خدمات پسیو شبکه (Network Passive) شبکه ارغوان

مراحل اجرای و خدمات پسیو شبکه (network passive)توسط شبکه ارغوان :

بازدید از محل پروژه در کل کشور
طراحی زیرساخت شبکه همراه با پلن
کابل کشی شبکه توسط تکنیسین های حرفه ای و کار کشته
نصب و آرایش انواع رک
تست شبکه (تست فلوگ)
پشتیبانی و گارانتی خدمات

توضیحات مراحل :

بازدید از محل پروژه در کل کشور
در ابتدای کار کارشناسان پسیو شبکه ارغوان از محل انجام پروژه بازدید کرده و دیتای مورد نیاز اولیه برای طراحی، مقدمات اجرای پروژه پسیو شبکه و پیش‌فاکتور را جمع‌آوری می‌کنند. بازدید کارشناس به منظور جمع‌آوری اطلاعاتی مانند متراژ و امکان‌سنجی پروژه ، مسیرهای عبوری و بررسی نیازهای کارفرما انجام می‌شود.

طراحی زیرساخت شبکه همراه با پلن
در این مرحله از کار پلن زیرساخت شبکه طراحی میگردد. چون باید تمام امکان‌سنجی‌های پروژه ، آینده‌نگری‌های پروژه و شرایط فیزیکی محیط پروژه کاملاً بررسی شده و یک پلن اصولی، بر اساس استاندارد روز از تکنولوژی شبکه‌های کامپیوتری طراحی و اجرا گردد، مهم بودن این مرحله به‌ این دلیل است که به دلیل عدم آینده نگری امکان تغییرات و ارتقاع پروژه عملا وجود ندارد و در صورت اعمال تغییرات هزینه ها بسیار بالاتر از حد معمول است!

کابل کشی شبکه توسط تکنیسین های حرفه ای و کار کشته
پس از تأیید پلن شبکه، اجرای کابل‌کشی شبکه و ترانکینگ و داکت به صورت ساختیافته آغاز می‌شود. که به دو حالت روکار یا توکار انجام میشوند ، در محل‌های روکار ترانکینگ و داکت‌کشی انجام میشود. در این مرحله از کار بسته به انتخاب کارفرما از مرغوب‌ترین نوع کابل‌ها استفاده می‌شود که بتواند استاندارد های لازم از جمله تست فلوگ را پاس کند .

نصب و آرایش انواع رک
بعد از انجام کابل‌کشی نوبت به نصب رک در محیط مناسب ، آرایش Rack، نصب Pach panel، پچ کورد، switch، Router، Servers و تجهیزات شبکه داخل Rack می‌رسد. در نهایت تمامی نودها، پریزها، کیستون‌ها نصب می‌گردد.

تست شبکه (تست فلوگ)
بعد از اتمام این مرحله، نوبت به تست سیگنال شبکه می‌رسد و باید تمامی نودها از نظر سالم بودن ارتباط، تست گردند تا مشخص شود که هیچ‌گونه قطعی در ارتباط کابلی وجود ندارد. این مرحله توسط متخصصان شبکه و با استفاده از ابزارهای تست فلوک انجام می‌شود.

پشتیبانی و گارانتی خدمات
یکی از مهمترین مباحث در اجرای پروژه های پسیو گارانتی و نگهداری و پشتیبانی از آن پروژه است . طبیعتا کارفرمای پروژه باید از اجرای پروژه با پشتیبانی اطمینان حاصل نماید .

خدمات کابل کشی شبکه

آیا کابل کشی شبکه مهمترین مرحله از راه اندازی شبکه است ؟ طی پژوهش ها و نظرسنجی هایی که از 400 مدیر سازمانهای دولتی و خصوصی ، شرکت ها ، موسسه ها و کارخانه های تولیدی استان تهران انجام گرفته است ، فقط 8% از مدیران سازمانهای فوق به فکر انجام کابل کشی شبکه مدرن و برخورداری از آخرین تکنولوژی های روز دنیا در شبکه سازمان خود هستند. این دسته از مدیران خدمات کابل کشی شبکه را به عنوان زیرساختی ترین و با اهمیت ترین مرحله راه اندازی شبکه قبول دارند و تاکید آنها بر آن است که بایستی کار را از ابتدا حرفه ای انجام داد و برای برخورداری از یک شبکه قابل توسعه و یکپارچه بایستی کابل کشی شبکه های کامپیوتری ، نصب تجهیزات ، کابل کشی دوربین مداربسته و … ، توسط شرکتی که دارای پرسنل پسیو کار شبکه ماهر و بهترین تجهیزات پسیو می باشد انجام گیرد.

خدمات پسیو شبکه ارغوان شامل کابل کشی ، نصب ترانک و داکت کشی دوربین مداربسته ، راه اندازی Server Room و تست فلوگ شبکه و … می باشد و تحت آخرین استاندارد کابل کشی شبکه مورد تایید مراجع علمی و نظارتی با مرغوب ترین تجهیزات پسیو انجام می گیرد. متخصصان شبکه ارغوان به پشتوانه چندین سال تجربه تخصصی در خدمات کابل کشی شبکه و ایجاد زیرساخت های استاندارد و قابل توسعه ، افتخار این را دارند که توانسته اند مورد اعتماد بسیاری از مدیران آینده نگر برای اجرای پروژه های خدمات کابل کشی شبکه پسیو قرار بگیرند و در طراحی شبکه سازمانها ، به عنوان مشاور و مجری در کنار آنها حضور یابند.

انتخاب مناسب‌ترین قیمت خدمات پسیو شبکه:

در تمامی پروژه‌ها و پلن ها هزینه اجرای پسیو شبکه، مهم‌ترین گزینه برای شروع و به انجام رسیدن آن می‌باشد. در بسیار ی از پروژه ها بدلیل بالا بودن پلن اجرای پسیو شبکه پروژه متوفقف می شود سرانجام انجام آن در هاله ای از ابهام خواهد ماند . لذا مهم‌ترین عمل در انجام زیرساخت شبکه، برآورد دقیق و ریز هزینه اجرای پروژه پسیو می‌باشد. جهت برآورد صحیح هزینه پروژه های پسیو شبکه نکات زیر را مد نظر بگیرید :

۱- تعیین اهداف مشخص و موجودیت های درست از اجرای زیر ساخت و پسیو شبکه

۲- انتخاب درست نوع کالا و تجهیزات پسیو شبکه متناسب با بودجه و اهداف تعیین شده(بسیار مهم)

۳- برآورد دقیق تعداد ، متراژ و اندازه کالا های مصرفی با جزئیات جهت جلوگیری از هدر رفت منابع و پایین آوردن هزینه

۴- استاندارد سازی کابل کشی و ترانکینگ شبکه با علم های روز دنیا

خدمات پسیو شبکه شبکه ارغوان شامل موارد زیر می‌باشد :
طراحی شبکه و پلن شبکه
اجرای کابل کشی شبکه، تلفن، برق و دوربین مداربسته و سانترال
اجرا و پیاده سازی شبکه ساختار یافته با زیر لایه ها
آرایش انواع رک ایستاده و دیواری در موقعیت مناسب
ارتقاء و بهینه سازی زیرساخت شبکه قدیمی به زیرساخت جدید
داکت کشی شبکه و ترانکینگ شبکه با زیبایی تمام معنا
نصب نودها، پریزها، کیستون‌ها و پچ پنل رو کار و داخل ترانک
نصب رک و server room
نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه و آنالوگ با اتاق مانیتورینگ
نصب حسگر ها و تجهیزات هوشمند سازی جهت کنترل شبکه و زیرساخت‌
نصب سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق برای اتاق سرور
طراحی و استاندارد سازی اتاق سرور با تکنولوژی روز دنیا
نصب تجهیزات شبکه مانند: سوئیچ، روتر، سرور، رادیو و وایرلس
ارائه نقشه و گزارش کار از بستر کابلی و شبکه بی‌سیم به کارفرما

بیاموزیم :
کابل کشی:
کارشناسان شبکه ارغوان با انوع کابل کشی شبکه و با گونه های مختلف تجهیزات مورد استفاده آشنا هستند. برند لگراند و نگزنس ، نمونه های ارزان تر اما با کارآیی لگراند و داکتهای ایرانی. همچنین با انواع برند رک، پچ پنل، انواع سوئیچ، انواع اکسس پوینت، روتر و تمامی تجهیزات مرتبط آشنا بوده و برای هر مجموعه با توجه به فعالیت و بودجه بهترین حالت را اجرا خواهند نمود. عموماً شبکه ای با بستر کابل با پشتوانه وایرلس و وایرلس جداگانه صرفاً برای دسترسی کاربران و میهمانان به اینترنت را می توان بستری نرمال نامید.

ترانک چیست:
کانالهای
پلاستیکی یا فلزی هستند، که بر روی دیوار نصب می شود و برای پنهان کردن و مرتب سازی کابلها و تمامی مدیاها از قبیل کیستون شبکه، کیستون تلفن، پریز برق و UPS و جعبه فیوزها استفاده می شود. معمولا تمامی برندهای ترانک شامل تمام محصولات از قبیله زاویه، گوشه، فیس پلیت و کیستون می باشند. از طرفی شبکه بی سیم شبکه محلی است که به صورت بیسیم ارتباط تمامی هاست‌ها با یکدیگر را بر قرار می کند. در این نوع شبکه‌ها هر چه تعداد کلاینت‌ها بیشتر شود سرعت شبکه کندتر می‌شود.

شبکه کابلی یا بی سیم
اینکه صرفاً یک شبکه به صورت کابلی باشد راهکار درستی نیست زیرا در حال حاضر بسیاری از تجهیزاتی که به گونه با کار ما مرتبط شده اند به صورت وایرلس میباشند مانند انواع گوشی تلفن، تلبت، لپ تاپ حتی پرینترهای جدید نیز به صورت بی سیم تولید می شوند. اما نمی توان کیفیت و ایستا (Stable) بودن شبکه های کابلی را با وایرلس مقایسه کرد. شبکه‌های WPAN از سوی دیگر در دسته شبکه‌های Ad Hoc نیز قرار می‌گیرند. تفاوت میان شبکه‌های Ad Hoc با شبکه‌های محلی بی‌سیم (WLAN) در ساختار مجازی آن‌هاست. به‌عبارت دیگر، ساختار مجازی شبکه‌های محلی بی‌سیم بر پایه طرحی ایستاست درحالی‌که
شبکه‌های Ad Hoc از هر نظر پویا هستند.

مزیت شبکه بی سیم
هزینه پایین پیاده سازی شبکه ،نصب و راه اندازی سریع شبکه،عدم نیاز به کابل کشی و تغییرات در ساختمان،عدم محدودیت در جابجایی کاربران شبکه،انعطاف پذیری بالا در توسعه و ارتقاء شبکه،ایجاده بستر یکپارچه دسترسی به اینترنت در محیط های عمومی مانند هتل ها و دانشگاه ها (Hotspot)،تایید هویت کاربران به وسیله پروتکل RADIUS

راهنمای عیب یابی شبکه
اولین چیزی که باعث می شود تکنسین شبکه بتواند ایراد احتمالی را تشخیص دهد ، بررسی این موضوع است که پیش از این شبکه در چه شرایطی به طور صحیح کار می کرده است . شناخت آن شرایط باعث تشخیص آسانتر عامل پدید آورنده خطا می گردد
. اما متاسفانه بعضی از تجهیزات شبکه فاقد داده های فنی لازم برای رفع عیب یا مستنداتی برای آگاهی یافتن از شرایط کارکرد صحیح آن ها هستند و متخصصان هنگامی در کار با آن هاموفق هستند که نمونه های مختلفی از آن ها را دیده ، نصب کرده و با شرایط کارکرد آن ها آشنا باشند . اما همان متخصصان هم ممکن است فراموش کنند که کدام یک از دستگاه ها ، در کدام شرایط بهترعمل می کردند یا کدام پیکر بندی برای کدام محیط مناسب تر بوده است .
برای آنکه فاصله بین تکنسین های مختلف با یکدیگر کمتر شود و راه یافتن خطا ها کوتاه تر گردد ، رعایت نج نکته ضروری است . این موارد را می توان پنج گام برای کسب موفقیت در کشف خطا نام گذاشت .
گام اول : مستند سازی شبکه
در دست داشتن آخرین نقشه های فیزیکی و منطقی شبکه ، کمک شایانی به شناخت وضعیت فعلی شبکه می نماید . با این نقشه ها می توان ادوات مختلف ، پیکر بندی ها ، و آدرس ها راتحت نظارت داشت . ضمن آنکه از این طریق کار عیب یابی
آسانتر می گردد.
گام دوم : جمع آوری کلیه اطلاعات و تحلیل خطای پیش آمده
فرض کنید که اشکال کار می دانید ، آیا می توانید آن را مستند کنید ؟ آیا قبل ازبروز خطا ، هشداری از ایستگاه های کاری صادر نشده است ؟ برای این که این مرحله را ساده تر کنیئ . می توانید از دستگاه LinkRunner، محصول شرکت Fluke Networks استفاده کنید . این ابزار که به سادگی قابل حمل است می تواند اشکالات اولیه درلایه فیزیکی را نشان دهد . این ابزار می تواند در خدمت تکنسین ها باشد تا در صورتی که اشکال شبکه ، فراتر از اشکالات معمولی بود ، از متخصصان مجرب تری استفاده گردد. پس در گام دوم ، با استفاده از ابزارهای کمکی به جمع آوری کلیه اطلاعات موجود می پردازیم و اشکالات لایه
فیزیکی رابررسی می نماییم .
گام سوم : دامنه مشکل ایجاد شده را محدود کنید
قدم بعدی محدود کردن دامنه مشکل ایجاد شده است . باید یررسی کنیم که مشکل مربوط به بخشی از شبکه است یا فقط به یک کانیت محدود است ؟ مثلا اگر مشکل مربوط ب هکلانیت است پس به کابل فیزیکی یا ایستگاه کاری محدود می گردد.
یعنی پس از جمع آوری اطلاعات،باید آن را به مشکل پیش آمده محدود نماییم .
گام چهارم : مشکل را رفع کنید
پس از محدود کردن دامنه مشکل ، رفع آن آسان خواهد شد . در مورد ادوات سخت افزاری ، معمولا باید آن را تعویض نمود . مثلا تعویض Patch Cable یا تغییر پورت سوئیچ یا تعویض کارت شبکه کلانیت . این گام وقتی تکمیل می شود که پس
از رفع عیب ، شبکه مجددا تست شودتا ازرفع کامل اشکال اطمینان حاصل گردد.
گام پنجم : کارهای انجام نشده را مستند کنید
حالا باید مجددا گام اول را تکرار کنید . یعنی مشکل پیش آمده و نحوه رفع آن را مستند سازی کنید . این کاربر برای مراجعات بعدی بسیار مفید خواهد بود .
اما آیا انجام این دادن همه این مراحل لازم است ؟
گاهی پیش می آید که مشکلات شبکه ، ناشی از اشکلات سیستم عامل است . غلب تکنسین هایی که در واحدهای فنی مستقر هستند ، هنگام انجام راهنمایی تلفنی ، به کاربران می گویند که «یک بار کامپیوترتان را بوت کنید .» این راه حل ، در
بعضی موارد مشکل را مرتفع می کند و دیگر نیاز به طی کردن گام های پنج گانه نیست . حسن این کاردر این است که تکنسین بدون این که محل کارش را ترک کند ، مشکل را برطرف نموده است . اما بعضی مشکلات با بوت کردن ساده از بین
نمی روند . در این موقع ، در صورتی که کاربر کامپیو تر بتواند از خط فرمان (Command Prompt) سیستم عامل استفاده نماید ، راهنمایی تلفنی را همچنان می توان ادامه داد . یعنی فرمان IPCONFIG می تواند وجود اتصال
فیزیکی را بررسی نماید .
مثلا وقتی PC برای پروتکل DHCPپیکر بندی شده اما آدرس پیش فرض ویندوز (۱۶۹٫۲۵۴٫X.X) را بر می گرداند ، مشخص می شود که کلانیت نمی تواند با سرورDHCP ارتباط برقرار کند .
یا وقتی یک کامپیوتر پر تابل را به شبکه متصل می کنیم ، بایستی آدرس همان شبکه راداشته باشد . اما آگاهی اوقات DHCP ارتباط برقرار کند .
یا وقتی یک کامپیوتر پرتابل را به شبکه متصل می کنیم ، بایستی آدرس همان شبکه را داشته باشد . اما گاهی گاهی اوقات DHCP، آدرس subnet دیگری را به آن اختصاص می دهد . اکنون کاربر می تواند دودستور C:\>ipconfig/release و
C:\>ipconfig/renew را وارد می نماید. یعنی می خواهد که آدرس lP جدیدی داشته باشد . اگر سیستم پاسخ دهد که انجام عمل DHCP میسر نیست . آن گاه این احتمال وجو دارد که کاربر از پیکر بندی lP ااستاتیک استفاده کرده باشد .
در این حالت جهت بررسی صحت گزارش ، باید به مستندات شبکه مراجعه نمود .

در حالتی دیگر ، اگرکاربر یک آدرس lP را اعلام کند ، باید از طریق ping کردن ، آن بررسی نمود . اگر PC کاربر ، پاسخ مناسب می دهد ، یعنی آ ن که انجام فعالیت های متداول نظیر باز کردن صفحه وب انجام پذیر است . در غیراین
صورت بایستی کامپیوتر را از نزدیک مورد بررسی قرارداد.

بررسی مشکل به صورت حضوری
پس از حضور در محل کاربر ، کار جمع آوری اطلاعات شروع می شود . سؤال اول این است که انجام کدام عمل باعث بروز مشکل شد ه است . گاهی اوقات پاسخ این سؤال، چندان روشنگرنیست . زیرا کاربرمی گوید که وی کارخاصی انجام نداده است
و همه کارها صورت گرفته در حد کارهای معمولی روزانه بوده است یا آن که دقیقا می داند چه اتفاقی افتاده ولی ترجیح می دهد درباره آن توضیحی ندهد یا مسئوولیت انجام آن را بر عهده نگیرد .در این مواقع باید کاربر را مطمئن
سازید که توضیح درباره نحوه بروز مشکل به رفع سریع آن کمک خواهد کرد . به غیر از این ها از انجام تغییرات محلی نیز سؤال کنید . مثلا این که به تازگی دکوراسیون اتاق محل کار تغییر کرده است ی یک برنامه محافظ نمایش جدید نصب شده است یا مواردی از این دست .بعد از آن که تا حد ممکن دانسته هایتان را افزایش دادید ، موارد ی که تلفنی به کاربر گفتید را مجددا
خودتان آزمایش کنید . اگر عمل ping به سرور شبکه به درستی انجام می شود یا ادوات شبکه به درستی پاسخ می دهند ، نشان دهنده آن است که ایستگاه کاری در لایه ۳، به درستی به شبکه متصل است و در نتیجه به انجام تست در لایه های پایین تر نیازی نیست . پس باید توجه را به لایه های بالایی شبکه معطوف نمود . اگر این قسمت درست جواب ندهد یعنی این که باید به سراغ لایه های پایین تر رفت . حالا باید از یک لایه شروع کنید . اگراتصال شبکه قطع باشد ، دستورping این موضوع را به خوبی نشان می دهد . برای دیدن زمان پاسخ (response Time) ، دستور زیزر استفاده می شود : C:\ping-t x x x x نتیجه حاصله را می توان با استفاده ازTERACERT و PATHPING برای بررسی مسیر ها به سمت device مورد نظر تحلیل نموده است .

Trace route نمودن به شما می گوید که چگونه در طول مسیر شبکه ، پکت ممکن است از بین برود . یعنی رفع عیب لایه یک شبکه را می توان از همین راه آغاز کرد . دستور C:\>tracert x.x.x.x یا C:\>patping این کار را انجام می دهند.

آیا به سطح پیشرفته تری از اشکال یابی احتیاج است ؟
اگر هنوز ایراد مشخص نشده است یا برای تعیین آن به اطلاعات یا به جزییات بیشتری نیاز است ،باید چند آزمایش دیگر را نیز انجام داد .

پس از اطمینان از این که ، وارد نشدن کاربربه شبکه دراثرجابه جایی کابل یت جدا شدن کابل و اتصالات آن نمی باشد ، به این نتیجه می رسید که مشکل پیش آمده ، پیچیده تر از اشکلات معمولی شبکه هااست.
در این جا داشتن ابزاری مانند LinkRunner می تواند به سرعت به کشف اشکالات کمک کند .
آزمون های مستقیم
۱٫ تست لینک
۲٫ بررسی فعالیت Segmentها
۳٫ استفاده از DHCP به عنوان ابزار تشخیص
۴٫ انجام ping به صورت محلی و راه دور

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

برنامه‌نویسی کار مشکلی است، اما تنها افرادی به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای تبدیل می‌شوند که با واژه سختی بیگانه باشند. یادگیری یک زبان جدید همواره با استرس و فشار عصبی همراه است، زیرا ترکیب نحوی و شیوه کدنویسی زبان‌های بزرگ با یکدیگر همسان نبوده و شما مجبور هستید زمان بسیاری را صرف یادگیری ترکیب نحوی و کلیدواژه‌های آن زبان کنید. مهم‌تر آن‌که نکته‌های جدیدی که یاد می‌گیرد به‌سرعت از ذهن‌تان خارج می‌شود و اگر یادگیری یک‌زبان برنامه‌نویسی بر پایه منطق و اصول درست انجام نشود، در یک مسیر مارپیچ و دشوار قرار خواهید گرفت. هر برنامه‌نویس زمانی که تصمیم می‌گیرد کتابخانه یا چهارچوب جدیدی را یاد بگیرد، آرزو می‌کند که فرآیند یادگیری زودتر به پایان رسیده و نکته مجهولی برای او باقی نماند. اما نگران نباشید خبرهای خوبی برای شما داریم. نکاتی وجود دارند که شما می‌توانید با رعایت این نکته‌ها به‌راحتی بر پیچیدگی‌های دشوار‌ترین زبان‌ها فائق آماده و به یک برنامه‌نویس ماهر تبدیل شوید. در این مقاله با 7 تکنیکی آشنا خواهید شد که روند یادگیری را ساده‌تر می‌کنند.

1. یادگیری برنامه‌نویسی زمان‌بر بوده و به صبوری نیاز دارد 

شاید این حرف به مذاق بسیاری از مردم خوش نیاید، اما یادگیری فشرده و سریع یک‌زبان، بدترین اشتباهی است که بسیاری از کاربران مرتکب می‌شوند. پژوهشگران ثابت کرده‌اند یادگیری سریع هر موضوع با به‌سرعت از یاد رفتنش ارتباط مستقیم دارد. برای مثال، دانشجویی را تصور کنید که هیچ‌چیزی از یک‌زبان برنامه نویسی نمی‌داند و تنها دو ماه و نیم آن هم یک روز در هفته فرصت دارد تا در کنار سایر دروس دانشگاهی یک‌زبان برنامه‌نویسی شبیه سی شارپ را یاد بگیرد. طبیعی است این دانشجو به‌درستی زبان فوق را یاد نخواهد گرفت. این مشکل در رابطه با مفاهیمی که مفهومی هستند و رویکرد غیر حفظی داشته، صدق کرده و برنامه‌نویسی نیز از این قاعده مستثنا نیست. در سال 2018 دانشگاه کالیفرنیا در این رابطه پژوهشی انجام داد. پژوهش انجام شده بیانگر این بود که اگر فرآیند یادگیری به شکل بخش‌به‌بخش طی چند جلسه انجام شود، بازدهی به‌مراتب بهتری خواهد داشت تا این‌که یک مطلب به شکل تمام و کمال در یک جلسه ارائه شود. این مسئله به‌واسطه مفهومی که روان‌شناسان به آن اثر موقعیت در زنجیره (Serial Position Effect) می‌گویند، رخ می‌دهد. این مفهوم به بیان این حقیقت می‌پردازد که هر انسانی به ابتدا و انتهای یک زنجیره (یادگیری) علاقه زیادی داشته، اما به بخش میانی کمترین علاقه را دارد. به‌عبارت‌دیگر، در هر مطالعه و یادگیری، همواره این احتمال وجود دارد که بخش ابتدایی و انتهایی آموزش را به‌خوبی به یاد آورید، اما بخش میانی را فراموش کنید. در نتیجه، سعی کنید تعداد بخش‌های ابتدایی و انتهای یادگیری را بیشتر کرده و جلسه‌های مطالعه را کوتاه‌تر کنید تا بازده یادگیری افزایش پیدا کند. اگر در آینده تصمیم گرفتید، برنامه‌نویسی یاد بگیرید، گام‌به‌گام حرکت کرده و میان هر موضوع زمان استراحتی به مغز خود بدهید. البته در نظر داشته باشید که زمان استراحت طولانی هم مانعی بر سر راه یادگیری است.

2. مرور کنید، مرور کنید و باز هم مرور کنید

تضاد حافظه، یکی دیگر از دلایل مهمی است که باعث می‌شود به شما توصیه کنیم در یادگیری برنامه‌نویسی عجله نکنید. موضوعی که روان‌شناسان به آن Antithetical می‌گویند. البته حافظه انسان همیشه این مشکل را ندارد و شما می‌توانید بیشتر خاطرات دوران کودکی خود را به یاد آورید، اما این یادآوری تنها در رابطه با خاطرات مرتبط با احساسات صدق می‌کند. تا به امروز فرضیه‌ها و نظریه‌های مختلفی ارائه‌شده است. گروهی از پژوهشگران حوزه علوم روان‌شناختی و پژوهشگران دنیای کامپیوتر معتقدند، اطلاعات حافظه بلندمدت هیچ‌گاه از میان نمی‌رود، بلکه آدرس دسترسی به اطلاعات از میان می‌رود. این دیدگاه شباهت زیادی به نحوه دسترسی کامپیوتر به اطلاعات دارد، به‌ویژه زمانی‌که می‌گوییم شما با حذف فایل‌ها از روی هارددیسک آن‌ها را به‌طور کامل پاک نمی‌کنید، بلکه آدرس دسترسی به آن‌ها را پاک می‌کنید. اما گروه دوم از پژوهشگران معتقدند، اطلاعات حافظه بلندمدت با خاطرات جدید جایگزین یا به عبارت دقیق‌تر رونویسی می‌شود. مهم نیست، کدام‌یک از این نظریه‌ها درست‌تر هستند، زیرا در هر دو صورت پس از گذشت مدت‌زمانی به برخی از اطلاعات حافظه دسترسی نخواهید داشت. درست در همین نقطه است که مرور کردن مطالب حائز اهمیت می‌شود. تصور کنید در جنگلی از حافظه‌ها (حافظه به‌جای درختان) قدم می‌زنید، هر زمان تصمیم بگیرید به حافظه‌ای دسترسی داشته باشید، ابتدا باید مسیر عصبی منتهی به حافظه را پیدا کنید. هر زمان به سمت آن بخش از حافظه می‌روید، مسیر برای شما هموارتر می‌شود، درست مشابه با مسیری که ابتدا خاکی است، اما با گذشت زمان و ترددهای بسیار شکل یک جاده به خود می‌گیرد. اگر از این مسیر برای دسترسی به حافظه استفاده نکنید، با گذشت زمان این مسیر از دست رفته و آن حافظه در جنگل گم می‌شود. پیش از ورود به دنیای پر رمز و راز روان‌شناسی، اجازه دهید به مطلب خود بازگردیم، زمانی‌که صحبت از برنامه‌نویسی به میان می‌آید، یادگیری به تنهایی کافی نیست. باید هر یک از مباحثی را که یاد گرفته‌اید، به‌طور مرتب تکرار کنید تا ملکه ذهن‌‌‌‌‌تان شوند. اگر به رویکرد یادگیری در یک‌شب اعتقاد دارید، شاید در ابتدا راه موفق نشوید که به‌راحتی از این رویکرد استفاده کنید، اما با گذشت زمان مشاهده خواهید کرد، این تکنیک چقدر راهگشا است. 

3.از منابع آموزشی مختلف استفاده کنید 

برای یک برنامه‌نویس مبتدی یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی کار دشواری به نظر می‌رسد، زیرا با انبوهی از اطلاعات و جزییات مختلف روبه‌رو است که برخی بیش‌ازاندازه گسترده هستند. پس برای شروع لازم است که به همه موارد توجه شود. متاسفانه تا زمانی‌که موفق نشوید درک درستی از جزییات به دست آورید، همواره علامت سوال بزرگی در ارتباط با موضوع‌ها در ذهن شما نقش خواهد بست. هر زبان دستورالعمل‌های خاص خود را دارد که باید یاد بگیرید. این دستورالعمل‌ها شامل کلیدواژه، به‌کارگیری درست تورفتگی‌ها، پرانتزها، براکت‌ها و هر آن چیزی است که یک زبان برنامه‌نویسی بر مبنای آن کار می‌کند. برخی از زبان‌ها در ارتباط با دستورالعمل‌ها سخت‌گیر هستند و برخی ترکیب نحوی خاص خود را دارند. زبان برنامه‌نویسی اسمبلی نمونه‌ای از این موارد است. اگر پیش‌زمینه‌ای در برنامه‌نویسی نداشته باشید، این مسائل باعث سردرگمی‌تان می‌شود یا اگر از مفاهیم ویژه هر زبان صرف‌نظر کنیم، باز هم مفاهیم خاصی همچون شی‌گرایی، الگوهای مبتنی بر ماژول‌ها، الگوهای طراحی خاص یک زبان و… وجود دارند که یادگیری این موارد در مرحله اول کمی دشوار است. برای نمونه، تصور کنید، شخصی یک عکس از یک مجسمه به شما نشان داده؛ در نگاه اول دید کلی در ارتباط با مجسمه دارید، ولی جزییات آن را متوجه نخواهید شد. با هر بار دیدن تصویر جزییات جدیدی همچون بافت‌ها، اندازه، زوایا و برش‌ها را مشاهده خواهید کرد. یادگیری زبان یک موضوع شخصی است. ممکن است همه افراد برای یادگیری یک‌زبان به منبع واحدی اشاره کنند یا به منبع خاصی علاقه نداشته باشند اما شما در نگاه اول مجذوب آن منبع شوید. به همین دلیل توصیه می‌شود، همواره از منابع مختلف استفاده کنید، زیرا برداشت هر فرد از یک موضوع متفاوت از دیگری است. اگر موضوعی را به‌درستی متوجه نمی‌شوید، از منبع دیگری به‌عنوان مکمل استفاده کنید تا درک موضوع ساده‌تر شود. برنامه‌نویسان متبحر از منابع مختلف استفاده می‌کنند، زیرا همیشه نکته‌های جدید و کشف نشده‌ای برای یادگیری وجود دارد.

4.به دنبال آموزش مفاهیمی باشید که یاد گرفته‌اید

 در دنیای برنامه‌نویسی اصطلاحی به نام اردک پلاستیکی وجود دارد؛ یعنی کدهایی را که نوشته‌اید خط به خط برای یک اردک پلاستیکی تشریح کنید. این ترفند زمانی استفاده می‌شود که بخشی از یک کد مشکل دارد، اما دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد. بیشتر برنامه‌نویسان در زمان تشریح کدها علت منطقی بروز مشکل را کشف می‌کنند.
صحبت کردن درباره مشکل، بخش متفاوتی از مغز را فعال کرده و شما را متقاعد می‌کند که به مشکل از دید دیگری نگاه کنید. این رویکرد در یادگیری مباحث جدید کاملا راهگشا است. دانشمند فقید آلبرت انیشتین در این‌باره جمله معروفی دارد که می‌گوید: «اگر درباره مبحثی نمی‌توانید توضیحی ارائه کنید، به معنای آن است که آن مطلب را خوب یاد نگرفته‌اید.» این جمله حکیمانه در اینجا مصداق عینی پیدا می‌کند. هر چه سطح آگاهی شما از موضوعی بیشتر شود، دقیق‌تر و بدون آمادگی قبلی می‌توانید درباره آن موضوع صحبت کنید. نکته جالب‌توجه آن‌که هنگام تدریس تازه متوجه می‌شوید به‌خوبی نمی‌توانید مطالب را به زبان بیاورید، زیر آن مطالب را به‌درستی یاد نگرفته‌اید. برای نمونه، اگر استاد دانشگاه هستید و بدون جزوه، تبلت یا گوشی هوشمند نمی‌توانید یک جلسه کلاس را مدیریت کنید، بهتر است به فکر ارتقای سطح دانش خود باشید. این رویکرد در اصطلاح تخصصی یادگیری با تدریس (Learning By Teaching) نامیده می‌شود که شباهت زیادی به‌اصطلاح اردک پلاستیکی دارد. 

5.تمرین با برنامه نتیجه می‌دهد

اصطلاحی که خیلی زیاد در جامعه شنیده می‌شود و علم روان‌شناسی ثابت کرده که زیاد درست نیست، به‌کارگیری بی‌مورد واژه استعداد است. هیچ انسانی به شکل مادرزادی یک نوازنده ویولن، نقاش یا برنامه‌نویس ماهر به دنیا نمی‌آید. این موضوع که هر انسانی به رشته خاصی علاقه دارد، درست است، اما استعداد بدون تجربه هیچ‌گونه منفعتی برای شما نخواهد داشت. در نظر داشته باشید که سخت‌کوشی و تمرین همیشه ارزش بیشتری نسبت به استعداد دارد. مالکوم گلادول، جامعه‌شناس شهیر که ابداع‌کننده نظریه 10 هزار ساعت است، اعلام می‌دارد: «اگر شما برای هر موضوع 10 هزار ساعت زمان صرف کنید، روی آن مبحث تسلط پیدا خواهید کرد.» این حرف درست است، اما برداشت‌هایی نه‌چندان درست از این جمله تفسیر شده است. دقت کنید 10 هزار ساعت هیچ‌گاه تضمین‌کننده موفقیت صددرصد نیست، بلکه این زمان یک تمرین آگاهانه را رقم می‌زند. خوب تمرین کردن سطح مهارت‌های شما را ارتقا می‌دهد.
آموزش تئوری باید با تمرین عملی همراه باشد. تمرین عملی مباحث برنامه‌نویسی فوق‌العاده حائز اهمیت است. 

6.به فکر ساخت پروژه‌های شخصی برای خودتان باشید

دوران مدرسه را به یاد آورید. معلمان با عنوان مشق شب تکالیفی را به دانش‌آموزان می‌دادند که در خانه انجام دهند. اکنون‌که به گذشته نگاه می‌کنیم، مشاهده می‌کنیم این تکالیف دانش جدیدی به ما منتقل می‌کردند که بر خواسته از یک تمرین عملی بود. به تکالیف عملی کلاس‌های برنامه‌نویسی به‌عنوان یک پروژه جدی نگاه کنید. این تکالیف عملی کمک می‌کنند تا آموزش‌ها در حافظه بلندمدت‌تان ماندگارتر شوند. برخی موارد تکالیف به تنهایی کافی نیستند و خودتان باید روی یک پروژه هر چند ساده کار کنید تا مطالب را بهتر متوجه شوید.

7. آرام باشید و به نشانه‌گذاری مباحث بپردازید

هیچ برنامه‌نویسی نمی‌تواند تمام مطالبی را که یاد گرفته، به یاد آورد. پس اگر شما هم به شکل تمام‌وقت روی یادگیری یک کتابخانه یا چهارچوب متمرکز شوید، بازهم این احتمال وجود دارد که توابع یا خصلت‌های آن کتابخانه یا چهارچوب را به یاد نیاورید. اگر به فکر آن هستید که همه نکته‌ها را حفظ کنید، تنها زمان و انرژی خود را هدر داده‌اید. اصل مهم این است که شما باید زمان حفظ مطالب و یادداشت مطالب را بدانید. مباحث مفهومی را باید حفظ کنید، اما در موضوعاتی شبیه توابع، فهرست پارامترها یا دستورالعمل‌های یک‌زبان نیازی نیست که همه مباحث را حفظ کنید. یادداشت کردن این‌گونه مباحث کافی است. هرچه مباحث را بیشتر یادداشت کنید و این کار را تکرار کنید، مطالب بهتر در ذهن‌تان نقش می‌بندد. 
در نهایت، توجه داشته باشید که هر فردی در زمینه یادگیری برنامه‌نویسی با مشکل‌هایی روبه‌رو خواهد شد، پس اگر با مشکلی روبه‌رو شدید خود را سرزنش نکنید و روی یادگیری تمرکز کنید.

منبع :shabakeh-mag

این مسئله حقیقت دارد که: برنامه‌نویسان متفاوت از دیگران فکر می‌کنند. البته این به‌معنی آن نیست که برنامه‌نویسان لزوما باهوش‌تر یا منطقی‌تر از دیگران هستند. اما دانشمندان اخیرا شروع به مطالعه و تحقیق بر روی مغز برنامه‌نویسان کرده‌اند و به نتایج جالبی دست پیدا کرده‌اند.

همان‌طور که هنر می‌تواند ذهن شما را به طرق مختلف شکل دهد، برنامه‌نویسی کامپیوتر هم می‌تواند روی مغز شما و نوع فکر کردن شما تأثیر بگذارد. احتمالا این تأثیرات به شکلی است که انتظار آن را ندارید.

1- کدنویسی مدل‌های ذهنی شما را شکل می‌دهد

آیا مهم است که اول از همه چه زبان برنامه‌نویسی را برای یادگیری انتخاب می‌کنید؟ بله!

شاید کمی ناعادلانه باشد. به‌هرحال خیلی از برنامه‌نویسان کار خود را از آموزشگاه‌ها شروع می‌کنند و چندان حق انتخاب ندارند. بعضی‌ها با زبان C شروع می‌کنند. افراد قدیمی‌تر ممکن است با زبان‌هایی مانند فورترن، کوبول یا بیسیک شروع کرده باشند. احتمالا آنهایی که این روزها یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی را انتخاب می‌کنند با جاوا یا پایتون شروع می‌کنند.

هیچ شکی نیست که نوع زبان‌های برنامه‌نویسی که برای یادگیری انتخاب می‌کنید نحوه فکر کردن شما را تغییر می‌دهد. یکی از تأثیرگذارترین دانشمندان کامپیوتر در طول تاریخ به‌نام Edsger Dijkstra در این رابطه گفت:

ابزاری که استفاده می‌کنیم تأثیر بسزایی روی عادت‌ها و در نتیجه توانایی‌های فکری ما می‌گذارند.

وی در ادامه گفت: “استفاده از COBOL ذهن را فلج می‌کند، به‌همین دلیل آموزش آن باید به‌عنوان یک اقدام جنایی شناخته شود.” او در جایی دیگر گفت: “آموزش برنامه‌نویسی خوب به دانش‌آموزانی که تجربه کار با بیسیک را داشته‌اند کار سخت و دشواری است. چون برنامه‌نویسان بالقوه از نظر ذهنی دچار مشکل شده‌اند.”

از یک نظر تمام زبان‌های برنامه‌نویسی به طور مساوی توانایی دارند. پس همه آنها با ماشین تورینگ سازگاری دارند. اما از یک نظر دیگر، خبره شدن در یک زبان می‌تواند منجر به خراب شدن یک زبان دیگر شود. برنامه‌نویسان جاوا و پایتون دو گروه متفاوت از هم هستند که روش‌های کدنویسی آنها به‌طور کل با هم فرق می‌کند.

به‌عبارت دیگر، پارادایم‌ها و اصطلاحات اولین زبان برنامه‌نویسی که یاد می‌گیرید روی نحوه تفکر شما در خصوص ساختمان داده‌ها، الگوریتم‌ها و موارد دیگر تأثیر می‌گذارد و حتی آن را تغییر می‌دهد.

به‌طور کلی می‌توان گفت که وقتی برنامه‌نویسی را به یک روش خاص یاد می‌گیرید به همه مشکلاتی که با آن مواجه می‌شوید با همان روش برخورد می‌کنید.

2- برنامه‌نویسی به تقویت سلامت مغز کمک می‌کند

بعضی‌ها معتقد هستند که مغز هم یک عضله است و اگر می‌خواهید تندرست بمانید باید آن را ورزش دهید. اما آیا واقعا این حرف درست است؟ و اگر صحت دارد، آیا برنامه‌نویسی را می‌توان یک ورزش ذهنی دانست که روی سلامت مغز تأثیرگذار باشد؟

در تحقیق جامعی که در سال 1991 انجام شد در خصوص تأثیرات برنامه‌نویسی کامپیوتر بر روی نتایج شناختی مطالعه شد و در آخر مشخص شد دانشجویانی که تجربه برنامه‌نویسی کامپیوتر داشتند در تست‌های مربوط به توانایی‌های شناختی از نظر امتیازی 16 درصد بالاتر از آنهایی بودند که دانش برنامه‌نویسی کامپیوتر نداشتند.

تحقیق گسترده‌تری که در سال 1999 انجام شد نشان داد فعالیت‌هایی که فکر را درگیر می‌کند به افراد در مقاومت در برابر زوال شناختی کمک می‌کند. البته به گفته این تحقیق، زوال شناختی می‌تواند منجر به مشارکت کمتر در فعالیت‌های مرتبط با فکر شود.

در سال 2009 تحقیق دیگری انجام شد که بسیار بزرگ‌تر از دو تحقیق قبلی بود. این تحقیق هم به نتایج مشابهی دست پیدا کرد و نشان داد افرادی که فعالیت‌های ذهنی دارند احتمال خطر ابتلا به آلزایمر یا سایر گونه‌های فراموشی در آنها کاهش پیدا می‌کند. فعالیت‌هایی که ذهن را درگیر می‌کند شامل مطالعه، نوشتن، پازل، بازی‌های کارتی و حتی نواختن موسیقی می‌شود.

در آخر، در سال 2013 نتایج تحقیقی منتشر شد که نشان می‌دهد فقط برخی از انواع خاص درگیری‌ها و فعالیت‌های ذهنی می‌تواند منجر به داشتن مغزی فعال‌تر و سرزنده‌تر شود.

البته باید تحقیقات بیشتری انجام شود اما به‌سختی می‌توان فعالیت ذهنی را متصور شد که نسبت به برنامه‌نویسی پویاتر و با تمرکز بیشتر بر روی یادگیری باشد.

در کنار تمام این موارد، هیچ کدام از این تحقیقات نشان نمی‌دهند که فعالیت‌هایی که فکر را درگیر می‌کند می‌تواند باعث باهوش‌تر شدن یا تواناتر شدن افراد شود. تنها نتیجه واضحی که از آنها حاصل می‌شود این است که فعالیت‌هایی که از نظر شناختی نیاز به توانایی زیاد دارند حداقل می‌توانند سلامت کنونی ذهن شما را افزایش دهند و به‌طور قابل‌توجهی مانع از زوال عقلی شوند.

توجه داشته باشید که هیچ‌وقت برای شروع یادگیری کدنویسی و برنامه‌نویسی دیر نیست. برنامه‌نویسی برای سلامت ذهن شما فوق‌العاده است.

3- کدنویسی فقط ریاضی و منطق نیست

در سال 2014 تحقیقی مبتنی بر اسکن‌های fMRI انجام شد تا فعالیت مغزی که مشغول برنامه‌نویسی است و تلاش می‌کند تا اسنیپت‌های کد را درک کند مورد بررسی قرار دهد. نتایج این تحقیق نشان داد که 5 ناحیه مشخص از مغز درگیر درک و شناخت کدها هستند:

– BA 6: ژیروس میانی (توجه، زبان، حافظه در حال کار)

– BA 21: ژیروس میانی موقت (بازیابی حافظه معنایی)

– BA 40: لوبول جداری پایین‌تر (حافظه در حال کار)

– BA 44: ژیروس جلویی پایین‌تر (حافظه در حال کار)

– BA 47: ژیروس جلویی پایین‌تر (زبان، حافظه در حال کار)

پس می‌بینیم که وقتی ذهن در حال کار بر روی کد منبع است از قسمت‌هایی از مغز استفاده می‌کند که معمولا با پردازش زبان، حافظه و توجه در ارتباط است.

بخش‌هایی که در این قسمت‌ها دیده نمی‌شوند نواحی مرتبط با ریاضی و محاسبه هستند. یعنی حتی زمانی‌که مغز در حال تلاش برای درک و فهم اسنیپت‌های کد مانند حلقه‌ها، شرطی‌ها، محاسبات و سایر موارد الگوریتم است خبری از بخش‌های مرتبط با ریاضی و منطق نیست.

البته، این تحقیق چندان کامل نیست، مسئله‌ای که محققان هم به آن اشاره دارند:

– اسنیپت‌های موجود در این تحقیق کمتر از 20 خط کد و محدود به زمان بودند، یعنی آنقدر قوی نبودند که چالش ایجاد کنند.

– شواهد نشان نمی‌دهند که زبان‌های برنامه‌نویسی مانند زبان‌های خارجی هستند، فقط اینکه همان منطقه از مغز را شامل می‌شوند.

– شرکت‌کنندگان نباید کدهای خودشان را می‌نوشتند، که به احتمال زیاد بخش‌های دیگری از مغز را درگیر می‌کند.

می‌دانیم که برنامه‌نویسان دائما کدهای منبع را بررسی می‌کنند، چه خودشان کد را نوشته باشند و چه کد متعلق به برنامه‌نویس دیگری باشد. از طرف دیگر می‌دانیم که برنامه‌نویسان بیشتر از اینکه مشغول کدنویسی از صفر باشند در حال اصلاح و ویرایش کدها هستند.

پس این تحقیق چندان هم بی‌ثمر نیست. برنامه‌نویسی فقط یک فعالیت مرتبط با بخش چپ مغز نیست.

منبع :shabakeh-mag

کامپیوترها با هدف ساده‌تر کردن زندگی انسان‌ها ساخته شده‌اند، اما فقط تعداد معدودی از مردم می‌توانند به کامپیوترها فرمان دهند که چه کارهایی را انجام دهند. این افراد توسعه‌دهنده نرم‌افزار نام دارند، اما تعداد آن‌ها به مراتب کمتر از آن چیزی است که شرکت‌ها نیاز دارند. مایکروسافت به عنوان یکی از بازیگران اصلی دنیای فناوری‌اطلاعات قصد دارد تغییری بنیادین در این سازوکار اعمال کند و همه مردم را به یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار تبدیل کند. این شرکت معتقد است کامپیوترها شباهت زیادی به خودروها دارند…

 ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در جریان برگزاری کنفرانس توسعه‌دهندگان Ignite Enterprise در فلوریدای آمریکا گفت: « میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا وسایل نقلیه‌ کوچک و بزرگ را هدایت می‌کنند و یاد گرفتند که چگونه باید رانندگی کنند. هدایت وسایل نقلیه زندگی بیشتر مردم را متحول کرده و انجام بسیاری از کارها را ساده‌تر کرده است. کامپیوترها نیز وضعیت مشابهی دارند. زمانی که بتوانید از کامپیوتر خود به بهترین شکل استفاده کنید و با کدنویسی آشنا شوید زندگی شما متحول می‌شود. در این کنفرانس ابزارهایی به شما معرفی می‌کنیم که هدف از ساخت آن‌ها ساده‌تر کردن طراحی و توسعه نرم‌افزارها برای همه مردم است.»

اوایل سال گذشته میلادی مایکروسافت از Power Platform رونمایی کرد. این پلتفرم جدید شامل مجموعه‌ای از برنامه‌های گوناگون است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد داده‌های خود را مصورسازی و پردازش کنند و با کمک گرفتن از فناوری‌های مایکروسافت، برنامه‌های کاربردی بسازند. مایکروسافت بی وقفه به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را برای سازمان‌ها ارسال می‌کند، به‌روزرسانی‌هایی که قابلیت‌های کاربردی نرم‌افزارهای سازمانی و ابرمحور مایکروسافت را بهبود می‌بخشند و سرویس‌های ابرمحور این شرکت را متمایز از رقبای سنتی مایکروسافت یعنی آمازون، اوراکل و گوگل می‌کنند.
سرویس‌های ابرمحور مایکروسافت همچون Power Platform توانسته‌اند جایگاه خوبی نزد سازمان‌ها به دست آورند. امروزه، سرویس‌های ابرمحور مایکروسافت در شبکه‌های بزرگ ترانزیت، شهرهای بزرگ و کوچک ایالات متحده و حتا سازمان‌های خیریه استفاده می‌شود. حتا کسب‌وکارهای کوچک‌تر که پیش از این قادر به استخدام توسعه‌دهندگان نبودند، به این پلتفرم علاقه‌مند شده‌اند. مایکروسافت می‌گوید: «شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از Power Platform تغییری بزرگ و بنیادین در سبک انجام کارهای خود اعمال کنند.» ساتیا نادلا در بخشی از این کنفرانس به مثال جالبی اشاره کرد. او گفت: «سامیت ساینی را تصور کنید. ساینی 13 سال به‌عنوان کارمند بخش حراست فرودگاه هیثروی لندن کار می‌کرد. در تمام این مدت بیشتر کارهای اداری که باید انجام می‌داد روی کاغذ بودند، اما از آنجایی‌که تا حدودی به فناوری‌های دیجیتال علاقه داشت و اطلاعات مختصری درباره اکسل داشت به سراغ PowerApps رفت. ابزار PowerApps بخشی از Power Platform است که به مردم اجازه می‌دهد خودشان یک برنامه کاربردی بسازند. ساینی با استفاده از همین ابزار سعی کرد تا نسخه‌های دیجیتال فرم‌های کاغذی را بسازد. بخش فناوری‌اطلاعات فرودگاه هیثرو به‌قدری از کار وی راضی بود که به وی پیشنهاد کار جدیدی داد. وی همراه با همکاران خود تاکنون 17 برنامه کاربردی برای انجام کارهای مختلفی که در بخش‌های مختلف فرودگاه استفاده می‌شوند طراحی کرده‌اند. ساینی تمامی این برنامه‌ها را بدون آشنایی با دنیای برنامه‌نویسی ساخته است.  داستان ساینی به‌سرعت در حال فراگیر شدن است. در حال حاضر 60 درصد از مشاغل ارتباط مستقیمی با دنیای ‌فناوری‌اطلاعات ندارند، اما این روند در حال تغییر است. آمارها نشان می‌دهند شرکت‌های بیشتری کسب‌وکار خود را به محیط آنلاین انتقال می‌دهند، به همین دلیل پیش‌بینی می‌کنیم تا سال 2030 با کمبود نزدیک به یک میلیون توسعه‌دهنده روبرو شویم. لازم است به‌دنبال راهکاری باشیم تا افرادی که از کامپیوتر استفاده می‌کنند توانایی ساخت برنامه‌های کاربردی را داشته باشند.» 

نادلا کاری که PowerApps می‌تواند برای افراد مختلف انجام دهد را مشابه همان کاری می‌داند که اکسل برای داده‌ها کرد. وقتی اکسل معرفی شد، افراد زیادی موفق شدند صفحات گسترده بسازند، با اعداد کار کنند و آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنند. نادلا می‌گوید: «به مشاغلی فکر کنید که پیرامون اکسل به وجود آمدند. اکسل به مردم اجازه داد کارهای خود را به شیوه بهتر و سریع‌تری انجام دهند. ما می‌خواهیم همین اتفاق در دنیای برنامه‌نویسی به شیوه کم‌-کد/بی‌-کد (low-code/no-code)
به واقعیت تبدیل شود.»
پلتفرم PowerApps بخشی از یک جنبش رو به رشد است تا مردم بتوانند بدون نیاز به یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی به ساده‌ترین شکل برنامه‌های کاربردی مورد نیاز خود را بسازند. نادلا می‌گوید: «همین حالا با کمبود نیروهای توسعه‌دهنده روبرو هستیم و شرکت‌هایی مانند مایکروسافت در حال ارائه راه‌حل‌های جدیدی هستند تا بتوانند به‌نوعی مشکلات توسعه را حل کنند.»
عملکرد PowerApps شباهت زیادی به ارائه‌های پاورپوینت دارد. شما عناصر را در صفحه جابه‌جا می‌کنید تا بتوانید شکل ظاهری اپ را آن‌گونه که دوست دارید طراحی کنید و در ادامه دکمه‌ها، اطلاعات، نقشه‌ها و هر چیز دیگری که می‌خواهید نشان دهید را داخل آن قرار می‌دهید. در این فرآیند بدون حتی یک خط کدنویسی اپ‌های کامل و چندسکویی ساخته می‌شوند که روی سیستم‌عامل‌های مختلف قابل اجرا هستند. می‌توانید سرویس‌های زیادی مانند اسلک، دراپ‌باکس، Salesforce و مجموعه کامل اپ‌های مایکروسافت که در حال حاضر توسط شرکت‌ها استفاده می‌شوند را به ‌اپ خود وصل کنید.
مایکروسافت الگوها و قالب‌های مختلفی برای ساخت برنامه‌ها در نظر گرفته است. می‌توانید اپ خود را به مجموعه‌های داده‌ای وصل کنید و آن‌ها را وارد PowerApps کنید تا سیستم به‌صورت خودکار اپی که می‌خواهید را بسازد. وقتی سیستم کار سخت و دشوار توسعه را در پس‌زمینه انجام داد، در صورت لزوم قادر به ویرایش عناصر برنامه هستید. به‌طور کلی، می‌توانید برای کارهای خیلی ساده در کمتر از
5 دقیقه اپ طراحی کنید. همان‌گونه که روی کار آمدن اکسل باعث نشد تا امور مالی و حسابدارها از کار بی‌کار شوند، نادلا متعقد است که شرایط توسعه‌دهندگان شرکت‌ها حتی با افزایش تعداد افرادی که می‌توانند اپ بسازند تغییر نخواهد کرد. نادلا می‌گوید: «رویکرد فوق باعث دیجیتالی شدن تمامی کارها در یک سازمان می‌شود و اجازه می‌دهد هر دو گروه توسعه‌دهندگان حرفه‌ای و توسعه‌دهندگان عادی در یک سازمان مشغول به کار شوند. در واقع فکر می‌کنم یک شرکت در راستای بهبود توانایی دیجیتالی خود به هر دو گروه توسعه‌دهندگان نیاز دارد.» 

مایکروسافت در کنار تعداد زیادی از به‌روزرسانی‌های سرویس‌های مختلف این شرکت برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ مانند خدمات اژور، کورتانا و آفیس 365 از قابلیت‌های جدید Power Platform رونمایی کرد. اکنون کاربر Power می‌تواند برای مشتریان کسب‌وکاری که دارد بات‌های خودش را بسازد. مایکروسافت Power Virtual Agents  را که راه‌کاری مبتنی بر رویکرد low-code/no-code است و برای ساخت بات‌ها استفاده می‌شود، به عنوان یکی از بهترین ابزارهای ساخت چت‌بات‌های هوشمندی که قادر به تعامل با افراد هستند معرفی کرد. قابلیتی که بیشتر سازمان‌ها نیاز مبرمی به آن دارند. نرم‌افزار بات تا پیش از این در مرحله تست بتا بود و در تاریخ  1 دسامبر 2019 میلادی در دسترس عموم قرار گرفت.
به‌روزرسانی‌های دیگری هم برای PowerApps ارائه شده که به‌طور مثال، کاربران می‌توانند از هوش مصنوعی مایکروسافت به شکل بهتر و دقیق‌تری در برنامه‌های خود استفاده کنند. سازندگانی که از زیرساخت PowerApps استفاده می‌کنند این توانایی را دارند که از الگوریتم‌های این زیرساخت برای آموزش برنامه کاربردی خود استفاده کنند. الگوریتم‌های فوق به برنامه‌های کاربردی توانایی خواندن متون دست‌نویس، شناسایی زبان‌ها و سنجش احساسات هر متنی از جمله پست‌های شبکه‌های اجتماعی یا نظر مشتریان را می‌دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند بی نیاز از یادگیری مباحث مرتبط با الگوریتم‌های یادگیری ماشین، هوشمندانه‌ترین فناوری‌ها و قابلیت‌ها را درون برنامه خود قرار دهند. مایکروسافت می‌گوید: «شرکت‌هایی که از Microsoft Teams استفاده کنند، در آینده نزدیک می‌توانند برنامه‌هایی بسازند که به‌طور خودکار به کانال‌های داخل Teams متصل شوند.»
نادلا می‌گوید: «کمک به‌مشتریان همیشه بخشی از روش مایکروسافت بوده و قرار نیست مشتریان مایکروسافت در فشار قرار گیرند. ما از رقبایی که حرفی برای گفتن دارند استقبال می‌کنیم، زیرا قصد داریم وقتی مشتری از سرویس‌های آمازون وب و آفیس 365 استفاده می‌کند، نه‌تنها یکی را کنار نگذارد بلکه از هر دو مورد استفاده کند. مشخص است که این روش متفاوتی از شراکت است، اما فراموش نکنید که همه چیز حول مشتریان می‌چرخد. اگر به‌مشتریان خود گوش کنید تمام چیزهایی که برای موفقیت باید انجام دهید خیلی واضح و روشن می‌شود و این همان کاری است که ما انجام داده‌ایم.»
چاد برایسندین، مدیر ارشد فناوری‌اطلاعات دانشگاه Health Network می‌گوید: «مایکروسافت جدیدی متولد شده است. در چند سال گذشته مایکروسافت سطح متفاوتی از همکاری و مشارکت را ارائه کرده، راهکارهای بهتری آورده و مدافع بهتری برای صنعتی شده که در آن فعال است.»

تیم تحت سرپرستی برایسندین تا به‌امروز بیست برنامه مبتنی بر PowerApps ساخته و سفارش‌های زیادی از سازمان‌هایی دریافت کرده که حیطه کاری آن‌ها مبتنی بر شبکه هستند. این تیم تا پیش از این زمان کافی برای خدمات‌رسانی به سازمان‌ها و شرکت‌ها نداشت، اما با استفاده از اژور موفق شده به ‌روش‌های جدید و متمایزی خدمت‌رسانی کند. سازمان مهم دیگری که مشتری اصلی PowerApps است، صلیب سرخ آمریکا است. اسپنسر، یکی از نیروهای داوطلب صلیب سرخ، در ایمیلی که برای سایت ‌کوارتز ارسال کرده این‌گونه نوشته است: «کارمندان و داوطلبان موفق به ساخت برنامه‌هایی شده‌اند که در هنگام وقوع حوادث، پشتیبانی خوبی از نیروها به عمل می‌آورد. به تازگی برنامه‌ای ساختیم تا با استفاده از آن در هنگام عملیات نجات در زمان وقوع حادثه بتوانیم روند تأمین نیازهای خود را رهگیری کنیم. وقتی حادثه‌ای اتفاق می‌افتد خیلی مهم است که بتوانیم منابع درست را به‌مقدار مناسب، در مکان مناسب و در زمان مناسب در اختیار داشته باشیم.»
با توجه به اینکه سازمان‌ها و شرکت‌ها، از مجموعه‌های بین‌المللی بزرگ گرفته تا یک نانوایی در گوشه‌ای از شهر، کم‌کم با اهمیت برنامه‌های کاربردی برای بهبود راندمان کاری خود آشنا شده‌اند، به تدریج به سراغ پیدا کردن افرادی خواهند رفت که توانایی ساخت برنامه‌های کاربردی را داشته باشند. زمانی که مردم بتوانند به سادگی قرار دادن چند اسلاید ساده در کنار یکدیگر یک برنامه قدرتمند بسازند، آن‌گاه فناوری‌های نوین محدود به سیلیکون ولی نخواهند بود.
نادلا مصمم است که مایکروسافت رهبری چنین تحولی را در دست بگیرد. او می‌گوید: «من آن‌را احساس می‌کنم، به‌عنوان یک شرکت فناوری هدف اصلی ما این است که فناوری‌های نوین را در اختیار همه مردم قرار دهیم تا همه بتوانند از فواید فناوری بهره‌مند شوند.» 

منبع :shabakeh-mag

یکی از شایع‌ترین پرسش‌هایی که از سوی کاربران گوشی‌های اندرویدی مطرح می‌شود این است که چرا گوشی‌ آن‌ها به‌طور ناگهانی ریست می‌شود؟ بدون شک دستگاه اندرویدی شما نیز ناگهان و بدون دلیل موجهی ریست شده باشد. اما چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟ دلایل مختلفی باعث بروز این مشکل می‌شوند که در این مقاله به چند مورد از رایج‌ترین دلایل همراه با راهکارهایی برای حل مشکل اشاره خواهیم کرد.

1. برنامه‌های مشکل‌دار

در بیشتر موارد، ریست شدن گوشی به دلیل وجود برنامه‌‌های بی کیفیتی است که روی گوشی نصب شده‌‌اند. بهتر است برنامه‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را پاک کنید و اطمینان حاصل کنید برنامه‌های قابل اعتمادی را روی گوشی خود نگه‌ داشته‌اید. به‌طور مثال ممکن است برخی از کاربران گزارش کرده‌اند که گوشی گلکسی اس 5 آن‌ها پس از دریافت پیام‌های متنی راه‌اندازی مجدد می‌شد. آن‌ها پس از آن‌که برنامه پیام‌رسان ورایزن را کنار گذاشته و از Hangout استفاده کردند دیگر شاهد بروز چنین مشکلی نبودند. پس به برنامه‌هایی که پس از اجرای آن‌ها گوشی شما ناگهان ریستارت می‌شود توجه کنید.

2.اجرای برنامه‌های مشکوک در پس‌زمینه

ممکن است برنامه‌ای داشته باشید که در پس‌زمینه اجرا شده و باعث می‌شود اندروید به‌طور اتفاقی راه‌اندازی شود. زمانی که برنامه‌ای در پس‌زمینه گوشی اجرا می‌شود، رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهد. پیشنهاد ما این است که برنامه‌هایی که واقعا به آن‌ها نیازی ندارید را پاک کنید. به ویژه به دنبال پاک کردن برنامه‌هایی باشید که به صدا، آهنگ گوشی، تصویر پس‌زمینه، ویجت‌های فانتیزی یا موقعیت‌یاب جهانی دسترسی دارند. اطمینان حاصل کنید که برنامه‌ها همگی به‌روز باشند. برای به‌روزرسانی برنامه‌ها از طریق پلی استور باید به مسیر Menu > Settings > My Apps بروید. بهتر است به برنامه‌ها اجازه ندهید که در پس‌زمینه فعال باشند. برای متوقف کردن برنامه‌هایی که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند به مسیر Settings” > “More…” > “Applications” > “Running بروید. در این بخش اگر برنامه‌ای را مشاهده کردید که به آن مشکوک هستید آن‌را انتخاب کرده و پاک کنید. توجه داشته باشید که غیر فعال شدن برنامه‌های سیستمی در این بخش ممکن است باعث ریستارت شدن ناگهانی گوشی شما شود.

3. گرمای بیش از اندازه

بیشتر گوشی‌های اندرویدی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که اگر بیش از اندازه گرم شوند، ریستارت می‌شوند. اگر در طول روز سعی کنید از موقعیت‌یاب جهانی و 4G مداوم استفاده کرده و تنظیمات صفحه‌نمایش را در وضعیت بالاترین سطح از روشنایی قرار دهید در چنین شرایطی دمای گوشی شما ممکن است به 100 درجه سانتیگراد برسد که خاموش شدن یا راه‌اندازی مجدد را به همراه خواهد داشت. سعی کنید از این دو مولفه تنها زمانی که به آن‌ها نیاز دارید استفاده کنید. همچنین برای مراقبت از چشمان‌تان و حل مشکل گرم شدن بیش از اندازه گوشی، میزان روشنایی را در حد مطلوب نگه دارید. اگر خاموش شدن بر اثر گرمای بیش از اندازه حالت مستمری پیدا کرده است، نباید به چشم یک مشکل ساده به آن نگاه کنید. اگر گوشی شما به‌طور مرتب گرم می‌شود، بهتر است با مرکز خدمات تماس گرفته و مشکل را برطرف کنید.

4.غیر فعال شدن برنامه‌های سیستمی

یکی از کارهای مرسومی که اغلب کاربران در زمان‌های بیکاری انجام می‌دهند، بررسی برنامه‌های سیستمی در حال اجرا و غیرفعال کردن این برنامه‌ها است. به امید آن‌که گوشی آن‌ها به شکل روان‌تری اجرا شود. اما غیرفعال کردن برنامه‌های سیستمی در اغلب موارد چیزی جز دردسر به همراه نمی‌آورد. غیرفعال کردن برنامه‌های سیستمی مهم باعث می‌شوند تا اندروید به درست نتواند کار خود را انجام دهد. در این حالت اندروید گوشی شما را ریستارت می‌کند تا مشکل را برطرف کند. اگر یک برنامه‌ سیستمی را ناخواسته پاک کرده‌اید به مسیر Settings > Applications بروید. اکنون به زبانه برنامه‌های غیرفعال رفته و برنامه‌هایی که سیستمی بوده و روی گوشی شما غیرفعال شده‌اند را دومرتبه فعال کنید.

5. باتری شل شده و یک ارتباط ناپایدار را برقرار می‌کند

تنها یک جابه‌جایی کوچک باتری باعث می‌شود تا دستگاه به سرعت خاموش شود. البته این مشکل بیشتر در ارتباط با دستگاه‌هایی وجود دارد که از یک باتری قابل تعویض استفاده می‌کنند. با این حال، اگر پین‌های اتصال‌دهنده طلایی خم شده‌ باشند اتصال به درست برقرار نشده و با یک لرزش کوچک باعث قطع اتصال شوند. در این حالت گوشی به‌طور خودکار ریستارت می‌شود. برای حل این مشکل دو راهکار وجود دارد.  از طریق یک نوار چسب قطعاتی که شل شده‌اند را ثابت کنیم. ابتدا مطمئن شوید که باتری به پین‌های اتصال‌دهنده وصل شده است و پس از اطمینان یافتن این‌کار را انجام دهید. لحیم‌کاری راهکار دومی است که اجازه می‌دهد پین‌های اتصال دهنده و باتری ارتباط منسجمی پیدا کنند که البته انجام اینکار تنها از عهده تعمیرکاران حرفه‌ای بر می‌آید.

6. نرم‌افزارهای سیستمی خراب شده

گاهی اوقات نرم‌افزارهای سیستمی اندروید خراب می‌شود. اگر از یک رام پیشرفته اندرویدی استفاده می‌کنید، سعی کنید از نسخه دیگری از رام موجود یا رام متفاوت دیگری استفاده کنید. اگر از یک رام پیشرفته استفاده نمی‌کنید، تنها گزینه‌ای که پیش روی شما قرار دارد بازگشت به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه است. دقت کنید که ریست فکتوری باعث می‌شود تا همه اطلاعات موجود روی گوشی اندرویدی پاک شود. روی بیشتر دستگاه‌های اندرویدی، شما می‌توانید فرآیند ریست فکتوری را با رفتن به مسیر Settings” > “Backup & reset” > “Reset device انجام دهید.

7. خراب بودن دکمه‌ها

برخی موارد دکمه پاور می‌تواند به دلیل نفوذ آب خراب شود. اطمینان حاصل کنید که خرده آشغالی در شیار دکمه قرار نگرفته باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که کاور گوشی فشار زیادی به این دکمه وارد نکند.

8. سخت‌‌افزارهای معیوب و ضعیف

اگر همه کارهای بالا را آزمایش کردید، اما هنوز هم گوشی اندرویدی شما به شکل تصادفی ریستارت می‌شوید، ممکن است خود دستگاه دچار مشکل شده باشد. بهتر است با سرویس خدمات پس از فروش گوشی خود تماس برقرار کنید و از آن‌ها کمک بگیرید. البته دقت کنید که اگر یک رام اندرویدی سفارشی روی گوشی خود نصب کرده باشید بخش خدمات ممکن است کمک خاصی به شما نکنند. در این حالت، باید از ارائه دهنده رام درخواست کمک کنید.

منبع :shabakeh-mag

در سال‌های اخیر بسیاری از کاربران به‌خوبی دریافته‌اند که چطور از خود در مقابل مهاجمان فضای مجازی محافظت کنند. آن‌ها در نصب نرم‌افزارهای تلفن همراه دقت زیادی می‌کنند، وارد هر لینکی نمی‌شوند و رمزهای عبور مناسبی برای خود انتخاب می‌کنند. بااین‌حال، پیشرفت فناوری و افزایش امکانات دستگاه‌های دیجیتال، روزنه‌های نفوذ جدیدی را به روی مهاجمان می‌گشاید و زمان می‌برد تا کاربران عادی متوجه این دریچه‌های نفوذ شوند و روش مسدود کردن آن‌ها را بیاموزند. در «دنیای موبایل» این شماره دو مثال از چنین روزنه‌های نفوذی را بررسی خواهیم کرد و این‌که چطور مهاجمان می‌توانند با دستورهای صوتی و بدون این‌که کسی متوجه شود، ده‌ها دستیار صوتی را فریب دهند یا چطور مرورگرهای گوشی همراه می‌توانند راه را برای سوءاستفاده از کاربران هموار کنند.

نرم‌افزارهای گوشی همراه برای دسترسی به حسگرهای دستگاه، معمولا از کاربر اجازه می‌گیرند و این یک الزام است. اما گروهی از محققان دریافته‌اند، مرورگرهای اینترنتی نصب‌شده روی گوشی‌ها چنین محدودیتی ندارند و این امکان را به وب‌سایت‌ها می‌دهند که بدون اجازه، بارها و بارها به اطلاعات حسگرهای گوشی شما دسترسی پیدا کنند. دسترسی این مرورگرها به حسگرهای گوشی به‌خودی‌خود موضوع خطرآفرینی نیست و مرورگرها از اطلاعات حسگرهای گوشی برای مثال برای نمایش بهتر صفحات استفاده می‌کنند و حتی استانداردهایی در این زمینه وضع‌شده است. اما محققانی از دانشگاه‌های کارولینای شمالی، پرینستون، ایلینویز و نورت‌ایسترن دریافته‌اند که این استانداردها امکان استفاده نامحدود و بی‌قیدوشرط را از حسگرهای گوشی همراه فراهم کرده و وب‌سایت‌ها از این موضوع بهره‌برداری می‌کنند. بررسی‌‌ هزاران وب‌سایت نشان داده در ۳۶۹۵ وب‌سایت، اسکریپ‌هایی گنجانده شده که امکان دسترسی وب‌سایت به یک یا چند حسگر گوشی را فراهم می‌کند که در بین این وب‌سایت‌ها، نام‌های معروفی هم دیده می‌شود. زمانی‌که نقشه گوگل را با استفاده از مرورگر باز می‌کنید، مرورگر هشدار می‌دهد این وب‌سایت می‌خواهد به مکان شما دسترسی داشته باشد. اما در زمان استفاده از سایر حسگرها نظیر حسگرهای حرکتی، روشنایی یا مجاورت، چنین هشداری به کاربر داده نمی‌شود. در نتیجه، مرورگر می‌تواند به‌طور مخفیانه به این دسته از حسگرها دسترسی داشته باشد. دسترسی به اطلاعات جمع‌آوری‌شده از این حسگرها به تنهایی حریم خصوصی کاربر را تهدید نمی‌کند و این داده‌ها فقط زمانی جمع‌آوری می‌شوند که کاربر از مرورگر استفاده کند. اما به عقیده محققان، این داده‌های جمع‌آوری‌شده، به یک وب‌سایت مهاجم امکان می‌دهد که حمله‌های متنوعی را اجرا کند. برای مثال، از داده‌‌های جمع‌آوری شده با حسگر نوری گوشی متوجه شود که کاربر چه چیزی را مرور کرده یا با استفاده از داده‌های حسگر حرکتی، کدهایی نظیر PIN را حدس بزند. 

شکل۲. مرورگرهای گوشی همراه، امکان دسترسی مخفیانه بسیاری از سایت‌ها را به داده‌های حسگرهای گوشی همراه کاربران فراهم می‌کنند

بر اساس استانداردهای کنسرسیوم شبکه جهانی وب (World Wide Web Consortium) داده‌های این حسگرها آن اندازه مهم نیستند که استفاده از آن‌ها نیازمند تأیید کاربر باشند، اما این گروه تحقیقاتی اذعان می‌کند که افشای این داده‌ها ممکن است حریم خصوصی کاربران را به خطر اندازد. این محققان بعد از بررسی ۹ مرورگر از جمله کروم، Edge، سافاری، فایرفاکس و اپرا مینی به این نتیجه رسیده‌اند که این مرورگرها دسترسی غیرمجاز سایت‌ها را به حسگرهای حرکتی و جهت گوشی فراهم می‌کنند. مرورگر فایرفاکس در نسخه‌های اخیر خود، اجازه دسترسی به حسگرهای مجاورت و نوری را نیز به سایت‌ها می‌دهد. این مرورگر در نسخه ۶۰ (مه ۲۰۱۸) این دسترسی پیش‌فرض را حذف کرده است.

محققان دریافته‌اند، نرم‌افزارهای مسدودکننده تبلیغات و ردیابی در مسدود کردن چنین اسکریپت‌هایی موفق نیستند. برخی از این کدهای مخفی در عمل خطرناک نبوده و در مواردی نظیر تنظیم جهت صفحه سایت یا تشخیص اشاره‌های کاربر استفاده می‌شوند. بعضی از آن‌ها حتی برای تولید اعداد تصادفی به‌کار می‌روند. اما برخی از این کدها به‌منظور کمک به ردیابی، تجزیه‌وتحلیل و شناخت رفتار کاربران استفاده می‌شوند. این محققان اعلام کرده‌اند، انتظار نداشته‌اند این تعداد از سایت‌ها و دامنه‌های اینترنتی را بیابند که مشغول استفاده مخفیانه از داده‌های حسگر گوشی‌ کاربران هستند. 
محققان در بررسی‌های خود با اسکریپ‌هایی هم مواجه شده‌اند که هنوز درنیافته‌اند به چه دلیلی این داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنند. علاوه بر این، در نرم‌افزارهای تبلیغاتی سایت‌هایی نظیر وایرد، سی‌ان‌ان، لس‌آنجلس‌تایمز و سی‌نت نیز احتمالا اسکریپ‌هایی با هدف جمع‌آوری داده حسگرهای گوشی کاربران گنجانده شده است. این محققان معتقدند، جمع‌آوری اطلاعات توسط سایت‌ها در بسیاری از موارد قانونی است، اما این‌که این کار بدون اجازه کاربران انجام می‌شود و کاربر حق انتخاب ندارد، قابل‌تأمل است.

منبع :shabakeh-mag

تماس‌ها و پیام‌رسانی

قابلیت برقراری تماس و پاسخ‌گویی به پیام‌ها در هر دو پلتفرم خوب است، اما عملکرد اندروید ممکن است کمی گیج‌کننده باشد. به نظر می‌رسد، گوگل همه‌چیز را به Hangouts سپرده که اجازه می‌دهد پیام‌ها، پیامک‌ها، ویدیو چت‌ها، چت گروهی و…. را از طریق وای‌فای یا شبکه سلولی اداره کنید. زمانی‌که Alo و Duo به میدان وارد می‌شود، کاربران با سردرگمی خاصی روبه‌رو می‌شوند. جالب آن‌که شما Google Messenger را هم به‌عنوان یک برنامه پیش‌فرض متنی در اختیار دارید. مشکل زمانی حادتر می‌شود که مشاهده می‌کنیم سازندگان مختلف هر یک پیام‌رسان خاص خود را پیشنهاد می‌کنند. بسیاری از گوشی‌های اندرویدی همراه با برنامه شماره‌گیر و پیام‌رسان خاص خود در کنار پیام‌رسان‌های گوگل در دسترس کاربر قرار می‌گیرند یا به‌طورکلی برنامه‌های گوگل را پاک می‌کنند. اما در مقابل FaceTime و iMessage به شکل از پیش نصب‌شده روی هر آی‌فون و آی‌پادی در اختیار کاربران قرار دارد.

در نتیجه، برقراری تماس با خانواده و دوستان به‌راحتی امکان‌پذیر است. درحالی‌که iMessage به‌راحتی قابل‌استفاده است، اما عملکرد آن زمانی خیلی خوب می‌شود که طرف مقابل نیز از آی‌فون استفاده کند. در این میان برنامه‌های ثالث دیگری نیز وجود دارند که استیکرها، GIF‌ها و ماژول‌های جذابی را برای iMessage در اختیارتان قرار می‌دهند. سهولت استفاده آسان و یکپارچگی کامل با iOS به‌مراتب بهتر از اندروید است.
• برنده: iOS

ایمیل

برنامه پیش‌فرض ایمیل در اندروید و iOS به‌راحتی قابل تنظیم و استفاده است. شما می‌توانید چند حساب کاربری را در آن‌ها وارد کرده و به‌راحتی به مدیریت صندوق ورودی بپردازید. اندروید و iOS طیف گسترده‌ای از برنامه‌های ثالث خوب در ارتباط با ایمیل دارند. با این حال، جی‌میل، یکی از قدرتمندترین برنامه‌های پیش‌فرض بوده که حتی از Mail سیستم‌عامل iOS نیز بهتر است. با توجه به این‌که جی‌میل محبوب‌ترین سامانه ایمیلی در جهان است، منطقی است که برنامه جی‌میل برنده میدان باشد. تنها مسئله‌ای که وجود دارد این است: گوشی‌های اندرویدی اغلب برنامه‌های ایمیلی پیشنهادی را که از سوی سازندگان گوشی ساخته‌شده، ارائه می‌کنند که ممکن است جالب چندان نباشد.
• برنده: اندروید

نقشه‌ها

سیستم ناوبری اپل و Apple Maps شروع چندان چشمگیری نداشت، اما اپل سیستم ناوبری خود را به‌سرعت بهبود بخشید. ویژگی‌های کلیدی هر دو سیستم‌عامل مشابه است، می‌توانید نقشه‌ها را دانلود کرده و به شکل آفلاین از آن‌ها استفاده کنید، همچنین براساس ترافیک تخمین دقیقی را به دست آورید. هر دو برنامه برای رانندگی یا پیاده‌روی مسیرهای خوبی را پیشنهاد می‌کنند. هر دو سیستم به‌خوبی کار کرده و به شما اعلام می‌دارند که چطور باید به مقصد بروید. اما در حالت کلی باید بگوییم مقیاس و کیفیت نقشه‌های گوگل بی‌حدومرز هستند. اپل مپس نیز جزییات عمدتا دقیقی را ارائه می‌کند، اما این دقت از یک مکان به مکان دیگر متفاوت است. در حالت کلی باید بگوییم که اندروید عملکرد بهتری دارد.
• برنده: اندروید

دوربین

در ارتباط با ماژول سخت‌افزاری دوربین به‌سختی می‌توانیم اظهارنظر کنیم. درگذشته استدلال ما این بود که اپل در زمینه نورپردازی، رنگ‌آمیز و پرداختن به سایر جزییاتی که در عکاسی وجود دارد، عملکرد منحصربه‌فردی دارد. اما جدیدترین گوشی‌های اندرویدی نشان دادند، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند. پیکسل 3 و پیکسل 3 ایکس ال که گوگل به‌تازگی از آن‌ها رونمایی کرده، نه‌تنها در زمینه عکاسی، بلکه در زمینه به‌کارگیری الگوریتم‌های هوشمند به‌منظور ضبط بهترین و باکیفیت‌ترین تصاویر حرف اول را می‌زنند. درحالی‌که کیفیت دوربین گوشی‌های میان رده به‌خوبی آی‌فون‌ها نیست،

اما در خصوص پرچمداران اوضاع فرق می‌کند. برنامه‌های دوربین عرضه‌شده برای هر دو پلتفرم خیلی خوب بوده و سریع هستند. البته سهولت استفاده و دریافت بهترین نتایج بدون نیاز به تدوین آن‌ها برگ برنده iOS است. در پلتفرم اندروید تولیدکنندگان گوشی‌ها قابلیت‌های خوبی به برنامه‌های دوربین اضافه کرده‌اند. بر همین اساس ما با احتیاط و احترام به پرچمداران اندرویدی، امتیاز را به iOS می‌دهیم. 
• برنده: iOS

دستیاران مجازی

شما می‌توانید با سیری اپل کارهای مختلفی انجام دهید، آن‌چنان‌که همین کار را می‌توانید با گوگل اسیستنت نیز انجام دهید، اما سیری در انجام کارهایی همچون تنظیم قرار ملاقات‌ها، تقویم، جست‌وجو در وب و برقراری تماس‌های تلفنی عملکرد ساده‌تری دارد. گوگل اسیستنت یک لایه اضافی دارد. این لایه اضافی می‌تواند به شما پیشنهاد‌ها مفیدی ارائه داده و اطلاعات متنی و بازی‌های سرگرم‌کننده‌ای را ارائه کند. در نتیجه دقیق‌تر و متنوع‌تر از سیری است. میان‌برهای سیری در iOS 12 به شما اجازه می‌دهند مجموعه‌ای از دستورات صوتی را با یکدیگر پیکربندی کنید تا بعضی از وظایف به شکل خودکار انجام شوند. این راهکار به سیری اجازه می‌دهد، پیشنهادهای بهتری را بر مبنای نوع کاری که با آی‌فون انجام می‌دهید، ارائه کند. اما در حال حاضر گوگل اسیستنت کارهای بیشتری انجام می‌دهد. 
• برنده: اندروید

امنیت

به لحاظ ظاهری اندروید آسیب‌پذیرتر از iOS به نظر می‌رسد، اما تهدیدات بدافزاری غافل‌گیرکننده هستند. در واقع بیشتر مردم تا زمانی که از پلی‌استور خارج نشوند، با مشکل جدی روبه‌رو نمی‌شوند. در این میان تولیدکنندگان خاصی همچون سامسونگ تلاش‌های فراوانی انجام داده‌اند تا امنیت دستگاه‌های اندرویدی را بهبود بخشند؛ عرضه مرتب وصله‌های امنیتی از جمله این موارد است. امروزه، سرعت عرضه به‌روزرسانی‌ها حائز اهمیت است، به دلیل این‌که رخنه‌های امنیتی تقریبا جدی هستند. البته یک مشکل نیز وجود دارد؛ در حال حاضر، میلیون‌ها گوشی اندرویدی وجود دارد که نرم‌افزارهای قدیمی آسیب‌پذیر را اجرا می‌کنند که تهدیدات خطرناکی همچون Heartbreed و Stagefright را متوجه آن‌ها ساخته است. در نقطه مقابل اپل خود را ملزم می‌داند به بهترین شکل امنیت دستگاه‌های مصرف‌کنندگان را تامین کند. ارائه ویژگی‌هایی همچون تاچ‌آی، فیس‌آیدی در آی‌فون ایکس از جمله این موارد است.

نظارت دقیق اپل روی برنامه‌های کاربردی، عرضه به‌روزرسانی‌ها در کوتاه‌ترین زمان از ویژگی‌های مثبت iOS است. اپل، حریم خصوصی کاربر را در اولویت قرار می‌دهد و به بهترین شکل از داده‌های شخصی محافظت می‌کند. رمزگذاری داده‌ها از جمله این موارد است. اندروید نیز برخی از داده‌ها را رمزگذاری کرده، اما از حریم خصوصی کمتر محافظت می‌کند. جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات شخصی کاربران به‌منظور ارائه به ناشران تبلیغات و همچنین تحلیل داده‌ها برای آموزش هوش مصنوعی از نقاط ضعف اندروید است. با این تفاسیر، باید بگوییم iOS ایمن‌ترین پلتفرم و بهترین پلتفرمی است که از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کند. 
• برنده: iOS

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد، مهم‌ترین فاکتورهای هر دو پلتفرم بررسی شود. بدیهی است فاکتورهای دیگری همچون لوازم جانبی، سرویس‌های ذخیره‌ساز ابر، سرویس‌های پشتیبان‌گیری از داده‌ها و مکانیزم‌های روت کردن دستگاه‌ها نیز وجود دارد که برای اجتناب از طولانی شدن مبحث از این فاکتورها صرف‌نظر شد. هر دو پلتفرم نقاط قوت خاص خود را دارند. اما برای برخی از مردم بعضی از فاکتورها زیاد مورد توجه نیست. برای مثال، برخی از مردم روی مبحث امنیت حساس هستند، درصورتی‌که برای عده دیگری فرقی نمی‌کند که برنامه‌های خود را از چه فروشگاهی دانلود می‌کنند. یک مقایسه کلی میان آخرین نگارش‌های اندروید و iOS نشان می‌دهد همه مردم نمی‌توانند روی دستگاه‌های اندرویدی خود جدیدترین نسخه را استفاده کنند. در حقیقت، این مالکان گوشی‌های پرچمدار هستند که همواره شانس دریافت جدیدترین نسخه را دارند. بااین‌حال و با توجه به شرایط فعلی اقتصادی به نظر می‌رسد برای کاربران ایرانی خرید گوشی‌های اندرویدی ازآن‌جهت مقرون به‌صرفه‌تر است که انتخاب‌های متعددی پیش‌رو دارند. اما در مقابل iOS در ارتباط با امنیت و حفظ حریم خصوصی تقریبا بی‌همتا است. هر دو پلتفرم بالغ هستند و تقریبا ویژگی‌های مشابهی را ارائه می‌کنند، توصیه ما این است که بر مبنای نیازها و البته توان مالی و با توجه به نکته‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، گوشی مدنظر خود را خریداری کنید.

منبع :shabakeh-mag

به دنبال خرید یک گوشی جدید هستید؟ انتخاب‌های خوبی در هر دو پلتفرم اندروید و iOS پیش روی شما قرار دارد؛ البته اگر از اوضاع نه‌چندان جالب اقتصادی صرف‌نظر کنیم. این دو پلتفرم در مجموع در سال 2016 میلادی 99 درصد بازار و در سال گذشته میلادی 99.7 درصد سهم بازار سیستم‌عامل‌های موبایل را از آن خود کرده‌اند. گزینه‌های دیگری همچون ویندوزفون و بلک‌بری نیز وجود دارند که البته زیاد مورد استقبال قرار نمی‌گیرند. درحالی‌که عملکرد هر دو پلتفرم عالی است و وجه مشترک بسیاری با یکدیگر دارند، با‌وجوداین، یکسری تفاوت‌هایی هم دارند که در زمان انتخاب باید به این تفاوت‌ها توجه کنید. اما کدام‌یک از این دو سیستم‌عامل بهترین عملکرد را دارند؟ برای پاسخ‌گویی به این پرسش هیچ‌چیز بهتر از آن نیست تا هر دو سیستم‌عامل را در ارتباط با تعدادی از ویژگی‌های کلیدی مقایسه کنیم. در این مقاله سعی کردیم مواردی را که برای کاربران بیشتر حائز اهمیت است، ارزیابی کنیم تا شناخت بهتری از این دو سیستم‌عامل به دست آورید.

توان مالی

اپل به لحاظ قیمت‌گذاری محصولات خود همیشه در صدر قرار دارد، اما آی‌فون ایکس با قیمت هزار دلاری خود شیوه قیمت‌گذاری محصولات اپل را به عصر جدیدی وارد کرد. در زمان عرضه آی‌فون ایکس، کارشناسان پیش‌بینی کردند که در ابتدا خریداران ممکن است به قیمت بالای این محصول واکنش سردی نشان دهند، اما پس از مدتی عادت خواهند کرد. گذشت زمان این فرضیه را اثبات کرد. حتی در ایران نیز که قیمت گوشی‌ها سیر صعودی عجیبی پیدا کرده و آی‌فون ایکس به قیمت 14 میلیون و 250 هزار تومان (در زمان نگارش این مقاله) به فروش می‌رسد، بازهم خریدارانی برای این محصول وجود دارد. در خارج از ایران آی‌فون 8 پلاس با قیمت پایه 800 دلار و آی‌فون 8 با قیمت 700 دلار به فروش می‌رسد. اگر نمی‌خواهید پول زیادی در این زمینه هزینه کنید، بهتر است به سراغ آی‌فون 6 اس بروید. آی‌فونی را که دو سال پیش عرضه شد، اکنون با قیمت 450 دلار می‌توانید تهیه کنید. آی‌فون SE نیز با قیمت 350 دلار به فروش می‌رسد. (در زمان نگارش این مقاله به نظر می‌رسد که این دو محصول در بازار ایران وجود ندارند یا فروشندگان در حال حاضر برنامه‌ای برای فروش آن ندارند.) در حال حاضر، آی‌فون 7 با قیمت 9 میلیون 500 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. 

زمانی که صحبت از تنوع به میان می‌آید، هیچ‌چیز جای اندرویدرا نمی‌گیرد. شما می‌توانید گوشی‌های قدرتمند خوبی همچون پیکسل 2/3 یا سری گلکسی نوت سامسونگ را انتخاب کنید که همانند آی‌فون‌ها قابلیت‌های خوبی را ارائه کرده‌اند و از به لحاظ قیمت مقرون به‌صرفه‌تر هستند. البته شما محدود به گوگل و سامسونگ نیستید و سایر تولیدکنندگان نیز گوشی‌های مقرون‌به‌صرفه خوبی را به بازار عرضه کرده‌اند. واقعیت این است که اندروید در زمینه ارائه برنامه‌های رایگان و کاربردی پشتیبانی خوبی از کاربران به عمل می‌آورد.
• برنده: اندروید 

برنامه‌های کاربردی

در ابتدا کار را با ارقام آغاز می‌کنیم. تقریبا تعداد برنامه‌هایی که در فروشگاه گوگل‌پلی و اپ‌استور پیدا می‌کنید به شرح زیر است:
برنامه‌های اندروید: 3.5 میلیون (پس از حذف تعدادی از برنامه‌ها کاهش پیدا کرده)
برنامه‌های اپل: 2.2 میلیون
به دو دلیل اعداد نباید به‌عنوان معیار سنجش اصلی در نظر گرفته شوند: نخست آن‌که بیشتر ما تنها از چند برنامه کاربردی استفاده می‌کنیم؛ دوم آن‌که همواره پراستفاده‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌های کاربردی روی هر دو پلتفرم وجود دارند. به‌طور سنتی،iosبه‌عنوان یک پلتفرم سود‌آور برای توسعه‌دهندگان شناخته می‌شود. به همین دلیل ما همواره برنامه‌های جدید کاربردی را ابتدا در سرزمین اپل مشاهده می‌کنیم. البته این موضوع به‌آرامی و به‌واسطه بازار روبه رشد اندروید در حال تغییر است. در ایالات‌متحده، iOS هنوز هم بهترین بازار را دارد، اما در نقاط دیگر توسعه‌دهندگان به شکل فزاینده‌ای به سمت اندروید متمایل شده‌اند. پلی‌استور هنوز هم درصد بالایی از برنامه‌های رایگان را به نسبت اپ‌استور در خود جای داده است. اما بهترین بازی‌های موبایل هنوز هم برای iOS ارائه می‌شوند و پس از مدتی شاهد عرضه آن‌ها برای اندروید هستیم. در نهایت، به این اصل مهم دقت کنید، همواره کیفیت بر کمیت غلبه می‌کند و در اینجا برنده اصلی iOS است.
• برنده: iOS

فروشگاه برنامه‌های کاربردی

سازماندهی و مدیریت میلیون‌ها بازی و برنامه کاربردی کار دشواری است و هیچ‌کدام از دو فروشگاه اپ‌استور و پلی‌استور در این زمینه به‌طور کامل موفق نبوده‌اند. به‌طورکلی، ما بر این باور هستیم که بازطراحی اپ‌استور در iOS 11 باعث شده تا تجربه کاربران در ورود به این فروشگاه و پیدا کردن برنامه‌های مدنظرشان بهبود پیدا کند. در طرف مقابل، فروشگاه پلی‌استور به شما اجازه می‌دهد، به ساده‌ترین شکل از طریق مرورگر نصب‌شده روی کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ به جست‌و‌جوی برنامه‌هایی بپردازید که به دنبال آن‌ها هستید. واقعیت این است که بسیاری از کاربران دوست دارند از حسگر اثرانگشت تاچ‌آی، آی‌فون برای خرید برنامه‌های کاربردی استفاده کنند،

البته شما همین کار را می‌توانید در روی فروشگاه پلی‌استور و از طریق گوشی‌های اندرویدی که به حسگر اثرانگشت تجهیز شده‌اند، انجام دهید. درحالی‌که روی هر دو فروشگاه برنامه‌های مشکوکی وجود دارد، اما سیاست‌های اپل در این زمینه سخت‌گیرانه‌تر است. در نتیجه در حالت کلی کیفیت بهتری را ارائه می‌کند. با توجه به بازبینی‌های سخت‌گیرانه اپل در این زمینه و امتیازهایی که برای کاربران در زمان خرید قائل می‌شود، عملکرد بهتری دارد.
• برنده: iOS

فروشگاه‌های جایگزین و انتقال برنامه‌ها

اندروید به شما اجازه می‌دهد روی دستگاه اندرویدی به ساده‌ترین شکل به برنامه‌ها دسترسی داشته و ‌آن‌ها را دانلود کنید. کافی است پس از دانلود برنامه‌‌ها از فروشگاه‌های ثالث تیک امنیتی مربوط را فعال کرده تا بتوانید APK دانلود شده را نصب کنید. در نتیجه شما برای دانلود برنامه‌های کاربردی محدود به پلی‌استور نیستید، البته همین مسئله احتمال آلودگی بدافزاری را نیز افزایش می‌دهد. اپل در ارتباط با فروشگاه‌های ثالث استراتژی متضادی را دنبال می‌کند. اگر به دنبال آن هستید تا در زمینه دانلود و به‌کارگیری برنامه‌ها آزادی عمل بیشتری داشته باشید، انتخاب روشن است. 
• برنده: اندروید  

عمر باطری و شارژدهی

عمر باتری، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که همه مالکان گوشی‌ها در زمان خرید به آن توجه می‌کنند. مقایسه عملکرد این و سیستم عامل در این زمینه کار دشواری است، زیرا هیچ سخت‌افزار مشترکی وجود ندارد. ما می‌توانیم اعلام کنیم iOS به لحاظ بهینه‌سازی‌های انجام‌شده قادر است به شکل بهتری از باتری استفاده کند، اما اگر شما یک دستگاه اندرویدی با یک باتری بزرگ تهیه کنید به‌آسانی می‌توانید آی‌فون را شکست دهید. هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS به شما اجازه می‌دهند وضعیت باتری را تحت نظر بگیرید، اما در این بین اندروید به شما تخمینی از مقدار باتری باقی‌مانده ارائه می‌کند. هر دو از راهکارهای خوبی همچون محدود کردن عملکرد، قطع ارتباط و سایر ویژگی‌های مرتبط با توان پردازشی به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی استفاده می‌کنند، اما همان‌گونه که می‌دانید اندروید تنظیمات سفارشی‌تر بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. برای مدت‌های مدیدی اندروید در ارتباط با بخش شارژ حرف اول را می‌زد، به دلیل این‌که بیشتر گوشی‌های اندرویدی قابلیت شارژ سریع و شارژ بی‌سیم را ارائه می‌کردند. بااین‌حال، اپل همراه با آی‌فون 8، آی‌فون 8 پلاس و آی‌فون ایکس قابلیت شارژ بی‌سیم و سریع را نیز ارائه کرد. شایان ذکر است که شما باید آداپتور شارژ سریع را جداگانه خریداری کنید. اما برخی از گوشی‌های اندرویدی همراه با این اقلام عرضه می‌شوند. در حالت کلی باید بگوییم گوشی‌های اندرویدی در مقایسه با آی‌فون به لحاظ قیمت و همچنین ارائه شارژر سریع همراه با گوشی بهتر عمل می‌کنند.
• برنده: اندروید

به‌روزرسانی

iOS اپل به‌طور منظم به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری و وصله‌های امنیتی را دریافت می‌کند. اگر می‌خواهید همین تجربه را در اندروید داشته باشید باید به سراغ پیکسل گوگل بروید. تقریبا 90 درصد دستگاه‌های iOS از جدیدترین نسخه ارائه شده استفاده می‌کنند. در مقابل تنها نیم درصد از دستگاه‌های اندرویدی توانسته‌اند اندروید 8.1 Oreo را دریافت کنند. اگر به دنبال آن هستید تا جدیدترین ویژگی‌ها و وصله‌های امنیتی را دریافت کنید، باید به سراغ iOS بروید.
• برنده: iOS

سفارشی‌سازی

سفارشی‌سازی همیشه یکی از نقاط قوت و شاخص اندروید است. شما به‌راحتی می‌توانید تم گوشی خود را تغییر داده و از طرح موردعلاقه خود روی صفحه هوم گوشی استفاده کرده، ویجت‌ها و میان‌برهایی را اضافه کرده یا از طریق لانچرها رابط کاربری را به‌کل تغییر دهید. در iOS می‌توانید پس‌زمینه را تغییر دهید، اما در مورد ویجت‌ها با محدودیت روبه‌رو هستید و آزادی عمل شما همچون اندروید نیست. اندروید به شما اجازه می‌دهد از برنامه‌های ثالث به‌عنوان گزینه‌های پیش‌فرض برای انجام بسیاری از کارها استفاده کنید، اما iOS اجازه چنین کاری را به شما نمی‌دهد. 
• برنده: اندروید

منبع :shabakeh-mag

فوتوشاپ همواره اولین انتخاب عکاسان و طراحان گرافیکی است. اما به دلیل وجود محدودیت‌های فنی مختلف این امکان وجود ندارد تا فوتوشاپ را روی اندروید به کار گرفت. متاسفانه بیشتر برنامه‌هایی که روی فروشگاه گوگل پلی قرار گرفته‌اند حتا 10 درصد از قابلیت‌های ویرایشی فوتوشاپ را نیز ارائه نمی‌کنند. از این‌رو برای آن‌که روی یک تبلت یا گوشی اندرویدی بتوانید یک ویرایش حرفه‌ای را انجام دهید، به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی نیاز دارید. در این مقاله با ده موارد از بهترین انتخاب‌هایی که در این زمینه وجود دارند آشنا خواهید شد.

پیشرفت‌های حاصل شده در ارتباط با دوربین‌ها، برنامه‌های کاربردی دوربین‌ها و قدرت پردازشی باعث شده است تا گوشی‌های هوشمند به رقیبی جدی برای DSLRها تبدیل شوند. با این وجود دوربین‌ گوشی‌های هوشمند هنوز این توانایی را ندارند تا بدون نیاز به برنامه‌های ویرایش تصاویر یک عکس با کیفیت و مطلوب را ارائه کنند.

از طرفی زمانی که تصمیم می‌گیرد عکسی را روی کامپیوتر ویرایش کنید، گزینه‌های زیادی در اختیارتان قرار دارد که فوتوشاپ اولین گزینه است. اما در اندروید این‌گونه نیست و باید به دنبال بهترین برنامه‌ها باشید. برنامه‌‌هایی که بتوانند با کمترین پیچیدگی قابلیت‌های ویرایشی در اختیارتان قرار دهند.

شماره یک، Snapseed

Snapseed یکی از بهترین برنامه‌های ویرایش تصاویر است که به شکل رایگان در پلی استور قرار دارد. این برنامه به فوتوشاپ شباهت زیادی داشته و از یک رابط کاربری روان بهره می‌برد. ابزار فوق تقریبا اکثر قابلیت‌های ویرایش تصاویر که به آن‌ها نیاز دارید را در کنار ده‌ها فیلتر کاربردی در اختیارتان قرار می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های این برنامه می‌توان به شفاف‌سازی، تنظیم کنتراست نور، ارائه قلم‌موهای مختلف، ماسک‌زنی و… اشاره کرد. Snapseed یکی از بهترین گزینه‌هایی است که جای خالی فوتوشاپ در اندروید را پر می‌کند.

شماره دو، Pixlr

اگر به دنبال یک برنامه حرفه‌ای هستید که اجازه دهد به ساده‌ترین شکل تصاویر را روی اندروید ویرایش کنید پیشنهاد ما Pixlr  است. Pixlr یکی از بهترین برنامه‌های ویرایش تصاویر است که طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها همچون افکت‌ها، لایه‌‌بندی‌ها و…. را در اختیارتان قرار می‌دهد. شبیه به فوتوشاپ، Pixlr همچنین لایه‌های ویرایشی و ادغام کردن قابلیت‌ها را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. این برنامه رایگان باید یکی دیگر از انتخاب‌های شما روی دستگاه اندرویدی‌تان باشد.

شماره سه، ToolWiz Photos

ToolWiz Photos یکی دیگر از برنامه‌های کاربردی است که اکثر قابلیت‌هایی که عکاسان به آن نیاز دارند را در قالب یک مجموعه در اختیارشان قرار می‌دهد. این برنامه بیش از 200 ابزار ویرایشی دارد که اجازه می‌دهند یک تصویر را به بهترین شکل روتوش کنید. بدون شک این برنامه نیز باید یکی از برنامه‌هایی باشد که روی دستگاه اندرویدی خود نصب کرده‌اید.

شماره چهار، Multi-Layer – Photo Editor

Multi Layer- Photo Editor خیلی محبوب نیست، اما گلچینی از بهترین ابزارهای ویرایشی را ارائه می‌کند. در حقیقت یکی از جایگزین مناسبی برای فوتوشاپ روی اندروید است. شبیه به فوتوشاپ این برنامه نیز به شما اجازه می‌دهد تا فرآیند ویرایش یا ساخت تصاویر را درون چند لایه انجام داده و سپس لایه‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید.

شماره پنج PicsArt Photo Studio

اگر به دنبال یک برنامه ویرایش تصاویر هستید که ده‌ها ویژگی منحصر به فرد ویرایش تصاویر را در اختیارتان قرار دهد، پیشنهاد ما به شما PicsArt Photo Studio  است. مهم‌ترین قابلیتی که این برنامه در اختیار کاربران قرار می‌دهد در ارتباط با بالانس کردن رنگ از طریق به‌کارگیری فیلترها، به‌کارگیری افکت‌های قلم‌مو، روتوش تصاویر و… است.

شماره شش، AirBrush

اگر از فوتوشاپ روی کامپیوتر شخصی برای انجام یک ویرایش تمیز استفاده می‌کنید، در نتیجه ممکن است که از AirBrush به عنوان جایگزین مناسب روی اندروید استفاده کنید. AirBrush سعی کرده است یکسری قابلیت‌های ویرایشی که سایر برنامه‌ها چنین قابلیت‌هایی را ارائه نمی‌کنند در اختیار کاربران قرار دهد.

شماره هفت، Fotor Photo Editor

Fotor Photo Editor یکی دیگر از برنامه‌های محبوب ویرایشی موجود در گوگل پلی است که تقریبا هر ویژگی که برای ویرایش تصاویر به آن نیاز دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد. این ویژگی‌ها شامل لایه‌ها، سبک‌ها، افکت‌های فیلم، فیلترها، ابزارهای تنظیم رنگ، منحنی‌ها و…. می‌شود. رابط کاربری ساده این برنامه اجازه می‌دهد تصاویر را به ساده‌ترین شکل ویرایش کنید.

شماره هشت، PhotoDirector

PhotoDirector محصولی است که از سوی شرکت Cyberlink ارائه شده و جزء محبوب‌ترین برنامه‌های ویرایش تصاویر روی پلی استور به شمار می‌رود. این برنامه رایگان بوده و ده‌ها قابلیت ویرایشی در اختیارتان قرار می‌دهد. با استفاده از PhotoDirector می‌توانید افکت‌های خاصی را به تصاویر اضافه کرده، اشباع رنگ را کنترل کرده، تعادلی میان رنگ‌ها به وجود آورده، فیلترهای مختلف را به کار گرفته و ده‌ها کار دیگر انجام دهید. این برنامه همچنین به کاربران اجازه می‌دهد چند تصویر مختلف را با یکدیگر ادغام کنند. در نتیجه PhotoDirector یکی از بهترین جایگزین‌هایی است که به جای فوتوشاپ روی اندروید در اختیارتان قرار دارد.

شماره نه، Polarr  Photo Editor

Polarr Photo Editor برنامه محبوب دیگری است که به جای فوتوشاپ روی اندروید به شما پیشنهاد می‌کنیم. این برنامه  شبیه به فوتوشاپ قابلیت‌های لایه‌بندی ویرایشی خوبی در اختیارتان قرار می‌دهد. صرفنظر از این قابلیت، برنامه فوق هر قابلیتی که برای ویرایش و روتوش تصاویر به آن‌ها نیاز دارید در اختیارتان قرار می‌دهد. این برنامه همچنین فیلترهای منحصر به فرد،  بافت‌ها، سبک‌ها و ده‌ها قابلیت خاص نیز ارائه می‌کند.

شماره ده، Photo Editor Pro

Photo Editor Pro  را از آن جهت در این فهرست ده گانه قرار دادیم که یکسری قابلیت‌های خاص پیشنهاد می‌کند. اگر به دلیل فضای ذخیره‌سازی با محدودیت روبرو هستید و قادر نیستید برنامه‌هایی که به آن‌ها اشاره شد را به صورت یک جا در اختیار داشته باشید، اما در مقابل به برنامه‌ای نیاز دارید تا قابلیت‌های فوتوشاپ را در یک ابزار واحد روی دستگاه اندرویدی در اختیارتان قرار دهد پیشنهاد ما Photo Editor Pro است. برنامه‌ای که ضمن ارائه افکت‌هایی برای روتوش اندام‌ها و چهره، بیش از 100 افکت‌ قدرتمند ویراشی در اختیارتان قرار می‌دهد.

برنامه‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، جز ده مورد از بهترین برنامه‌های سال 2018 اندروید در حوزه ویرایش تصاویر بودند که اجازه می‌دهند بدون نیاز به فوتوشاپ روی دستگاه اندرویدی ویرایش تصاویر را به بهترین شکل انجام دهید.


منبع :shabakeh-mag

اگر به چند شبکه وای‌فای مختلف متصل می‌شوید طبیعی است که کلمات عبور وای‌فای خود را فراموش کنید. علاوه بر این انواع مختلف دیگری از کلمات عبور در دستگاههای اندروید استفاده می‌شوند که کار به خاطر سپاری همه آنها را دشوارتر می‌کند. تمام این کلمات عبور در حافظه داخلی دستگاه اندروید ذخیره می‌شود و شما می‌توانید با دسترسی به آن کلمات عبور فراموش شده را به دست آورید.

روش اول: مشاهده رمز ورود وای‌فای ذخیره شده با استفاده از فایل منیجر

قبل از هر چیز شما باید از یک اپلیکیشن مدیریت فایل استفاده کنید که امکان مشاهده فولدر روت دستگاه شما را فراهم می‌کند. اگر فایل منیجر پیش فرض شما اجازه دسترسی به فولدر روت را نمی‌دهد، می‌توانید Root Explorer یا Super Manager را نصب کنید تا مجوز دسترسی superuser را دریافت کنید و امکان دسترسی به فولدرهای سیستمی‌ را داشته باشید.

مرحله 1. به فولدر data/misc/wifi برويد. در اینجا شما یک فایل به نام wpa_supplicant.conf را مشاهده خواهید کرد.

مرحله 2. این فایل را به شکل text/HTML باز کنید. در این فایل می‌توانید تمام اسامی‌ شبکه‌ها (SSID) و کلمه عبور (PSK) در کنار آن را مشاهده کنید.

به خاطر داشته باشید که نباید هیچ چیز را در فایل wpa_supplicant.conf ویرایش کنید، زیرا تغییرات اعمال شده در آن می‌تواند روی وضعیت اتصال وای‌فای شما تاثیر بگذارد.

استفاده از ES File Explorer برای بازیابی پسورد وای‌فای

مرحله 1.  اگر از قبل ES File Explorer را روی دستگاه خود نصب نکرده‌اید آن را دریافت و نصب کنید. بعد از اجرای ES File Explorer بايد گزینه Root Explorer را در آن فعال کنید.

مرحله 2. حالا به فولدر Root برويد و فولدر Data را در آن پیدا کنید.

داخل فولدر Data یک فولدر دیگر Misc قرار دارد و داخل آن فولدر WiFi قرار گرفته است.

مرحله 3. بعد از وارد شدن به فولدر WiFi باید همان فایل wpa_supplicant.conf را این بار با استفاده از text/HTML viewer اپلیکیشن ES File Explorer باز کنید. در اینجا شما می‌توانید تمام اسامی‌ شبکه (SSID) و کلمه عبور (PSK) در کنار آن را مشاهده کنید.

روش دوم: بازیاب پسورد وای‌فای با Wifi Password Recovery (نیازمند گوشی روت شده)

Wifi Password Recovery یک ابزار رایگان است که برای بازیابی کلمات عبور ذخيره شده به دسترسی ریشه دستگاه اندروید شما نیاز دارد. شما با استفاده از این ابزار می‌توانید از تمام کلمات عبور وای‌فای دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. همچنین امکان به اشتراک گذاری کلمات عبور از طریق پیامک یا ایمیل نیز در این اپلیکیشن گنجانده شده است.

مرحله 1. اپلیکیشن Wifi Password Recovery را دانلود كنيد و روی تلفن هوشمند اندروید روت شده خود نصب کنید. سپس مجوز دسترسی ریشه را برای آن صادر کنید.

مرحله 2. حالا می‌توانید فهرستی از تمام اسامی‌ شبکه به همراه کلمات عبور شبکه‌های وای‌فای ذخیره شده را مشاهده کنید. اگر می‌خواهید یک کلمه عبور را کپی کنید تنها کافی است روی شبکه تقه بزنید و گزینه Copy password to clipboard را انتخاب کنید.

روش سوم: استفاده از فرامین ADB برای بازیابی رمز ورود

Android Debug Bridge یا ADB چیزی شبیه به خط فرمان ویندوز است. ADB یک ابزار همه کاره است که به کاربران اجازه می‌دهد قابلیت‌های دستگاه اندروید خود را تحت کنترل داشته باشند. شما از طریق ADB می‌توانید فرامین را از کامپیوتر به دستگاه اندروید خود ارسال کنید.

مرحله 1. ابتدا Android SDK Package را روی کامپیوتر خود نصب کنید و بعد فایل .ext را نصب کنید.

مرحله 2. حالا USB Debugging را روی دستگاه اندروید خود فعال کنید و آن را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر متصل کنید.

مرحله 3. به فولدری که Android SDK Platform Tools را در آن نصب کرده بودید بروید. حالا روی کامپیوتر درایورهای adb را از adbdriver.com دریافت و نصب کنید. سپس در همان فولدر کلید Shift را نگه دارید و داخل این فولدر راست کلیک کنید. بعد گزینه Open Command Windows Here را انتخاب کنید.

مرحله 4. برای این که ببینید آیا ADB به درستی کار می‌کند یا نه، فرمان adb devices را وارد کنید. این فرمان فهرستی از دستگاه‌های متصل را نمایش می‌دهد.

مرحله 5. بعد از موفقیت آمیز بودن فرمان قبل، فرمان adb pull /data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf c:/wpa_supplicant.conf را وارد کنید و کلید اینتر را بزنید.

حالا یک نسخه از فایل wpa_supplicant.conf در کامپیوتر شما کپی می‌شود. شما می‌توانید این فایل را با Notepad باز کنید و تمام اسامی‌ شبکه (SSID) و کلمه عبور (PSK) آن را مشاهده کنید.

منبع :shabakeh-mag

اگر می‌خواهید تا آینده درخشانی را برای خود رقم بزنید یا به دنبال آن هستید تا مهارت‌های خود را تقویت کرده و جایگاه شغلی خود را مستحکم کنید، یکی از بهترین راهکارهای پیش‌رویتان یادگیری برنامه‌نویسی است. اندروید یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌ها در جهان است، پس می‌تواند نقطه بسیار خوبی برای شروع باشد آنقدرها هم که فکر می‌کنید یافتن شغل به‌عنوان یک توسعه‌دهنده اندروید، دشوار نیست.

راه‌های زیادی برای یادگیری نحوه طراحی برنامه‌های اندرویدی و آشنایی با اکوسیستم اندروید وجود دارند. اما وقتی مهارت‌های لازم را برای تبدیل‌شدن به یک توسعه‌دهنده اندروید کسب کردید، چگونه می‌خواهید کار پیدا کنید؟ در چه مکان‌هایی باید به دنبال شغل باشید؟ چگونه کارتان را تبلیغ می‌کنید؟ چه نمونه کارهایی در اختیار دارید؟ در میان مشاغل مختلف بازار کار، برای یک توسعه‌دهنده نرم‌افزارهای کاربردی همواره فرصت‌های جدید و باورنکردنی فراهم است، به‌شرط آن‌که نخستین گام شجاعانه و هوشمندانه برداشته شود. روند یافتن شغل دائمی برای یک توسعه‌دهنده اندروید، مانند هر شغل دیگری است. کافی است به فهرست آگهی‌های مندرج در سایت‌ها نگاهی داشته باشید و درخواست خود را ارائه کنید یا می‌توانید پروفایل خود را در سایت لینکدین با تمام تجربه‌ها و دستاوردهایی که دارید، پر کنید.

چطور می‌توانیم شغلی به‌عنوان یک توسعه‌دهنده اندروید پیدا کنیم؟

نکته قابل‌تامل در ارتباط با توسعه اندروید، توجه داشتن به جایگاه کاملا خاص این عنوان شغلی است. خاص بودن این عنوان شغلی باعث می‌شود تا تعداد محدودی از شرکت‌ها به دنبال استخدام یک توسعه‌دهنده اندروید باشند. شرکت‌هایی که به دنبال توسعه‌دهندگان اندروید هستند، عبارتند از:
• سازمان‌های بزرگی که قصد دارند با یک برنامه اندرویدی ارگان را به‌صورت درون‌سازمانی با به‌روزرسانی‌ها، تعمیر و نگهداری مکرر کنترل کنند.
•  استودیوهای ساخت بازی‌های موبایل
•  استارت‌آپ‌هایی که به دنبال راه‌اندازی یک پروژه اپ جدید هستند. (این استارت‌آپ‌ها گاهی اوقات به جای حقوق، سهام در کسب‌وکار را پیشنهاد می‌دهند.)
• شرکت‌های فعال در زمینه طراحی وب که هم برای شرکت‌های گروه اول (سازمان‌های بزرگ) کار می‌کنند و هم نرم‌افزار اندروید را برای شرکت‌های مختلف طراحی می‌کنند. 
در واقع، دسترسی به گروه اول به دلایل مختلف کمی محدود است. بیشتر کسب‌وکارهای کوچک به دنبال برون‌سپاری کارها هستند. برای مثال، یک برنامه «سفارش پیتزا» را در نظر بگیرید. چنین برنامه‌ای به‌ندرت به حفظ و نگهداری روزانه نیاز دارد، در چنین شرایطی ممکن است در بیشتر اوقات بیکار باشید. گاهی اوقات کار کردن با یک «آژانس» یا «شرکت طراحی اپ» ساده‌تر است. 
در نتیجه باید بگوییم متمرکز شدن روی ساخت برنامه‌های اندرویدی ساده همانند نمونه‌‌ای که به آن اشاره شد، چندان سودمند نبوده و شبیه به یک کار پاره وقت است. اما اگر سطح دانش خود را در ارتباط با زبان جاوا و اندروید استودیو بهبود بخشید و ارتقا دهید، در ادامه می‌توانید به عنوان متصدی حفظ و نگهداری برنامه و سایت برای یک شرکت معتبر کار کنید. هر چه سطح مهارت‌های تخصصی شما بیشتر شود، مدیر شرکت روی شما بیشتر حساب می‌کند. یادگیری فناوری‌هایی همچون اچ‌تی‌ام‌ال یا آشنایی با وردپرس به تثبیت موقعیت شغلی‌تان کمک می‌کند. 
آگاهی از این موضوع که چطور می‌توان با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی همچون سوئیفت/آبجکتیو سی برای سیستم‌عامل iOS برنامه‌های کاربردی ساخت، فوق‌العاده است. گزینه دیگری که یادگیری آن را به شما توصیه می‌کنیم، راه‌حل‌های چندسکویی همچون زامارین (Xamarin) است. یادگیری زامارین کاملا تخصصی است و شما باید به‌عنوان یک فرد جویای کار مدیر شرکت را متقاعد کنید که این فناوری به پیشبرد اهداف کسب‌وکار آن‌ها کمک می‌کند. طیف گسترده‌ای از کسب‌وکارها به دنبال آن هستند تا برنامه‌‌های همراه خود را برای هر دو پلتفرم اندروید و iOS عرضه کنند، در نتیجه اگر بتوانید به چنین درخواستی پاسخ مثبت دهید، نه تنها شانس شما برای استخدام شدن بالا خواهد بود، بلکه در آینده نیز دغدغه‌ای از بابت تعدیل نیرو نخواهید داشت. در این میان نباید از یادگیری کوتلین غافل شوید. اگر در نظر دارید به‌عنوان یک توسعه‌دهنده بازی‌های موبایل به بازار کار وارد شوید باید در ارتباط با دو فناوری Unity یا Unreal اطلاعات لازم را به دست آورید. 
آشنایی هر چه بیشتر با پلتفرم‌ها و مهارت‌های تکمیلی اضافی به نفع شماست. بنابراین، افزایش سطح مهارت در ارتباط با ابزارها و فناوری‌هایی همچون Firebase ،SQLite،JSON ،NDK به شما کمک فراوانی می‌کند. شرکت‌ها به دنبال استخدام افراد برای انجام پروژه‌های طولانی‌مدت هستند. به همین دلیل داشتن مهارت‌های خاص و تجربه بالا برای آنان حائز اهمیت است. هر مهارتی که کسب کنید یا زبانی که یاد بگیرید یک‌قدم شما را به استخدام شدن نزدیک‌تر می‌کند. این مهارت‌ها حتی می‌توانند شامل موضوعات کاملا بی‌ربطی همچون زبان‌های پایتون یا پی‌اچ‌پی در این زمینه (اندروید) باشند. اگر بتوانید تمام این مهارت‌ها و تجربه‌ها را در رزومه خود به نمایش بگذارید، شانس شما برای یافتن شغل به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. 

کسب تجربه

کسب تجربه راهبرد مفید دیگری است که می‌تواند به رزومه شما رنگ و لعاب بیشتری ببخشد و پایانی باشد برای معضل قدیمی «سابقه کار» که از جمله شروط استخدامی بیشتر شرکت‌هاست. سه راه‌حل بسیار خوب برای کسب تجربه عبارتند از:
• اپ‌هایی را نوشته و در فروشگاه‌هایی همچون پلی‌استور یا کافه‌بازار منتشر کنید تا نمونه کار برای نشان دادن داشته باشید.
• در انجمن‌های متن‌باز و به‌ویژه گیت‌هاب مشارکت جدی داشته باشید و آنچه را ساخته‌اید، نشان دهید زیرا این‌کار بیانگر توانایی شما در استفاده از ابزارهای مشارکتی و کار کردن به‌عنوان عضوی از یک تیم است (موضوعی که برای بسیاری از مشاغل حائز اهمیت است.)
• در کنفرانس‌ها، نشست‌ها و هکاتون‌ها شرکت کنید. (رویدادی که در آن برنامه‌نویسان رایانه و افراد دیگری که درگیر توسعه نرم‌افزار هستند، از جمله طراحان گرافیکی، طراحان واسط کاربری و مدیران پروژه گردهم می‌آیند و در توسعه پروژه‌های نرم‌افزاری و گاهی سخت‌افزاری با یکدیگر همکاری می‌کنند.)
با انجام دادن کارها و پروژه‌های کوچک علاوه بر کسب درآمد، رزومه قابل قبولی هم خواهید داشت؛ کما این‌که این راهکار بهترین گزینه برای یافتن شغل برای یک توسعه‌دهنده اندروید است و موقعیت و فرصت‌های دیگری را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد.

اقتصاد گیگ

در صورت داشتن شرایط مناسب، به دنبال ساخت برنامه‌هایی در ابعاد کوچک باشید. این راهکار ساده‌ترین مسیری است که اجازه می‌دهد به‌عنوان یک توسعه‌دهنده اندرویدی به شکل مستقل کار انجام دهید. اگر چنین پروژه‌های نرم‌افزاری پیرامون خود دارید که به شما اجازه می‌دهند به‌عنوان یک توسعه‌دهنده فعالیت کنید، دیگر لازم نیست به فکر یافتن یک کار تمام‌وقت باشید. البته توجه داشته باشید، در اقتصاد گیگ هر زمان کار کنید، پول به دست می‌آورید. این مسئله باعث می‌شود، انعطاف‌پذیری بیشتری درباره نحوه و محل کار خود داشته باشید. همچنین روی نوع شغل‌هایی که انتخاب می‌کنید، کنترل بیشتری داشته باشید. به دنبال شرکت‌هایی باشید که برای سایتشان به دنبال نمونه برنامه‌های اندرویدی هستند، اما در عین حال تمایلی ندارند تا یک توسعه‌دهنده اندرویدی را استخدام کنند. با کمی جست‌وجو چنین شرکت‌هایی را پیدا کنید. در حالت کلی، شرکت‌هایی که برای سایت به دنبال یک برنامه اندرویدی هستند، سه راهکار پیش رو دارند: نخست آن‌که می‌توانند تیمی از توسعه‌دهندگان اندرویدی را در محل شرکت جمع کرده و با آن‌ها قرارداد ببندند که این‌کار به‌ندرت جواب می‌دهد؛ دوم آن‌که می‌توانند با یک شرکت توسعه‌دهنده برنامه‌های همراه قرارداد امضا کنند که به دلیل این‌که هزینه‌ها افزایش پیدا کرده و مشکلات مختلفی ممکن است به وجود آید زیاد به این سمت متمایل نمی‌شوند؛ سوم آن‌که با یک فرد سازگار که مهارت‌های بالایی دارد، قرارداد منعقد کنند که در این حالت هزینه ساخت یک نرم‌افزار اندرویدی به‌مراتب کمتر از دو حالت قبلی خواهد بود. این عقد قرارداد حتی ممکن است به شکل آنلاین انجام‌شده و دو طرف هیچ‌گاه یکدیگر را مشاهده نکنند. 
به‌عنوان یک توسعه‌دهنده چرا باید برای شرکتی کار کنید که برای کسب‌وکارهای دیگر اپ می‌سازد و دستمزد کمی به شما پرداخت می‌کند، درحالی‌که می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید و تمام سود آن را به جیب بزنید؟ می‌توانید در هر جای این جهان آن هم با یک لپ‌تاپ کار کنید. برای خیلی‌ از افراد، این کار بهترین روش برای کار کردن به‌عنوان یک توسعه‌دهنده اندروید است. فلسفه اقتصاد گیگ درست به همین شکل است. 
داشتن مجموعه‌ای از مهارت‌ها برای شما یک دارایی محسوب می‌شود. می‌توانید خود را در فهرست «توسعه‌دهنده اندروید» قرار دهید، از این پس مشتریان خاصی به شما مراجعه می‌کنند؛ همچنین می‌توانید خود را به‌عنوان توسعه‌دهنده ابزارهای اندرویدی (Android Unity) معرفی کنید یا بگویید متخصص در زامارین (Xamarin) هستید و توانایی ساخت برنامه‌های چندسکویی را دارید. اگر بتوانید یک «جایگاه» یا به عبارت دقیق‌تر یک «موقعیت خاص» برای خود تدارک ببینید، بازاریابی را به‌مراتب برای شما آسان‌تر می‌کند و مانع رقابت مستقیم شما با توسعه‌دهندگان فول استکی می‌شود (توسعه‌دهندگانی که بر هر دو حوزه بک‌اند و فرانت‌اند تسلط دارند) که در بازار کار حضور دارند. به‌عبارت‌دیگر، می‌توانید از مهارت‌های خود در کارهای مدنظرتان، نمونه کار بسازید. 
ازآنجا مخاطبان بسیار زیاد هستند و شما می‌توانید از هر نقطه‌ای از جهان مشغول کار شوید، پس یافتن کارهای کوتاه‌مدت برای شما بسیار آسان‌تر می‌شود. به‌علاوه، شرکتی که برایش کار می‌کنید، هزینه کمتری در مقایسه با استخدام تمام‌وقت شما می‌پردازد. در عوض این کار به شما امکان می‌دهد تا نمونه کار خود را بسازید. روی پروژه‌های بزرگ و عالی کار کنید تا بتوانید بعدها آن‌ها را به رزومه خود بیفزایید. وقتی به‌قدر کافی معروف شدید، می‌توانید به یک برنامه‌نویس ابرستاره تبدیل شوید و درآمد بیشتری داشته باشید. کاری را که به‌عنوان اقتصاد گیگ پاره‌وقت آغاز کرده‌اید، به یک شغل تمام‌وقت ختم می‌شود.
حتی با استفاده از این روش می‌توانید در کنار شغل اصلی خود درآمد کسب کنید. اگر آزادکار باشید، گزینه‌های نامحدودی برای شما وجود دارند. 

چگونه کارهای فریلنس (آزادکاری) پیدا کنیم؟

اگر به‌عنوان یک توسعه‌دهنده اندروید به دنبال کارهای آزاد یا حق‌الزحمه‌ای هستید، گزینه‌های متفاوتی در مقابل شما قرار دارند. مشخص‌ترین مکان برای شروع، پلتفرم فریلنسینگ است. از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌های فریلنسینگ در مقیاس جهانی می‌توان به سایت‌های UpWork ،Freelancer ،People Per Hour ،iFreelance ،Simply Hired و Guru اشاره کرد. در این سایت‌ها می‌توانید یک پروفایل بسازید و از فهرست مشاغل درخواست کار دهید. 
در این سایت‌ها از شما خواسته می‌شود تا در قالب یک آزمون کوتاه قابلیت‌های خود را در زمینه‌های مختلف نشان دهید. بعد از اتمام آزمون، می‌توانید کارهای قبلی خود و همچنین میزان دستمزد ساعتی خود را قید کنید. در برخی موارد، مشتری ممکن است به شما پیشنهاد کار دهد، اما در غیر این صورت باید از فهرست مشاغل درخواست کار کنید. البته این سرویس‌ها معایبی هم دارند. تمام این سایت‌ها برای کاری که انجام می‌دهید از شما کمیسیون می‌گیرند. برای مثال، سایت‌هایی همچون UpWork شما را ملزم به استفاده از نرم‌افزار time-keeping می‌کند که از کامپیوتر شما اسکرین‌شات می‌گیرد. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که دوست ندارید تمام فعالیت‌های شما رصد شود. البته این به نظر افراد بستگی دارد که چه چیزی را ترجیح می‌دهند.

گزینه‌های دیگر

گزینه‌های بیشتر دیگری برای یافتن کار به‌عنوان یک برنامه‌نویس آزادکار وجود دارند. می‌توانید برخی خدمات برنامه‌نویسی (مانند تبدیل یک وب سایت به اپ) را در سایت Fiverr پیشنهاد دهید و هزینه‌ آن را معین کنید، کار خود را به‌صورت یک «پکیج» درآورده و کنترل بیشتری روی نوع کارهایی که دریافت می‌کنید، داشته باشید. Rent-a- Coder مشخصاً برنامه‌نویسان را هدف قرار می‌دهد، درحالی‌که College Recruiter هدفش دانشجویانی است که به دنبال کسب درآمد هستند. 
برای یافتن شغل سری به لینکدین بزنید، مهارت‌های خود را در وب‌سایت یا بلاگ خودتان تبلیغ کنید. گردهمایی‌ها و انجمن‌های آنلاین مکان‌های بسیار خوبی برای تبلیغ مهارت‌ها هستند. می‌توانید مهارت خود را در Gumtree هم تبلیغ کنید، اگر اندک زیرکی و درایت در کسب‌وکار داشته باشید، فرصت‌های زیادی برای یافتن شغل به‌عنوان یک توسعه‌دهنده اندروید وجود دارد. اگر مهارت‌های قابل توجهی داشته باشید، پیدا کردن شغل کار چندان دشواری نخواهد بود.

منبع :shabakeh-mag