با استاندارد های کابل کشی آشنا شویم

کابل کشی شبکه - هزینه کابل کشی شبکه

چندین نوع استاندارد ساخت یافته کابل کشی شبکه در جهان وجود دارد که ما مهمترین این استاندارد ها را بررسی میکنیم

 • استاندارد ANSI/TIA/EIA (استاندارد آمریکای شمالی و محبوب ترین در جهان )
 • ISO/IEC 11801 (استاندارد کشور های اروپایی)
کابل کشی شبکه - هزینه کابل کشی شبکه

استاندارد TIA/EIA

آخرین بازنگری (Revision) این استاندارد TIA/EIA-568-C میباشد. در این استاندارد حداقل نیازهای یک پروژه کابل‌کشی ، بررسی توپولوژی لازم، حداقل و حداکثر میزان طول کابل ها، حداکثر کارآیی رسانه ها وبرنامه ها و کاربرد تجهیزات مرتبط با کابل‌کشی، نوع کانکتورها و ترتیب اتصال پین ها را بررسی کرده است.

بر اساس استاندارد سیم کشی ساخت‌یافته TIA/EIA کل سیستم کابل‌کشی را می‌توان به واحد های کابل‌کشی ساده تقسیم کرد و در صورت نیاز این واحد های کابل‌کشی میتواند در ساختارهای بزرگتر تکرار شود و این ساختار به هم پیوسته جهت تولید سیستم کابل‌کشی کلی مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندارد EIA/TIA 568 می گوید که سیستم کابل‌کشی ساخت‌یافته باید از زیر سیستم های زیر ایجاد شده باشد :

 1. زیر سیستم ناحیه کاری ( Work Area)
 2. زیر سیستم کابل‌کشی افقی (Horizontal Wiring)
 3. زیر سیستم اتاق تجهیزات (Equipment Room یا Telecommunication Room)
 4. زیر سیستم اتاقک و یا رک های ارتباطاتی، کمدهای سیم (Telecommunication Closet یا Wiring Closet)
 5. زیر سیستم کابل‌کشی ستون فقرات ( Backbone Wiring)
 6. زیر سیستم ورودی ساختمان ( Building Entrance)

استاندارد های کابل کشی ساختار یافته-استاندارد EIA/TIA 568

تعریف حداکثر فاصله مجاز، انواع اتصالات، کلاس کابل و اتصال دهنده ها، و شیوه نصب شبکه جهت فراهم کردن زیر ساخت های قابل اعتماد و انعطاف پذیر در این استاندارد مشخص شده است.

 1. در سیستم کابل‌کشی ساختار ‌یافته اتصال یک ایستگاه کاری، با یک قطعه کابل مستقیم و یکپارچه انجام نخواهد شد بلکه حداقل سه قطعه کابل مستقل این ارتباط را برقرار خواهد کرد.
 2. در استانداردهای EIAو TIAحداکثر طول سیم کشی تا ایستگاه کاری حداکثر ۱۱۱متر (حداکثر ۹۱متر جهت کابل Horizontal یا کابل افقی یعنی کابلی که از پریز روی دیوار تا TR کشیده شده است و حداکثر۱۱۱متر جهت کابل رابط به همراه کابل کاربر، هر کدام حداکثر ۵متر ) تعیین شده است.
 3. بهتر است طول کابل کاربر User cord یا  User Cable حدود ۳متر باشد (یعنی از پریز دیوار تا کامپیوتر کاربر .)
 4. اتصال Patch Panel به هاب و یا سوئیچ توسط کابل های یک متری (Patch cord) یا (Patch Cable) انجام شود.
 5. از مسیر کابل های شبکه، سوکت ها و ارتباط آنها و موقعیت سوئیچ و هاب و Patch panel و Rack ها و … نقشه تهیه شود.
 6. سرعت انتقال داده در خطوط Backbone بیشتر از خطوط داخل یک TRو ناحیه کاری (Work Area) می باشد چون چندین ارتباط از طریق آن انجام میشود لذا باید از کابل های با قابلیت انتقال سرعت بالاتر استفاده شود.
 7. هنگامی که کانال کابل‌کشی شبکه و کابل برق مشترک می باشد باید احتیاط لازم در مورد مسائل ایمنی و همچنین جهت جلوگیری از مشکلات عملکردی به واسطه مجاورت کابل LAN و کابل برق صورت گیرد (در برخی از دستورالعمل ها فاصله ۲اینچ یا بیشتر تعیین شده است)
 8. مسیر کابل LAN باید دور از منابع تداخل (چراغ های فلورسنت، موتور، لوله ها و خطوط برق) باشند.
 9. در درون رکها از بکارگیری لامپهای مهتابی و یا لامپهای کم مصرف به دلیل ایجاد نویز اجتناب شود همچنین سایر منابع تولید نویز مثل موتورهای الکتریکی و یا رله های قطع و وصل برق فشار قوی نباید در نزدیکی کابل ها یا رک ها قرار داشته باشند.
 10. کپسول و یا سیستم اطفای حریق از نوع الکتریکال کلاس در محل مناسب نصب شود.
 11. وجود ارت الکتریکی خصوصا زمان هایی که کابل ها طولانی تر بوده و یا محیط دارای نویز باشد.
 12. سیستم برق تجهیزات شبکه بایستی مناسب و بدون نوسان و حفاظت شده باشد همچنین وجود UPS جهت تامین برق، در زمان قطع برق برای خیلی از تجهیزات و سیستم ها ضروری می باشد.
 13. از patch panel ها و پریزهای شبکه که شماره گذاری و کد گذاری شده اند در محل های اتصال استفاده شود و جهت وضوح بیشتر از کابل و بر چسب با رنگ های مناسب استفاده شود.
  به عنوان مثال در برچسب گذاری پریزهای شبکه می‌توان از قالب زیر پیروی کرد:

ترتیب شماره نود + شماره اتاق + شماره رک + شماره ساختمان

B2R1RM204N12
توضیح : مثال فوق ساختمان شماره دو ، رک شماره یک ، اتاق شماره ۲۱۴و نود شماره ۱۲را مشخص می‌کند.

تذکر : همچنین باید دو سر کابل شبکه (قبل از Nodeیا پریز و قبل از ( Patch Panel توسط لیبل ، شماره گذاری شود.

کسانی که خدمات پسیو شبکه را انجام میدهند حتما باید با این استاندارد ها آشنا باشند

 1. در TRها به Patch Panel ها ، هاب، سوئیچ و یا روتر باید امکان دسترسی سریع و آسان وجود داشته باشد.
 2. در خصوص انتخاب کابل و تجهیزات کابل‌کشی به کیفیت بیندیشید .کابلها شریانهای حیاتی شبکه هستند و عملکرد تجهیزات گران قیمت به درستی عملکرد سیستم کابل‌کشی وابسته است.
 3. گران بودن محصولات یک شرکت تولید کننده تجهیزات ،کیفیت آن را تضمین نخواهد کرد. کیفیت را با مراجعه به نتایج موثق آزمونهای فنی/تخصصی ارزیابی کنید

10 نکته مهم که باید در رابطه با کابل و کابل کشی بدانیم

1- طول کابل مهم است

در استاندارد EIA/TIA طول حداکثری کابل 100 متر ذکر شده است. این اندازه کابل های پچ کورد را نیز در بر میگیرد. در صورتی‌که از کابل پچ‌کورد 10 متری برای هر یک از انتهای نودها استفاده می‌کنید، پس میزان کابل افقی مورد استفاده‌تان بایستی تنها 80 متر باشد که مجموع آن نباید بیش از 100 متر باشد. در صورتی که 20 متر کابل پچ کورد دارید پس باید صرفاً از 60 متر کابل استفاده کنید .این بدین معناست که فاصله سویچ تا نود نباید بیش از صد متر کابل باشد.

2- پچ کوردهای طولانی میتواند مشکل ایجاد کند

شما می‌توانید از کابل‌های بلندتر هم استفاده کنید، ممکن است مشکلی پیش نیاید. البته زمانی به مشکل برنمی‌خورید که کابل مورد استفاده، اتصالات و سیستم اجرایی کابل کشی شبکه کیفیت خوبی داشته باشد زیرا در چنین محیطی سیگنال الکتریکی کمترین میزان افت کیفیت را پیدا خواهد کرد. اما در مقابل استفاده از مواد ارزان‌تر و بی‌کیفیت قطعا مشکل ساز است.

به همین خاطر است که استفاده از پچ کوردهای طولانی در برخی مکان‌ها مناسب نیست اما مثلاً در اداره محل کار شما خوب است و در سایر مکان‌ها خیر. مثلاً کابلی به طول 150 متر کار نمی‌کند و یا بدتر از آن اگر هم کار کند قابل اعتماد نیست.