نرم افزار

انواع نرم افزارهای شبکه برای نظارت بر عملکرد شبکه

نرم افزار شبکه چیست

نرم افزار شبکه اصطلاحی کاملاً گسترده برای طیف وسیعی از نرم افزارها با هدف طراحی و پیاده سازی شبکه‌های مدرن است. انواع مختلفی از نرم افزارهای شبکه از ایجاد، درجه بندی و عملکرد شبکه ها پشتیبانی می کنند. در استفاده از نرم افزار شبکه، اندازه و دامنه شبکه در تصمیم گیری نقش اساسی دارد.

نرم افزارهای مدیریت شبکه به مدیران و پرسنل امنیتی کمک می‌کنند تا یک شبکه را کنترل و از آن در برابر حملات مختلف محافظت و از نقض داده ها جلوگیری کنند یا دسترسی غیر مجاز را محدود نمایند.

دسته دیگری از نرم افزارهای شبکه مربوط به مجازی سازی شبکه است. با استفاده از شبکه‌های مجازی جدید، ابزارهای مختلفی جای سیستم‌های قدیمی را می‌گیرند که بر اساس تنظیمات سخت افزاری فیزیکی ساخته شده‌اند. به طور کلی، نرم افزار شبکه باید متناسب با نیازهای امنیتی اعمال شود.

نرم افزار مدیریت شبکه مفاهیم گسترده‌ای از جمله مدیریت شبکه، عملکرد شبکه و نگهداری شبکه را پوشش می‌دهد. مدیریت شبکه می‌تواند سرورها، روترها، سوئیچ‌ها و خطوط انتقال را ردیابی کند. قابلیت بررسی عملکرد نرم افزار و بروز رسانی آن نیز وجود دارد.

عملکرد شبکه کمک می‌کند تا شبکه را همانطور که طراحی شده تنظیم کنید. می‌توانید بر فعالیت‌های روزمره نظارت کنید و در صورت بروز مشکل قبل از آنکه کاربران از وجود مشکل مطلع شوند، آن را رفع کنید. برای تعمیر و نگهداری شبکه می‌توان منابع شبکه را به صورت منظم بروز رسانی و تعمیر کرد.

خدمات پشتیبانی شبکه ارغوان نت

نرم افزار گزارش‌گیری چگونه به سازمان‌ها کمک می‌کند؟

نرم افزار گزارش گیری با منابع داده ارتباط برقرار می‌کند، اطلاعات را جمع آوری و بر مبنای داده ورودی دانشی را در قالب نمودار و گراف ارائه می دهد تا کاربر بتواند اطلاعات مفید را پیدا کند. این برنامه معمولاً در مجموعه هوش تجاری وجود دارد. ابزار گزارش گیری به فرایند تصمیم‌گیری کمک می‌کند. اطلاعات دقیق به شما امکان مشاهده بیشتر داده ها را می‌دهد.

نرم افزار تخصصی گزارش‌گیری شبکه

نرم افزار گزارش‌گیری شبکه

ابزارهای گزارش‌گیری داده‌ها را به روشی جذاب ارائه می‌دهند. این ابزارها با نمایش داده‌ها به روشی جذاب، اطلاعات را بیشتر خوانا، مفید و قابل ارائه می‌کنند.

با نرم افزار کنترل مصرف اینترنت کاربران در شبکه ترافیک شبکه را رصد کنید

حجم اینترنت مصرفی در شبکه همواره مورد توجه تامین کنندگان است. شما نیز برای خرید اینترنت میزان مصرف خود را بررسی و بر مبنای آن برای خرید دست به کار می‌شوید. بررسی میزان مصرف اینترنت کاربران شبکه نیز برای تصمیم گیری مدیران اهمیت دارد و گاهی حتی لازم است که محدودیت‌هایی برای میزان مصرف اینترنت لحاظ شود. نرم افزارهایی برای کنترل میزان مصرف اینترنت وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان میزان مصرف اینترنتی را محدود و بر ترافیک شبکه نظارت کرد.

شبکه LAN و اتصالات وای‌فای را می‌توان به صورت همزمان کنترل کرد و امکان بررسی سرعت شبکه، دستگاه‌های متصل و تجزیه و تحلیل ترافیک برای همه برنامه‌ها و سرویس‌ها وجود دارد.

نرم افزارهای کنترل مصرف اینترنت متفاوتی وجود دارد که هرکدام امکانات و گزینه‌های مختلفی را برای رصد ترافیک شبکه در اختیار شما می‌گذارند. برخی از نرم افزارها اجازه گروه‌بندی کامپیوترهای شبکه محلی را به شما می‌دهند و می‌توانید ترافیک شبکه را همگام سازی کنید. ( راهنمای کنترل مصرف اینترنت کاربران شبکه)

نظارت از راه دور بر شبکه با نرم افزار ریموت دسکتاپ

با نرم افزار ریموت دسکتاپ می‌توانید از طریق یک شبکه داخلی یا اینترنت با یک کامپیوتر دیگر ارتباط برقرار کنید یا با آن تعامل نمایید. برای کار از راه دور، پشتیبانی فنی و نشان دادن صفحه دسکتاپ، نرم افزار مدیریت شبکه ریموت دسکتاپ گزینه بسیار مناسب است.

تفاوت بین نرم افزار ریموت دسکتاپ با نرم افزار به اشتراک گذاری صفحه این است که نرم افزار به اشتراک گذاری صفحه به کاربران اجازه به اشتراک گذاری صفحه نمایش را برای انجام کارهایی مانند ارائه یا وب کنفرانس فراهم می‌کند. اما دسکتاپ از راه دور مجموعه کاملی از ویژگی‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و می‌توان از قابلیت‌های کامپیوتر به اشتراک گذاشته شده استفاده کرد.

نرم افزار تخصصی شبکه برای نظارت از راه دور

نرم افزار نظارت از راه دور

دسکتاپ از راه دور اغلب توسط تکنسین‌های پشتیبانی که از راه دور مراکز داده یا برنامه‌های کاربردی صنعتی را تنظیم می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. AnyDesk و TeamViewer دو نرم افزار شناخته شده ریموت دسکتاپ هستند.

نرم افزار مجازی سازی شبکه

مجازی سازی شبکه (Network Visualization) تبدیل یک شبکه وابسته به سخت افزار به یک شبکه وابسته به نرم افزار است. هدف اصلی مجازی سازی شبکه تعریف لایه‌ای انتزاعی بین سخت افزار و فعالیت‌های آن است که باعث استفاده بهینه از سخت افزار می‌شود.

نرم افزار مجازی سازی این امکان را برای مدیران فراهم می‌کند تا ماشین‌های مجازی را بدون کانفیگ مجدد شبکه به دامنه‌های مختلف انتقال دهند. این نرم افزار تخصصی شبکه یک پوشش شبکه ایجاد می‌کند که می‌تواند لایه‌های شبکه مجازی مجزا را در بالای همان لایه شبکه فیزیکی اجرا کند.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه

کسب و کارها برای انجام عملیات خود به شبکه‌ها وابسته‌اند. بنابراین نظارت این شبکه‌ها برای صاحبین مشاغل بسیار حیاتی است. امروزه شبکه‌ها در سطح جهان گسترش یافته‌اند و چندین پیوند بین مراکز داده در نقاط مختلف جغرافیایی و ابرهای(cloud) خصوصی و عمومی وجود دارد. این مسئله باعث ایجاد چالش‌های مختلف در مدیریت شبکه می‌شود و سرپرستان شبکه باید در نظارت بر عملکرد شبکه فعال و چابک‌تر باشند.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه دستگاه‌های شبکه مانند روترها، سوئیچ ها، فایروال‌ها، کنترل کننده‌های شبکه بی‌سیم، سرورها، ماشین‌های مجازی، چاپگرها، دستگاه‌های ذخیره‌سازی و همه مواردی که دارای IP و به شبکه متصل هستند را کنترل می کند. این نرم افزار تخصصی شبکه به صورت مداوم شبکه را رصد می‌کند و در صورت بروز خطا می‌توان به راحتی مشکل را ریشه یابی و قبل از آسیب به شبکه، مشکل را از بین برد.

نرم افزارهای میکروتیک

نرم افزارهای میکروتیک برای کنترل تجهیزاتی است که شرکت میکروتیک تولید می‌کند. سیستم عامل میکروتیک مهم‌ترین محصول این شرکت است که کار مسیریابی را انجام می‌دهد. نرم افزارهای میکروتیک از نرم افزارهای سیسکو ارزان‌تر هستند و تقریبا هم‌رده تجهیزاتی است که سیسکو تولید می‌کند.

نرم افزارهای شبکه سیسکو

سیسکو یکی از پیشگامان صنعت IT در تولید انواع تجهیزات شبکه است. نرم افزارهای شبکه سیسکو (Cisco IOS ، Cisco IOS XE ، Cisco IOS XR و Cisco NX-OS) گسترده‌ترین نرم افزار شبکه در جهان هستند. این فناوری، خدمات مهم تجاری و پشتیبانی گسترده از بستر سخت افزاری را در خود ادغام می کند.

شما می‌توانید از نرم افزارهای مشترک استفاده کنید و ویژگی‌های سازگار با کدهای قابل استفاده مجدد در سراسر شبکه حفظ خواهند شد. این مسئله باعث می‌شود خدمات را سریعتر ارائه دهید و نوآوری را بهبود ببخشید.

نرم افزارهای شبکه مایکروسافت

مایکروسافت نرم افزارهای شبکه مختلفی را برای کنترل تجهیزات شبکه ارائه کرده است. مایکروسافت نرم افزارهایی را برای کنترل سرورهای شبکه، نظارت بر شبکه، پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات، سرورهایی برای حفظ و افزایش امنیت شبکه و سیستم مدیریت پروژه تحت سرور را به بازار عرضه کرده است.

2 نظر در “انواع نرم افزارهای شبکه برای نظارت بر عملکرد شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *