طراحی، راه اندزای و اجرای اتاق سرور شبکه ارغوان

مدیریت و اجرای اتاق سرور (Server Room) نقش مهمی در فرآیند توسعه شرکت و شبکه کسب و کار شما دارد. هر اتاق سرور براساس نیاز مجموعه شما و نظر کارشناسان، تجهیزات خاصی را نگهداری می کند. برای طراحی اتاق سروری امن و کاربردی به کمک یک متخصص شبکه نیاز دارید.

زیرساخت ها، محل مناسب اتاق سرور، انتخاب رک مناسب در اتاق سرور، نوع کابل کشی و مدیریت آنها، استقرار سیستم های تهویه و اطفاء حریق از جمله نکاتی است که باید آنها را در نظر بگیرید. شرکت خدمات شبکه ارغوان با پشتوانه تجربه و بکارگیری مهارت مهندسان فنی در امر راه اندازی اتاق سرور شما را همراهی می کند.

نگهداری اتاق سرور

اتاق سرور، بعنوان منطقه ای برای قرار دادن سرورهای کامپیوتری و سایر تجهیزات شبکه تان است. به بیان ساده تر اتاق سرور، بخشی از دیتاسنتر (مرکز دیتا) است که برای ذخیره و تغذیه و عملکرد سرورهای رایانه ای شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

اتاق سرور به گونه ای طراحی شده است که بصورت شبانه روزی خدمات رایانه ای با امنیت بالا و عملکرد مناسب ارائه دهد. اتاق سرور همچنین برای قرار دادن زیرساخت های فناوری اطلاعات مرکزی شرکت ها استفاده می شود. و شامل قسمت هایی نظیر طراحی اتاق، مهندسی برق، سیستم کابل کشی و تهویه مطبوع را دربرمی گیرید.

اتاق های سرور با صرف هزینه های سنگینی تجهیز و راه اندازی می شوند. علاوه بر این، اطلاعات ذخیره شده در آنها بسیار ارزشمند هستند. لذا در هنگام استقرار اتاق های سرور امنیت فیزیکی آنها نیز مورد توجه است.

ایجاد سیستم اطفاء حریق: با بکارگیری از سیستم هایی نظیر  Inergen ،Novec و FM200

کاهش گرمای تولید شده از تجهیزات کامپیوتری با ایجاد سیستم کنترل جریان هوای مناسب.

اندازه گیری دما و رطوبت هوا در اتاق سرور توسط حسگرهای پیشرفته

استفاده از منابع اضطراری مانند ژنراتورهای برق مشکل نوسان و قطعی برق را برطرف می کند و کارکرد تجهیزات در اتاق سرور را بهینه می کند.

 اتاق سرورها باید بگونه ای طراحی شوند که کابل ها بتوانند از سقف تا کف عبور کنند. این طراحی از انباشته شدن کابل ها جلوگیری می کند.

 DMARK پروتکل احراز هویت ایمیل کاربران است در اتاقهای سرور از دامنه ها در برابر حملات خطرناک ایمیل های تجاری، ایمیل های فیشینگ محافظت می کند.

خدمات راه اندازی اتاق سرور
شبکه ارغوان

طراحی اتاق سرور ایمن

با توجه به اهمیت استقرار اتاق سرورها برای مرکز داده (دیتا سنتر) این سوال پیش می آید که برای طراحی اتاق سرور به چه مواردی باید توجه کنیم؟ اتاق سرور از نظر فناوری اطلاعات محل کوچکی است که تجهیزات رایانه را در خود جای می دهد و می تواند به یک مرکز دیتا تبدیل شود. لذا از لحاظ مکانی، بهتر است در یک ساختمان جداگانه قرار بگیرد.

طراحی منحصر به فرد اتاق های سرور 

طراحی اتاق سرور نقش مهمی در تقویت کسب و کار شما دارد. مدیریت تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مورد استفاده تان را آسان می کند. همچنین، با فراهم کردن مکانی متمرکز، طیف وسیعی از تجهیزات مربوط به کسب و کارتان را به صورت امن نگهداری کنید.

تجهیزات مورد نیاز جهت راه اندازی و اجرای اتاق سرور

مرحله اول در راه اندازی اتاق سرور بعد از آماده سازی فیزیکی، قراردادن تجهیزات اصلی در آن است. هر اتاق سرور، دارای تجهیزاتی است که با توجه به نیاز شرکت شما انتخاب می شود. امروزه در بیشتر اتاق های سرور، موارد زیر را پیدا می کنید که در ادامه به بررسی مختصر آنها می پردازیم.

طراحی اتاق سرور

رک سرور

برای نگهداری و محافظت تجهیزات فیزیکی در اتاق سرور و کنترل دما و مزایای دیگر از رک سرور در داخل اتاق سرور استفاده می شود.

سرور های کامپیوتری در اتاق سرور شبکه

سرورهای رایانه

سرورهای مستقل، تیغه ای و تجهیزات سرورهای مجازی نیز در اتاق سرور جای می گیرد. بدین ترتیب بر عملکرد صحیح آنها نظارت می شود.

استقرار روترها و سوئیچ ها در اتاق سرور

روترها و سوئیچ ها

روترها، سوئیچ ها و سایر تجهیزات شبکه برای ارسال، دریافت و مسیریابی دیتاهای ورودی یا خروجی به اتاق سرور دارای اهمیت است.

کابل کشی شبکه از جمله کارهایی که در اجرای اتاق سرور انجام می شود

کابل کشی شبکه

اتاق های سرور اغلب دارای چندین نوع کابل کشی از جمله CAT5 و کابل های فیبر نوری هستند. همچنین از تجهیزات مدیریت کابل برای محافظت از کابل کشی اتاق سرور استفاده می کنیم.

امنیت اتاق سرور

هنگام انتخاب و طراحی اتاق سرور اقدامات زیر ساختی مهمی باید صورت گیرد تا از حملات احتمالی و آسیب پذیری اطلاعات اصلی شرکت جلوگیری شود. در این قسمت به الزامات و استاندارد های اصلی برای طراحی و راه اندازی اتاق سرور ایمن می پردازیم. علاوه بر انتخاب مکان، منبع تغذیه بدون وقفه، سیستم اطفاء حریق و مدیریت کابل کشی که قبلا مورد بررسی قرارگرفت موارد دیگری نیز در زیر ساخت اتاق سرور حائز اهمیت است.

مجوز دسترسی

مجوز کتبی برای افرادی که به اتاق سرور نیاز دارند تنظیم و صادر شود.

مستندات کنترل

حضور افراد در اتاق سرور باید بطور منظم بررسی و ثبت شود.

مدیریت کلید اتاق سرور

باید توجه کنید چه کسی کلید اتاق سرور را دریافت کرده است. از طرفی زمان و تعداد کلیدهای دریافت شده نیز مشخص شود. کلید اضافی نیز باید در دسترس باشد.

حافظت اتاق سرور در برابر آب

اطمینان حاصل شود که هیچ خط انتقال آب دراتاق سرور وجود نداشته باشد و باید مراقب باشید که آب باران از طریق پنجره وارد اتاق سرور نشود.

نظارت تصویری

برای امنیت اتاق سرور از دوربین های نظارتی استفاده کنید. ثبت افرادی که از اتاق سرور بازدید می کنند بسیار اهمیت دارد. همچنین برای بازدید افراد از کارت های شناسایی و کارت های کارمندی استفاده کنید.

حفاظت در برابر سرقت

ایمن سازی اتاق سرور در برابر ورودی درها، پنجره ها و سایر ورودی ها مهم و ضروری است و اتاق سرور همیشه باید قفل و نشانه گذاری شود.

سوالات متداول طراحی اتاق سرور

چه تجهیزاتی در طراحی اتاق سرور استاندارد به کار می‌رود؟

هنگامی که یک اتاق سرور به طور فیزیکی راه‌اندازی اولیه می‌شود در مرحله بعد شروع نصب تجهیزات سخت افزاری آغاز می‌گردد. البته هر اتاق سرور دارای تجهیزات رایانه‌ای مختلفی هستند که در آن براساس نیازهای هر شرکتی این تجهیزات تهیه و نصب می‌شوند.

مصالح و عملیات ساختمانی مورد نیاز اتاق سرور استاندارد شامل چه امکاناتی می‌باشد؟

مصالح و عملیات ساختمانی مورد نیاز برای یک اتاق سرور استاندارد شامل: درب اتاق سرور ، کف کاذب اتاق سرور، دیوار اتاق سرور، کفپوش اپوکسی اتاق سرور، سقف کاذب اتاق سرور و چاه ارت می‌باشد.

چه اقداماتی بر روی دیوارهای اتاق سرور صورت می‌گیرد؟

در راه‌اندازی اتاق سرور دیوارها تا رسیدن به سطح آجری تراشیده می‌شود، سپس سوراخ‌ها و منافذ پر می‌شوند. پس از آن سطوح با یک لایه سیمانی پوشیده شده و لایه‌ای از ماده ضد آتش Fire Tard روی لایه سیمانی كشیده می‌شود و مسیرگذاری كف و سقف جهت عبور لوله‌های اطفای حریق، برق و شبكه انجام می‌گیرد، پس از انجام مراحل فوق اقدام به آهن كشی و ستون گذاری شده، شبكه‌های فلزی نصب شده و روی آن گچ‌كاری می‌شود. پس از خشک شدن گچ لایه محافظتی و ضد آتش Epoxy پوشانده می‌شود و در آخر روی دیوار کناف مقاوم در برابر حریق و رطوبت نصب می‌شود.

توجه داشته باشید که در راه اندازی اتاق سرور باید به نحوه نصب رک سرورها و نکات مربوط به نصب رک سروها نیز توجه کنید. یافتن اتاق مناسب، دور نگه داشتن قفسه ها از دسترس مردم، خنک کننده ها و نوع رکها و موارد دیگر دارای اهمیت می باشد. اجرای موارد ذکر شده مستلزم استفاده از کارشناسان خبره و کارآمد است. شماره تماس شبکه ارغوان: 41902-021

4 نظر در “خدمات راه اندازی و ساخت اتاق سرور

 1. زمانی گفت:

  سلام ممنون از خدمات بی نظیری که انجام می دهید، آیا شما از کف کاذب نیز برای راه اندازی اتاق سرور استفاده می کنید؟

  1. فرزانه فولادلو گفت:

   سلام و عرض ادب. صد در صد باید از کف کاذب و عایق مناسب استفاده کرد. کف اتاق سرور یا تایل های کف اتاق سرور عایق ضد الکتریسته ساکن، رطوبت و حریق که درجه اشتعال آن طبق استاندارد های محلی و کشوری زیر نظر خدمات آتش نشانی تایید و نصب می شود.

 2. خسرو گفت:

  با سلام
  برای کنترل دمای اتاق های سرور بیشتر از چه. تجهیزاتی استفاده میشود

  1. علی فیضی گفت:

   شرکت ها و برند های معتبر برای کنترل و مانیتورینگ دما و رطوبت اتاق سرور دستگاهایی رو به بازار عرضه کردند که براساس بودجه و نیازتان می توانید از بین آنها، دستگاه مناسب اتاق سرور خود را انتخاب کنید. برای اطلاعات تخصصی تر می توانید با شماره پشتیبانی شرکت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *