تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه

زیرساختی مهم برای داشتن یک شبکه کارآمد.

تجهیزات پسیو شبکه به آن دسته از سخت افزارهایی گفته میشود که در انتقال داده ها نقش اساسی دارند. این وسایل نه داده ها را تحت تاثیر قرار میدهد و نه تغییر. ولی وجود آنها در یک شبکه ضروری است.

شما میتوانید برای خرید و استعلام قیمت تجهیزات پسیو شبکه با کارشناسان فروشگاه تجهیزات شبکه ارغوان تماس بگیرید.

تجهیزات پسیو شبکه کدامند؟

به صورت کلی، تجهیزات شبکه به دو دسته پسیو و اکتیو تقسیم میشود. تجهیزات اکتیو، همان دسته از تجهیزاتی اند که بیشتر با نام تجهیزات شبکه میشناسیم؛ مانند اکسس پوینت، مودم، روتر، سوئیچ و … . به دیگر محصولات شبکه، تجهیزات پسیو شبکه میگویند. برای مثال داکت، رک، پچ کورد شبکه، کانکتورها و کابل ها در این دسته قرار میگیرند.

ممکن است در ابتدا تصور کنید محصولات شبکه در کارآمدی شبکه نقش دارند؛ درحالیکه بدون تجهیزات پسیو این امر کاملا غیر ممکن است. به زبان ساده تر، بدون آنها یک شبکه کار نمیکند.

کابل ها یکی از مهمترین انواع محصولات پسیو اند. اگر چه پیشرفت تکنولوژی و فناوری وایرلس بیشتر از گذشته گسترش یافته است؛ اما با این حال، هنوز هم شرکت ها یا سازمان هایی وجود دارند که شبکه خود را توسط کابل ها ایجاد و گسترش می دهند.

انواع کابل ها عبارتند از:

  • کابل های کراس
  • کابل های موازی و متوالی
  • کابل های USB
  • کابل های فیبر نوری
  • کابل های کواکسیال
  • کابل های مسی

کابل های کراس

کابل های کراس برای اتصال دو دستگاه از یک نوع مشابه به کار گرفته میشوند. برای مثال برای اتصال دو کامپیوتر یا دو سوئیچ.­ نوع اترنت این کابل ها بسیار شبیه به کابل های معمولی است؛ با این تفاوت که کد رنگ آنها و کانکتورها با یکدیگر متفاوت است.

اگر چه در گذشته از کابل های کراس بیشتر در شبکه های خانگی قدیمی استفاده میشد، اما امروزه با گسترش روترها، به کارگیری از آنها تقریبا به صفر رسیده است.

کابل های موازی و متوالی

دیگر نوع تجهیزات پسیو شبکه، کابل های موازی و متوالی هستند که استفاده از آنها تقریبا منسوخ شده است. در گذشته کامپیوترها دارای اترنت نبودند و از آنها برای این نوع اتصال استفاده میشد.

کابل های USB

این کابل وظیفه اتصال کامپیوتر و یک دستگاه دیگر مانند موس یا کیبورد را برعهده دارد.

کابل های فیبر نوری

این نوع از کابل ها توسط شیشه و پالس های نور سیگنال های الکتریکی را انتقال میدهند. آنها بسیار انعطاف پذیر اند در راه اندازی اتصالات WAN کاربرد دارند؛ یعنی در موقعیت هایی که کابل ها در زیرزمین تعبیه میشوند، کابل کشی روکار مدنظرتان باشد، در مکان های اداری که حجم ارتباطات زیاد است مورد استفاده قرار میگیرند.

این نوع از تجهیزات پسیو شبکه در دو نوع single mode و multi mode تولید و به بازار عرضه میشوند. اگر شبکه شما میبایست در فاصله های طولانی و با پهنای باند بالاتر خدمات رسانی کند، نوع single mode برای شما مناسب تر است. پیش از خرید آنها نیز توجه نمایید که از آنها در کجا میخواهید استفاده کنید؛ زیرا برای سه موقعیت داخلی (Indoor)، خارجی (Outdoor) و داخلی- خارجی (Indoor-Outdoor) طراحی و ساخته میشوند.

کابل های کواکسیال

این نوع کابل ها برای اتصال تلویزیون ها به آنتن های خانگی مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین از آنها به عنوان کابل استاندارد اترنت 10 مگابیت بر ثانیه نیز یاد میشود. کابل های کواکسیال متشکل از سیم مسی داخلی در ضخامت های مختلف، عایق و دیگر محافظ ها است.

کابل های مسی

کابل های مسی یکی از رایج ترین و پرکاربردترین کابل ها مورد استفاده در شبکه است. این کابل ها در دو نوع بدون محافظ (UTP) و محافظ دار (STP) در دست مصرف کننده قرار میگیرند. قیمت تجهیزات پسیو شبکه یکی از عواملی است که در پروسه خرید آنها تاثیرگذار است. از آنجایی که نوع UTP ارزانتر میباشد، بیشتر از نوع دیگر در صنعت کاربرد دارد.

برای کابل کشی روکار به محفظه یا کانال هایی نیاز است که بتواند کابل ها را درون خود جا دهد و آنها را یکپارچه سازد. داکت ها یکی از این محفظه ها هستند که در راه اندازی شبکه به کار گرفته میشوند. البته کاربرد دیگر آنها جلوگیری از گره خوردن کابل ها و ایجاد منظره زیبا از کابل کشی نیز است.

رک

رک نیز مانند داکت برای محافظت و نگهداری از برخی محصولات پسیو شبکه ایجاد شده است. رک ها محفظه های فلزی (آلومینیومی یا استیلی) هستند که از تجهیزات شبکه در مقابل ضربه یا فشار نگهداری مینمایند. علاوه بر آن، در تهویه هوا نیز به کار برده میشوند.

کانکتور

نام دیگر کانکتورها، سوکت شبکه است که در اتصالات کابل کشی کاربرد دارد. این نوع از تجهیزات پسیو شبکه در راه اندازی شبکه نقش بسیار پررنگی دارند.

انواع کانکتورها عبارتند از: کانکتور سوکت، کانکتور RG-45 و کانکتور BNC. لازم به ذکر است از عبارت RJ برای نشان دادن کاربرد و نوع کانکتور استفاده میشود. هر کدام از این کانکتورها کاربرد مخصوص به خود را دارند.

پچ کورد شبکه

پچ کورد شبکه نوعی کابل است که در دو سر آن نوعی سوکت تعبیه شده تا بتواند تجهیزاتی مانند سوئیچ و کامپیوتر را به یکدیگر متصل نماید. از آنها برای انتقال صدا و تصویر نیز استفاده میشود.

برندهای تولید کننده تجهیزات پسیو شبکه

خرید تجهیزات پسیو شبکه می تواند کار دشواری برای کاربران و حتی متخصصان باشد. زیرا عوامل مختلفی را باید درنظر داشته باشید. عواملی چون شرکت تولید کننده، طول عمر، کارآیی، کیفیت ساخت و قیمت تجهیزات پسیو شبکه. یکی از شرکت های معتبر در این زمینه، لگراند است. لگراند یک شرکت فرانسوی است که برای بیش از یک قرن در زمینه طراحی و تولید تجهیزات شبکه فعالیت دارد. محصولات این شرکت نتیجه تکنولوژی پیشرفته، تیم متخصص و استفاده از مواد مرغوب است.

شرکت بعدی، کمپانی فرانسوی نگزنس است. نگزنس نیز مانند رقیب خود یعنی لگراند سالیان سال است که در زمینه تجهیزات شبکه خدمات رسانی میکند. کابل مسی و کابل فیبر نوری این شرکت بسیار شهرت دارد. متا الکترونیک، تولیدکننده برتر بعدی است. این شرکت آلمانی متناسب با کیفیت ارائه شده و طول عمر بالا، محصولات خود را با قیمت بسیار معقولی به فروش میرساند.

سوپیتا یکی از تولیدکنندگان خوب ایرانی است که با بیش از 35 سال سابقه درخشان در زمینه تولید داکت، محصولاتی مرغوب را در اختیار مصرف کننده قرار میدهد. درواقع، این شرکت اولین تولیدکننده داکت ایرانی است که محصولات متنوع و باکیفیتی را تولید و روانه بازار مینماید.