سوئیچ یوبیکیوتی

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه سخت افزاری کوچک است که وظیفه برقراری ارتباطات میان چندین دستگاه و وسیله ارتباطی در شبکه LAN را بر عهده دارد. ارتباط ایجاد شده بدین شکل است: بسته داده توسط ورودی دریافت شده و سپس به سمت مقصد فرستاده میشود. بدین گونه رایانه ها یا گجت های موجود در شبکه به یکدیگر متصل خواهند شد.

شرکت سیسکو به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر این وسایل باکیفیت ترین دستگاه ها را تولید و به دست مصرف کننده میرساند. فروشگاه ارغوان نت به عنوان یکی از نمایندگان این شرکت، مفتخر به ارائه تجهیزات شبکه باکیفیت این برند از جمله سوئیچ های 2960 سیسکو است. شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نصب، قیمت و نحوه استفاده با ما تماس حاصل فرمایید.

اتصال تجهیزات شبکه از طریق سوئیچ شبکه و روتر شبکه به هم

به صورت دقیق تر سوئیچ شبکه چه نوع دستگاهی است؟

در دنیای امروز نمیتوان بدون وجود شبکه ها، کسب و کار ها را راه اندازی یا کنترل کرد، برقراری ارتباطات غیر ممکن میشود و به صورت ساده تر فیلم و سریال هایی که هر شب برای رفع خستگی به تماشای آنها مینشینیم نیز در دسترس نخواهند بود؛ در این شرایط، چه چیزی باعث به اشتراک گذاری چنین داده هایی میشود؟ سوئیچ ها؛ جزء اساسی شبکه های امروزی.

این گروه از وسایل در لایه پیوند داده (Data Link Layer) از مدل اتصال متقابل سامانه های باز (OSI Model) یعنی لایه 2 کار میکنند. آنها بسته های داده ای که توسط دستگاه هایی که از طریق پورت های فیزیکی به یکدیگر متصل شده اند را ارسال و دوباره از نو میفرستند، اما این امر فقط به وسیله پورت هایی انجام میگیرد که برنامه ریزی شده اند تا به یک یا چندین دستگاه مخصوص متنهی شوند. بنابراین صرفا آنها این بسته ها را دریافت میکنند. البته ناگفته نماند که سوئیچ ها میتوانند در لایه 3، یعنی لایه شبکه که مسیریابی انجام میدهد، نیز کار کنند. حال که بحث از لایه ها شد؛ آیا شما اطلاعاتی در این زمینه دارید؟   (برای مطالعه مقاله مدل OSI در شبکه را مطالعه کنید.)

لایه های شبکه

نحوه عملکرد سوئیچ شبکه در لایه های OSI

به هنگام اتصال یک شبکه به سوئیچ، سوئیچ متوجه آدرس مک (media access control) میگردد؛ کدی که در کارت شبکه (NIC) دستگاه ساخته میشود و به کابل اترنتی که به سوئیچ متصل است، میپیوندد. پس از آن، سوئیچ شبکه از آدرس مک در شناسایی بستهِ خروجی پیوند خورده به دستگاه به کار برده میشود. اینکه آن آدرس از کجا ارسال و بسته های ورودی از کجا تحویل گرفته میشوند.

از این رو، آدرس مک دستگاه فیزیکی را به عنوان آدرس IP لایه شبکه (لایه 3) تشخیص میدهد. این امر میتواند به صورت کاملا خودکار توسط دستگاه انجام شود. حتی با گذشت زمان نیز امکان تغییرکردن آن نیز وجود دارد.

زمانی که یک دستگاه بسته داده را به دستگاهی دیگر ارسال میکند، بسته وارد سوئیچ شده و خوانده میشود. این خواندن به این وسیله کمک میکند تا متوجه شود در آن زمان چه کاری را باید به انجام برساند. پس از آن، با انطباق آدرس یا آدرس های نهایی، بسته ها از طریق پورت های مرتبطی که به آدرس مقصد متصلند، فرستاده میشوند.

البته نکته ای که در این جا مطرح میشود، برخورد ترافیک ها است. برای کاهش احتمال برخورد میان ترافیک های ورودی و خروجی که همزمان اتفاق می افتند، این سخت افزارها یک عملکرد دوطرفه کامل را ارائه میدهند. در این نوع عملکرد، بسته های که از طرف یک دستگاه می آیند و سپس به سمت همان برمیگردند، به پهنای باندِ کاملِ اتصالِ سوئیچ دسترسی خواهند داشت.

جایگاه لایه ها در عملکرد سوئیچ

البته که سوئیچ ها در لایه 2 کار میکنند، اما در لایه 3 نیز میتوانند فعالیت داشته باشند. برای اینکار آنها از شبکه های محلی مجازی (Virtual LANs) و تفکیک منطقی شبکه (logical network segment) پشتیبانی کنند تا بتوانند زیرشبکه های دیگر را در بر بگیرند.

برای اینکه ترافیک از یک زیر شبکه به یک زیر شبکه دیگر برسد، باید میان سوئیچ ها جا به جا شوند که این امر توسط قابلیت مسیریابی که در آنها تعبیه شده، صورت میگیرد.

چه تفاوتی میان سوئیچ و روتر وجود دارد؟

بعضا سوئیچ شبکه با روتر اشتباه گرفته میشود. البته که هر دوی آنها انتقال و مسیریابی ترافیک شبکه را فراهم می آورند؛ همانطور که از نامشان میتوان حدس زد. ولی وظایف و موقعیت های هر کدام با دیگری متفاوت است.

اولین تفاوت در لایه هایی است که آنها در آن کار میکنند. روترها در لایه 3 فعالیت دارند و برای اتصال چندین شبکه به شبکه های دیگر به کار گرفته میشوند.

یک راه آسان برای درک تفاوت میان سوئیچ ها و روترها، توجه به تفاوت میان شبکه محلی (LAN) و شبکه گسترده (WAN) است. دستگاه ها به صورت محلی و از طریق سوئیچ به هم متصل میشوند اما یک شبکه از طریق روتر به دیگر شبکه ها متصل میگردد. در این شرایط، مسیر کلی یک بسته داده را در نظر بگیرید که ممکن است برای رسیدن به انترنت طی کند. برای مثال: device > hub > switch > router > internet.

البته شرایط دیگری نیز وجود دارند؛ اینکه تغییر عملکرد در سخت افزار یک روتر ایجاد شود تا آن شبیه به یک سوئیچ شبکه عمل کند.

برای درک بهتر، تصور کنید در خانه خود یک روتر بیسیم دارید. این روتر توسط پورت WAN خود از یک اتصال باند پهن مسیریابی میکند، اما عموما پورت های اترنت اضافه ای در آن نیز وجود دارند که امکان اتصال رایانه، تلویزیون، پرینتر یا حتی یک کنسول بازی از طریق اترنت را فراهم می آورند.

اگرچه دیگر دستگاه هایی مانند تلفن همراه، لپ تاپ و … از طریق روتر Wi-Fi متصل میگردند، اما آن باز هم عملکردهای تغییری از طریق LAN را ارائه میدهد؛ بنابراین یک روتر میتواند به عنوان یک سوئیچ در نظر گفته شود. همچنین میتوانید یک سوئیچ شبکه مجزا را به روتر متصل کنید تا دسترسی به اینترنت و LAN برای دیگر دستگاه ها را فراهم آورد.

تفاوت روتر شبکه و سوئیچ شبکه
سوئیچ شبکه و هاب شبکه از تجهیزات شبکه

تفاوت میان سوئیچ شبکه و هاب

هاب سخت افزاری است که چندین رایانه را در شبکه محلی به یکدیگر وصل میکند. این تعریف، شبیه به تعریف سوئیچ ها است؛ در صورتیکه تفاوت های بسیاری میان این دو بر قرار است.

هاب ها توانایی تشخیص و جداسازی آدرس های ورودی و خروجی را ندارند. به همین دلیل قادر به فرستادن پیام های دریافتی به یک پورت مشخص نیستند. درحالیکه سوئیچ عملکردی کاملا برعکس دارد. آنها میتوانند رایانه های مرتبط شده را از هم تمیز دهند.

هاب ها در لایه 1 از مدل OSI کار میکنند و سوئیچ ها در لایه 2 یا بعضا 3. علاوه بر آن، هاب بدون هیچ مدیریتی تمام ترافیک های دریافتی را انتشار میدهند. درست بر عکس سوئیچ ها که به منظور جلوگیری از برخورد آنها، عملکرد دوطرفه کامل را فراهم می آورند.

حال که با این سخت افزار آشنا شدیم، شناخت انواع آن به انتخاب های آینده کمک خواهد کرد. پس اگر قصد خرید سوئیچ را دارید، با ما همراه باشید.

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ های شبکه در اندازه های متفاوت متناسب با تعداد دستگاه هایی میخواهند متصل شوند و نوع سرعت/ پهنای باند شبکه در انواع مختلفی طراحی و تولید میشوند. اگر محل موردنظر شما یک دفترکار یا خانه دفتری کوچک است، یک دستگاه 4 یا 8 پورتی عموما پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود. ولی در مکان های بزرگ تر ممکن است دستگاه 128 پورتی برایتان مناسب باشد.

فاکتور ظاهری یک سوئیچ شبکه کوچک تر به گونه ای است که میتواند روی میز کار شما جای بگیرد. از طرف دیگر میتوان آنها را در بخش های تخصصی تر شرکت که مخصوص اینگونه تجهیزات است، نیز نصب کرد. ابعاد این نمونه از آنها بین 1U تا 4U متغیر است. البته بزرگ تر از این ابعاد هم برای مصارف خاص در بازار موجود هستند.

همانطور که بالاتر عنوان شد، نوع سرعت شبکه ارائه شده در سوئیچ ها در نوع آنها تاثیرگذار است. این سرعت ها بین انترنت سریع (10/100 Mbps)، اترنت گیگابیت (10/100/1000 Mbps)، 10 گیگابیت (10/100/1000/10000 Mbps) و حتی سرعت های 40/100 Gbps متفاوت است.

به هنگام خرید سوئیچ و انتخاب میان انواع آن، سرعتی را بخواهید که توان عملیاتی موردنظر شما در کار مدنظرتان را ارائه میدهد. توانمندی های سوئیچ ها نیز باعث ایجاد انواع دیگری از آنها میشود:

سوئیچ هوشمند سیسکو

سوئیچ های هوشمند

سوئیچ های هوشمند نوعی از سوئیچ های کنترل شده هستند، با امکانات محدودتر. در واقع ویژگی های آنها ما بین نوع کنترل شده و کنترل نشده است. به همین علت از نوع کنترل نشده پیچیدگی بیشتری دارند و همچنین در مقایسه با نوع کنترل شده با قیمت مناسب تری در بازار به فروش میرسند.

این نمونه، از پروتکل تلنت (Telnet) پشتیبانی نمیکند و به جای واسط خط فرمان، دارای WebGUI می باشد. اگر چه امکانات این نمونه به اندازه نوع کنترل شده نیست، ولی میتوان آنها را برای شرکت ها یا مکان هایی که از بودجه محدودتری دارند، خریداری کرد.

سوئیچ کنترل شده یوبیکیوتی

سوئیچ های شبکه کنترل شده

سوئیچ شبکه های کنترل شده عملکرد و آپشن های بی نظیری را برای کاربران فراهم می آورند. به همین دلیل است که بیشتر متخصصین و افراد ماهر در این حوزه به هنگام خرید آنها را برای شرکت های بزرگ خود انتخاب میکنند. آنها از واسط خط فرمان (CLI) برای پیکربندی استفاده مینمایند. علاوه بر آن، از نمایندگی های پروتکل آسان مدیریت شبکه (SNMP) نیز پشتیبانی میکنند. این نمایندگی ها به هنگام بروز مشکلات مختلف اطلاعات خوبی را در دسترس شما قرار خواهند داد.

از طرف دیگر، آنها شبکه محلی مجازی، تنظیمات کیفیت سرویس و مسیریابی IP را نیز شامل میشوند. امنیت در آنها بالاتر است و از ترافیک ها محافظت میکنند.

قیمت این نوع کمی بالاتر است که خب به علت ویژگی ها و قابلیت های ارائه شده، هزینه شان کاملا قابل توجیه میباشد.

سوئیچ کنترل نشده تی پی لینک

سوئیچ های کتنرل نشده

سوئیچ های کنترل نشده ابتدایی ترین نمونه ها هستند که پیکربندی های مشخصی را ارائه میدهند. درواقع آنها گزینه های محدودی را برای کاربران خود فراهم می آورند. ممکن است برای ویژگی هایی چون کیفیت سرویس ها، تنظیمات از پیش تعیین شده داشته باشند. یعنی تغییرپذیر نیستند. اگر چه این نمونه ها از قیمت پایینی برخوردارند، ولی به دلیل کمبود امکانات برای بیشتر کسب و کارها کاربرد نخواهند داشت.

سوئیچ های هوشمند (72)

سوئیچ های مدیریتی (157)

سوئیچ های غیر مدیریتی (80)

سوئیچ های poe (51)

دیگر کاربردهای آنها

امکانات و عملکردهای این نوع از سخت افزارها متناسب با شرکت سازنده و نرم افزارهای ارائه شده متفاوت خواهد بود؛ اما به صورت کلی یک سوئیچ شبکه قادر است:

  • پورت های مخصوص در هر سوئیچ را فعال یا غیر فعال کند.
  • تنظیمات را برای دو طرف ترافیک و پهنای باند پیکربندی نماید.
  • سطح کیفیت سرویس (QoS) هر پورت مجزا را تنظیم کند.
  • فیلتر آدرس مک یا هر ویژگی کنترل کننده را فعال سازی نماید.
  • برای نظارت SNMP دستگاه ها (مثلا سلامتی لینک) برنامه ریزی کند.
  • نظارت پورت را برای بررسی ترافیک شبکه پیکربندی سازد.

احتمالا اگر کمی هم در خرید این وسیله شک داشته اید، بدون شک با مطالعه کاربردها و مزایای آن برای خرید سوئیچ مصمم شده اید. با این وجود، آیا میدانید کدام یک از نمونه های موجود در بازار در مقایسه با دیگر مدل های ارائه شده توسط رقبا بهتر است؟ اگر نمیدانید، به شما پیشنهاد میکنیم کمی راجع به سوئیچ شبکه سیسکو مدل 2960 اطلاعات کسب کنید. بدون شک پس از آشنایی با این محصول بی درنگ به وبسایت فروشگاهی ارغوان نت مراجعه و آن را خریداری خواهید کرد. چطور؟

سوئیچ سیسکو 2960

شرکت سیسکو با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، نیروی با استعداد و ایده های نو همواره در نوآوری پیشگام بوده است. سیسکو همیشه تلاش کرده تا بتواند پاسخگوی مشتریان خود با هر بودجه و نیازی باشد. از این رو، اگر کسب و کاری کوچک دارید و به دنبال یک سوئیچ شبکه مرغوب از برند خوب میگردید، سوئیچ سیسکو 2960 میتواند یک گزینه عالی برای شما باشد.

سوئیچ شبکه سیسکو

8 علتی که خرید سیسکو 2960 را به یک گزینه مناسب تبدیل میکند

شرکت سیسکو در تولید سوئیچ شبکه جزو برندهای برتر بازارهای جهانی میباشد. اگر بازخورد مشتریان این شرکت را در وبسایت ها و رسانه های مختلف دنبال کنید متوجه خواهید شد میزان رضایت افراد از این وسایل بیشتر از میانگین است.

دلیل بعدی، تکنولوژی این شرکت است. سیسکو نه تنها بینش و نگرش نوینی در تکنولوژی های روز دنیا دارد، بلکه از آنها در تجهیزات تولید شده خود استفاده میکند. علاوه بر آن، شرکت به دلیل تجربه بالای خود در این صنعت، از اعتبار بالایی برخوردار است. به گونه ای که بسیاری از استانداردهای IEEE سوئیچ ها از محصولات سیسکو سرچشمه گرفته اند.

از طرف دیگر میتوان عنوان کرد سوئیچ شبکه های سیسکو به خصوص سیسکو 2960 بسیار قابل اعتماد هستند. نرم افزار و سخت افزار این دستگاه بسیار باکیفیت اند و با یکدیگر همخوانی دارند. بدین ترتیب عمر محصولات نسبت به دیگر نمونه های مشابه رقبا خیلی بیشتر است.

از آنجایی که شرکت در تلاش بوده تا بتواند نیاز همه نوع مصرف کننده را برطرف سازد، محصولات این برند چه در شرکت های کوچک و چه در کسب و کارهای بزرگ کاربرد خواهند داشت. این امر به دلیل تنوع بالای تجهیزات تولید شده است.

همانطور که میدانید زیبایی در سادگی است؛ اما سادگی در طراحی سوئیچ ها مدیریت، کنترل، نصب و توسعه آنها را نیز آسان تر میسازد. به همین دلیل کاربرپسند هم هستند و تا 75 درصد زمان پیکربندی و تنظیمات را کاهش میدهند.

امنیت دیگر مزیت مهم محصولات این شرکت است. شناسایی تهدیدات احتمالی 400 برابر بیشتر از دیگر نمونه ها است. علاوه بر آن، هوشمندی آنها نه تنها بهره وری کسب و کار را بهبود میبخشد، بلکه تجربه مشتری، درآمد شرکت و بازگشت سرمایه را نیز ارتقاء میدهد.

از کجا سوئیچ شبکه را بخریم؟

هنگامی که میخواهید یک شبکه دفتری کوچک تاسیس کنید، سوئیچ شبکه حیاتی ترین وسیله ای است که به آن نیاز پیدا خواهید کرد. ولی مسئله مهم این جا است که به چه فروشگاهی اعتماد کنیم تا بهترین نوع سوئیچ شبکه را به ما ارائه دهد؟

فروشگاه تجهیزات شبکه ارغوان (ارغوان نت) با بیش از 10 سال تجربه در زمینه شبکه این محصول را برای شما عزیزان فراهم آورده است. هدف اصلی مجموعه ما، رضایت شما میباشد. تیم مجرب و حرفه ای ما همیشه آماده پاسخگویی به نیازتان خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به طراحی، نصب و قیمت این محصولات با ما تماس بگیرید.

سوئیچ های کنترل نشده

سوئیچ های کنترل شده

سوئیچ های هوشمند

سوئیچ های PoE