کارت گرافیک‌های سری Xe اینتل ابتدا برای کاربران مبتدی عرضه خواهد شد

راجا کودوری مسئول ارشد معماری اینتل و معاون بخش معماری این شرکت در مصاحبه‌ای با کانال روسی Pro Hi-Tech در یوتیوب اذعان داشت که کارت گرافیک اینتل سری Xe در ابتدا با قیمت ۲۰۰ دلار به بازار عرضه می‌شود. سپس همین معماری با میزان حافظه HBM (حافظه با پهنای باند بالا) بیشتری برای دیتاسنترها عرضه خواهد شد.
چیزی که در همین ابتدا باید به آن اشاره شود، این است که این ترجمه یک ترجمه غیر رسمی است و نمی‌توان کاملا به آن اعتماد کرد. البته با توجه به اینکه در حال حاضر پول بیشتری برای کارت‌های مبتدی هزینه می‌شود، جای تعجب نیست که در ابتدا اینتل سری Xe را برای این بازار عرضه کند.
با این وجود مترجمی که این خبر را از زبان روسی به انگلیسی ترجمه کرده است، اذعان می‌کند که اینتل کارت گرافیک اینتل سری Xe را به همراه حافظه با پهنای باند بالا عرضه می‌کند. باور این ادعا کمی سخت است زیرا این نوع VRAM نسبت به GDDR۶ موجود در کارت گرافیک‌های Nvidia Turing و AMD Navi خیلی گران‌تر است.

شایعات مربوط به کارت گرافیک اینتل سری Xe

طی هفته‌های گذشته، شایعات مربوط به کارت گرافیک اینتل سری Xe به شدت فراگیر شده است و صحبت‌های اخیر از طرف منابع رسمی اینتل آتش شایعات را برافروخته‌تر می‌سازد.
قبلا ما شاهد یک شایعه بودیم که کارت گرافیک اینتل سری Xe احتمالا ۱۲۸ واحد اجرایی (EU) خواهد داشت که تقریبا دوبرابر میزان موجود در کارت گرافیک‌های یکپارچه سری Ice Lake می‌باشد. اما کمی قبل تر نیز یک شایعه منتشر شده بود که کارت گرافیک‌های اینتل به صورت پیشفرض از Ray Tracing بهره خواهند برد. پیش‌بینی شده است که این قابلیت در چند سال آینده تبدیل به یکی از قابلیت‌های ضروری برای کارت گرافیک خواهد شد اما بعید به نظر می‌رسد که به زودی شاهد چنین قابلیتی در یک کارت گرافیک با این محدوده قیمت باشیم.
به هر ترتیب دیدن اینکه اینتل بتواند در بازار کارت گرافیک هم با AMD به رقابت بپردازد با توجه به اینکه از لحاظ فروش پردازنده کمی عقب مانده است، اتفاق جالبی خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید که اینتل اعلام کرده است تا سال ۲۰۲۰ اولین کارت گرافیک اختصاصی خودش را عرضه خواهد کرد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>