سرور HPE ProLiant DL360 Gen11 یک سرور رکمونت تکیونیتی (1U) از نسل یازدهم سرورهای HPE است که برای پیادهسازی زیرساختهای سازمانی با محدودیت فضا و نیاز به پردازش قدرتمند طراحی شده است. این سرور با پشتیبانی از پردازندههای نسل چهارم و پنجم Intel Xeon Scalable، حافظه DDR5، رابط توسعه PCIe Gen5 و مدیریت سختافزاری HPE iLO 6، گزینهای مناسب برای اجرای سرویسهای شبکه، مجازیسازی، پایگاه داده و برنامههای سازمانی محسوب میشود.
ابعاد فشرده DL360 Gen11 به سازمانها اجازه میدهد در فضای محدود رک، توان پردازشی و ظرفیت حافظه قابلتوجهی در اختیار داشته باشند. انتخاب پردازنده، ظرفیت RAM، نوع ذخیرهسازی، کنترلر RAID، کارت شبکه و منبع تغذیه، امکان تنظیم این سرور را متناسب با نیاز هر سازمان فراهم میکند.
در شبکه ارغوان ارتباط، انتخاب کانفیگ سرور DL360 Gen11 باید بر اساس نوع بار کاری، تعداد کاربران، نرمافزارهای مورد استفاده، ظرفیت داده و برنامه توسعه آینده سازمان انجام شود.
برای استعلام قیمت سرور HPE ProLiant DL360 Gen11 و انتخاب کانفیگ مناسب، با کارشناسان شبکه ارغوان ارتباط تماس بگیرید.
مدلهای سرور HPE ProLiant DL360 Gen11
سرور DL360 Gen11 در پیکربندیهای متنوعی عرضه میشود. تفاوت مدلها میتواند به پردازنده، حافظه، کنترلر ذخیرهسازی، کارت شبکه، نوع شاسی، منبع تغذیه و منطقه عرضه مربوط باشد. جدول زیر نمونههایی از مدلهای پیکربندیشدهای را نشان میدهد که در مستندات رسمی HPE معرفی شدهاند؛ موجودی و امکان تأمین هر پارتنامبر باید هنگام استعلام بررسی شود.
| شماره پارت / SKU | پردازنده | هسته پردازشی | حافظه رم | کنترلر ذخیرهسازی | شاسی | منبع تغذیه |
|---|---|---|---|---|---|---|
| P51930-B21 | Intel Xeon Silver 4410Y | 12 هسته | 32GB DDR5 | MR408i-o Gen11 | 8SFF | 800W Platinum |
| P51931-B21 | Intel Xeon Gold 5416S | 16 هسته | 32GB DDR5 | SATA داخلی یا کنترلر وابسته به کانفیگ | 8SFF | 800W Platinum |
| P51931-AA1 | Intel Xeon Gold 5416S | 16 هسته | 32GB DDR5 | MR408i-o Gen11 | 8SFF | 800W Platinum |
| P60734-B21 | Intel Xeon Silver 4416+ | 20 هسته | 32GB DDR5 | MR408i-o Gen11 | 8SFF | 800W Platinum |
| P60735-B21 | Intel Xeon Silver 4410Y | 12 هسته | 32GB DDR5 | SATA داخلی | 4LFF | 800W Platinum |
| P51932-B21 | Intel Xeon Gold 5415+ | 8 هسته | 32GB DDR5 | SATA داخلی | 8SFF | 800W Platinum |
| P70540-291 | Intel Xeon Silver 4509Y | 8 هسته | 32GB DDR5 | MR408i-o Gen11 | 8SFF | 1000W Titanium |
| P70541-291 | Intel Xeon Silver 5515+ | 8 هسته | 32GB DDR5 | MR408i-o Gen11 | 8SFF | 1000W Titanium |
| P70542-291 | Intel Xeon Silver 4514Y | 16 هسته | 32GB DDR5 | MR408i-o Gen11 | 8SFF | 1000W Titanium |
| P70577-D61 | Intel Xeon Gold 6430 | 32 هسته | 32GB DDR5 | SATA داخلی | 8SFF | دو عدد 800W Platinum |
| P70578-D61 | Intel Xeon Gold 6442Y | 24 هسته | 32GB DDR5 | SATA داخلی | 8SFF | دو عدد 800W Platinum |
توجه: پسوند پارتنامبر ممکن است به منطقه عرضه یا نوع سفارش مربوط باشد. برخی مدلهای جدول، نسخههای منطقهای هستند و نباید صرفاً بر اساس شماره پارت، سازگاری یا موجودی آنها در بازار ایران را قطعی فرض کرد. همچنین پیکربندیهای بالا لزوماً شامل هارد یا SSD نیستند؛ در بسیاری از مدلهای رسمی، درایو ذخیرهسازی باید جداگانه انتخاب شود.
منبع مشخصات مدلها: مستندات QuickSpecs رسمی HPE، بخش Pre-Configured Models.
مشخصات فنی سرور HPE ProLiant DL360 Gen11
| مشخصه | توضیحات |
|---|---|
| نوع سرور | سرور رکمونت سازمانی |
| ارتفاع شاسی | 1U |
| خانواده پردازنده | Intel Xeon Scalable نسل چهارم و پنجم، بسته به نسخه سیستم |
| تعداد پردازنده | یک یا دو پردازنده، متناسب با مدل و کانفیگ |
| حداکثر تعداد هسته | تا 64 هسته برای برخی مدلهای پشتیبانیشده |
| نوع حافظه | HPE DDR5 Smart Memory از نوع Registered DIMM |
| تعداد اسلات حافظه | 32 اسلات DIMM؛ 16 اسلات بهازای هر پردازنده |
| حداکثر ظرفیت حافظه | تا 8 ترابایت در پیکربندیهای پشتیبانیشده |
| سرعت حافظه | وابسته به نسل و مدل پردازنده و نوع DIMM؛ تا 5600MT/s در پیکربندیهای سازگار |
| کنترلر ذخیرهسازی | کنترلر SATA داخلی یا کنترلرهای سختافزاری HPE Gen11، بسته به کانفیگ |
| درگاههای توسعه | PCIe Gen5؛ تعداد و نوع اسلاتها به پردازنده، رایزر و شاسی وابسته است |
| شبکه | کارت شبکه OCP 3.0 یا PCIe، متناسب با سفارش |
| مدیریت از راه دور | HPE iLO 6 |
| نوع ذخیرهسازی | SAS، SATA و NVMe در شاسیها و ترکیبهای پشتیبانیشده |
| منبع تغذیه | HPE Flex Slot؛ توان و تعداد بر اساس کانفیگ |
| کاربرد | مجازیسازی، سرویسهای شبکه، پایگاه داده، زیرساخت سازمانی و پردازشهای متراکم |
نکته فنی: ظرفیت نهایی RAM، سرعت حافظه، تعداد اسلاتهای قابل استفاده، تعداد درگاههای توسعه و امکان نصب پردازنده دوم به ترکیب دقیق قطعات بستگی دارد. بنابراین مشخصات یک کانفیگ خاص نباید بهعنوان مشخصات قطعی تمام مدلهای DL360 Gen11 درج شود.
بررسی طراحی و ساختار سرور
شاسی رکمونت 1U
یکی از ویژگیهای اصلی DL360 Gen11، ارتفاع یک یونیت آن است. این طراحی برای دیتاسنترها و اتاقهای سرور سازمانی مناسب است؛ بهخصوص زمانی که تعداد سرورها زیاد است و استفاده بهینه از فضای رک اهمیت دارد.
با این حال، انتخاب سرور 1U صرفاً به ابعاد محدود نمیشود. جریان هوای مناسب، توان مصرفی، دفع حرارت و نوع کارتهای توسعه باید هنگام طراحی زیرساخت در نظر گرفته شوند.
پنل جلویی و جایگاه درایوها
پنل جلویی سرور، بسته به نوع شاسی، با آرایشهای متفاوتی از درایوها عرضه میشود. پیکربندیهای رسمی شامل موارد زیر هستند:
- 4LFF: مناسب درایوهای 3.5 اینچی SAS/SATA با تمرکز بر ظرفیت ذخیرهسازی.
- 8SFF: مناسب درایوهای 2.5 اینچی SAS/SATA یا NVMe سازگار با شاسی و بکپلین انتخابی.
- 8+2SFF: در برخی پیکربندیها، امکان افزودن دو جایگاه درایو SFF دیگر وجود دارد.
- 20 EDSFF: پیکربندی متراکم مبتنی بر درایوهای NVMe از نوع E3.S 1T برای کاربردهای سازگار با این فناوری.
این گزینهها جایگزین مستقیم یکدیگر نیستند. پیش از خرید باید نوع بکپلین، کنترلر، کابلها، رابط درایوها و محدودیتهای حرارتی بررسی شود.
پنل جلویی سرور HPE ProLiant DL360 Gen11 (شاسی 8SFF)
1. Drive Support Label — برچسب پشتیبانی درایو
2. Serial Number/iLO Information Pull Tab — برچسب کشویی شماره سریال و اطلاعات iLO
3. Quick-Removal Access Panel — پنل دسترسی با قابلیت جداسازی سریع
4. Universal Media Bay (Optional) — محفظه رسانهای اختیاری:
محفظه درایو نوری بههمراه کیت پورت DisplayPort و USB 2.0
محفظه دو درایوی 2SFF 24G x4 NVMe/SAS (TriMode) U.3 BC
5. DisplayPort (Optional) — پورت نمایشگر (اختیاری)
6. Optical Drive (Optional) — درایو نوری (اختیاری)
7. USB 2.0 Port (Optional) — پورت USB 2.0 (اختیاری)
8. iLO Service Port — پورت سرویس iLO
9. Power On/Standby Button and System Power LED — دکمه روشن/آمادهبهکار و چراغ وضعیت برق سیستم
10. Health LED — چراغ وضعیت سلامت سیستم
11. NIC Status LED — چراغ وضعیت کارت شبکه
12. Unit ID Button/LED — دکمه و چراغ شناسه واحد
13. USB 3.2 Gen1 Port — پورت USB 3.2 نسل اول
14. Drive Bays — جایگاههای درایو؛ با دو گزینه بکپلین:
8 SFF 24G x1 NVMe/SAS (TriMode) U.3 BC
8 SFF 24G x4 NVMe/SAS (TriMode) U.3 BC
پنل پشتی و توسعه سختافزاری
در پنل پشتی، بسته به کانفیگ، درگاههای مدیریت، خروجی تصویر، USB، منبع تغذیه و اسلاتهای توسعه قرار دارند. در برخی ترکیبها، استفاده از اسلات سوم PCIe به پردازنده دوم وابسته است. انتخاب کارت شبکه پرسرعت، HBA یا سایر کارتهای توسعه نیز باید با رایزر و آرایش اسلاتهای همان مدل سازگار باشد.
اسلات شماره ۱ PCIe 5.0 با ارتفاع کامل
اسلات شماره ۲ PCIe 5.0 با ارتفاع کم
اسلات اختیاری شماره ۳ PCIe 5.0
منابع تغذیه افزونه شماره ۱ و ۲
پورت تصویر VGA
اسلات شماره ۲ کارت شبکه OCP 3.0
پورت سریال (اختیاری)
پورت مدیریت iLO
پورتهای USB 3.2 Gen1
نشانگر LED شناسایی سرور (Unit ID)
اسلات شماره ۱ کارت شبکه OCP 3.0
نمای داخلی سرور HPE ProLiant DL360 Gen11
اتصال ماژول خنکسازی مایع
پورتهای SlimSAS هشتمسیره
اسلاتهای حافظه DDR5 DIMM
پورتهای MCIO سوکت دوم
اتصال برق بکپلین درایوها
پورتهای USB داخلی
منابع تغذیه اول و دوم
رایزر PCIe 5.0 پردازنده دوم
اتصال نمایشگر وضعیت سیستم (SID)
اتصال ماژول ذخیره انرژی
پورت اسلات OCP
ماژول بوت NVMe اختیاری HPE NS204i-u
باتری سیستم
رایزر اصلی PCIe 5.0 پردازنده اول
پورت اسلات OCP
اتصال جلویی DisplayPort و USB 2.0
پورتهای SlimSAS کمارتفاع
چیپست سیستم
اتصال پنل جلویی و USB 3.2 Gen 1
پورت درایو نوری SATA
اتصال MCIO سوکت اول
پردازنده اول و دوم به همراه هیتسینک
مجموعه فنهای Hot-plug
محل نصب خازن هیبریدی HPE یا باتری ذخیرهسازی
پردازنده در سرور HPE ProLiant DL360 Gen11
پردازنده یکی از مهمترین عوامل تعیینکننده عملکرد سرور است. این مدل از پردازندههای Intel Xeon Scalable نسل چهارم و پنجم پشتیبانی میکند؛ اما تمام پردازندههای این خانواده برای هر نسخه از شاسی و مادربرد قابل استفاده نیستند.
نمونههایی از پردازندههای قابل مشاهده در پیکربندیهای DL360 Gen11 عبارتاند از:
| پردازنده | تعداد هسته | فرکانس پایه | کاربرد متداول |
|---|---|---|---|
| Xeon Silver 4410Y | 12 | 2.0GHz | سرویسهای شبکه و بارهای کاری عمومی |
| Xeon Silver 4416+ | 20 | 2.0GHz | سرویسهای سازمانی با نیاز پردازشی بیشتر |
| Xeon Gold 5416S | 16 | 2.0GHz | پردازش عمومی و برخی بارهای کاری ذخیرهسازی |
| Xeon Gold 5415+ | 8 | 2.9GHz | بارهای کاری حساستر به فرکانس |
| Xeon Gold 6430 | 32 | 2.1GHz | بارهای کاری موازی و پردازش سنگینتر |
| Xeon Gold 6442Y | 24 | 2.6GHz | پردازش سازمانی با تعداد هسته و فرکانس بالاتر |
این جدول نمونههایی از پردازندههای معرفیشده برای پیکربندیهای این خانواده است، نه فهرست کامل تمام پردازندههای سازگار.
برای انتخاب CPU باید تعداد هسته، فرکانس، حافظه کش، توان حرارتی (TDP)، تعداد ماشینهای مجازی، تعداد کاربران همزمان و نوع نرمافزار بررسی شود. برای مثال، نیاز یک سرور فایل با نیاز یک میزبان مجازیسازی پرتراکم یا پایگاه داده یکسان نیست.
نکته مهم درباره نسل پردازنده: HPE اعلام کرده است که ارتقای میدانی از پردازندههای نسل چهارم به نسل پنجم در سیستمهای DL360 Gen11 که با مادربرد و فریمور نسل چهارم عرضه شدهاند پشتیبانی نمیشود. هنگام خرید باید نسل پردازنده و نسخه سختافزاری سیستم از ابتدا مشخص شود.
حافظه رم در سرور DL360 Gen11
این سرور از حافظههای HPE DDR5 Smart Memory از نوع RDIMM استفاده میکند و دارای 32 اسلات DIMM است. در سیستم دوپردازندهای، هر پردازنده به 16 اسلات حافظه دسترسی دارد.
ظرفیت قابل نصب به نوع DIMM، پردازنده و قواعد نصب حافظه بستگی دارد. در پیکربندیهای سازگار، ظرفیت حافظه میتواند تا 8 ترابایت افزایش یابد.
انتخاب RAM باید بر اساس موارد زیر انجام شود:
- تعداد ماشینهای مجازی و میزان حافظه مورد نیاز هر ماشین
- حجم پایگاه داده و الگوی دسترسی به اطلاعات
- تعداد کاربران همزمان و سرویسهای فعال
- امکان توسعه ظرفیت در آینده
- رعایت قواعد نصب حافظه و توازن کانالهای حافظه
برای بسیاری از سناریوهای سازمانی، تنها ظرفیت کل RAM مهم نیست؛ نحوه توزیع DIMMها میان کانالهای حافظه نیز در عملکرد نهایی تأثیر دارد.
کنترلر RAID و مدیریت ذخیرهسازی
سرور DL360 Gen11 بسته به کانفیگ، میتواند از کنترلر ذخیرهسازی داخلی SATA یا کنترلرهای سختافزاری HPE Gen11 استفاده کند. یکی از گزینههای قابل سفارش، HPE MR408i-o Gen11 با حافظه کش 4GB است. کنترلرهای دیگر نیز بسته به شاسی، رابط و نیاز ذخیرهسازی قابل انتخاباند.
وظیفه کنترلر ذخیرهسازی، مدیریت ارتباط با درایوها و در پیکربندیهای پشتیبانیشده، فراهم کردن قابلیتهای RAID است. انتخاب کنترلر باید با نوع درایو، تعداد دیسکها، سطح RAID مورد نیاز و الزامات افزونگی هماهنگ باشد.
برای نمونه، انتخاب RAID 1 برای یک حجم کاری و RAID 10 برای حجم کاری دیگر میتواند از نظر ظرفیت قابل استفاده، افزونگی و عملکرد تفاوت ایجاد کند. سطح RAID مناسب باید بر اساس اهمیت دادهها، الگوی خواندن و نوشتن و برنامه پشتیبانگیری تعیین شود.
نکته: RAID جایگزین نسخه پشتیبان نیست. خرابی منطقی، حذف اشتباهی فایل، باجافزار یا آسیب به کل سرور همچنان میتواند دادهها را در معرض خطر قرار دهد.
انتخاب هارد و SSD برای DL360 Gen11
نوع شاسی تعیین میکند چه درایوهایی را میتوان در سرور نصب کرد. در نسخههای سازگار، گزینههایی از خانوادههای SAS، SATA و NVMe در دسترس هستند.
| نوع ذخیرهسازی | مزیت اصلی | کاربردهای متداول |
|---|---|---|
| HDD SAS/SATA | ظرفیت بالا و هزینه مناسبتر بهازای هر گیگابایت | فایل سرور و نگهداری حجم زیاد اطلاعات |
| SSD SAS/SATA | تأخیر کمتر و عملکرد مناسبتر نسبت به HDD | سرویسهای سازمانی و بارهای کاری عمومی |
| SSD NVMe | پهنای باند و عملکرد ورودی/خروجی بالا | پایگاه داده، مجازیسازی و بارهای کاری حساس به تأخیر |
| EDSFF NVMe | تراکم بالای ذخیرهسازی در شاسی سازگار | زیرساختهای پرتراکم و بارهای کاری متکی به NVMe |
هنگام سفارش باید ظرفیت، نوع رابط، فرمفاکتور، تحمل نوشتن، سطح کاربری درایو و سازگاری با بکپلین و کنترلر بررسی شود. صرفاً یکسان بودن ظرفیت یا اندازه ظاهری درایو، سازگاری آن را تضمین نمیکند.
مدیریت از راه دور با HPE iLO 6
HPE iLO 6 ابزار مدیریت و پایش سختافزاری سرور است که امکان انجام بسیاری از عملیات مدیریتی را از راه دور فراهم میکند. این قابلیت برای مدیران شبکه اهمیت دارد؛ زیرا میتوانند وضعیت سختافزار، هشدارها و اطلاعات سلامت سرور را بدون حضور فیزیکی در اتاق سرور بررسی کنند.
قابلیتهای مدیریتی قابل استفاده به نسخه مجوز و امکانات فعالشده بستگی دارند. هنگام برنامهریزی زیرساخت باید سطح دسترسی، امنیت رابط مدیریتی، سیاستهای بهروزرسانی و دسترسی شبکه به پورت مدیریت نیز در نظر گرفته شود.
شبکه و درگاههای توسعه
DL360 Gen11 میتواند از کارتهای شبکه OCP 3.0 و PCIe سازگار استفاده کند. نوع کارت انتخابی باید متناسب با معماری شبکه سازمان باشد؛ برای مثال، تعداد پورتها، سرعت 1GbE یا 10/25GbE، نوع اتصال مسی یا فیبر و نیاز به پهنای باند بالاتر باید مشخص شوند.
در پروژههایی که از ذخیرهسازی تحت شبکه، اتصالهای پرسرعت یا کارتهای توسعه تخصصی استفاده میشود، ظرفیت اسلاتهای PCIe و نیاز به پردازنده دوم باید پیش از سفارش بررسی شود.
منبع تغذیه و خنکسازی
سرور از منابع تغذیه HPE Flex Slot پشتیبانی میکند و توان منبع تغذیه باید با مصرف پردازنده، حافظه، درایوها و کارتهای توسعه هماهنگ باشد. در برخی مدلهای آماده، یک منبع تغذیه 800W یا 1000W عرضه میشود؛ اما توان و تعداد منابع تغذیه در همه کانفیگها یکسان نیست.
در پیکربندیهایی که افزونگی منبع تغذیه اهمیت دارد، باید وجود دو منبع تغذیه سازگار و اتصال آنها به مسیرهای برق مناسب بررسی شود.
انتخاب فن و هیتسینک نیز به توان حرارتی پردازنده وابسته است. پردازندههای پرمصرف ممکن است به فنهای پرفورمنس یا راهکار خنکسازی مایع نیاز داشته باشند. به همین دلیل، انتخاب پردازنده پرقدرت بدون بررسی الزامات حرارتی میتواند باعث محدود شدن گزینههای قابل پشتیبانی شود.
سرور HPE ProLiant DL360 Gen11 برای چه کاربردهایی مناسب است؟
۱. مجازیسازی سرور
DL360 Gen11 میتواند برای اجرای چندین ماشین مجازی و تجمیع سرویسهای سازمانی استفاده شود. ظرفیت پردازنده، RAM و نوع ذخیرهسازی باید با تعداد ماشینهای مجازی و بار کاری آنها متناسب باشد.
۲. سرویسهای شبکه سازمانی
اجرای سرویسهایی مانند Active Directory، DNS، DHCP، مدیریت کاربران و برخی سرویسهای زیرساختی در سازمانها از کاربردهای متداول سرورهای این رده است. منابع مورد نیاز باید بر اساس تعداد کاربران و سرویسهای فعال تعیین شوند.
۳. پایگاه داده و نرمافزارهای سازمانی
برای پایگاه دادهها و نرمافزارهایی که به عملکرد پردازنده، حافظه یا ذخیرهسازی وابستهاند، امکان انتخاب پردازندههای متنوع، حافظه DDR5 و درایوهای SSD/NVMe مزیت محسوب میشود. انتخاب نهایی به الگوی بار کاری و نیازهای نرمافزار بستگی دارد.
۴. زیرساختهای پرتراکم دیتاسنتری
ارتفاع 1U برای محیطهایی مناسب است که تعداد زیادی سرور در فضای محدود رک نصب میشوند. در این سناریوها، مصرف برق، جریان هوا، مدیریت کابلها و ظرفیت خنکسازی رک باید در سطح کل زیرساخت بررسی شود.
۵. سرویسهای ذخیرهسازی و پردازش داده
در صورت انتخاب شاسی، کنترلر و درایوهای مناسب، این سرور میتواند برای برخی کاربردهای ذخیرهسازی و پردازش داده نیز استفاده شود. با این حال، ظرفیت ذخیرهسازی و تعداد درایوهای قابل نصب به نوع شاسی وابسته است.
چند کانفیگ پیشنهادی برای انتخاب سرور DL360 Gen11
کانفیگ مناسب را باید بر اساس نیاز واقعی سازمان تعیین کرد. نمونههای زیر نقطه شروع طراحی هستند و مشخصات قطعی یک مدل آماده فروش محسوب نمیشوند.
| نوع کاربرد | پیشنهاد اولیه برای انتخاب | نکته مهم |
|---|---|---|
| سرویسهای شبکه و فایل سرور سبک | پردازنده متناسب با بار کاری، RAM قابل توسعه، SSD یا HDD سازگار | ظرفیت ذخیرهسازی و پشتیبانگیری را از ابتدا مشخص کنید |
| مجازیسازی سازمانی | پردازنده با تعداد هسته متناسب، RAM بیشتر و SSD/NVMe | مصرف واقعی RAM و تعداد ماشینهای مجازی تعیینکننده است |
| پایگاه داده | پردازنده متناسب با نوع کوئری، RAM کافی و ذخیرهسازی کمتأخیر | عملکرد به طراحی پایگاه داده و الگوی I/O نیز وابسته است |
| زیرساخت پرتراکم | شاسی و کارتهای توسعه متناسب با رک و شبکه | توان مصرفی و خنکسازی کل رک باید بررسی شود |
| ذخیرهسازی متراکم NVMe | شاسی EDSFF سازگار و طراحی دقیق ذخیرهسازی | سازگاری درایو، کنترلر، پردازنده و خنکسازی ضروری است |
مقایسه سرور HPE ProLiant DL360 Gen11 با DL360 Gen10
| معیار | DL360 Gen10 | DL360 Gen11 |
|---|---|---|
| نسل پلتفرم | نسل قدیمیتر | نسل یازدهم |
| پردازنده | خانوادههای سازگار با نسل دهم | Intel Xeon Scalable نسل چهارم و پنجم، متناسب با نسخه سیستم |
| حافظه | DDR4 | DDR5 |
| رابط توسعه | وابسته به پیکربندی نسل دهم | پشتیبانی از PCIe Gen5 |
| مدیریت سختافزاری | نسخه متناسب با نسل دهم | HPE iLO 6 |
| ذخیرهسازی | وابسته به شاسی و کنترلر | گزینههای متنوع SFF، LFF و EDSFF در کانفیگهای سازگار |
| انتخاب هنگام خرید | مناسب برای پروژههایی با بودجه و نیاز مشخص | مناسب برای طراحی یا ارتقای زیرساخت با نیاز به قابلیتهای نسل جدید |
DL360 Gen11 صرفاً به دلیل جدیدتر بودن، در تمام شرایط بهترین انتخاب نیست. اگر سرور فعلی نیاز پروژه را پوشش دهد یا محدودیت بودجه وجود داشته باشد، باید هزینه کل مالکیت، سازگاری نرمافزارها، ظرفیت توسعه و قیمت کانفیگ نهایی با هم مقایسه شوند.
مزایای سرور HPE ProLiant DL360 Gen11
- طراحی رکمونت 1U برای استفاده بهینه از فضای رک
- پشتیبانی از پردازندههای Intel Xeon Scalable نسل چهارم و پنجم، متناسب با نسخه سیستم
- حافظه DDR5 با ظرفیت قابل توسعه
- پشتیبانی از PCIe Gen5 برای توسعه سختافزاری در کانفیگهای سازگار
- امکان انتخاب ترکیبهای مختلف ذخیرهسازی SAS، SATA و NVMe
- مدیریت سختافزاری از راه دور با HPE iLO 6
- قابلیت تنظیم کانفیگ برای سرویسهای شبکه، مجازیسازی و کاربردهای سازمانی
پرسشهای متداول درباره سرور HPE ProLiant DL360 Gen11
سرور DL360 Gen11 چند یونیت است؟
این مدل سرور رکمونت 1U است و برای نصب در رکهای استاندارد طراحی شده است.
سرور DL360 Gen11 از چه پردازندههایی پشتیبانی میکند؟
این خانواده از پردازندههای Intel Xeon Scalable نسل چهارم و پنجم پشتیبانی میکند؛ اما سازگاری پردازنده به نسخه مادربرد، فریمور و کانفیگ سیستم وابسته است.
حداکثر رم سرور DL360 Gen11 چقدر است؟
در پیکربندیهای پشتیبانیشده، ظرفیت حافظه میتواند به 8 ترابایت برسد. ظرفیت نهایی به نوع و تعداد DIMMها و پردازنده انتخابی بستگی دارد.
آیا سرور DL360 Gen11 با هارد و SSD عرضه میشود؟
نه لزوماً. در بسیاری از مدلهای رسمی، هارد یا SSD بهصورت پیشفرض نصب نشده است و باید هنگام سفارش بر اساس نیاز پروژه انتخاب شود.
آیا DL360 Gen11 برای مجازیسازی مناسب است؟
بله، در صورتی که پردازنده، حافظه، ذخیرهسازی و شبکه متناسب با تعداد ماشینهای مجازی و بار کاری انتخاب شوند. برای تعیین کانفیگ، تعداد ماشینهای مجازی و منابع مورد نیاز هرکدام باید بررسی شود.
تفاوت شاسی 4LFF و 8SFF چیست؟
شاسی 4LFF از درایوهای 3.5 اینچی سازگار پشتیبانی میکند و میتواند برای ظرفیت ذخیرهسازی بالا مناسب باشد. شاسی 8SFF برای درایوهای 2.5 اینچی طراحی شده و گزینههای بیشتری از نظر نوع و تراکم درایو در اختیار میگذارد. انتخاب نهایی به بکپلین و کنترلر نیز وابسته است.
آیا میتوان بعداً پردازنده را از نسل چهارم به نسل پنجم ارتقا داد؟
طبق مستندات HPE، ارتقای میدانی از نسل چهارم به نسل پنجم در سیستمهایی که با مادربرد و فریمور نسل چهارم عرضه شدهاند پشتیبانی نمیشود. بنابراین باید نسخه سازگار سیستم هنگام خرید مشخص شود.
قیمت سرور HPE ProLiant DL360 Gen11 چگونه تعیین میشود؟
قیمت به مدل پردازنده، ظرفیت رم، نوع و تعداد درایوها، کنترلر ذخیرهسازی، کارت شبکه، منبع تغذیه، وضعیت کالا و شرایط گارانتی وابسته است. برای مقایسه قیمتها باید کانفیگ قطعات و شرایط تأمین یکسان باشد.
استعلام قیمت سرور HPE ProLiant DL360 Gen11 از شبکه ارغوان ارتباط
برای انتخاب سرور، تنها مقایسه قیمت پایه کافی نیست. پردازنده، حافظه، نوع ذخیرهسازی، کنترلر RAID، کارت شبکه و قابلیت توسعه باید متناسب با نیاز فعلی و آینده سازمان انتخاب شوند.
کارشناسان شبکه ارغوان ارتباط میتوانند برای بررسی کانفیگ مناسب و استعلام قیمت سرور HPE ProLiant DL360 Gen11 راهنماییتان کنند.
تماس مستقیم با کارشناس شبکه ارغوان: 021-41902




دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.