چگونگی صعودبازار مراکز داده به ارتفاعات جدید

امروزه بازار مراکز داده برای کارشناسان شبکه یک افق بی مرز است. ابر، لبه و مراکز داده اجارهای سال به سال درحال صعود هستند .بدون شک توسعه مراکز داده دیتا سنترها تأمین کنندگان آن را با چال شهای زیادی روبرو کرده است .
دهها مگاترند دیجیتال باعث این رشد چشمگیر شده است. با این حال، ماشینها دائماً با سرعت بالا در حال کار هستند. علاوه بر این لازم است در این زمینه توسعه هایی صورت گیرد تا انتقال داده و ذخیره آن با بالاترین سرعت ممکن شود. مشتریان خدمات درجه یک را انتظار دارند. دادهها و برنامه های کاربردی آنها باید همیشه صد درصد و به صورت بلادرنگ در دسترس باشد.

وضعیت هنوز خیلی بحرانی نیست. با این وجود، امروزه اپراتورهای مراکز داده مجبورند کنترل دقیق سرمایهگذاری وهزینه های عملیاتی و همچنین توسعه بازار را با دقت بیشتری نسبت به گذشته انجام دهند. آنچه اهمیت دارد جلوگیری از خرابی سیستم است. علاوه بر این، رقابت، دیجیتالی شدن، الزامات انرژی و نبود پرسنل متخصص، اپراتورها را وادارمیکند از خود واکنش نشان دهند. تکنولوژی جدید این است که مراکز داده دیتا سنترها را سریعتر، چاب کتر، اقتصادیتر و ایمنتر سازد. این امر میتواند به بهترین نحو انجام شود اگر بتوان آنها را به صورت خودکار کنترل کرد.
بخش شبکه به طور ویژه می تواند به راه اندازی کارآمدتر مراکز داده کمک کند. در ادامه ما یک بررسی اجمالی ومتمرکز انجام می دهیم ولی لازم است دقیقاً آنچه اتفاق می افتد به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد

اعداد، داده ها، روندها

شرکت تحقیقات بازار Arizton رشد سالانه 4 درصد را برای بازار بین المللی مرکز داده پیشبینی میکند. طبق گفتهA.T. Kearney، بازار اروپا رشد سالانه 6 درصد را تجربه میکند و همین بررسی نشان میدهد که این منجر به ایجاد340000 شغل جدید در اروپا خواهد شد. بودجه تا 50 درصد افزایش می یابد که از دلایل آن محافظت از داده ها است.
علاوهبراین، دو سوم مدیران اروپایی که مورد بررسی قرار گرفته اند مایل هستند بیشتر مراکز داده را در محل مشاهده کنند و در خارج از کشور قرار نگیرند.
بازارهای جدید و بسیار امیدوار کننده کشور نتیجه این امر هستند. به عنوان مثال Data Economy پتانسیل 7 میلیارد دلاری را برای بازار مراکز داده دیتا سنترها هند تا سال 2023 پیش بینی میکند. طبق تحقیقات ساختاری، بازاراجارهای در منطقه آسیا و اقیانوسیه هر ساله 39.2 درصد در حال رشد است. روسیه در نظر دارد تا سال 2024 حدود 7.4 میلیارد دلار برای راه اندازی یک پلتفرم ابر ملی سرمایه گذاری کند. طیف گستردهای از مراکز داده در آفریقا وآمریکای جنوبی ساخته میشوند.

چهار روند درحال تغییر در بازار مراکز داده را در شکل زیر می بینید:

طبق اطلاعات IDC و Seagate، میزان داده در سراسر جهان در سال 2025، 10 برابر میزان ثبت شده در سال 2016 خواهد بود. ناظران بازار IHS انتظار دارند كه در سال 2030 حدود 125 میلیارد دستگاه دائماً دادههایی را در زمینه اینترنت اشیاء IoT تولید كنند.

مگاترندهای دیجیتال که موجب صعود مراکز داده میشود:

انتشار ویدئو، بازی( gaming) ، شبکه های اجتماعی
⦁ داده های بزرگ( big data)، بلاکچین، ابر، خدمات نرم افزاری
⦁ هوش مصنوعی، یادگیری ماشین
⦁ خدمات 5G، برنامه های کاربردری بلادرنگ
⦁ اینترنت اشیاء( IoT)، صنعت دیجیتالی
⦁ تجارت آنلاین، تبلیغات، رسانه ها
⦁ شهرهای هوشمند، ساختمانهای هوشمند
⦁ امنیت دادهها

یکی از بزرگترین مراکز داده رایانش ابری که از برجسته ترین آثار معماری نیز به شمار می آید، در نزدیکی راه اندازیHohhotدرInner Mongolia است. این مرکز داده توسط شرکت مخابراتی China Mobile راه اندازی شد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>