تعرفه و هزینه های اجرای پسیو شبکه

وجود شبکه در یک سازمان را می توان یکی از ضروری ترین پارامترهای موجود در آن دانست. چراکه در غیر اینصورت زمان و هزینه زیادی تلف خواهد شد. امروزه مدیران سازمان و شرکت های مختلف به دنبال گروه معتبری هستند تا بدون دغدغه هزینه و کیفیت، تمامی کارهای مربوط به شرکت را به آن ها محول کنند. ارغوان نت با بیش از دوازده سال تجربه( شروع فعالیت از سال 1387) متشکل از افراد خبره و حرفه ای یکی از مناسب ترین انتخاب ها جهت انجام خدمات شبکه به حساب می آید. البته که هزینه خدمات به ویژه قیمت خدمات پسیو شبکه و منصف بودن تیم متخصص همواره ذهن مدیران را مشغول می کند. با این وجود با انتخاب ارغوان نت نگرانی در این رابطه نخواهید داشت.

خدمات پسیو شبکه که در بسیاری از کتاب ها و منابع مختلف از آن به عنوان ستون فقرات یک شرکت نام برده می شود؛ تاثیر زیادی در کیفیت شبکه دارند. به زبان ساده این خدمات مربوط به کابل کشی و اعمالی هستند که بدون نیاز به نیروی برق کار می کنند. با این وجود هنگام انجام این خدمات باید اصول زیادی را رعایت کرد تا به عنوان مثال باعث ایجاد تداخل با میدان های مغناطیسی مجاور نشوند. در زیر چند مرحله اصلی جهت راه اندازی خدمات پسیو را ذکر و همچنین بررسی می کنیم چه تاثیری در قیمت خدمات پسیو شبکه خواهند داشت.

تعیین تعرفه خدمات پسیو شبکه شامل چه مواردی می باشند؟

در زیر تعرفه خدمات پسیو شبکه را برای شما ذکر کرده ایم. توصیه ما به شما این است که به دلیل متغیر بودن قیمت ها متناسب با نیاز هر شرکت، هزینه خدمات و البته برخی تجهیزات را به صورت بازه ای( بین پنج تا ده درصد افزایش یا کاهش) در نظر بگیرید.

کالا/خدمات – تعداد/واحدقیمت (تومان)
نصب اکسس پوینت (هر عدد)80000
نصب لوله گالوانیزه (هر متر)10000
نصب کلید مینیاتوری (هر عدد)20000
نصب لوله فلکسی (هر متر)8000
نصب و راه اندازی دستگاه DVR(هر عدد)150000
نصب و راه اندازی دستگاه NVR (هر عدد)200000
نصب رک دیواری به همراه آرایش رک (هر عدد)250000
نصب پچ پنل 24 پورت شبکه   UTP(هر عدد)250000
نصب پچ پنل 24 پورت شبکه  SFTP (هر عدد)300000
نصب پچ پنل تلفنی 25 پورت (هر عدد)250000
نصب پچ پنل تلفنی 50 پورت (هر عدد)450000
نصب سانترال کم ظرفیت به همراه تنظیمات دستگاه (هر دستگاه)400000
نصب سانترال پر ظرفیت به همراه تنظیمات دستگاه (هر دستگاه)900000
نصب داکت (هر متر)4500
نصب پریز ماژولار بر روی ترانک (شبکه – تلفن – برق)7000
نصب پریز تک پورت کامل روکار دیواری (شبکه – تلفن – برق)10000
نصب پریز تک پورت کامل توکار دیواری (شبکه – تلفن – برق)12000
نصب پریز دو پورت کامل روکار دیواری (شبکه – تلفن)16000
نصب ترانک به همراه اتصالات(هر متر)7500
کابل کشی فیبر نوری (داخلی((هر متر)6500
کابل کشی دوربین مداربسته (هر متر)3500
نصب کابل برق تا 4*3 ، نصب کابل شبکه Cat 6 utp ، کواکسیال ، تلفن تا 25 زوج4500
نصب تابلو برق معمولی روکار تا 9 فیوز (هر عدد)150000

انتخاب سخت افزار

با توجه به نیازهایی که یک شرکت دارد، سخت افزارهای متفاوتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. البته که گستردگی سازمان مورد نظر نیز تاثیر مستقیمی بر تعداد سخت افزارها دارد. به عنوان مثال سازمانی که  نیازمند ایجاد شبکه در چند ساختمان است، مطمئنا از سازمانی که تمام سیستم های آن در یک ساختمان می باشند سخت افزارهای بیشتری نیاز دارد. همچنین انتخاب نوع کابل نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت خدمات پسیو شبکه می گذارد. طبیعی است که استفاده از فیبر نوری نسبت به کابل معمولی منجر به افزایش هزینه کابل کشی شبکه خواهد شد.

نصب سخت افزار

تصور کنید تیم متخصص قصد نصب سخت افزارهای مذکور و همچنین سیم کشی فیبر نوری را داشته باشد. از نصب روترها و سایر تجهیزات که بگذریم باید بدانیم دستگاه های مختلفی برای کابل کشی فیبر نوری مورد استفاده می باشند. با این وجود موضوع تنها به اینجا ختم نمی شود زیرا کار کردن با دستگاه های مذکور نیازمند تخصص و دانش بالایی است. به همین دلیل این مرحله نیز تاثیر زیادی بر قیمت خدمات پسیو شبکه خواهد گذاشت.

انتخاب نوع پروتکل

در مرحله پایانی نصب، نوبت به انتخاب نوع پروتکل ها می باشد. این پروتکل ها متناسب با نیازهای سازمان انتخاب می شوند. به عنوان مثال پروتکل FTP که در بسیاری از شبکه ها مورد استفاده است جهت انتقال فایل ها به کار می رود. از طرفی دیگر اگر در سازمان نیاز به انتقال پست الکترونیکی باشد، باید از پروتکل SMTP نیز استفاده نمایید.

مراحل اجرای خدمات پسیو

از آن جایی که مراحل اجرایی تاثیر زیادی بر قیمت خدمات پسیو شبکه دارد، بهتر است به صورت جداگانه هرکدام را بررسی نماییم.

بازدید از مکان پروژه

بازدید از شرکت مورد نظر ابتدایی ترین مرحله کار می باشد. نحوه کار بدین صورت است که تیمی متشکل از متخصصان به محل مورد نظر مراجعه می کنند؛ سپس تا حد امکان، حداکثر پتانسیل محل را با توجه به متراژ، مسیرهای عبوری و مواردی از این قبیل بررسی می کنند. سپس اطلاعات به دست آمده را در مرحله بعد که طراحی زیرساخت است مورد استفاده قرار می دهند.

کابل کشی شبکه

کابل کشی را می توان مهم ترین بخش موجود در طراحی و نصب پسیو شبکه دانست. هر اندازه این مرحله با دقت بیشتری انجام شود، پایداری و دوام شبکه بیشتر خواهد بود. درست به همین دلیل است که هزینه کابل کشی شبکه نسبت به بسیاری دیگر از مراحل، بالاتر می باشد.

آزمون و خطا

پس از پایان یافتن مراحل نصب، برای اطمینان از درستی مراحل، عملکرد سیستم را مورد بررسی قرار می دهند. در این بخش از تمامی امکانات شبکه استفاده می شود تا در صورت بروز مشکل سریعا آن را برطرف نمایند. تست سیگنال های شبکه، سالم بودن نودها و همچنین بررسی سلامت فیزیکی کابل ها همگی در این مرحله انجام می شود.

طراحی زیرساخت

بررسی شرایط فیزیکی مکان شرکت، آینده نگری ها و امکان سنجی در این مرحله قرار می گیرند. پس از بررسی موارد ذکر شده نقشه ای طراحی می شود که با توجه به آن مراحل بعدی انجام می پذیرد.

نصب تجهیزات

نصب و تنظیم روترها، سوئیچ ها، پچ پنل ها، سرورها و سایر تجهیزات شبکه در این بخش انجام می شود. مهارت متخصصان در این مرحله بسیار مهم است چراکه در صورت اشتباه هنگام تنظیم تجهیزات، در آینده نیاز به دوباره کاری است که می تواند منجر به از دست رفتن زمان و هزینه سازمان شود. در نهایت نیز همه پریزها، کیتسون ها و نودها نصب شده و این مرحله نیز پایان می یابد.

اقداماتی که پیش از نصب شبکه باید آن ها را انجام دهید!

پیش از اقدام برای استخدام تیم متخصص، باید به عنوان مدیر سازمان برخی موارد را بررسی نمایید. به عنوان مثال باید از بودجه شرکت اطلاعات کافی داشته باشید تا هنگام توضیح نیازهایتان به تیم مورد نظر، بهترین امکانات را متناسب با بودجه خود انتخاب نمایید. چه بسا شرکت هایی که به دلیل بالا رفتن هزینه نصب و راه اندازی شبکه بخش عمده ای از بودجه خود را از دست داده اند.

عامل بعد مدت زمان انجام خدمات است. همانطور که می دانید زمان عامل حیاتی در موفقیت یک سازمان یا شرکت است. اصلا یکی از دلایل نصب شبکه نیز صرفه جویی در زمان می باشد. با این وجود برخی شرکت ها زمان کمتری را می توانند در انتظار نصب شبکه باشند؛ در نتیجه هر اندازه فرایند نصب طولانی تر شود، متحمل ضررهای بیشتری خواهند شد. بنابراین در صحبت های اولیه با شرکتی که قصد نصب شبکه برای شرکتتان را دارد حتما مدت زمانی که مورد نظرتان است را به آن ها متذکر شوید.