارد شده بود و برای سرعت بخشیدن به ارتباطات از قابلیتهایی نظیر فشرده سازی داده و موازی سازی چندین درخواست تحت یک اتصال واحدTCP پشتیبانی میکرد.
W3Techs تخمین زده است که تا سپتامبر 2019 استاندار دHTTP/2 توسط 41% از و بسایتها مورد استفاده قرار گرفته است

QUIC وHTTP/3 چه هستند؟

بیشتر شبیه به یک نسخه بازنویسی شده از پروتکلHTTP استHTTP/3 .به جای استفاده ازTCP ،از پروتکلQUIC گوگل استفاده میکند. HTTP/3 در ابتدا تحت عنوانHTTP-over-QUIC شناخته میشد .
همچنین این پروتکل از کدگذاریTLS 1.3 برخوردار است، به همین دلیل نیازی به یکHTTPS جداگانه برای اضافه کردن امنیت به این پروتکل شبیه به آنچه در حال حاضر انجام میشود ندارد.
سریع بود. این UDP اتصالات اینترنت Quick UDP Internet Connections مخفف عبارتQUIC پروتکل طراحی شده بود تا با زمان تاخیر کمتر ازTCP سریعتر باشد. QUIC در زمان برقراری یک اتصال سربار کمتر و نقل و انتقال داده سریعتری را ارائه م یکند. بر خلافTCP ، یک خطا مثل بخشی از داده که در مسیر گم میشود باعث توقف اتصال و انتظار برای رفع مشکل نخواهد شد. QUIC تا رفع شدن مشکل به انتقال سایر داد هها ادامه خواهد دا د. در واقعQUIC در سال 2013 به گوگل کروم اضافه شده بود. کروم در زمان برقراری ارتباط با خدمات گوگل و برخی دیگر از وبسایتها مثل فیسبوک از آن استفاده میکند و در اپلیکیشنهای اندروید نیز موجود است. اما QUIC یک استاندارد الصاق شده به سایر مرورگرهای وب نیست. باHTTP/3 این فناوری تحت یک استاندارد به سایر مرورگرها نیز اضافه خواهد شد.

آنها در حال اضافه شدن به مرورگرهای وب اطراف شما هستند

در سپتامبر 2019 و به صورت مخفیانه تحت یکcommand-line flag به نسخهCanary گوگل کروم اضافه شد. راه انداز یChrome Canary با پارامتر خط فرمان-enable-quic –quic– 23-version=h3باعث فعال شدنHTTP/3 خواهد شد.
Mozilla نیز اعلام کرده است در حال کار برای اضافه کردنHTTP/3 به یک نسخه آزمایشی ازFirefox Nightly در پاییز امسال است. نسخه جدیدChromium ازMicrosoft Edge نیزHTTP/3 را همراه خواهدداشت. انتظار میرود اپل نیز برای اضافه کرد نHTTP/3 ب هSafari اقداماتی انجام دهد.
Cloudflare اعلام کرده است که سازگاریHTTP/3 برای سایتهایی که از شبکه نقل و انتقال محتوای این خدمات دهنده استفاده میکنند را ساده تر کرده است. مشتریانCloudflare به زودی قادر خواهند بود تا تنها با جابجایی یک سویچHTTP/3 به همراهQUIC را برای سایتهای خود فعال کنند.
HTTP/3 به دیگر نرم افزارها نیز اضافه خواهد شد. برای مثال، وب سرورNginx مشغول کار روی پشتیبانی از HTTP/3 برای Nginx version 1.17 است .

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>