معرفی سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 یکی از سرورهای رکمونت سازمانی شرکت Hewlett Packard Enterprise (HPE) است که برای اجرای بارهای کاری پردازشی، مجازیسازی، پایگاه داده و سرویسهای سازمانی طراحی شده است. این سرور با فرمفاکتور 1U، پشتیبانی از حداکثر دو پردازنده AMD EPYC و حافظه DDR5، امکان پیادهسازی زیرساختهای پردازشی متراکم را در فضای محدود رک فراهم میکند.
این سرور از پردازندههای نسل چهارم AMD EPYC سری 9004 و نسل پنجم AMD EPYC سری 9005 پشتیبانی میکند. بهرهمندی از رابط توسعه PCIe Gen5، معماری حافظه چندکاناله و گزینههای مختلف ذخیرهسازی، امکان طراحی کانفیگ متناسب با نیازهای پردازشی و ظرفیت موردنیاز سازمان را فراهم میکند.
فناوری مدیریتی HPE iLO 6 نیز امکان پایش وضعیت سختافزار، دریافت هشدارهای سیستمی و انجام فعالیتهای مدیریتی پشتیبانیشده از راه دور را در اختیار مدیران شبکه قرار میدهد.
DL365 Gen11 بهویژه برای سازمانهایی قابل بررسی است که به تراکم پردازشی بالا، استفاده بهینه از فضای رک و امکان توسعه منابع سختافزاری نیاز دارند. انتخاب کانفیگ مناسب این سرور باید با توجه به نوع پردازنده، ظرفیت حافظه، نیاز ذخیرهسازی، محدودیتهای حرارتی و بار کاری انجام شود.
مدلها و کانفیگهای سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 در کانفیگهای مختلف کارخانهای و سفارشی عرضه میشود. تفاوت این کانفیگها میتواند شامل مدل پردازنده، ظرفیت رم، نوع شاسی، تعداد و نوع درایوها، کنترلر ذخیرهسازی، منبع تغذیه و تجهیزات خنککننده باشد.
برای انتخاب مدل مناسب، ابتدا باید نوع شاسی و سپس پردازنده و سایر قطعات موردنیاز مشخص شوند.
| نوع کانفیگ یا شاسی | مشخصات قابل بررسی | کاربرد پیشنهادی |
|---|---|---|
| شاسی 8SFF | جایگاه درایوهای کوچک 2.5 اینچی؛ ظرفیت و رابط درایو وابسته به پیکربندی | مجازیسازی و سرویسهای سازمانی |
| شاسی 10SFF | گزینه ذخیرهسازی با تعداد جایگاه بیشتر در کانفیگهای پشتیبانیشده | زیرساختهای نیازمند ترکیبی از پردازش و ذخیرهسازی |
| شاسی EDSFF | پشتیبانی از گزینههای ذخیرهسازی EDSFF در پیکربندیهای مربوط | بارهای کاری با نیاز به ذخیرهسازی پرتراکم |
| کانفیگ GPU | پشتیبانی از گزینههای پردازنده گرافیکی سازگار در شاسی مربوط | پردازشهای شتابیافته و کاربردهای تخصصی |
نکته درباره پارتنامبرها: جدول بالا انواع شاسی و مسیرهای انتخاب کانفیگ را نشان میدهد، نه فهرست مدلهای آماده فروش. شماره قطعه هر کانفیگ باید با مستند رسمی HPE، پیکربندی واقعی کالا و مشخصات درجشده در پیشنهاد فروش تطبیق داده شود. برای جلوگیری از درج اطلاعات نادرست، پارتنامبرهای تأییدنشده در این جدول درج نشدهاند.
مشخصات فنی سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 یک سرور رکمونت یکیونیتی (1U) با معماری دوپردازندهای است که امکان نصب یک یا دو پردازنده سازگار AMD EPYC را فراهم میکند. این خانواده از حافظه HPE DDR5 SmartMemory و رابط توسعه PCIe Gen5 پشتیبانی میکند.
مشخصات نهایی دستگاه به مدل پردازنده، تعداد پردازندههای نصبشده، نوع شاسی و تجهیزات انتخابی بستگی دارد.
| مشخصه | توضیحات فنی |
|---|---|
| برند | Hewlett Packard Enterprise (HPE) |
| خانواده سرور | HPE ProLiant |
| مدل | DL365 Gen11 |
| نوع شاسی | رکمونت، ارتفاع 1U |
| معماری پردازنده | AMD EPYC |
| نسل پردازنده | نسل چهارم AMD EPYC سری 9004 و نسل پنجم AMD EPYC سری 9005، مطابق فهرست پشتیبانی HPE |
| تعداد پردازنده | یک یا دو پردازنده، متناسب با کانفیگ |
| تعداد هسته پردازنده | وابسته به مدل پردازنده انتخابی؛ برخی مدلهای نسل پنجم تا 160 هسته دارند |
| نوع حافظه رم | HPE DDR5 SmartMemory RDIMM |
| تعداد اسلات رم | 24 اسلات DIMM |
| معماری حافظه | 12 کانال حافظه برای هر پردازنده و یک DIMM بهازای هر کانال |
| حداکثر ظرفیت حافظه | تا 6 ترابایت در پیکربندیهای واجد شرایط با 24 ماژول 256 گیگابایتی |
| سرعت حافظه | وابسته به نسل و مدل پردازنده؛ تا 6400 MT/s در پیکربندیهای پشتیبانیشده با پردازندههای نسل پنجم |
| رابط توسعه | PCIe Gen5 |
| ذخیرهسازی | گزینههای SAS، SATA، NVMe و EDSFF متناسب با شاسی و تجهیزات سازگار |
| کنترلر ذخیرهسازی | گزینههای نرمافزاری و کنترلرهای سازگار HPE، مطابق کانفیگ |
| شبکه | آداپتورهای شبکه و گزینههای OCP سازگار با پیکربندی |
| مدیریت از راه دور | HPE iLO 6 |
| منبع تغذیه | گزینههای HPE Flex Slot متناسب با مصرف برق و پیکربندی |
| کاربرد | مجازیسازی، پایگاه داده، سرویسهای سازمانی، زیرساخت ابری و پردازشهای پرتراکم |
منبع مشخصات: مستند رسمی HPE ProLiant DL365 Gen11 QuickSpecs.
توجه داشته باشید که حداکثر ظرفیت حافظه، تعداد درایوها، تعداد اسلاتهای توسعه و پشتیبانی از GPU به پیکربندی بستگی دارد. تمام قابلیتهای حداکثری الزاماً بهصورت همزمان در یک دستگاه قابل استفاده نیستند.
نمای ظاهری و اجزای سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 را میتوان از سه بخش اصلی بررسی کرد: نمای جلو، نمای پشت و بخش داخلی. هر بخش وظیفه مشخصی در نصب تجهیزات، اتصال به شبکه، مدیریت و نگهداری سرور دارد. چیدمان دقیق قطعات بر اساس شاسی، نوع درایوکیج، پردازنده، رایزرها و تجهیزات نصبشده متفاوت است.
نمای جلوی سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
در قسمت جلویی سرور، جایگاه درایوهای ذخیرهسازی و بخشهایی از رابطهای دسترسی و نشانگرهای وضعیت قرار دارند. تعداد و نوع جایگاههای درایو با توجه به شاسی انتخابی متفاوت است.
- پنل دسترسی با بازشوی سریع
- برچسب شماره سریال / زبانه شناسایی
- محفظه اختیاری تجهیزات رسانهای
- درگاه USB 3.2 نسل اول
- دکمه روشن/آمادهبهکار و نشانگر LED برق سیستم
- نشانگر LED سلامت سیستم
- نشانگر LED وضعیت کارت شبکه
- دکمه و نشانگر LED شناسه سرور (UID)
- درگاه سرویس iLO
- هشت جایگاه نصب درایو SAS/SATA/NVMe
| بخش | وظیفه |
|---|---|
| جایگاه درایوها (Drive Bays) | نصب درایوهای سازگار با شاسی، مانند SFF یا EDSFF در پیکربندی مربوط |
| نشانگرهای وضعیت | نمایش وضعیت عملیاتی و هشدارهای قابل مشاهده |
| دکمه روشن و خاموش | کنترل وضعیت روشن یا خاموش بودن دستگاه |
| درگاههای دسترسی محلی | فراهمکردن دسترسی برای سرویسدهی، در صورت وجود در پیکربندی |
| بخشهای سرویسپذیر | تسهیل دسترسی به اجزای قابل تعویض مطابق طراحی شاسی |
نمای پشت سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
پنل پشتی برای اتصال سرور به شبکه، دسترسی مدیریتی، نصب کارتهای توسعه و تأمین برق استفاده میشود. نوع و تعداد پورتها به آداپتورهای نصبشده و کانفیگ دستگاه وابسته است.
- اسلات توسعه PCIe 5.0 شماره ۱
- اسلاتهای OCP 3.0 برای کارت شبکه
- اسلات توسعه PCIe 5.0 شماره ۲
- منبع تغذیه شماره ۲ با قابلیت تعویض در حالت روشن (Hot-Plug)
- منبع تغذیه شماره ۱ با قابلیت تعویض در حالت روشن (Hot-Plug)
- درگاه VGA برای اتصال نمایشگر
- درگاه سریال
- درگاه USB 3.2 نسل اول
- نشانگر LED شناسه سرور (UID)
| بخش | وظیفه |
|---|---|
| درگاه مدیریت iLO | فراهمکردن دسترسی مدیریتی از راه دور |
| پورتهای شبکه | اتصال سرور به شبکه سازمانی |
| درگاههای USB و VGA | اتصال تجهیزات جانبی و دسترسی محلی، مطابق پیکربندی |
| اسلاتهای توسعه | نصب کارتهای شبکه و سایر تجهیزات توسعه سازگار |
| منابع تغذیه | تأمین برق سرور و فراهمکردن افزونگی در کانفیگهای مربوط |
| خروجی هوا | هدایت هوای گرم به خارج از شاسی |
نمای داخلی سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
در بخش داخلی سرور، پردازندهها، اسلاتهای حافظه، رایزرها، فنها و اجزای مربوط به ذخیرهسازی قرار دارند. به دلیل فرمفاکتور 1U، طراحی مسیر جریان هوا و انتخاب تجهیزات خنککننده اهمیت زیادی دارد.
- اسلات PCIe 5.0 شماره ۱
- اسلاتهای OCP 3.0
- اسلات PCIe 5.0 شماره ۲
- منبع تغذیه شماره ۲ Hot-plug
- منبع تغذیه شماره ۱ Hot-plug
- پورت VGA
- درگاه سریال
- پورت USB 3.2 Gen 1
- نشانگر UID LED
| قطعه | نقش در عملکرد سرور |
|---|---|
| پردازندههای AMD EPYC | اجرای پردازشهای نرمافزاری و محاسباتی |
| اسلاتهای حافظه DIMM | نصب حافظه DDR5 سازگار |
| رایزرهای توسعه | فراهمکردن امکان نصب کارتهای توسعه پشتیبانیشده |
| کنترلر ذخیرهسازی | مدیریت درایوها و قابلیتهای ذخیرهسازی و RAID، متناسب با کنترلر |
| فنهای خنککننده | حفظ جریان هوا و کنترل دمای قطعات |
| مسیرهای اتصال ذخیرهسازی | ارتباط درایوها با کنترلرها و رابطهای مربوط |
| منابع تغذیه | تأمین برق موردنیاز دستگاه |
در کانفیگهای دارای پردازندههای پرمصرف یا ماژولهای حافظه با ظرفیت بالا، انتخاب هیتسینک و فن مناسب باید مطابق الزامات HPE انجام شود. همچنین گزینه خنکسازی مایع مستقیم (Direct Liquid Cooling) در پیکربندیهای پشتیبانیشده قابل بررسی است.
پردازنده سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
پردازنده یکی از مهمترین اجزای سرور است و بر توان محاسباتی، تعداد ماشینهای مجازی، عملکرد برنامههای سازمانی و مصرف برق تأثیر میگذارد.
برخلاف DL380 Gen11 که از پردازندههای Intel Xeon Scalable استفاده میکند، سرور DL365 Gen11 بر پایه پردازندههای AMD EPYC طراحی شده است. این خانواده از پردازندههای نسل چهارم EPYC سری 9004 و نسل پنجم EPYC سری 9005 پشتیبانی میکند.
انتخاب پردازنده باید بر اساس تعداد هستهها، فرکانس کاری، ظرفیت حافظه قابل پشتیبانی، مصرف برق و نوع بار کاری انجام شود.
چه پردازندهای برای DL365 Gen11 مناسب است؟
- مجازیسازی: پردازندهای با تعداد هسته مناسب برای اجرای ماشینهای مجازی، همراه با ظرفیت حافظه کافی.
- پایگاه داده: انتخاب پردازنده بر اساس نوع پایگاه داده، میزان همزمانی درخواستها، نیاز به فرکانس کاری و ظرفیت حافظه.
- سرویسهای سازمانی: انتخاب پردازنده متناسب با تعداد کاربران و بار پردازشی سرویسها.
- پردازشهای پرتراکم: بررسی مدلهای دارای هستههای بیشتر، محدودیت توان مصرفی و الزامات خنکسازی.
- پردازشهای حساس به تأخیر: توجه به فرکانس پردازنده، معماری نرمافزار و الگوی دسترسی به حافظه.
نمونههایی از پردازندههای قابل بررسی
جدول زیر نمونههایی از پردازندههای درجشده در فهرست رسمی HPE برای این خانواده را نشان میدهد. این جدول به معنی موجود بودن همه مدلها در بازار یا سازگاری تمام آنها با هر کانفیگ نیست.
| مدل پردازنده | نسل | تعداد هسته | فرکانس پایه | توان حرارتی پیشفرض |
|---|---|---|---|---|
| AMD EPYC 9124 | نسل چهارم | 16 | 3.0 GHz | 200 W |
| AMD EPYC 9254 | نسل چهارم | 24 | 2.9 GHz | 200 W |
| AMD EPYC 9354 | نسل چهارم | 32 | 3.25 GHz | 280 W |
| AMD EPYC 9454 | نسل چهارم | 48 | 2.75 GHz | 290 W |
| AMD EPYC 9554 | نسل چهارم | 64 | 3.1 GHz | 360 W |
| AMD EPYC 9654 | نسل چهارم | 96 | 2.4 GHz | 360 W |
| AMD EPYC 9355 | نسل پنجم | 32 | 3.55 GHz | 280 W |
| AMD EPYC 9255 | نسل پنجم | 24 | 3.25 GHz | 200 W |
| AMD EPYC 9655 | نسل پنجم | 96 | 2.6 GHz | 400 W |
| AMD EPYC 9845 | نسل پنجم | 160 | 2.1 GHz | 390 W |
مقادیر جدول از فهرست پردازندههای QuickSpecs استخراج شدهاند؛ فرکانس پایه و توان اعلامشده باید در کنار مشخصات کامل هر مدل بررسی شوند. پشتیبانی از پردازندههای پرمصرف به الزامات حرارتی، نوع شاسی، فن و هیتسینک وابسته است.
نکته: در سیستم دوپردازندهای، انتخاب دو پردازنده یکسان و رعایت قواعد پیکربندی HPE ضروری است. نصب دو پردازنده بهتنهایی تضمینکننده افزایش متناسب عملکرد نیست؛ نوع بار کاری و نحوه تخصیص منابع نیز اهمیت دارند.
حافظه رم سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 از حافظه HPE DDR5 SmartMemory از نوع RDIMM استفاده میکند. این سرور دارای 24 اسلات DIMM است و برای هر پردازنده 12 کانال حافظه در نظر گرفته شده است.
حداکثر ظرفیت حافظه در پیکربندیهای واجد شرایط به 6 ترابایت میرسد؛ یعنی 24 ماژول 256 گیگابایتی. ظرفیت و سرعت عملیاتی حافظه به نسل پردازنده، ظرفیت و نوع ماژولها و نحوه چینش آنها بستگی دارد.
هنگام انتخاب رم به چه نکاتی توجه کنیم؟
- ظرفیت حافظه: بر اساس تعداد ماشینهای مجازی، حجم پایگاه داده و نیاز نرمافزارها تعیین شود.
- تعداد ماژولها: چینش حافظه باید با کانالهای پردازنده هماهنگ باشد.
- سرعت حافظه: پردازندههای نسل چهارم و پنجم از سرعتهای متفاوتی پشتیبانی میکنند؛ سرعت نهایی باید از روی کانفیگ بررسی شود.
- سازگاری ماژولها: نوع RDIMM و مشخصات ماژول باید با فهرست سازگاری HPE مطابقت داشته باشد.
- قابلیت ارتقا: ظرفیت فعلی و امکان افزودن حافظه در آینده در طراحی کانفیگ لحاظ شود.
در این خانواده، حافظههای DDR5 با سرعت 4800 MT/s برای پردازندههای نسل چهارم و گزینههای 6000 یا 6400 MT/s برای مدلهای پشتیبانیشده نسل پنجم قابل بررسی هستند. سرعت نهایی به پردازنده و پیکربندی حافظه بستگی دارد.
نکته مهم این است که افزایش ظرفیت رم بدون توجه به نوع بار کاری همیشه بهترین انتخاب نیست. برای مثال، یک فایل سرور با بار کاری محدود ممکن است به ظرفیت حافظه کمتری نسبت به یک میزبان مجازیسازی با دهها ماشین مجازی نیاز داشته باشد.
کنترلر RAID در سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
کنترلر ذخیرهسازی در مدیریت ارتباط میان درایوها، ایجاد آرایههای RAID و پشتیبانی از قابلیتهای ذخیرهسازی نقش دارد. انتخاب کنترلر مناسب بر کارایی ورودی و خروجی، افزونگی دادهها و روش مدیریت فضای ذخیرهسازی تأثیر میگذارد.
در سرور DL365 Gen11، گزینه مناسب به نوع درایو، رابط ذخیرهسازی، شاسی و قابلیتهای موردنیاز بستگی دارد. بسته به کانفیگ، میتوان گزینههای ذخیرهسازی نرمافزاری یا کنترلرهای سازگار HPE را بررسی کرد.
هنگام انتخاب کنترلر باید موارد زیر مشخص شوند:
- نوع درایوهای SAS، SATA یا NVMe
- تعداد درایوها و نوع درایوکیج
- سطح RAID موردنیاز
- نیاز به حافظه کش یا قابلیتهای حفاظتی کنترلر
- سازگاری کنترلر با شاسی و نسخههای نرمافزاری مورد استفاده
سطوح متداول RAID
| سطح RAID | کاربرد کلی |
|---|---|
| RAID 0 | توزیع داده روی چند درایو برای افزایش کارایی؛ بدون افزونگی |
| RAID 1 | آینهسازی دادهها روی دو درایو |
| RAID 5 | ترکیب ظرفیت و تحمل خرابی یک درایو، در صورت پشتیبانی کنترلر |
| RAID 10 | ترکیب آینهسازی و توزیع داده برای برخی بارهای کاری پرتراکنش |
پشتیبانی از هر سطح RAID به کنترلر و درایوهای انتخابی بستگی دارد. همچنین RAID جایگزین پشتیبانگیری نیست؛ برای محافظت در برابر حذف تصادفی، خرابی منطقی، حملات سایبری یا حوادث دیگر، برنامه مستقل Backup ضروری است.
هارد و ذخیرهسازی سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
انتخاب ذخیرهسازی مناسب برای DL365 Gen11 به ظرفیت داده، سرعت دسترسی، الگوی ورودی و خروجی و بودجه سازمان بستگی دارد. این خانواده با گزینههای مختلف درایو و شاسی عرضه میشود؛ اما نوع و تعداد درایوهای قابل نصب به پیکربندی انتخابی وابسته است.
انواع درایو قابل بررسی
هارد SAS: برای برخی زیرساختهای سازمانی که به ظرفیت ذخیرهسازی و کارکرد مداوم نیاز دارند.
هارد SATA: برای سناریوهایی که ظرفیت و هزینه ذخیرهسازی اهمیت زیادی دارد و مشخصات فنی با نیاز کاری سازگار است.
SSDهای SAS و SATA: برای بارهای کاری که به تأخیر کمتر و سرعت دسترسی بالاتر از هاردهای مکانیکی نیاز دارند.
SSDهای NVMe: برای کاربردهای سازگار با NVMe که به کارایی بالای ورودی و خروجی نیاز دارند.
درایوهای EDSFF: برای پیکربندیهای مشخصی که از این فرمفاکتور پشتیبانی میکنند و به تراکم ذخیرهسازی مناسب نیاز دارند.
نکات مهم هنگام انتخاب هارد
- سازگاری فرمفاکتور درایو با شاسی
- نوع رابط اتصال و پشتیبانی کنترلر
- ظرفیت و سرعت موردنیاز
- پشتیبانی از قابلیت Hot Plug در پیکربندی مربوط
- تعداد درایوهای قابل نصب
- سازگاری درایوها با الزامات رسمی HPE
برای مثال، ترکیب SSD برای سیستمعامل و ماشینهای مجازی با HDD برای نگهداری دادههای حجیم ممکن است در برخی سناریوها انتخاب مناسبی باشد. با این حال، طراحی نهایی باید بر اساس نوع سرویس، نیاز افزونگی، عملکرد موردانتظار و محدودیتهای شاسی انجام شود.
مدیریت از راه دور با HPE iLO 6
سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 از فناوری HPE Integrated Lights-Out 6 (iLO 6) برای مدیریت و پایش سختافزار استفاده میکند.
این فناوری به مدیر شبکه کمک میکند وضعیت سرور را از راه دور بررسی کرده و بخشی از فعالیتهای مدیریتی و عیبیابی را بدون حضور فیزیکی در اتاق سرور انجام دهد.
مهمترین کاربردهای iLO عبارتاند از:
- بررسی سلامت سختافزار و هشدارهای سیستمی
- پایش وضعیت قطعات و رویدادهای ثبتشده
- دسترسی مدیریتی از راه دور، مطابق امکانات و مجوزهای فعال
- کمک به تشخیص مشکلات سختافزاری
- سادهسازی بخشی از عملیات نگهداری و مدیریت سرور
قابلیتهای پیشرفته مدیریتی، از جمله برخی امکانات کنسول از راه دور، ممکن است به سطح مجوز مناسب نیاز داشته باشند. پیش از خرید، قابلیتهای موردنیاز و مجوزهای مربوط باید بررسی شوند.
کانفیگ پیشنهادی سرور HPE ProLiant DL365 Gen11
کانفیگ مناسب برای همه سازمانها یکسان نیست. تعداد پردازندهها، ظرفیت رم، نوع ذخیرهسازی، کنترلر، آداپتور شبکه و تجهیزات خنککننده باید با بار کاری واقعی و محدودیتهای سختافزاری هماهنگ باشند.
| نوع کانفیگ | مشخصات قابل بررسی | کاربرد پیشنهادی |
|---|---|---|
| کانفیگ پایه سازمانی | یک پردازنده، رم متناسب با بار کاری و ذخیرهسازی موردنیاز | سرویسهای سازمانی سبک تا متوسط |
| کانفیگ مجازیسازی | پردازنده متناسب با تعداد ماشینهای مجازی، رم کافی و ذخیرهسازی سریع | اجرای چندین ماشین مجازی |
| کانفیگ پایگاه داده | پردازنده متناسب با بار پردازشی، حافظه کافی و SSD مناسب | پایگاه داده و نرمافزارهای پرتراکنش |
| کانفیگ پردازشی پرتراکم | پردازندههای دارای هستههای بیشتر، حافظه کافی و خنکسازی متناسب | بارهای کاری محاسباتی سنگین |
| کانفیگ مبتنی بر GPU | شاسی، GPU، منبع تغذیه و خنکسازی سازگار | کاربردهای پردازش شتابیافته |
| کانفیگ توسعهپذیر | بررسی تعداد پردازندهها، ظرفیت حافظه، کارتهای شبکه و ذخیرهسازی | زیرساختهای در حال رشد |
این جدول الگوی انتخاب است، نه فهرست کانفیگهای آماده فروش یا تضمین عملکرد. برای تعیین مشخصات نهایی باید نرمافزارهای مورد استفاده، تعداد کاربران، ظرفیت داده، نیاز افزونگی، مصرف برق و بودجه سازمان مشخص شوند.
در پیکربندیهای دوپردازندهای یا مجهز به قطعات پرمصرف، سازگاری حرارتی و توان مصرفی اهمیت ویژهای دارد. انتخاب قطعات باید مطابق قواعد رسمی پیکربندی HPE انجام شود.
مقایسه سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 با DL365 Gen10 Plus
برای مقایسه این دو نسل، باید تفاوت پلتفرم پردازشی، حافظه، رابط توسعه و امکانات مدیریتی در نظر گرفته شود. DL365 Gen10 Plus بر پایه پردازندههای AMD EPYC نسل دوم و سوم طراحی شده است، درحالیکه DL365 Gen11 از پردازندههای نسل چهارم و پنجم پشتیبانی میکند.
| ویژگی | DL365 Gen10 Plus | DL365 Gen11 |
|---|---|---|
| خانواده پردازنده | AMD EPYC نسل دوم و سوم | AMD EPYC نسل چهارم و پنجم |
| نوع حافظه | DDR4 | DDR5 |
| رابط توسعه | PCIe Gen4 در پلتفرم اصلی | PCIe Gen5 |
| مدیریت سرور | HPE iLO 5 | HPE iLO 6 |
| معماری سختافزاری | پلتفرم نسل قبلی | پلتفرم جدیدتر با گزینههای توسعه متفاوت |
| انتخاب مناسب | استفاده از زیرساخت موجود و ارزیابی هزینه ارتقا | طراحی زیرساخت جدید یا نوسازی سختافزار |
پیش از مهاجرت از Gen10 Plus به Gen11 باید سازگاری نرمافزارها، نیاز پردازشی، ظرفیت حافظه، مصرف برق، تجهیزات ذخیرهسازی و هزینه کل مالکیت بررسی شوند. نسل جدیدتر الزاماً در تمام سناریوها اقتصادیترین انتخاب نیست.
چرا سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 را انتخاب کنیم؟
تراکم پردازشی بالا: فرمفاکتور 1U امکان استقرار منابع پردازشی قدرتمند را در فضای محدود رک فراهم میکند.
پشتیبانی از پردازندههای AMD EPYC: امکان انتخاب پردازنده متناسب با تعداد هستهها، فرکانس و نوع بار کاری.
حافظه DDR5: پشتیبانی از حافظه نسل جدید با ظرفیت و سرعت وابسته به پیکربندی.
رابط توسعه PCIe Gen5: فراهمکردن بستر توسعه برای تجهیزات سازگار با این رابط.
گزینههای ذخیرهسازی متنوع: امکان انتخاب شاسی و درایوهای مناسب با نیاز ظرفیت و عملکرد.
مدیریت از راه دور: بهرهمندی از HPE iLO 6 برای پایش و مدیریت سختافزار.
امکان طراحی متناسب با نیاز سازمان: انتخاب پردازنده، حافظه، ذخیرهسازی و تجهیزات توسعه بر اساس بار کاری و بودجه.
با وجود این مزایا، انتخاب DL365 Gen11 باید بر اساس نیاز واقعی سازمان انجام شود. برای برخی زیرساختها، تراکم پردازشی و اشغال فضای کمتر رک اولویت دارد؛ درحالیکه برای برخی دیگر، ظرفیت ذخیرهسازی داخلی یا امکانات توسعه متفاوت ممکن است اهمیت بیشتری داشته باشد.
سؤالات متداول
سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 برای چه کاربردهایی مناسب است؟
این سرور برای مجازیسازی، پایگاه داده، سرویسهای سازمانی و بارهای کاری پردازشی قابل بررسی است. کانفیگ نهایی باید با توجه به نیاز نرمافزاری و منابع موردنیاز انتخاب شود.
سرور DL365 Gen11 از چه پردازندههایی پشتیبانی میکند؟
این خانواده از پردازندههای نسل چهارم AMD EPYC سری 9004 و نسل پنجم AMD EPYC سری 9005 پشتیبانی میکند. مدل دقیق پردازنده باید با توجه به فهرست سازگاری و کانفیگ انتخابی HPE بررسی شود.
حداکثر ظرفیت رم DL365 Gen11 چقدر است؟
در پیکربندیهای واجد شرایط، ظرفیت حافظه به 6 ترابایت میرسد. این ظرفیت با 24 ماژول 256 گیگابایتی قابل دستیابی است و به پردازنده و الزامات نصب حافظه بستگی دارد.
آیا سرور DL365 Gen11 از رم DDR5 پشتیبانی میکند؟
بله. این سرور از حافظه HPE DDR5 SmartMemory RDIMM استفاده میکند. سرعت عملیاتی حافظه به نسل پردازنده، مدل ماژول و نحوه چینش حافظه وابسته است.
آیا میتوان روی DL365 Gen11 از SSD و NVMe استفاده کرد؟
بله، گزینههای SSD و NVMe در پیکربندیهای پشتیبانیشده وجود دارند. انتخاب نهایی به شاسی، درایوکیج، رابط اتصال و تجهیزات نصبشده بستگی دارد.
آیا DL365 Gen11 برای مجازیسازی مناسب است؟
بله، این سرور میتواند برای زیرساخت مجازیسازی استفاده شود. تعداد ماشینهای مجازی، منابع پردازشی، ظرفیت حافظه و نوع ذخیرهسازی باید پیش از انتخاب کانفیگ مشخص شوند.
قیمت سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 چگونه تعیین میشود؟
قیمت نهایی به مدل و تعداد پردازندهها، ظرفیت رم، نوع و تعداد درایوها، کنترلر ذخیرهسازی، آداپتور شبکه، منبع تغذیه، وضعیت کالا و شرایط گارانتی بستگی دارد. برای اعلام قیمت دقیق، کانفیگ موردنیاز باید مشخص شود.
هنگام خرید سرور DL365 Gen11 چه مواردی را بررسی کنیم؟
پیش از خرید، مدل دقیق پردازنده، ظرفیت و سازگاری رم، نوع شاسی، درایوکیج، کنترلر ذخیرهسازی، کارت شبکه، توان منبع تغذیه، الزامات خنکسازی، امکان ارتقا و شرایط گارانتی را بررسی کنید. تمام قطعات باید با مستندات سازگاری HPE مطابقت داشته باشند.
۱۳. استعلام قیمت سرور HPE ProLiant DL365 Gen11 از شبکه ارغوان ارتباط
برای خرید سرور HPE ProLiant DL365 Gen11، ابتدا باید نیاز پردازشی، ظرفیت حافظه، نوع ذخیرهسازی و برنامه توسعه زیرساخت سازمان مشخص شود. انتخاب کانفیگ متناسب با بار کاری میتواند از هزینههای غیرضروری جلوگیری کند و امکان توسعه منابع در آینده را فراهم سازد.
کارشناسان شبکه ارغوان ارتباط میتوانند بر اساس نیاز سازمان، مشخصات فنی موردنیاز را بررسی کنند تا انتخاب پردازنده، حافظه، ذخیرهسازی و سایر قطعات با زیرساخت موردنظر هماهنگ باشد.
برای بررسی کانفیگ و استعلام قیمت روز سرور HPE ProLiant DL365 Gen11، با کارشناسان شبکه ارغوان ارتباط تماس بگیرید.




دیدگاهها
هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.