دستگاه های ذخیره سازی کیونپ
اکتیو

استوریج شبکه چیست؟ مقایسه 3 نوع استوریج DOS,NAS,SAN

دستگاه ذخیره سازی شبکه یا همان استوریج شبکه در اصطلاح به روشی گفته می شود که از طریق آن اطلاعات ذخیره سازی شده و در دسترس کاربران شبکه قرار می گیرد. با گذشت زمان استوریج کردن و ذخیره سازی اطلاعات در مراحل مختلفی تکامل یافته است. در ابتدا داده ها بصورت فیزیکی از طریق پردازش در هر واحدی قابل دسترس بودند. به مرور زمان با بکارگیری ذخیره سازها و سرورها که مبتنی بر رایانه شخصی بودند، دستگاه های استوریج شبکه بصورت جعبه های خارجی شکل گرفت که مستقیما به سیستم متصل بودند.

با تقاضای روز افزون نیاز به ذخیره مداوم داده ها و دسترسی آسان به آنها، نیاز به فضای ذخیره سازی نیز افزایش یافت. اصطلاح استوریج شبکه برای ذخیره سازی داده ها مبتنی بر شبکه استفاده می شود. در ادامه به بررسی انواع استوریج های شبکه و فناوری های موجود در این فرآیند می پردازیم. ( کیونپ QNAP چیست؟)

استوریج شبکه به چه معناست؟

به مجموعه ای از فرآیند های اتصال گروهی از استوریج های شبکه خارجی و دستگاه های مرتبط با آنها اطلاق می شود. از طریق یک شبکه به تمام رایانه ها متصل می شوند. شبکه های ذخیره سازی و استوریج امکان اشتراک گذاری یک یا چندین فضای ذخیره سازی را در یک شبکه و محیط فناوری اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می دهد. می توان از ظرفیت موجود در استوریج یک دستگاه برای ذخیره سازی داده چندین کاربر بطور همزمان استفاده کرد.

بصورت متداول استوریج شبکه در محیط های فناوری اطلاعات سازمانی و مراکز داده پیاده سازی می شوند. استوریج شبکه به رایانه ها، سرور ها و سایر دستگاه ها که همگی در یک شبکه مشترک قرار دارند، اجازه می دهد که به ظرفیت ذخیره ساز دسترسی داشته باشند. می توان براحتی گفت که طیف وسیعی از انواع مختلف استوریج شبکه سرور و دیسک وجود دارد. در این مقاله مرور کوتاهی به سه دسته اصلی از این ذخیره ساز ها خواهیم داشت.

 • استوریج شبکه متصل مستقیم DAS
 • استوریج شبکه منطقه ای SAN
 • استوریج شبکه متصل به شبکه NAS

ذخیره ساز کیونپذخیره سازی پیوست مستقیم (DAS)

ساده ترین ذخیره ساز DASمکانیسم ذخیره سازی است که در آن دستگاه های ذخیره سازی بصورت مستقیم به سیستم میزبان اتصال دارد. هارد دیسک داخلی یک کامپیوتریا سرور نمونه ساده ای از این ذخیره سازی است. هر دستگاه DAS به طور جداگانه مدیریت می شود.

ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS)

مکانیسم دیگر ذخیره سازی اطلاعات و داده ها، ذخیره سازی اتصال به شبکه کامپیوتری(NAS) است. هر دستگاهی که به شبکه متصل می شود دارای آدرس دسترسی اختصاصی می باشد. ذخیره ساز (NAS) از آدرس IPاختصاصی دستگاه های که به صورت مستقیم به شبکه متصل هستند، استفاده می کند. بدین طریق اشتراک گذاری و دسترسی داده ها برای کلاینت ها امکان پذیر می شود. عملکرد این نوع ذخیره سازی فایل با بکارگیری چندین درایو صورت می پذیرد.

استوریج شبکه NAS امکان ذخیره سازی اطلاعات، فایل ها و تصاویر را برای چندین کاربر بصورت همزمان فراهم می کند. درحال حاضر با بهبود فضای ذخیره سازی متصل به شبکه، کاربران از راه دور نیز می توانند نرم افزارها و فایل های رسانه ای را ذخیره کرده و به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند.

یکی از بهترین دستگاه های ذخیره ساز متصل به شبکه (NAS) توسط شرکت تایوانی به نام Qnap ارائه می شود. محفظه های Qnap با ارائه راهکاری در ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS)، دسترسی سریع و امن به داده ها را امکان پذیر می کند. با ظرفیت قابل توجه، داده ها را ذخیره می کند. مدیریت و تنظیمات این سری از دستگاه های ذخیره سازی بسیار آسان و ساده است.

سیستم cloud NAS qnap,استوریج شبکه nasشبکه فضای ذخیره سازی (SAN)

استوریج شبکه SAN به شبکه ای از دستگاه های ذخیره سازی اطلاق می شود که به یکدیگر و به یک سرور یا تعدادی از سرورها متصل می شوند. هدف اصلی استوریج شبکه SAN انتقال داده ها بین سیستم های کامپیوتری و دستگاه های ذخیره سازی و در بین خود دستگاه ها ی ذخیره ساز SAN است. عملکرد این نوع از استوریج های شبکه بدین گونه است که سوئیچ هایی ویژه را برای اتصال به دستگاه های دیگر بکار می گیرد. بعنوان نقطه اتصال به SAN عمل می کند.

این استوریج شبکه امکان برقراری ارتباط در یک شبکه مجزا برای دستگاه ها بوجود می آورد. قابلیت پشتیبان گیری از تک تک داده ها یکی از مزایای استوریج شبکه SAN می باشد. امروزه فناوری ذخیره سازی داده های انتخابی، استوریج شبکه SAN را به یک انتخاب محبوب بین شرکت ها تبدیل کرده است.

استوریج های شبکه NAS و SAN مورد توجه سازمان ها و شرکت های زیادی قرار دارند. با وجود رقابتی که بین این دو دستگاه استوریج شبکه وجود دارد هر شرکت یا سازمانی با توجه به بودجه و متناسب با نیازهای خود درسدد خرید این استوریج های سودمند هستند.

در ادامه مقاله مهمترین تفاوت استوریج های NAS و SANمورد بررسی قرار می دهیم. مقایسه این تفاوتها بهترین راهنمای خرید استوریج های شبکه است.

سیستم cloud nas gnapمقایسه استوریج های شبکه NAS و SAN

 • ساختار های استوریج NAS از شبکه های TCP/IP استفاده می کند که معمولاً اترنت است. استوریج شبکه SAN به دلیل هزینه و پیچیدگی FC از ساختارمبتنی بر IP استفاده می کنند.
 • نحوه پردازش داده ها در استوریج ها متفاوت است. استوریج NAS داده ها را مبتنی بر فایل پردازش کرده و از طرفی SANبلوک های داده ها را پردازش می کند.
 • استوریج شبکه NAS مستقیماً از طریق یک کابل به یک سوئیچ اترنت و سپس به یک شبکه اترنت متصل می شود.
 • استوریج NAS می تواند از چندین پروتکل برای اتصال با سرورها از جمله NFS، SMB/CIFS و HTTPاستفاده کند. SANبا استفاده از پروتکل SCSI ارتباط برقرار می کنند.
 • عملکرد استوریج شبکه SAN برای محیط هایی که نیازمند ترافیک پرسرعت هستند بهتر از عملکرد NAS است. ساختار شبکه استوریج SAN این امکان را به مدیران می دهد تا عملکرد و ظرفیت ها را در پیکربندی ها تغییر دهند.
 • خرید و نگهداری NAS هزینه کمتری دارد. به عنوان وسیله درنظر گرفته می شوند و اجزای مدیریت سخت افزار و نرم افزارکمتری نسبت به شبکه های ذخیره سازی دارند.
 • استوریج NAS رقیب بی همتا در مدیریت است. به راحتی به شبکه LAN متصل می شود. به آسانی از طریق یک رابط، مدیریت می شود. استوریج های SAN نیاز به مدیریت مداوم توسط مدیران متخصص دارد.
 • مورد استفاده اصلی استوریج NAS دردفاتر راه دور، بیزنس های کوچک SMB و سازمانی است.
 • آرشیوهای فعالی که قابل دسترسی و جستجو هستند و همچنین ظرفیت بالای ذخیره اطلاعات، بعنوان نقطه قوت خرید استوریج NAS به شمار می رود.
 • استوریج NAS گزینه خوبی برای داده های بدون ساختار مانند پخش مداوم و مشاهده تصویری و ذخیره سازی های پیشین است. استوریج NASانتخاب محبوب محیط های کوچک و جدید مجازی سازی است.
 • استوریج SAN را هنگامی که نیاز به شتاب، مقیاس پذیری و محافظت دارید، در اولویت خرید خود قرار دهید. استوریج های SAN برای پایگاه داده های سازمانی و وب سایت های تجارت الکترونیک با ترافیک بالا مناسب هستند.
 • پشتیبان‌گیری توسط استوریج های SAN سریع‌تر بدون افزایش بار در شبکه اترنت انجام می شود.
 • استوریج های SAN برای استقرار در مقیاس بزرگ و با کارایی بالا مناسب تر هستند. از آنجائیکه ویرایش ویدئوها به سرعت بالای نیاز دارند تا منتقل شوند استوریج های SAN این امکان را به مشتریان می دهد.

چگونگی انتخاب استوریج مناسب

انتخاب استوریج مناسب کار آسانی نیست. اگر می خواهید از داده های کسب و کار خود حفاظت کنید و بدنبال سود در کسب وکارخود هستید توجه به نکات زیر درهنگام خرید استوریج مناسب ضروری است.

 • درایو های بدون دیسک: اکثر دستگاه های ذخیره سازی بالاخص استوریج NAS دارای درایو بدون دیسک هستند. در هنگام خرید باید هزینه درایو جداگانه را نیز لحاظ کنید.
 • قدرت پردازش: پردازنده های ذخیره ساز NAS بطور کلی قدرت کمتری دارند.
 • حافظه دسترسی تصادفی Random Access Memory: رم ها تعیین می کنند که حافظه متصل به شبکه با چه سرعتی قادرند به داده های ذخیره شده در درایو های دیسک ها دسترسی داشته باشند. اگر از ذخیره ساز NAS استفاده می کنید برای ذخیره سازی و انتقال فایل های بزرگ بسیار عالی است.
 • تعداد bay: در یک NAS به تعداد درایوهای دیسکی که می تواند ذخیره کند اشاره دارد. تعداد فضا و ظرفیت هارد دیسک ها دو عامل مهم جهت ذخیره سازی متصل به شبکه هستند.
 • دسته بنلدی و آرایه اضافی از دیسک های مستقل: در صورت خرابی سیستم ها، این افزونه ها از نسخه اصلی پشتیبان تهیه می کنند. دیسک های اضافی یا RAID، از زمانی که دیتا در سیستم شما ذخیره شده محافظت کرده و سرعت سیستم شما را افزایش می دهد.

همانطور که گفته شده ذخیره ساز های کیونپ یکی از مطرح ترین استوریج های شبکه است. یکی از بهترین استوریج های شبکه در سال 2021 از کمپانی کیونپ با نام تجاری QNAP TS 251 به بازار عرضه شد.

این استوریج شبکه کیونپ مناسب برای مصارف خانگی و مشاغل تجاری کوچک است. نمونه ای عالی که با توجه به موارد ذکر شده جهت خرید معرفی می شود. دارای پردازنده دو هسته ای با فرکانس 2.41 که قدرت کافی جهت ذخیره سازی متصل به شبکه را ارائه می دهد. ظرفیت انتقال داده ها و دسترسی سریع به فایل ها را فراهم می کند. دارای رم 1گیگا بایت است. قابلیت ارتقا تا 8 گیگا بایت حافظه را دارد. نسبت به مدل های قبلی ارزانتر است.

منبع: https://www.qnap.com/en

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید مودم اینترنت پرسرعت
دکمه بازگشت به بالا