طراحی شبکه کامپیوتری گروه مهندسی شبکه ارغوان

امروزه استفاده از شبکه های کامپیوتری در شرکت های کوچک و بزرگ تبدیل به یکی از ضروری ترین اصول شده است. به لطف پیشرفت تکنولوژی تقریبا تمامی سازمان ها از اهمیت شبکه مطلع هستند. همچنین اهمیت یافتن تیمی که با سابقه بالا خدمات شبکه را با قیمتی منصفانه انجام دهد نیز به شدت احساس می شود. متخصصین ارغوان نت با تجربه ای بیش از دوازده سال( شروع فعالیت از سال 1387) می توانند خیال شما را بابت کیفیت شبکه راحت کنند.

با این وجود هنوز هم برخی اطلاعات مبهم در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال بسیاری معنی طراحی شبکه را نمی دانند. در حقیقت طراحی شبکه مرحله ابتدایی ایجاد شبکه است که در آن ارتباط دستگاه های مختلف با یکدیگر و همچنین نحوه تبادل اطلاعات مورد بررسی قرار می گیرد. به دلیل اهمیت این مرحله حتما باید تیمی را جهت انجام خدمات شبکه انتخاب کنید که تجربه کافی در طراحی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری را داشته باشد.

طراحی شبکهانواع مختلف طراحی شبکه

به طور کلی طراحی شبکه به دو صورت انجام می پذیرد. روش اول طراحی یک شبکه جدید و تازه تاسیس می باشد. روش دوم نیز مربوط به بهبود و ارتقا شبکه قبلی است.

 1) طراحی یک شبکه جدید

در روش اول که معمولا برای شرکت های نوپا است، تمامی تجهیزات در مرحله اول مشخص و سپس تهیه می شوند. در روش ذکر شده کابل کشی، تنظیم روترها، تنظیم مودم ها و مواردی از این قبیل از صفر تا صد انجام خواهد شد. مزیت این روش را می توان استفاده از تجهیزات جدید و همچنین طراحی و معماری شبکه به صورت امروزی دانست.

 2) بهبود و ارتقا شبکه قبلی

روش دوم برای شرکت و یا سازمان هایی به کار می رود که در گذشته شبکه ای برای خود تشکیل داده اند؛ با این وجود اکنون بنا به دلایلی مانند گسترش سازمان خود و یا ایجاد مشکل در شبکه قصد دارند به ارتقای آن بپردازند. در این روش بسیاری از کارها از جمله تنظیم سخت افزارهای شبکه و کابل کشی تا حد زیادی انجام شده است؛ به همین دلیل در صورت عدم مشکل در آن ها به سادگی قابل ارتقا و گسترش خواهند بود.

مزیت این روش نسبت روش قبل این است که تجهیزات کمتری در آن نیاز به نصب و راه اندازی دارند؛ در نتیجه در زمان صرفه جویی خواهد شد. همچنین به دلیل آماده بودن بخش زیادی از شبکه، هزینه کمتری را نیز متحمل خواهید شد. با این وجود این روش یک عیب مهم دارد آن هم این است که اگر در شبکه مشکلی وجود داشته باشد، هنگام ارتقا باید هزینه عیب یابی و رفع خطا را نیز بپردازید.

طراحی شبکههدف از طراحی شبکه چیست؟

متناسب با اهداف سازمان اقدام برای طراحی و معماری شبکه نیز می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. با این وجود یکی از مهم ترین دلایل آن را می توان به حداقل رساندن مشکلات شبکه دانست. از آن جایی که طراحی شبکه پیش از عملیات اجرایی، انجام می شود بنابراین می توان از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری نمود.

به عنوان مثال با طراحی شبکه تعداد سرورها و تجهیزات مورد نیاز مشخص می شود؛ سپس در صورت کافی نبودن بودجه، بدون هیچ مشکلی امکان تغییر در طراحی و تجهیزات تخصیص داده شده وجود دارد. اما اگر تشخیص تجهیزات مورد نیاز به درستی انجام نشود، شرکت مورد نظر زمان و هزینه زیادی را از دست می دهد.

نکات مهم در طراحی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری

هنگام طراحی و معماری شبکه نکات بسیار زیادی وجود دارد که بسته به مرحله ای که در آن هستیم باید رعایتشان نماییم. در زیر چند نمونه از مهم ترین نکات موجود را ذکر و بررسی می کنیم.

هدف از راه اندازی شبکه را با جزئیات واضح بیان کنید.

پیش از هر چیز اگر قصد دارید برای سازمان خود یک شبکه راه اندازی کنید، اهداف خود را مشخص نمایید. به عنوان مثال در صورتی که می خواهید اتصال برخی سیستم های غیر ضروری را به اینترنت قطع سازید، حتما دلیل آن را به صورت واضح بیان کنید. یا ممکن است قصد داشته باشید با استفاده از سانترال امکان ارتباط درون شبکه ای را برای کارکنان خود فراهم نمایید. در این صورت اگر هدف خود را به صورت واضح بیان نکنید ممکن است برخی موارد از نظر کارشناس شبکه بی اهمیت به حساب بیاید؛ در نتیجه شبکه ای طراحی می شود که برخی نیازهای شما را در بر نگرفته است.

موقعیت فیزیکی تجهیزات را بررسی نمایید.

آیا قصد استفاده از سرورهای عظیم را دارید؟ آیا با توجه به طراحی ساختمان شرکت، امکان سیم کشی به راحتی وجود دارد؟ سازمانی را تصور کنید که به دلیل بالا بودن تعداد سیستم های خود، به چند سرور عظیم الجثه نیاز دارد. اما اگر مکانی جهت نگهداری آن وجود نداشته باشد مطمئنا به مشکل میخورد. به همین دلیل است که شرکت های بزرگ همواره یک یا چند اتاق را فقط به سرورهای خود اختصاص می دهند.

به مسیر عبور کابل کشی شبکه توجه داشته باشید.

عدم توجه به مسیر عبور کابل ها می تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل پارگی آن ها و یا ایجاد نویز و درنتیجه کاهش سرعت انتقال شود. به همین دلیل بررسی مسیر عبوری کابل ها هنگام طراحی شبکه تاثیر مستقیمی بر سرعت انتقال داده ها خواهد گذاشت.

توپولوژی های شبکهتوپولوژی چیست؟

هنگام طراحی نقشه شبکه مطمئنا نام توپولوژی چندین بار به گوشتان می خورد. به زبان ساده به همبندی سیستم ها و اجزای مختلف با یکدیگر توپولوژی می گویند. توپولوژی، که اهمیت فراوانی در طراحی شبکه دارد، به دو نوع فیزیکی و منطقی تقسیم می شود.

توپولوژی فیزیکی بر نحوه ارتباط اجزای شبکه و همچنین شکل قرارگیری سیستم ها با یکدیگر تمرکز دارد. در این روش سیستم ها با استفاده از کابل و تجهیزاتی مانند روتر به یکدیگر وصل شده و امکان تبادل اطلاعات را خواهند داشت. به زبان ساده ارتباط شبکه های مختلف با یکدیگر مربوط به توپولوژی فیزیکی است. توپولوژی منطقی مربوط به بررسی رفتار سیگنال های مختلف در شبکه است. هدف از این بررسی یافتن نحوه انتقال داده ها بین ایستگاه های مختلف می باشد.

طراحی شبکه خود را به ما بسپارید!

نقشه شبکه چیست؟

نقشه شبکه که اغلب ارتباط تنگاتنگی با طراحی شبکه دارد، به معنی بررسی نیازهای سازمان و مشتری و همچنین آینده نگری های لازم می باشد. در این مرحله مطالعه اولیه صورت گرفته، تجهیزات فیزیکی انتخاب شده و در نهایت نقشه جامعی از شبکه طراحی می شود.

مراحل موجود در طراحی نقشه شبکه

علاوه بر مراحل بالا، مراحلی نیز وجود دارند که مخصوص مشتری می باشند؛ بدین معنا که با بررسی نیاز مشتری ها به درک کاملی از خواسته آن ها رسیده و در نتیجه برخی بخش های مربوط به آن ها با دقت بیشتری انجام می پذیرد. توجه داشته باشید منظور از مشتری، مدیر سازمانی است که قصد طراحی نقشه شبکه برای آن را داریم.

  • پیدا کردن و ارائه راهکار به مشتری

یکی از مراحلی که در بسیاری موارد به مشتریان( مدیران سازمان) کمک می کند، یافتن و ارائه راهکار توسط متخصصان است. از آنجایی که مدیران مشغله های فراوانی دارند؛ ممکن است در رابطه با برخی بخش های شبکه با مشکلاتی رو به رو شوند که قادر به برطرف کردنشان نباشند. در این صورت متخصصین ارغوان نت با بررسی شرایط، راهکاری را پیدا می کنند تا مشکل به وجود آمده را در سریع ترین زمان ممکن برطرف سازند.

  • مشخص کردن نیازهای مشتری

ابتدایی ترین مرحله مربوط به تشخیص نیاز مشتری است. در این بخش از مشتری ها در رابطه با نیازهای آن ها سوال هایی پرسیده می شود. پس از مکتوب کردن نیازها برخی مواردی که ممکن است از نظر مشتری دور مانده باشد توسط متخصصان بررسی شده و به مشتری منتقل می شود. در نهایت نیازهای به دست آمده جمع آوری شده و در مرحله بعد به آنالیز آن ها پرداخته می شود.

  • بررسی و آنالیز نیازهای مشتری

با توجه به اطلاعات کسب شده از مرحله قبل مدتی به آنالیز نیازها اختصاص داده می شود. سپس یک برآورد نهایی از تمامی سیستم هایی که مطابق با نیاز مشتری است می شود. پس از آن هزینه های موجود بررسی شده و در نهایت سیستمی مطابق با نیازهای مشتری به او ارائه می شود.

مهم ترین ویژگی های طراحی یک شبکه خوب

هنگام طراحی شبکه های کامپیوتری در صورت در نظر گرفتن یک سری استانداردها، مشکلات احتمالی در آینده تا اندازه زیادی کاهش می یابند. به عنوان مثال هر اندازه کاربران از پیچیدگی های بسترهای ارتباطی شبکه دور باشند، بازدهی شرکت بالاتر خواهد رفت.

توجه داشته باشید که فرض شرکت های ارائه دهنده خدمات شبکه این است که کاربران آشنایی زیادی با شبکه ندارند. به همین دلیل تا حد امکان طراحی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری را طوری انجام می دهند تا حتی مبتدی ترین افراد هم قادر به کار کردن با آن باشند. این ویژگی را می توان یکی از مهم ترین خصوصیات طراحی یک شبکه خوب دانست.

امکان دسترسی آسان به منابع، امکان پشتیبانی و خطایابی سریع در صورت بروز مشکل نیز از دیگر ویژگی های طراحی یک شبکه خوب می باشد. از طرفی دیگر هر اندازه پاسخ دهی به درخواست های کابر در زمان کمتری انجام شود( هر اندازه زمان پاسخ کوتاه تر باشد) سیستم از طراحی بهتری برخوردار است. امکان نظارت مدیر سازمان بر عملکرد سیستم ها و همچنین تخصیص منابع به سایر سیستم ها از دیگر ویژگی هایی است که در طراحی یک سیستم خوب دیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *