اکتیو

آموزش مراحل ساخت اتاق سرور (server room)

سیستم برق اتاق سرور استاندارد

اگر در حال ساختن اتاق سرور جدید هستید یا اتاق سروری را به سازی می کنید و به سادگی می خواهید درک بهتری از این محیط پیچیده داشته باشید، با مطالعه این مقاله آموزش ساخت اتاق سرور را می آموزید. مطالب این مقاله به عنوان پروپوزال اتاق سرور، راهنمای عملی برای طراحی و راه اندازی یک اتاق سرور محسوب می شود. ساخت سرور روم با هر اندازه و توانایی شامل تکنیک های طراحی با برنامه ریزی دقیق بر اساس ظرفیت های مشاغل می باشد. (اتاق سرور چیست؟)

در ابتدای ساخت اتاق سرور استفاده از متراژ مربع برای تعیین ظرفیت های اولیه محیطی، زیر ساخت های اتاق سرور، زیر ساخت های شبکه، قوانین ساخت و ساز و ملاحظات ایمنی دارای اهمیت زیادی است. مهمترین چالشی که صاحبان مشاغل در راه اندازی اتاق سرور با آن روبرو هستند این است که چه کاری باید انجام شود تا یک اتاق سرور امن تولید شود.

ضرورت حفظ اطلاعات و فایل های مشاغل در محلی امن و متمرکز یکی از دلایل طراحی و راه اندازی اتاق های سرور می باشد. از آن جایی که هزینه ساخت مراکز داده بسیار هنگفت است، هر شرکت تجاری خصوصی یا دولتی اتاق سرور خود را راه اندازی می کند. از طریق ساخت سرور روم دسترسی و نظارت به عملکرد شبکه افزایش می یابد. همچنین در هزینه های سرمایه گذاری زیرساخت، سخت افزار و تعمیر و نگه داری اتاق سرور صرفه جویی می شود.

پروپوزال اتاق سرور

فرض کنید شما می خواهید خانه ای را بسازید! برای ساخت خانه خود به چه چیزهای مهمی نیاز دارید؟ چه مکانی برای ساخت خانه خود انتخاب می کنید؟ از چه نوع مواد اولیه و مصالحی برای استحکام آن استفاده می کنید؟ برای امنیت و حفظ خانه خود از خطرات فیزیکی چه تمهیداتی در نظر گرفته اید؟ سوالاتی از این قبیل، راهنما ساخت اتاق سرور است. اتاق سرور در هر شرکت تجاری مرکز اصلی ذخیره ساز اطلاعات سری است.

تمام تجهیزات سخت افزاری و فناوری اطلاعات داخل اتاق سرور، ارزشمند و بدون وقفه در حال اجرا است. لذا طراحی مناسب ساخت اتاق سرور برای پشتیبانی فیزیکی یا فنی تجهیزات اتاق های سرور بسیار اهمیت دارد. پروپوزال اتاق سرور با بررسی روش های بهینه کردن عملکرد یک کسب وکار تجاری، بیان می کند که نیاز به تامین و پشتیانی مداوم و مازاد از انرژی برق، روشنایی، تهویه، حفاظت در برابر خطرات الزامی است. برای بهینه کردن فعالیت اتاق سرور، علاوه بر طراحی و ساخت اتاق سرور به استاندارد مکان، امنیت فیزیکی و محیطی، نظارت و نگه داری توجه ویژه شود.

طراحی، راه اندازی و اجرای اتاق سرور بیمارستانانتخاب موفق برای ساخت سرور روم

اتاق سرور ایستگاه خدماتی است، که با بکارگرفتن مجموعه نرم افزار و سخت افزار عملکرد اطلاعاتی هر شرکتی را ارائه می دهد. سیستم های اتاق سرور از پیش آماده و تنظیم شده اند. با مدیریت قدرتمند و در عین حال ساده، طراحی دیجیتالی مبتنی بر قوانین برای ساخت سرور روم صورت می گیرد. تمام تجهیزات با توجه به نیازهای هر شرکت تجاری پیکربندی و در فضای مناسب مستقر می شود. برای ساخت سرور روم فضای مناسب هر کسب و کار نیازمند است.

انتخاب فضای مناسب بر عملکرد سرورها و تجهیزات اتاق سرور تاثیر می گذارد. فضای مناسب اتاق سرور بر رشد کسب وکار در آینده نیز تاثیر مثبت دارد. مکان اتاق سرور باید قابل گسترش، انعطاف پذیر و استاندارد باشد. انتخاب فضای فیزیکی و محیطی مناسب تاثیر مستقیم در کاهش هزینه ها دارد.

همچنین فضای مناسب، عملکرد مجموعه را افزایش می دهد. شاید در آینده به ظرفیت بیشتری از تجهیزات برای اتاق سرور خود نیاز داشته باشید لذا براساس رشد تجارت خود برنامه ریزی کنید. با توجه به نوع فناوری کسب و کار، اتاق سرور باید در مکانهایی مستقر شوند که ویژگی های زیر راداشته باشند:

مدیریت اتاق سرور بیمارستانویژگی های مکان ساخت سرور روم

 • متراژ فضای اتاق سرور براساس تجهیزات سخت افزاری، قفسه ها، رک ها، کابل ها و سیستم برق، تجهیزات اطفاء حریق و تهویه در نظر گرفته شود.
 • برای ساخت اتاق سرور به مصالح زمین توجه شود.
 • وزن تجهیزات قرار گرفته شده در اتاق سرور نسبت به مکان سنجیده شود. اگر اتاق سرور در طبقه بالا قرار دارد معمولا تا 300 کیلوگرم قابل قبول است.
 • درهنگام ساخت اتاق سرور به ارتفاع اتاق توجه شود. کف پوش های اتاق سرور و سقف های کاذب جهت قرار گرفتن سیستم خنک کننده و کابل کشی محاسبه شود.
 • طراحی اتاق سرور بر اساس استاندارد محلی و استانی انجام پذیرد. نوع مصالح کف اتاق سرور، دیوارها و پنجره ها وسقف های کاذب با استاندارد ساخت اتاق های سرور هماهنگ باشد.
 • مکان ساخت اتاق سرور از فاضلاب ساختمان و یا سیستم لوله کشی آب دور باشد.
 • عملکرد سیستم های ذخیره ساز بر عملکرد قسمت های دیگر تاثیر نگذارد. سر و صدای حاصل کار دستگاه های داخل اتاق سرور و فن ها از این قبیل هستند. لذا بهتر است اتاق سرور دورتر از قسمت های اداری باشد.
 • تمام استانداردهای محیطی و فیزیکی برنامه ریزی و طراحی شود. بهتر است چک لیستی برای بهینه سازی آماده شود.

آموزش ساخت اتاق سرور فقط به انتخاب مکان ختم نمی شود. در ادامه مقاله به برنامه ریزی جهت قرار گرفتن رک ها، قفسه ها دستگاه های فیزیکی مربوط به فناوری اطلاعات مانند سوئیچ ها، روترها و پریز های برق و موارد دیگری می پردازیم.

مکان اتاق سرور بیمارستانچیدمان تجهیزات در ساخت سرور روم اولویت برتر

پس از آماده سازی و تنظیم دستگاه های ذخیره ساز اطلاعات، نوبت به تنظیم سخت افزارهای موجود، طراحی و چیدمان دستگاه ها و لوازمات جانبی آنها می رسد. با برنامه ریزی صحیح می توان نیازهای مشاغل مانند فضا، مکان و انواع تجهیزات را برآورده کرد. برنامه ریزی صحیح زمان نصب، راه اندازی، نگه داری و تعمیرات را کاهش می دهد. مهمترین نکات در هنگام طراحی توجه به موارد زیر است:

 • فاصله مناسب بین تجهیزات و محیط اتاق سرور از گرم شدن بیش از حد و بی نظمی جلوگیری می کند. همچنین فاصله مناسب سهولت نگه داری و تعمیر تجهیزات را افزایش می دهد.
 • بهتر است برای چیدمان آسان، رک ها و قفسه ها بعنوان سروری برای تجهیزات مستقر شوند. نصب رک ها از ایجاد گرما و غبار جلوگیری می کند. گرما و گرد و خاک به فناوری آسیب جدی می رساند. با استقرار رک ها و قفسه ها، تجهیزات به راحتی سازماندهی شده و فضای بیشتری در محیط اتاق سرور آزاد می شود. نصب رک ها درهنگام ساخت سرور روم از قرارگرفتن تجهیزات بر روی هم جلوگیری می کنند. خنک کننده ها عملکرد بهتری داشته و تبادل جریان هوا نیز بیشتر می شود.
 • قفسه ها و رک ها و پایه ها با اندازه مختلف استاندارد در دسترس قرار داده شوند.
 • رک ها با توجه به اندازه اتاق سرور متنوع هستند. رک های دیواری مناسب اتاق سرور های کوچکتر و رک های مخابراتی برای عملکردهای سازمانی موجود است.
 • بکارگیری از قفسه ها و رک سرور آکوستیک برای شرکت هایی که فضای اتاق سرور زیادی ندارند بسیار مناسب است. این رک ها علاوه بر کاهش هزینه ساخت اتاق سرور صدای خروجی سرور های فناوری اطلاعات و فن های آنها را در حدود 20 دسی بل در ا متر کاهش می دهد.
 • برای تسهیل و بهینه کردن عملکرد سیستم ها تمام تجهیزات با برچسب گذاری مشخص شود. برچسب ها شامل دستورالعمل تعویض و تمیز کردن تجهیزات باشند.

کنترل دما در ساخت اتاق سرور حیاتی است.

از مهمترین مراحل در آموزش ساخت اتاق سرور توجه به دمای داخل اتاق سرور می باشد. گرما و دمای بالای 75 آسیب های غیر قابل جبران مالی و انسانی را در پی دارد. لذا با انجام اقدامات زیر ازخطرات احتمالی جلوگیری شود:

 • تامین واحد ACکه تجهیزات داخل رک اتاق سرور را خنک نگه می دارد.
 • افزودن فن به رک یا تهیه رک با فن یکی از راهکار های خنک کننده برای رک های اتاق سرور است.
 • برای مدیریت تبادل هوا افزودن چندین پنل خالی به رک های سرور بسیار کارآمد است.
 • برای راه اندازی چندین رک سرور راهروی جریان هوای گرم و سرد راه حل ایده آل محسوب می شود.
 • قرار دادن دماسنج در اتاق سرور و اندازه گیری روزانه دما توصیه می شود. دمای استاندارد بین 60 الی 75 تعیین شده است.
 • رطوبت هوای داخل اتاق سرور نیز سنجیده شود. رطوبت به دستگاه ها آسیب می رساند.
 • برای خنک کردن اتاق های سرورکوچک دستگاه اسپیلت مناسب است.

شرکت شبکه ارغوان مجری اتاق سرور بیمارستان های کشورمدیریت کابل کشی امری ضروری در ساخت سرور روم

اولین مرحله در آموزش ساخت اتاق سرور نظم است. یکی از تجهیزاتی که در کنترل و عملکرد اتاق سرور نقش مهمی را ایجاد می کند نظم قرار گرفتن کابل ها می باشد. فضای نامرتب و درهم اتاق سرور، نظارت بر عملکرد دستگاه های اتاق سرور را سخت می کند. کابل های درهم پیچیده کار را دشوارتر می کند. بکارگیری نکات زیر از آسیب به کابل ها جلوگیری کرده و کارایی سیستم ها را آسان می کند:

 • پروپوزال اتاق سرور بیان می کند که باید فضایی برای امنیت کابل ها در نظر گرفته شود.
 • از پست مرکزی برق اتاق سرور، برای انتقال کابل های برق استفاده شود. استفاده از پست مرکزی برق اتاق سرور هزینه کابل کشی شبکه را کاهش می دهد.
 • با بست های پلاستیکی، بندهای زیپ دار، قلاب و حلقه کابل ها بسته بندی شود.
 • از سیستم مدیریت کابل کشی افقی یا عمودی برای مشخص کردن و ردیابی کابل ها استفاده شود.
 • کابل های افقی و عمودی را با برچسب مشخص شود.
 • کابل ها برچسب گذاری شوند. استفاده از کد رنگ نیز مفید است. این روش باعث صرفه جویی در زمان ردیابی کابل و تمیز کردن هر دستگاه می شود.

سیستم مانیتورینگ اتاق سرور استانداردامنیت و نظارت در ساخت سرور روم

حیاتی ترین دارایی هر زیر ساخت اطلاعاتی اتاق های سرور هستند. مراحل امنیتی و محافظت از داده ها و نظارت استاندارد بر تجهیزات در ساخت سرور روم یکی از مهمترین دغدغه های تمامی شرکت های تجاری و صاحبان مشاغل است. در این مقاله ضمن آموزش ساخت اتاق سرور، به آموزش فرآیند های نظارتی و امنیتی می پردازیم.

 • رعایت استانداردهای امنیتی در پروپوزال اتاق سرور گنجانده شود.
 • کنترل و دسترسی در ساخت اتاق سرور به افراد مجاز دارای مجوز سازمانی و پرسنل رسمی مورد بررسی و پیگیری قرارگیرد.
 • پرسنل مجاز جهت دسترسی دارای کارت شناسایی معتبر باشند این کارت ها باید تاییدیه مسئولان شرکت ها را داشته باشد.
 • اتاق سرور به سیستم دوربین های مداربسته مجهز شوند.
 • درها مجهز به قفل های الکترونیکی و هوشمند باشند.
 • در تعبیه درهای ورودی اتاق سرور عرض و ارتفاع استاندار رعایت شود.
 • در هنگام ساخت اتاق سرور درهای ضد سرقت باشند.
 • دسترسی به اتاق سرور با سیستم تشخیص اثر انگشت یا چهره قابل کنترل شود.
 • بر ورود و خروج افراد و کارکنان اتاق سرور ها نظارت شود.
 • شیوه نامه ها و چک لیست هایی از وسایل و تجهیزات و افراد مجاز آماده شود. این چک لیست ها بصورت روزانه کنترل شود.
 • کنترل شبانه روزی اتاق سرور و تمامی فعالیت های انجام شده در ساخت اتاق سرور در نظر گرفته شود.
 • سیستم زنگ خطر هشدار جهت سرقت یا بروز اتفاق غیر مترقبه از طریق ارسال ایمیل یا تلفن های همراه فراهم شود.

ثبت درخواست راه اندازی اتاق سرورجایگاه سیستم برق و تهویه مطبوع در آموزش ساخت اتاق سرور

سیستم برق و تهویه از عوامل مهم پشتیبانی از تجهیزات و دستگاه های موجود در اتاق سرور می باشند. درهنگام ساخت سرور روم باید میزان برق مورد نیاز دستگاه های موجود محاسبه شود و در پروپوزال اتاق سرور گنجانده شود. پتانسیل افزایش قدرت برق برای آینده نیز مورد توجه قرارگیرد. تمام اتاق سرور ها باید به سیستم برق اضطراری بی خطر و مداوم مجهز شوند تا در صورت قطع برق از آسیب به عملکرد دستگاه های ذخیره ساز جلوگیری شود. در ساخت سرور روم واحد های برق و اتصالات آنها مدیریت شود.

با فعالیت سرور های داخل اتاق سرورگرما افزایش یافته و ثابت می ماند در نتیجه اتاق سرور مکانی مرطوب باقی می ماند. در ساخت سرور روم مکانیسم هایی برای تهویه و کنترل دما تعبیه شود تا گرما و رطوبت کنترل شود. دمای استاندارد اتاق سرور 20 درجه است. علاوه بر فنٍ رک ها، سیستم های تهویه نیز نصب شوند. سیستم های مدرن تهویه بصورت هوشمند دما را کنترل می کنند. اتاق سرور نباید پنجره داشته باشد تا از ورزش باد و بارش باران و گرما یا سرمای بیش از حد در امان باشد. در ساخت اتاق سرور به نقشه ساختمان اصلی توجه شود. توجه به محل قرارگرفتن سیستم لوله کشی، فاضلاب، سرویس های بهداشتی و آشپزخانه هنگام ساخت سرور روم ضروری است.

اتاق سرورمدیریت بحران در آموزش ساخت اتاق سرور

حوادث و بلاهای طبیعی و محیطی از چالش های قابل تامل در پروپوزال اتاق سرور است. در هنگام آتش سوزی یا سیل یا سایر عوامل محیطی برنامه های مدونی باید تهیه و دستورالعمل های آن در دسترس کارکنان شرکت ها و سازمان ها قرار گیرد. برای پیشگیری از بروز این حوادث به موارد زیر توجه شود:

 • چک لیستی از تمام وسایل و تجهیزات فیزیکی اتاق سرور تهیه و بروز رسانی شود.
 • شیوه نامه های مقابله با حوادث تهیه و در دسترس کارکنان قرار گیرد.
 • سیستم اطفاء حریق در اتاق سرور روم بسیار حیاتی است. اتاق سرور ها به حس گرهای آتش، رطوبت، دود و آب مجهز شوند. دسترسی به خاموش کننده های دستی با مجوز برای اشخاص تعریف شود.
 • آموزش های لازم به کارکنان مجاز اتاق سرور داده شود. برای جلوگیری از آشفتگی و بی نظمی وظایف افراد مشخص و تدوین شود.
 • مانورهای آموزشی برای مقابله با خطرات و بلاهای طبیعی صورت گیرد.

ساخت اتاق سروربا گسترش زیر ساخت های اطلاعاتی محافظت از داده های هر کسب و کاری امری ضروری است. از طریق استقرار و ذخیره اطلاعات حیاتی زیر بنای کار تجاری شکل می گیرد. از مهمترین چالش های دنیای مدرن در ذخیره سازی اطلاعات شرکت ها و سازمان ها، توجه به عوامل اساسی در ساخت سرور روم است. نحوه صحیح طراحی، ساخت و استقرار تجهیزات در اتاق سرور عملکرد مشاغل را بهینه می کند. با ما تماس بگیرید: 41902-021

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *