GVRP Settings( قسمت۲۳)

GVRP Settings

در این مقاله سعی داریم تنظیمات پروتکل GVRP را در سوئیچ های Small Business شرح دهیم.

همان طور که در مقاله های قبلی گفتیم ، پروتکل GVRP همان کار VTP در سیسکو را انجام می دهد ولی به طور استاندارد و تمامی شرکت ها از آن پشتیبانی می کنند.

این پروتکل با سوئیچ اجازه می دهد تا Vlan Data Base خود را به اشتراک بگذارد و در شبکه هایی که تعداد سوئیچ ها زیاد می باشد و تعداد Vlan ها در هر سوئیچ بالا باشد می توانید از این پروتکل استفاده کنید.

فرض کنید توی شبکه خود ده ها یا صد ها سوییچ دارید و روی هر سوییچ تعداد بسیاری Vlan ، از نظر زمانی مقرون به صرفه نیست که بیاید روی تمامی این سوییچ ها این Vlan ها را تعریف کنید یا اصلا فرض کنید که ۵ تا سوییچ دارید که روی سوییچ اول و آخر Vlan 20 را ساخته اید و در هر دو سوییچ کامپیوتری را Access Vlan 20 کرده اید برای این که این دو کامپیوتر هم دیگر را ببینند اتصالات بین این پنج سوییچ را Trunk قرار داده اید ولی اگر فقط در سوییچ اول و آخر Vlan 20 را تعریف کنید و در سه سوییچ میانی Vlan 20 را نسازید این دو کامپیوتر نمی توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

اگر پروتکل GVRP بین این پنج سوییچ را پیاده سازی کنیم این پنج سوییچ Vlan Data Base خود را به بقیه اعلام می کنند و دیگر سوییچ ها به صورت اتوماتیک آن Vlan ها را در خود می سازند یعنی همان کاری که پروتکل VTP می کند

شما با کمک GVRP می توانید پورت های سوئیچ را حتی عضو VLan کنید ، مثلا پورت GE14 پیغام GVRP دریافت کرده که در آن ذکر شده عضو Vlan 20 ، سوئیچ با دریافت این پیغام روی پورتی که این بسته را دریافت کرده ، پورت خود را عضو Vlan 20 می کند و اگر Vlan 20 در سوئیچ ساخته نشده باشد ، به صورت اتوماتیک Vlan 20 را می سازد.

برای تنظیمات GVRP در سوئیچ داریم :

در قسمت GVRP Global Status می توانید GVRP را برای تمامی پورت های سوئیچ فعال یا غیر فعال کنید.

روی پورت مورد نظر کلیک کنید و Edit را بزنید.

GVRP State

می توانید GVRP را بر روی پورت مورد نظر فعال یا غسر فعال کنید.

Dynamic Vlan Creation

اگر سوئیچ پیغام GVRP بر روی این پورت دریافت کرد که شماره Vlan آن در سوئیچ ساخته نشده است را اجازه ساختن Vlan را دارد یا خیر.

GVRP Registration

اگر سوئیچ بر روی این پورت بسته GVRP دریافت کرد که گفته پورت عضو Vlan شود ، آیا سوئیچ پورت را عضو آن Vlan کند یا نکند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>