اکتیو

راه اندازی دیتا سنتر؛ آنچه باید بدانید

دیتا سنتر راه اندازی شده

راه اندازی دیتا سنتر، راه حل سازمان ها برای متمرکز کردن داده ها و عملیات ها

با راه اندازی دیتا سنتر، سازمان ها به یک مکان جامع برای قرار دادن application های حیاتی و مهم و داده های خود دسترسی خواهند داشت. در واقع مرکزی است که برای متمرکز کردن داده ها و برای اهدافی مانند ذخیره سازی، پردازش و سایر عملیات دیگر فعالیت می‌کند.

data center ها، دیتاها که مهمترین منابع هر سازمان و هر کسب و کاری است و نابودی و یا آسیب به آنها باعث ضررهای سنگین خواهد شد، را نگهداری می‌کنند. بنابراین از ویژگی هر دیتا سنتر باید قابلیت اطمینان و امنیت بالا باشد. اجزای اصلی و ساختار data center وابسته به، روتر و سوئیچ، firewall ها، سرورها، سیستم های ذخیره سازی و application-delivery controllers یا کنترلرهای برنامه است. در ضمن با توسعه و پیشرفت فناوری cloud، امنیت داده ها و دیتا سنترها پیشرفت زیادی داشته است.

با این مقدمه نسبتا طولانی، آنچه که قرار است در ادامه ارائه دهیم به معرفی انواع دیتا سنتر یا مرکز داده خواهد پرداخت و به تعرفه راه اندازی data center و کاربردهای آن و دیگر مسائل مرتبط نیز اشاره ای خواهد شد.

دیگر خدمات مرتبط: طراحی، ساخت و اجرای اتاق سرور 

انواع دیتا سنتر یا مرکز داده

معیارهای مختلفی برای طبقه بندی دیتا سنترها وجود دارد؛ از جمله اینکه متعلق به یک یا چند سازمان هستند، شیوه قرارگیری آنها در سایر دیتا سنترها چگونه است، بازده انرژی آنها، فناوری مورد استفاده جهت محاسبه و ذخیره سازی و سایر موارد دیگر. اما در این مقاله ما دیتا سنترها را به چهار دسته طبقه بندی می‌کنیم.

 1. Enterprise data centers یا دیتا سنتر سازمانی

راه اندازی دیتا سنتر توسط خود شرکت و برای اهداف سازمانی و برای استفاده کاربران خود شرکت ایجاد می‌شود.

دیتای سنتر سازمانی راه اندازی شده

Enterprise data centers یا دیتا سنتر سازمانی

 1. Managed services data centers یا دیتا سنتر با خدمات مدیریت شده

به جای اینکه سازمانی اقدام به راه اندازی و خرید تجهیزات کند، از سوی شرکت دیگر و فعال در این زمینه اقدام به اجاره تجهیزات نماید. تمام خدمات توسط شرکت ارائه دهنده مدیریت می‌شوند.

دیتا سنتر با خدمات مدیریت شده

Managed services data centers یا دیتا سنتر با خدمات مدیریت شده

 1. Colocation data centers

در این شیوه، سازمان از یک شرکت ارائه دهنده اقدام به خرید فقط فضا می‌نماید. در واقع در دیتا سنتر Colocation، خرید سرورها، فضاهای ذخیره سازی و فایروال ها و همچنین مدیریت آنها بر عهده سازمان است و شرکت ارائه دهنده، تهیه کننده منابع زیرساختی مانند ساختمان، cooling، امنیت، پهنای باند و دیگر موارد است.

دیتا سنتر Colocation راه اندازی شده

Colocation data centers

4. Cloud data centers یا دیتا سنتر ابری

در این شیوه، داده ها و اپلیکیشن ها توسط یکی از ارائه دهنده های خدمات عمومی Cloud مانند Google و IBM و Amazon میزبانی می‌شوند.

Cloud data centers یا دیتا سنتر ابری راه اندازی شده

Cloud data centers یا دیتا سنتر ابری

کاربرد دیتا سنتر

درباره کاربرد دیتا سنتر، می‌توان مطالب بسیار زیادی نوشت. اما به صورت خلاصه اینکه دیتا سنترها در سازمان ها برای پشتیبانی از برنامه ها و ارائه خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند. خدماتی که ارائه می‌دهند به نوع فعالیت سازمان بستگی دارد اما به طور کلی، دیتا سنترها برای ارائه خدمات زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • Big data و یادگیری ماشین و هوش مصنوعی
 • ذخیره سازی، مدیریت، backup و recovery اطلاعات
 • ارائه خدمات در ارتباط با ایمیل
 • تامین جریان برق انجمن هایی با بازی آنلاین
 • مدیریت معاملات اینترنتی و با حجم بالا

البته با توجه به ویژگی های ساختاری آن، انتظار می‌رود که میزان راه اندازی دیتا سنتر و یا اجاره آن روز به روز افزایش یابد. طبق آمارهای منتشر شده، بیش از 7 میلیون دیتا سنتر در سراسر جهان وجود دارد.

هزینه راه اندازی دیتا سنتر

اینکه برای هزینه راه اندازی دیتا سنتر عدد ثابتی بیان شود اصلی عملی نیست، چون عوامل مختلفی در تعیین قیمت نهایی نقش دارند که بعضی از آنها بر پایه درخواست های ما است. آنچه در زیر ارائه می‌دهیم عواملی است که برای راه اندازی دیتا سنتر، به عنوان فاکتورهای تعیین کننده قیمت شناخته می‌شوند.

مورد اول به نوع دیتا سنتری که قرار است استفاده کنید بستگی دارد. به دسته بندی های انواع دیتا سنتر که قبل تر توضیح داده شد، نگاه کنید، تمام این چهار روش هزینه یکسانی ندارند.

در صورتی که خود دیتا سنتر خود را راه اندازی کنید، تجهیزاتی که تهیه می‌کنید، تاثیر نهایی بر هزینه خواهند داشت اما در صورتی که اقدام به اجاره فضای خود نمایید مواردی مانند میزان مصرف برق و تجهیزات پشتیبان بر قیمت تاثیر مستقیم دارند.

عامل دیگر موثر بر تعرفه راه اندازی data center، مکان و تجهیزاتی است که اجاره می‌کنید. عوامل زیرساختی مانند، متراژ، تهویه مطبوع و شهر و یا استان قرارگیری آن(به دلیل شرایط آب و هوایی و سایر عوامل) و کیفیت و میزان تجهیزات همه بر قیمت تاثیر دارند.

فاکتور دیگر، پهنای باند و مسائل مربوط به نگهداری و هزینه کارگر فنی است که در اگر از سوی شما نباشند، هزینه اضافی دارند.

تمام عوامل گفته شده را به فضایی که استفاده می‌کنید اضافه کنید. اگر سازمان شما کوچک باشد، نیازی به فضای زیاد ندارید. البته مارک تجاری ارائه دهنده نیز می‌تواند بر قیمت تاثیر بگذارد.

نحوه ساخت مرکز داده

نحوه ساخت مرکز داده برای یک سازمان به دلایل و عوامل زیادی وابسته است که بعضی از آنها باید در قبل از پیاده سازی و بعضی دیگر در حین پیاده سازی انجام می‌گیرند. در واقع اولین عامل موثر بر طراحی دیتا سنتر، نیاز شما و بودجه ای است که قرار است برای ایجاد دیتا سنتر هزینه کنید. همه چیز به انتخاب های شما وابسته است، اینکه چه تجهیزاتی خریداری می‌کنید، آیا برای مکان قرارگیری تجهیزات هزینه می‌کنید و بسیاری از موارد دیگر از مواردی است که هنگام ساخت دیتا سنتر با آنها برخورد خواهید داشت.

thin client چیست؟

thin client در یک دیتا سنتر راه اندازی شده

thin client چیست؟

 

بعد از توضیح اصطلاحات مربوط به دیتا سنتر، به این سوال که thin client چیست پاسخ خواهیم داد، سوالی که در ارتباط با دیتا سنتر است.

به صورت خلاصه، thin client کامپیوتری است که به جای استفاده از hard drive محلی از منابع موجود بر روی central server(سرور مرکزی) استفاده می‌کند. در واقع این کامپیوتر از طریق اتصال remote به یک محیط مبتنی بر سرور که دیتاهای مهم و اپلیکیشن ها در آن ذخیره شده است کار می‌کند. این شیوه مزایای زیادی دارد که می‌توان به کاهش هزینه، امنیت بیشتر، مقیاس پذیری، مدیریت بهتر محتوا و همچنین مدیریت بهتر منابع اشاره کرد.

اما به طور کلی از مزیت های راه اندازی دیتا سنتر می‌توان به میزان مصرف برق کمتر، کاهش هزینه های سازمان، بهبود عملکرد و افزایش امنیت داده ها  اشاره کرد.

 

منابع:

 1. https://www.forcepoint.com
 2. https://www.datacenters.com
 3. https://www.cisco.com
 4. https://www.paloaltonetworks.com
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.