خدمات طراحی، راه اندازی و ساخت اتاق سرور

مدیریت و اجرای اتاق سرور (Server Room) یکی از مهمترین و فنی ترین فرآیند در توسعه یک شرکت و کسب و کارهای بزرگ و حتی در خانه ها است. هر اتاق سرور با توجه به نیاز مجموعه، تجهیزات خاصی را در خود جای می دهد. طراحی اتاق سرور امن نیازمند تخصص و دانش روز کارشناسان فنی درحوزه تجهیزات شبکه است.

دانش زیر ساخت ها، محل مناسب اتاق سرور، انتخاب قفسه مناسب در اتاق سرور، نوع کابل کشی و مدیریت آنها، استقرار سیستم های تهویه و اطفاء حریق از جمله این تخصص هاست. شرکت خدمات شبکه ارغوان با پشتوانه تجربه و بکارگیری مهارت مهندسان فنی در امر راه اندازی اتاق سرور شما را همراهی می کند.

اتاق سرور، بعنوان منطقه ای برای قرار دادن سرورهای رایانه و سایر تجهیزات بوجود آمده شده است. به بیان ساده تر اتاق سرور، بخشی از دیتاسنتر (مرکز دیتا) است که برای ذخیره و تغذیه و عملکرد سرورهای رایانه استفاده می شود.

اتاق سرور بگونه ای طراحی شده است که بصورت شبانه روزی خدمات رایانه ای با امنیت بالا و قابل اعتماد ارائه می دهد. اتاق سرور همچنین برای قرار دادن زیرساخت های فناوری اطلاعات مرکزی شرکت ها استفاده می شود. بطورکلی شامل چندین قسمت اصلی از قبیل طراحی اتاق، مهندسی برق، سیستم کابل کشی، تهویه مطبوع است.

خدمات راه اندازی اتاق سرور شبکه ارغوان

کنترل دمای اتاق سرور

اندازه گیری دما و رطوبت هوا در اتاق سرور توسط حسگرهای پیشرفته

سیستم کنترل جریان هوا در اتاق سرور

کاهش گرمای تولید شده از تجهیزات کامپیوتری با ایجاد سیستم کنترل جریان هوای مناسب.

سیستم اطفا حریق در اتاق سرور

ایجاد سیستم اطفاء حریق: با بکارگیری از سیستم هایی نظیر  Inergen ،Novec و FM200

طراحی، راه اندازی و اجرای اتاق سرور
امنیت فیزیکی در اتاق سرور

اتاق های سرور با صرف هزینه های سنگینی تجهیز و راه اندازی می شوند. علاوه بر این، اطلاعات ذخیره شده در آنها بسیار ارزشمند هستند. لذا در هنگام استقرار اتاق های سرور امنیت فیزیکی آنها نیز مورد توجه است.

مدیریت کابل کشی اتاق سرور

 اتاق سرورها باید بگونه ای طراحی شوند که کابل ها بتوانند از سقف تا کف عبور کنند. این طراحی از انباشته شدن کابل ها جلوگیری می کند.

وجود منبع تغذیه اضطراری

استفاده از منابع اضطراری مانند ژنراتورهای برق مشکل نوسان و قطعی برق را برطرف می کند و کارکرد تجهیزات در اتاق سرور را بهینه می کند.

سیستم امنیت ایمیل کاربران در اتاق سرور

 DMARK پروتکل احراز هویت ایمیل کاربران است در اتاقهای سرور از دامنه ها در برابر حملات خطرناک ایمیل های تجاری، ایمیل های فیشینگ محافظت می کند.

طراحی، ساخت و اجرای اتاق سرور

ساخت اتاق سرور ایمن

با توجه به اهمیت استقرار اتاق سرورها برای مرکز داده (دیتا سنتر) این سوال پیش می آید که برای ساخت اتاق سرور به چه مواردی باید توجه کنیم؟ اتاق سرور از نظر فناوری اطلاعات محل کوچکی است که تجهیزات رایانه را در خود جای می دهد و می تواند به یک مرکز دیتا تبدیل شود. لذا مکان مطلوب اتاق سرور بهتر است در یک ساختمان جداگانه قرار بگیرد.

طراحی منحصر به فرد اتاق های سرور 

طراحی اتاق سرور نقش مهمی در تقویت کسب و کار شما دارد. از طرفی مدیریت تجهیزات فیزیکی رایانه و نرم افزار مورد استفاده شما را آسان می کند. با فراهم کردن مکانی متمرکز، طیف وسیعی از تجهیزات مربوط به کسب و کارتان را بدون خطر نگهداری کنید.

نقشه طراحی اتاق سرور

تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی و ساخت اتاق سرور

مرحله اول در راه اندازی اتاق سرور بعد از آماده سازی فیزیکی قراردادن تجهیزات اصلی در آن است. هر اتاق سروری دارای تجهیزاتی است که با توجه به نیاز شرکت مربوطه انتخاب می شود. امروزه در بیشتر اتاق های سرور در موارد زیر را پیدا می کنید که در ادامه به بررسی مختصری از آنها می پردازیم.

قفسه های اتاق سرور
  • قفسه های سرور 

برای نگهداری و محافظت تجهیزات فیزیکی در اتاق سرور و کنترل دما و مزایای دیگر از قفسه های سرور در داخل اتاق سرور استفاده می شود.

رایانه های اتاق سرور
  • سرورهای رایانه

سرورهای مستقل، تیغه ای و تجهیزات سرورهای مجازی نیز در اتاق سرور جای می گیرد. بدین ترتیب بر عملکرد صحیح آنها نظارت می شود.

سوئیچ ها و روتر های اتاق سرور
  • روترها و سوئیچ ها

روترها، سوئیچ ها و سایر تجهیزات شبکه برای ارسال، دریافت و مسیریابی دیتاهای ورودی یا خروجی به اتاق سرور دارای اهمیت است.

کابل کشی اتاق سرور

اتاق های سرور اغلب دارای چندین نوع کابل کشی از جمله CAT5 و کابل های فیبر نوری هستند. همچنین از تجهیزات مدیریت کابل برای محافظت از کابل کشی اتاق سرور استفاده می کنیم.

راه های تامین امنیت اتاق های سرور

هنگام انتخاب و طراحی اتاق سرور اقدامات زیر ساختی مهمی باید صورت گیرد تا از حملات احتمالی و آسیب پذیری اطلاعات اصلی شرکت ها جلوگیری کند. در این قسمت به الزامات و استاندارد های اصلی برای ساخت و راه اندازی  اتاق سرور ایمن می پردازیم. علاوه بر انتخاب مکان، منبع تغذیه بدون وقفه، سیستم اطفاء حریق و مدیریت کابل کشی که قبلا مورد بررسی قرارگرفت موارد دیگری نیز در زیر ساخت اتاق سرور حائز اهمیت است.

حفاظت در برابر سرقت

ایمن سازی اتاق سرور در برابر ورودی درها، پنجره ها و سایر ورودی ها مهم و ضروری است و اتاق سرور همیشه باید قفل و نشانه گذاری شود.

نظارت تصویری

برای امنیت اتاق سرور از دوربین های نظارتی استفاده کنید. ثبت افرادی که از اتاق سرور بازدید می کنند بسیار اهمیت دارد. همچنین برای بازدید افراد از کارت های شناسایی و کارت های کارمندی استفاده کنید.

حافظت اتاق سرور در برابر آب

اطمینان حاصل شود که هیچ خط انتقال آب دراتاق سرور وجود نداشته باشد و باید مراقب باشید که آب باران از طریق پنجره وارد اتاق سرور نشود.

مدیریت کلید اتاق سرور

باید توجه کنید چه کسی کلید اتاق سرور را دریافت کرده است. از طرفی زمان و تعداد کلیدهای دریافت شده نیز مشخص شود. کلید اضافی نیز باید در دسترس باشد.

مستندات کنترل

حضور افراد در اتاق سرور باید بطور منظم بررسی و ثبت شود.

مجوز دسترسی

مجوز کتبی برای افرادی که به اتاق سرور نیاز دارند تنظیم و صادر شود.

توجه داشته باشید که در راه اندازی اتاق سرور باید به نحوه نصب رک سرورها و نکات مربوط به نصب رک سروها نیز توجه کنید. یافتن اتاق مناسب، دور نگه داشتن قفسه ها از دسترس مردم، خنک کننده ها و نوع رکها و موارد دیگر دارای اهمیت می باشد. اجرای موارد ذکر شده مستلزم استفاده از کارشناسان خبره و کارآمد است. پس همین الان با ما تماس بگیرید. 41902-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *