دستگاه های ذخیره سازی کیونپ
پسیو

آموزش سوکت زدن کابل شبکه + تصویری

به طور کلی خرید کابل های شبکه متصل به سوکت هزینه زیادی است. در نتیجه کاربران برای راه اندازی شبکه خود بهتر است کابل ها را در اندازه های مختلف برش زده و به سوکت مورد نظر خود متصل کنند. این مقاله سعی دارد علاوه بر توضیحاتی پیرامون سوکت زدن کابل شبکه، مراحل سوکت زدن کابل شبکه و اتصال با سوکت RJ-45 را مورد بررسی قرار دهد.

یکی از اساسی ترین مراحل راه اندازی شبکه مدیریت کابل کشی شبکه است. مراحل کابل کشی بستگی به نقشه ای دارد که برای پیاده سازی شبکه تهیه می شود. گام بعدی برای راه اندازی شبکه، کابل کشی های کوتاه یا گسترده بر اساس نقشه پیاده سازی شبکه است. هر کابلی برای اتصال به شبکه نیازمند اجرای مراحلی است که مجریان راه اندازی شبکه آن را سوکت زدن کابل شبکه می نامند.

تجهیزات مورد نیاز سوکت زدن کابل شبکه

کاربران در اجرای مراحل سوکت زدن کابل شبکه به تجهیزاتی نیاز دارند. این تجهیزات شامل کابل شبکه، استریپر، تسترکابل شبکه، روکش یا کاور سوکت شبکه و سیم چین می باشد. کلیدی ترین ابزار سوکت زدن کابل شبکه، سوکت RJ-45 و کابل شبکه است. کابل های Cat5 و Cat6 نمونه ای از کابل های شبکه هستند، که کاربران با توجه به بودجه و نیاز آن ها را تهیه می کنند.

تجهیزات مورد نیاز جهت سوکت زدن کابل شبکه

سوکت RJ45

سوکت نقطه تلاقی اتصال بین دو برنامه در حال اجرا در شبکه است. هر سوکتی به یک شماره پورت محدود می شود. برنامه را شناسایی و داده ها را از سرور ارسال می کند. یکی از مهم ترین تجهیزات سوکت زدن کابل شبکه سوکت RJ-45 است. RJ-45 نوعی کانکتور است، که برای ارتباط بین دو یا چند دستگاه در یک شبکه استفاده می شود. این سوکت برای شبکه های اترنت و کامپیوتری طراحی شده است.

سوکت RJ45 از نماهای مختلفهدف اصلی سوکت RJ45 ارائه پهنای باند و ایجاد ظرفیت انتقال داده ها برای شبکه های کامپیوتری است. هارد دیسک کامپیوتر معمولا دارای پورت های اترنت هستند که کابل های RJ45 می توانند به آن وصل شوند. سوکت RJ45 وظیفه انتقال داده ها را از یک مکان به مکان دیگر را بر عهده دارد. کانکتورهای RJ 45 با کابل های STP و UTP سیگنال ها را مانند یک دروازه مخابراتی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر ارسال می کند. تصویر بالا اتصالات R-45 را نشان می دهد.

آموزش سوکت زدن کابل شبکه در 6 مرحله

یکی از پیش نیازهای سوکت زدن کابل شبکه، توجه به استانداردها و رنگ بندی کابل شبکه است. استاندارد سیم کشی T568A و T568B در هنگام سوکت زدن کابل شبکه RJ-45 بسیار مهم است. عموما مراحل زیر در هنگام سوکت زدن کابل شبکه اجرا می شود.

برای سوکت زدن نیاز به کابل شبکه سالم است

  • کابل شبکه را به وسیله تیغ، سیم چین و یا استریپر به اندازه مورد نظر بریده و روکش کابل را به اندازه 2.5 سانتیمتر جدا کنید. بریدن بیش از حد کابل باعث اختلال کار درکابل های می شود.

تکنسین شبکه در حال بردین روکش کابل شبکه به وسیله استریپر

  • به محض برش در روکش کابل، 4 زوج سیم بهم تابیده دیده می شود. با باز کردن زوج سیم ها از یکدیگر بوسیله انگشت شست و سبابه آن ها را محکم کشیده و صاف کنید. کابل ها را با توجه به استاندارد رنگ بندی کابل شبکه کنار هم قرار دهید. طول کابل ها باید به یک اندازه باشد.

تکنسین شبکه در حال مرتب کردن سیم های کابل شبکه در کنار هم

تاب دادن سیم سبز و سفید کابل شبکه

مرتب کردن سیم های کابل شبکه

ترتیب رنگ بندی کابل شبکه

برش زدن سیم ها کابل شبکه بعد از مرتب کردن آن

نحوه قرار گرفتن سیم های بریده شده در دست

  • سیم ها را با احتیاط وارد کانکتور سوکت کرده و مطمئن شوید که سیم ها به طور کامل وارد سوکت شده باشند. محل قرار گرفتن سیم ها را در داخل سوکت کنترل کنید.

نمایی از داخل کانکتور کابل شبکه

  • در این مرحله با استفاده از ابزاری به نام Crimping Tool سوکت را پانچ کنید، طوری که صدای پانچ شدن سوکت شنیده شود. در پایان کابل شبکه پانچ شده خود را کمی تکان دهید تا از شل نبودن سیم ها مطمئن شوید.
  • برای سوکت زدن کابل شبکه در طرف دیگر همین مراحل را با دقت اجرا کنید.

چرخ سیم های کابل شبکه برای سوکت زدن سمت دیگر کابل شبکه

  • از تستر کابل شبکه استفاده کرده و از برقراری اتصال سیم ها و صحت اجرای سوکت زدن کابل شبکه اطمینان حاصل کنید.

استفاده از تستر کابل شبکه جهت چک کردن کابل شبکه

منبع تصاویر از سایت: https://www.wikihow.com/Make-a-Network-Cable

آزمایش سوکت زدن کابل شبکه با استفاده از تستر

با استفاده از تستر کابل شبکه سوکت زدن خود را آزمایش کنید.

  • هر دو طرف کابل را به تستر وصل کنید.
  • یک طرف سوکت به قسمت A تستر و طرف دیگر کابل به قسمت B تستر کابل شبکه وصل می شود.
  • بعد از این کار، تستر را روشن نموده و به چراغ های LED نگاه کنید، اگر چراغ های LED ها به ترتیب از شماره 1 تا 8 روشن شود بدین معنی است که سوکت زدن کابل شبکه به درستی انجام شده است. درحقیقت مرتب روشن شدن تمامی LED ها نشان دهنده اتصال درست سوکت با کابل است. اما اگر ترتیب روشن شدن آن ها در دو طرف A و B یکسان نبود، بدین معناست که استاندارد رنگ بندی در اتصالات به درستی رعایت نشده است.

سخن پایانی

سوکت ها نقش مهم ارتباطی برای انتقال داده ها دارند. اتصال شبکه از طریق سوکت زدن بین دو شبکه کامپیوتری اجرا می شود. مراحل سوکت زدن کابل شبکه در راه اندازی شبکه های کامپیوتری حائز اهمیت است. با استفاده از تجهیزات سوکت زدن کابل شبکه مراحل آن اجرایی می شود. . معروفترین سوکت زدن کابل شبکه با اتصالات RJ 45 انجام می شود. با اجرای سوکت زدن کابل شبکه، انتقال سریع داده ها توسط کانکتورهای RJ 45 عملی می شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید مودم اینترنت پرسرعت
دکمه بازگشت به بالا