Voice Vlan (قسمت ۲۵)

Voice Vlan

در آخرین قسمت از بخش Vlan Management در این مقاله سعی داریم مبحث Voice Vlan را برای شما تشریح کنیم.

شاید بخواهیم جنس ترافیک های کلاینت ها را به دو دسته تقسیم کنیم می توان گفت ترافیک ها یا از جنس Data هستند مانند ترافیک های Web که عموما بیشتر ترافیک ها را شامل می شود ولی در دسته دیگر، ترافیک هایی از جنس Voice می باشند که منظور از Voice همان Voice Over IP یعنی VOIP است ، نکته مهمی که وجود دارد معمولا تلفن های IP این ترافیک ها را تولید می کنند که این تلفن ها می تواند به صورت فیزیکی باشد یا به صورت مجازی در کامپیوتر اجرا شود.

نکته : منظور از ترافیک های Voice همان ترافیک های صدا و تصویر (Video) می باشند که هر دو این ترافیک های به صورت Real Time می باشند و برای انتقال از پروتکل لایه هفتی RTP استفاده می کنند که این پروتکل یک کانکشن از جنس Connection Less یا همان UDP بر قرار می کند.

دلیل استفاده از UDP برای انتقال ترافیک های Voice و Video این می باشد که چون باید انتقال به صورت Real Time باشد و سرعت انتقال بسته ه ها از اهمیت بالایی نسبت به کنترل جریان ترافیک دارد و به زبان دیگر برای ترافیک های از جنس صدا سرعت رسیدن بسته ها اهمیت بیشتری نسبت به این که اگر بسته ای در طول مسیر به هر دلیلی Loss شد به دنبال ارسال دوباره آن باشد ، دارد.

نکته : ترافیک های Voice در لایه هفت از پروتکل RTP و در لایه چهار از پروتکل UDP و در لایه سه از IP استفاده می کنند.

نکته : ترافیک های Voice بسیار سایز کوچکی دارند و در هر Packet سایز بسته بسیار کوچک می باشد.

نکته : ترافیک های Voice بسیار حساس به Delay و Jitter می باشند و نباید بسته های صدا ها با تاخیر و نا مرتب به مقصد برسند.

در دو شکل زیر می توانید این دو تلفن را مشاهده کنید که برای شرکت Cisco می باشند.

امروزه تقریبا بیشتر شرکت ها برای تماس های خود از بستر و زیر ساخت شبکه ای خود استفاده می کنند و برای انتقال صدا از VOIP بهره می گیرند.

معمولا تلفن های IP دو پورت RJ-45 دارند که یکی را به سوئیج متصل می کنند که پورت PoE می باشد و می توان با این پورت تلفن را روشن کرد ، پورت دیگر را به PC میزنند.( این دو پورت Bridge می باشند در تلفن)

می توان تلفن را با آداپتور نیز روشن کرد و الزامی نیست که حتما از PoE استفاده کرد.

همان طور که می دانید نلفن ها باید در یک مرکز تلفنی (PBX) رجیستر شوند و تنظیمات خود را از آن دریافت کنند.

ما در این مقاله سعی نداریم که نحوه راه اندازی زیر ساختی VOIP را برای شما شرح دهیم و می خواهیم تنظیمات VOIP را در سوئیچ های SMB شرح دهیم.

سوئیچ های Small Business شرکت سیسکو تنظیمات خاصی برای پورت های متصل به تلفن را دارد و این قابلیت را دارند که بتوانند تشخیص دهند بر روی چه پورت هایی تلفن متصل است و بر اساس آن تنظیماتی مانند Vlan و QOS را اعمال کنند.

دلیل اینکه سوئیچ سعی دارد پورت های متصل به تلفن را در Vlan از جنس Voice قرار دهد و تفکیک کند از دیگر پورت ها چه می باشد؟

به خاطر QOS .

پروتکل TCP ، عموما پروتکل لوس، حریص و با هوشی می باشد.

چرا لوس؟

چون در صورت Loss شدن یک سگمنت سریعا سایز پنچره ارسال خود یعنی (CWND) را پایین می آورد و سرعت ارسال بسته ها کم می شود (Slow Start)

چرا حریص؟

چون در شرایط ایده آل و Loss نشدن سگمنتی ، TCP سایز پنجره خود را به صورت نمایی بالا می برد و در گرفتن پهنای باند بسیار حریصانه عمل میکند.

چرا با هوش؟

چون در صورت Loss شدن سگمنتی ، با بهره گیری از تجربه قبلی خود میفهمد که اگر بخواهد سایز پنجره ارسال خود را نمایی بالا ببرد ممکن است دوبار سگمنتی Loss شود پس بعد از مرحله ای سایز پنجره خود را به صورت خطی بالا میبرد (Congestion Avoidance)

چرا این موارد را ذکر کردیم؟

چون ترافیک های Voice در لایه چهار از جنس UDP هستند و ممکن است در بعضی مواقع ترافیک های TCP حق UDP را بخورد و بسته های کوچک صدا(RTP) در روتر ها و سوئیچ ها پشت بسته های بسیار بزرگ TCP مانند HTTP در صف بشینند برای ارسال شدن که صف شدن ترافیک های صدا اولین ضربه ای که وارد می کند باعث ایجاد Delay (تاخیر) در تماس می شود.

فرض کنید در یک شرکتی صد نفر روی بستر IP تماس های خود را برقرار می کنند و فرض کنید این تماس ها بر روی بستر اینترنت می باشد و شرکت به خاطر دلایل مختلف پهنای باندی که از Provider اینترنتی خود گرفته مثلا ۸Mbps می باشد و چون برای انتقال هر تماس صوتی معمولا نیاز به ۶۴kbps می باشد ، هیچ تداخلی در تماس های این شرکت رخ نمی دهد (حتی در صورت تماس هم زمان صد نفر)

حال فرض کنید یک نفر در حین تماس ها به وسیله پروتکل FTP و به کمک برنامه IDM شروع به دانلود از اینترنت کند و چون بسته های FTP ، ماکسیموم سایز بسته یعنی ۱۵۰۰ بایت را دارند و FTP در لایه چهار از TCP استفاده می کند و TCP پروتکل حریصی برای گرفتن پهنای باند می باشد و در کنار آن چون از IDM استفاده می کند و IDM معمولا برای دانلود کردن چندین کانکشن TCP می زند در این هنگام کل پهنای باند توسط بسته های بزرگ FTP اشغال می شود و تماس های آن صد نفر دچار Delay شدیدی می شوند.

حال مدیر IT طرح افزایش پهمای باند را مطرح میکند و پهنای باند را به ۱۶Mb ارتقا می دهند ولی باز پروتکل FTP می تواند این پهنای باند را اشغال کند ، پس راه حل افزایش پهنای باند نمی باشد ، راه حل مدیریت پهنای باند یا QOS است یعنی ترافیک ها را بر اساس پروتکل و یا المان های دیگر الویت بدهیم و بر اساس الویت ها به آن ها پهنای باند دهیم و از ازدحام جلوگیری کنیم و یا در صورت ازدحام بر اساس الویت ها بسته را از صف دور بریزیم.

به طور مثال در این شرکت تعریف کنیم که ۹۰% پهنای باند برای ترافیک های Voice رزرو باشد و بقیه ترافیک ها فقط از ۱۰% استفاده کنند.

سوئیچ های سیسکو قابلیت Auto QOS را دارند و می توانند به ترافیک های Voice الویت دهند.

این سوئیچ های این قابلیت را دارند که بتوانند پورت های متصل به تلفن را تشخیص دهند ( بر اساس آدرس مک تلفن ها) و به صورت Dynamic بر روی آن ها QOS اعمال کنند.

نکته : برای این که سوئیچ تشخیص دهد بر روی پورت خود چه دستگاهی متصل است باید Auto Smartport و LLDP در سوئیچ فعال باشد.

سوئیچ به وسیله Smartport و به کمک پروتکل های لایه دویی CDP و LLDP می تواند تشخیص دهد بر روی هر پورت خود چه دستگاهی متصل می باشد.

سوئیچ قابلیت تشخیص این که کدام Vlan به عنوان Voice Vlan استفاده می شود را دارد اگر در قسمت Dynamic Voice Vlan گزینه Enable را انتخاب کنید.

یا می توانید خودتان Voice Vlan را در قسمت Voice Vlan Settings مشخص کنید و تعیین کنید ترافیک های این Vlan دارای چه الویت های در لایه دو(COS/802.1p) و چه الویت های در هدر IP یعنی DSCP دارند.

نکته : COS یک قسمت از هدر ISL می باشد که سوئیچ بر روی لینک های ترانک خود به فریم اضافه می کند و ۳ بیت می باشد که به صورت پیشفرض سوئیچ بر روی لینک های ترانک هنگام ارسال ترافیک های Voice Vlan الویت ۵ را Set می کند.

نکته : ۸۰۲٫۱p قسمتی از هدر ۸۰۲٫۱q می باشد که سوئیچ بر روی لینک های ترانک خود به فریم اضافه می کند که ۳ بیت می باشد که به صورت پیشفرض سوئیچ بر روی لینک های ترانک هنگام ارسال ترافیک های Voice Vlan الویت ۵ را Set می کند.

نکته : اگر یادتان باشد بر روی لینک های ترانک Tagging داشتیم که این Tag می توانست به صورت ISL باشد که انحصاری شرکت سیسکو است و یا می توانست به صورت استاندارد ۸۰۲٫۱q باشد که در هر دو این هدر ها قسمتی برای الویت دهی به فریم ترتیب داده شده ، یعنی اگر مدل Tagging به صورت ISL باشد از قسمت COS و اگر ۸۰۲٫۱q باشد از قسمت ۸۰۲٫۱p استفاده میشود.

نکته : DSCP بخشی از هدر IP می باشد که می توان به Packet تا ۶۴ مقدار الویت دهی کرد که پیشفرض بر روی سوئیچ این مقدار ۴۸ است یعنی سوئیچ برای ارسال ترافیک های Voice مقدار DSCP را ۴۸ قرار میدهد.

نکته : مقدار DSCP از مبدا نیز می توان مقدار دهی شود ولی دستگاه های میانی می توانند مقدار آن را عوض کنند.

Auto Voice VLan

در این قسمت اگر Dynamic Voice Vlan فعال باشد سوئیچ تشخیص می دهد که ترافیک های کدام Vlan برای ترافیک های Voice می باشد.

Telephony OUI

در این قسمت برای سوئیچ مشخص می کنید که چه آدرس مک هایی را به عنوان IP Phone نشخیص بده و اگر تشخیص دادی در مقابل ترافیک های آن ها مقادیر COS و ۸۰۲٫۱p را چه مقداری قرار بده.

در قسمت CoS/802.1p مقدار الویت را تعیین می کنید.

در قسمت Remark CoS/802.1p معیین می کنید که اگر فریم ها دارای الویت بودند ، الویتی که در قسمت بالا مشخص کردید را جایگزین آن کند یا خیر.

در قسمت Telephony OUI ، تعیین می کنید سوئیچ چه آدرس مک هایی را به عنوان IP Phone در نظر بگیرد.

نکته : فقط ۲۴ بیت اول آدرس های مک تلفن را باید وارد کنید.

Telephony OUI Interface

در این قسمت می توانید تعیین کنید چه پورت های بر اساس آدرس های مکی که در قسمت قبلی برای سوئیچ تعیین کردید عضو Voice VLan بشوند یا نشوند.

نکته : حتما در قسمت قبلی ۲۴ بیت ابتدایی آدرس های مک تلفن های خود را به سوئیچ معرفی کنید.

بر روی پورت مورد نظر کلیک کنید و Edit را انتخاب کنید .

در قسمت Telephony OUI VLAN Membership مشخص می کنید که اگر بر روی این پورت یکی از آدرس های مکی که در بخش Telephony OUI مشخص کردید ، دیده شد این پورت را عضو Voice VLan کند یا خیر.

Voice VLAN QoS Mode

مشخص می کنید که QOS را برای تمامی ترافیک های این Vlan اعمال کند (All) و یا فقط بر روی ترافیک هایی که آدرس مک آن برایر IP Phone تعیین شده در Telephony OUI میباشد(Telephony Source MAC Address)

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند *
شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>