اکتیو

مودم چیست؟ کاربرد انواع مودم های مختلف

مودم دی لینک

این روزها به نظر می رسد که اینترنت همیشه و همه جا هست و دنیای بدون اینترنت برای ما بی معنی است. بدون اینترنت قادر به انجام بسیاری از کارهای روزمره مان نیستیم و یا بسیار وقت گیر تر و هزینه بر تر خواهند شد. لزوم داشتن اینترنت بر هیچکس پوشیده نیست و همه ما می دانیم که زندگی امروزه بشر بدون اینترنت فلج خواهد شد. اتصال به اینترنت نیز روز به روز راحت تر، سریع تر و بدون دردسر تر شده است.

حتما برای شما هم صدای جیر جیر اتصال به اینترنت در قدیم، یک نوستالژی بزرگ است. دردسر ها و سرعت کم آن به کنار، پرداخت هزینه اینترنت نیز از دغدغه های بزرگ آن زمان بود. حالا دیگر از آن دوران نه چندان دور عبور کردیم و نسل جدید اینترنت پیش روی ماست. همه شما با مودم ها اشنایی دارید و اینترنت ADSL برای شما چیز غریبی نیست. اما شاید بخواهید با اینترنتی که هرروزه با آن سروکار دارید، بیشتر آشنا شوید و از جزئیات مودم ها اطلاع یابید. پس با این هدف به سراغ ادامه این مقاله بروید.

برای آنکه بتوانید به اینترنت متصل شوید به دستگاه مودم و روتر  احتیاج دارید. اگر این دو دستگاه را به خوبی بشناسید می توانید بدون آنکه زمان زیادی را پشت خط منتظر کارشناسان و پشتیبانی باشید مشکلات خود را در زمینه شبکه تشخیص دهید و تا حد زیادی برطرف کنید. در ادامه همه نقش هرکدام را توضیح خواهیم داد و شما با عملکرد آنها بیشتر آشنا خواهید شد.

توجه: خدمات تعمیر مودم توسط کارشناسان شرکت شبکه ارغوان ارائه می  شود. 41902-021

مودم

برای آنکه بتوانید به شبکه جهانی وب متصل شوید باید مودم داشته باشید. مودم های قدیمی دستگاه های خارجی بزرگ و سنگین بودند که به اتصال به خط تلفن نیاز داشتند. در زمانی که اینترنت در ابتدای رشد خود بود مودم ها به دو صورت کارت های داخلی برای کامپیوترهای دسکتاپ و آداپتورهای USB برای لپ تاپ ها وجود داشتند. وقتی اینترنت کابلی پهباد که سرعت های بالاتر از ۵۶ کیلو بیت در ثانیه را دارا بود به روی کار آمد سبب شد که مودم های خارجی که امروزه هم از آنها استفاده می شود به روی کار بیایند. دستگاه مودم امروزه همراه با سرویس اینترنت توسط ارائه دهنده های سرویس اینترنت به کاربر عرضه می شوند. ولی مودم ها در انواع و اقسام مختلف به صورت جداگانه نیز در بازار پیدا می‌شوند. در هر صورت برای آنکه بتوانید به اینترنت متصل شوید باید یک مودم داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: انجام تنظیمات مودم برای تمامی مودم ها

چگونگی کارکرد مودم

مودم از درگاهی برای متصل شدن به خط تلفن منزلتان برخوردار است. کابل تلفن منتهی به جعبه تقسیم می شود که در بخش بیرونی منزل نصب شده و این جعبه تقسیم توسط کابل دیگری به نزدیکترین پست شبکه مخابراتی وصل می شود. با این حساب داده های اینترنتی از پست شبکه مخابراتی جعبه تقسیم منزل شما و نهایتاً به مودم ختم می شوند. بعد از آن بستگی به نوع مودم شما دارد که که خروجی به چه شکل باشد. برخی مدل ها از مودم هستند که یک پورت اترنت مربعی شکل دارند و در برخی دیگر حداقل ۴ عدد پورت اترنت دیده می شود.

مودمها قلب ب چند چراغ ال ای دی دارند که به کاربر کمک می کند که وضعیت اتصال را بررسی و کنترل کند. اغلب یکی از این چراغ ها نشان دهنده اتصال دستگاه مودم به برق است و دیگری که با DSL مشخص می شود نشان دهنده این است که سرویس اینترنت روی خط تلفن موجود است. چراغ دیگری که با نام Internet مشخص است نشان دهنده متصل بودن دستگاه به شبکه جهانی وب می باشد. کاربر اگر وضعیت چراغها را بررسی کند می تواند عیب اتصال اینترنت خود را بفهمد. برای مثال اگر چراغ DSL خاموش بود یا چراغ Internet روشن نبود یا به صورت منظم و مداوم چشمک بزند، می تواند نشان دهنده این باشد که ارائه دهنده سرویس اینترنت یا شبکه مخابراتی دچار اشکال شده است.

پورت هایی که در مودم تعبیه شده اند برای اتصال گجت های مختلف به اینترنت با استفاده از کابل می باشند. گجت ها می توانند شامل هر چیزی باشند مثل کامپیوتر رومیزی تلویزیون هوشمند یا کنسول بازی. این پورت ها به این دلیل تعبیه شده اند که اگر کاربر بخواهد د از اتصال اینترنتی پرسرعت برخوردار باشد از این پورت ها استفاده کنند.

فرق روتر با مودم

در ابتدا نام روتر هم به میان آمد. هرجا سخن از اینترنت به میان می آید نام روتر را نیز میشنوید. زیرا برای آنکه سراسر خانه تان با کابل های اترنت سیم کشی نشده باشد باید روتر داشته باشید. روتر یک گجت مستقل است که از طریق کابل به پورت اترنت مودم وصل می شود و با هدایت اطلاعات شبکه و اینترنت به شکل بی سیم یا باسیم وظیفه خود را انجام می دهد. روترها عمو من یک پورت اترنت اختصاصی که با رنگ متمایز مشخص شده است دارند. این پورت اختصاصی برای اتصال فیزیکی به مودم استفاده می شود. علاوه بر آن روترها می توانند ۴ پورت اترنت دیگر هم هم داشته باشند که برای اتصال گجت ها با سیم در نظر گرفته شده است.

از طریقی که گفته شد روتر اطلاعات را از راه یک خط ارتباطی از مودم می گیرد و آن اطلاعات را به این چهار پورت اترنت و به صورت بی سیم بین گجت های مختلف تقسیم می نماید. طبق چیزی که دیده می شود و طبق تجربه هنوز هم اتصال با سیم سریعتر از اتصال بی سیم می باشد. بنابراین توصیه می شود این است که اگر مایلید که از تمام پهنای باند اتصال خود بهره ببرید از پورت اترنت استفاده کنید. اما در حقیقت این کار برای گوشی هوشمند امکان پذیر نیست و همچنین کابل کشی منزل کار زیبایی نیست.

توضیحات داده شده به این معنا نیست که با استفاده از پورت اترنت از سرعت ۸ مگابیت در ثانیه به سرعت یک گیگابیت در ثانیه برسید. هیچ اقدامی نیست که بتواند پهنای باندی را که سرویس ارائه دهنده اینترنت به شما می دهد افزایش دهد. اما با استفاده از پورت اترنت میتوان در شبکه داخلی خود فایل ها را بین کامپیوتر هایی که با کابل به روتر متصل است با سرعت زیادی در ثانیه رد و بدل کرد. همچنین با در نظر گرفتن نوع روتر قابلیت های گوشی هوشمند هنگام نقل و انتقال بی سیم اطلاعات می توان به سرعت های بسیار بالایی دست یافت.

روترها تنوع زیادی از نظر اندازه و قیمت دارد. طریقه اتصال بی سیم روتر می تواند دو یا تعداد بیشتری آنتن خارجی داشته باشد. قیمت روتر بسته به تعداد آنتن می باشد و هر چه روتر از تعداد بیشتری آنتن برخوردار باشد قیمت بالاتر می‌ رود. آنتن های بیشتر تعبیه شده روی روتر می تواند سطح پوشش شبکه را افزایش دهد اما سرعت اتصال به آنتن های بیشتر مربوط نیست و سرعت اتصال شما به عوامل دیگری مثل فاصله از روتر و تکنولوژی به کار رفته برای اتصال وابسته است.

امروزه استاندارد رایجی که برای اتصال بی سیم وجود دارد استاندارد Wireless AC است. اولین نسخه اینستا ندارد برقراری سه جریان داده ورودی و سه جریان داده خروجی روی باند ۵ گیگاهرتز با سرعت ۴۳۳ مگابیت در ثانیه را امکان پذیر می کند و علاوه بر آن امکان سه جریان ورودی و سه جریان خروجی   Wireless N با سرعت ۲۰۰ مگابیت در ثانیه روی باند ۲.۴ گیگاهرتز می دهد. در آخرین آپدیت مشخصات استاندارد Wireless AC برای ایجاد پهنای باند بیشتر جریان چهارمی نیز اضافه شده است که این آپدیت با نام Wave-2 مشخص شده است. مشکلی که وجود دارد این است که گوشی هوشمند معمولاً تنها یک یا دو جریان ورودی و خروجی را ساپورت می کند و بنابراین نمی تواند از تمام ظرفیت این روتر ها استفاده کند.

چگونگی کارکرد روتر

شاید اطلاعاتی که تا اکنون خوانده اید کمی گیج کننده به نظر برسد اما برای رفع ابهام به مثالی زده می شود توجه کنید. یک قطار سریع و سیر را در نظر بگیرید که از طریق مودم به منزلتان وارد می شود و با سرعت کامل به سمت ایستگاه که همان روتر است در حرکت است. از آنجا مسیرش را به سوی مقصدی مشخص تغییر می دهد. اگر مقصد اتصال با سیم باشد قطار با سرعت کامل به حرکت خود ادامه می‌دهد و اگر مقصد اتصال بی سیم باشد سرعت قطار بسته به تعداد جریان های همزمان و تعداد موانع مسیر و فاصله ای که بین ایستگاه و مقصد وجود دارد تغییر خواهد کرد. در این مثالی که زده شد در نظر داشته باشید که قطار هر چقدر فاصله بیشتری از ایستگاه بگیرد سرعت کمتری دارد.

اصطلاحی که برای روتر ها استفاده می شود اصطلاح تا سرعت است و این اصطلاح به این معنی است که روتر می تواند به حداکثر سرعت مشخص شده برسد ولی معمولاً کاربر هیچ موقع به آن دست پیدا نخواهد کرد. یکی از موانعی که باعث می‌شود سرعت اطلاعات در شبکه بیسیم داخلی کاهش یابد شبکه بی سیم همسایه است است که در فضای یکسانی توسعه می یابد. جدا از آن شبکه بی سیم ممکن است با انواع لوازم داخل و خارج منزل مثل تلفن های بیسیم یا فرهای مایکروویو تداخل ایجاد کند. اینجاست که روتر به روی کار می آید و داشتن یک روتر با چندین آنتن خارجی به عقب راندن این نوع های ناخواسته به شما کمک شایانی می کند.

روتر برای باندهای ۵ و ۲.۴ گیگاهرتز بهترین کانال را به طور اتوماتیک برمی‌گزیند یعنی کانالی که کمترین تداخل را با دستگاه های دیگر و شبکه های محیط دارد. این به این علت است که باند ۲.۴ گیگاهرتز تقسیبم به ۱۴ کانال و باند ۵ گیگاهرتز به  بیش از ۲۰ کانال تقسیم می شوند. با همه این تفاسیر اگر کاربر از نظر اتصال شبکه دچار مشکل شد می تواند با تغییر دادن دستی کانال ها از طریق رابط کاربری تنظیمات مبتنی بر وب روتر مشکل را برطرف کند. البته ناگفته نماند که عوامل بسیار زیاد دیگری در سرعت شبکه دخیلند که پرداختن به آنها زمان زیادی را از ما می گیرد و اطلاعات آن بسیار فنی است.

انواع مودم

مودم adsl و vdsl,انواع مودم چیست

اینترنت پر سرعت VDSL و ADSL: ADSL با استفاده از تلفیق فرکانس بر روی خط تلفن ارایه می شود VDSL سرعتی باور نکردنی را برای دسترسی به شبکه فراهم می آورد

تا اینجا که با مودم و روتر به طور کلی آشنا شده اید بهتر است با انواع مودم نیز آشنا شوید. مودم ها در دسته بندی های متنوعی قرار می گیرند و هر کدام تفاوتی با یکدیگر دارند که در ادامه با انواع آن آشنا خواهید شد. مطالعه بیشتر ( تفاوت مودم ADSL و VDSL چیست؟ )

مودم ADSL

مودم adsl, کاربرد مودم Adslمودم ADSL یکی از رایج ترین روشهای اتصال به اینترنت و از پر استفاده ترین انواع مودم محسوب می شود که ساختاری متنوع برای برقراری ارتباط دارد. این مدل از پورت تلفن به شبکه تلفن و و در نهایت به سرویس دهنده اینترنت متصل می شود و بعد از آن که اطلاعات پیکربندی را تایید نمود شرایط لازم برای اتصال به اینترنت را ایجاد می کند. انتقال اطلاعات شبکه از دو طریق با سیم با استفاده از پورت لن و وایرلس به وسیله فناوری وای فای انجام می گیرد. با این توضیح کلی به سراغ جزئیات مودم ADSL می رویم.

ISP ها به شرکتهای گفته می‌شود که اینترنت ADSL را بر روی خطوط تلفن ثابت ارائه می دهند. از معروف ترین ارائه دهندگان اینترنت ADSL در کشور ما می توان به شرکت مخابرات اشاره کرد. برای آنکه بتوانید از اینترنت ADSL بهره‌مند شوید باید یک خط تلفن ثابت شهری و یک مودم ADSL داشته باشید و پس از آن به یکی از شرکت های ارائه دهنده اینترنت مراجعه کنید با سرویس اینترنت ADSL تان را با توجه به نیازتان انتخاب و تهیه کنید. بعد از آن که سرویس ADSL بر روی خط تلفن ثابت و آل شود باید مودم ADSL را به خط تلفن ثابت متصل و با نام کاربری و کلمه عبوری که ISP ها به شما می دهند اتصال یابید.

این روزها همه مودم های ADSL وایرلس هستند و کاربر می تواند به شکل بی سیم با موبایل تبلت یا لپ تاپ خود به مودم ADSL وصل شود و به شبکه اینترنت جهانی متصل شود. مودم های ADSL معمولاً به شکل تک آنتن یا دو آنتن و سه آنتن هستند هرچقدر آن تنها تعداد بالاتری داشته باشد اتصالات بیشتری را برای شما فراهم می کند. مودم های ADSL حداقل یک پورت شبکه لن دارند و از این پورت لن برای کانفیگ مودم به شکلی ام و حرفه ای و همینطور اتصال کامپیوتر شخصی بهره می گیرند. مودم های ADSL از نظر پورت انواع مختلف دارد و به شکل تک پورت ۴ پورت یا نهایتاً ۸ برد در بازار هستند.  این مودم ها اتصال به انواع سوئیچ شبکه و انواع روتر و همینطور تعداد کامپیوترهای بیشتر را امکان پذیر می کنند.

مودم VDSL

با مودم VDSL از ADSL سبقت بگیریدمودم VDSL نیز مانند مودم های ADSL کار می کنند تفاوتی که دارند در این است که مسیر انتقال داده ها از شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنت به منزل یا محل کار کاربر با بهره گیری از تناوری فیبر نوری انجام می پذیرد. مشخص ترین تفاوت در اینترنت ADSL با اینترنت VDSL در سرعت آنهاست که سرعت دانلود آن حداکثر به ۷۰ مگابیت بر ثانیه می‌رسد و سرعت آپلود در حدود ۱۰ برابر اینترنت ADSL است است و تا ۱۶ مگابیت بر ثانیه افزایش می یابد.

چیزی که در اینترنت VDSL وجود دارد فاصله ایست که کاربر از مرکز مخابرات دارد. در مودم ADSL کیفیت سیم و گنجایش بستر خطی و فاصله تا مرکز مخابرات عوامل موثر در سرعت بودند و چون ADSL محدوده بیشتری را پشتیبانی می کند معمولاً افراد از بستر خطی مناسب و کابلکشی با کیفیت بهره مندند و مشکلی از این بابت ندارند. اما در VDSL که بر روی همان بستر مسی قرار میگیرد و به کابل کشی اضافه از جانب کاربر احتیاج ندارد عامل بسیار مهمی وجود دارد که آن هم فاصله تا نزدیکترین مرکز مخابراتی است.

از نظر قدرت سیگنال کسانی که فاصله نزدیکتری به مخابرات دارند و کسانی که در فواصل دورتر هستند با هم برابرند اما از نظر کیفیت کاهش فاصله بسیار تاثیرگذار است. در VDSL نیز عواملی مثل کیفیت سیم و کابل کشی بر روی سرعت اینترنت و کیفیت آن بسیار موثر است.

برای آنکه از اینترنت VDSL استفاده کنید نیازی به کابل کشی مجدد نیست چون می توان روی همان بستر مسی از این اینترنت بهره برد. اینترنت VDSL از همه پتانسیل خطوط تلفن بهره می گیرد و این کار را به شکل بهینه تری نسبت به ADSL انجام می دهد د و نتیجه آن است که سرعت بیشتر می شود. اگر نیازی به کابل کشی خارج از منزل باشد شرکت مخابرات این کار را به صورت رایگان انجام می دهد ولی اگر شخصی سیم‌کشی درون منزل را بخواهد تغییر دهد باید خود اقدام به تعویض آن کند.

حالا که بیشتر با اینترنت VDSL آشنا شده اید به سراغ  مودم VDSL می رویم و تفاوتی که با نوع قبلی دارد را مشخص می کنیم.

شما نمی توانید با مودم ADSL از همه پتانسیل اینترنت VDSL استفاده کنید. قیمت مودم VDSL با مودم ADSL بسیار متفاوت است و قیمت آن بیشتر است و این قیمت برای خرید مودم های بهتر و پیشرفته تر افزایش می یابد.

مودم WIMAX

اولین بستر ارائه اینترنت بدون نیاز به اتصال به خط تلفن در کشور فناوری وایمکس است که در دسترس کاربران به صورت فراگیر قرار گرفته است. وایمکس مخفف عبارت World Interoperability for Microwave Access است که به معنای قابلیت تبادل و استفاده از اطلاعات عات در سطح جهانی با دسترسی به امواج مایکروویو می باشد. امواج مایکروویو و امواج الکترومغناطیسی در طیف فرکانس رادیویی هستند.

وایمکس مشابه وای فای است و یک سازمان تجاری صنعتی است. در مقایسه با وای فای دارای سرعتی بالاتر که در مسافت های طولانی تر و با تعداد بیشتری از کاربران مورد استفاده قرار می گیرد. وایمکس س خدمات را در مناطقی که دارای محدودیت های فیزیکی مثل زیرساخت‌های سنتی سیمی هستند را امکان پذیر می کند. این فناوری یک نسخه استاندارد از اترنت است که جایگزین فناوری هایی مثل مودم های کابلی و لینک در نظر گرفته شده است.

فناوری وایمکس شامل دو بخش:

  • Wimax Tower
  • Wimax Receiver

Wimax Tower

برج وایمکس ای که شبیه به برج های مخابراتی است و تا شعاع ۳۰ هزار مایل مربع را پوشش دهی می کند.

Wimax Receiver

آنتن گیرنده امواج مایکروویو است که برحسب موقعیت گیرنده از یک قطعه کوچک گیرنده وای فای در یک لپ تاپ تا گیرنده فرستنده داخلی در یک اداره می تواند باشد. ایستگاه Wimax Tower مستقیماً به اینترنت باند پهن بالا از راه اتصال سیمی وصل می شود و می تواند به یک Wimax Tower دومی اتصال یابد که به این Wimax Towerدوم Backhaul گفته می شود. این فناوری تمام مناطق دور افتاده و روستایی را پوشش می دهد.

مودم های وایمکس دو دسته اصلی دارند:

دسته اول مودم های Indoor که قابل نصب در محل کار و مصارف خانگی هستند و دسته دوم مودم‌ های Outdoor که بر روی بلندترین محل‌های ساختمان در خارج از از محیط کار یا منزل و بر روی یک میله یا دکل نصب خواهد شد.

تفاوت اساسی آنها به قدرت فرستنده و گیرنده شان برمی گردد. مودم های Outdoor توان بیشتری نسبت به مودم های Indoor دارند پس استفاده از مودم های Indoor در داخل منزل مشکلی ندارد.

عواملی که بر کیفیت وایمکس موثرند متفاوت اند از جمله آنها می توان به عوامل محیطی اشاره کرد. پوشش گیاهی منطقه، وجود کوه ها و دره ها، ارتفاع درختان و سطح آب رودخانه ها و دریاچه ها باعث می شود انعکاس ایجاد شود و در نتیجه چند مسیر گی های رادیویی را به دنبال دارد. از عوامل دیگر موثر بر کیفیت وایمکس شرایط آب و هوایی است. معماری مختلف شهر ها نیز ز موثر است و در این مورد می توان گفت که در بهترین طراحی ها نیز امکان ایجاد نقاط کور وجود دارد. عامل دیگر تعیین کننده وایمکس به آلودگی‌های فرکانسی برمی گردد. این آلودگی‌ ها در پهنای باند مورد استفاده سطح سیگنال دریافتی را تخریب می کنند.

مودم LTE 4g/3g

اتصال کاربران به اینترنت از طریق مودم های 3g , 4g از طریق سرویس دهی موبایل بی‌سیم صورت می گیرد. اتصال آن به اینترنت از این طریق است که اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات موبایل با نصب چند ایستگاه فرستنده امواج شرایط لازم را برای عرضه اینترنت نسل سوم و چهارم موبایل فراهم می کند. تفاوتی که نسل سوم و نسل چهارم موبایل دارند این است که سرعت و پهنای باند متفاوتی دارند.

مودم TD-LTE

مودم‌ های 4G LTE از انواع مودم هاست که سرپیس های اینترنت را در دستگاه های قابل حمل و همراه ارائه می دهد. گوشی های هوشمند نوین و مودم های اختصاصی از این دستگاه ها هستند. اما از انواع مودم های دیگری که می توان نام برد مودم های TD-LTE است که نسخه ثابت از فناوری ال تی ای محسوب می شود و فقط باید از مودم های اختصاصی برای آن استفاده کرد. این فناوری باند فرکانس ۲۰ مگاهرتز ای دارد.

مودم روتر چیست ؟

برای دستگاه های ترکیبی مودم‌روتر نام رسمی و قطعی وجود ندارد برخی از شرکت‌ها به آن آن نام Gateway را اختصاص داده اند و برخی دیگر از از نام مودم برای این دستگاه ها استفاده می کنند. حال با توجه به تعریفی که از مودم و روتر در قسمت های بالا باشد احتمالاً می دانید که این دستگاه ها چه چیزی هستند.

برای پاسخ به سوال مودم روتر چیست باید گفت که یک دستگاه همه کاره است که شاید به نظر شبیه به یک مودم عادی برسد ولی در درون خود یک روتر دارد. با در نظر گرفتن اینکه کاربر قصد دارد چگونه شبکه خود را مدیریت کند چنین ترکیبی می تواند مفید یا غیر مفید واقع شود. اگر مودم مستقلی داشته باشید می توانید تنظیمات فایروال و پورت های باز و اختصاص آدرس ها  و سایر کارهای دیگر را انجام دهید.

روتر علاوه بر تنظیماتی مثل کنترل والدین و گزارش کار کرد برای امنیت بیشتر یک فایروال دوم را به مجموعه اضافه می کند. وقتی این دو دستگاه با هم ترکیب شوند و یک دستگاه مودم روتر داشته باشید، از فایروال دوم و کنترل احتمالی بیشتر روی تنظیمات شبکه محروم خواهید شد. اما با همه این تفاسیر دستگاه های ترکیبی مودم روتر در زمینه سخت افزاری همه چیزهایی را که در مودم ها و روتر ها به صورت جداگانه می بینیم در خود دارند و از نظر سخت افزاری تقریباً چیزی کم ندارند.

بیشتر مودم روتر ها مجهز به ۴ پورت اترنت ۱ گیگابیتی هستند و بعضی از آنها برای به اشتراک گذاری فایل یا پرینتر روی شبکه از پورت یو اس بی هم پشتیبانی می کنند.

مودم روتر ها اغلب دارای یک یا چند چراغ ال ای دی اضافه برای نمایش دادن وضعیت شبکه وای فای و همچنین نمایان کردن فعال بودن باندهای ۲.۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز می باشند.

وقتی یک ارتباط اینترنتی ایجاد شد دستگاه کامپیوتر شما اقدام به تولید یک داده دیجیتال می‌کند و این داده از طریق اینترفیس شبکه لن یا وای فای به اینتر فیس مشابه به در مودم اتصال می یابد. پس از آن در داخل مودم این داده با روتر مسیریابی می گردد و بر روی پورت خروجی قرار می گیرد که همان پرت دیجیتال مودم است. مودم در این مرحله داده دیجیتال را به داده آنالوگ تبدیل می کند و در طرف دیگرش بر روی پرت آنالوگ خود جای گذاری می کند.

در مرحله بعدی داده شما بر روی سیم تلفن آنالوگ به سمت مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت که از آن استفاده می‌ کنید فرستاده می‌ شود. در مرکز مخابراتی داده توسط مودم به داده دیجیتال تبدیل گردیده و پس از آن با تجهیزات پیشرفته دیجیتال مثل سوئیچ ها و روتر های پایه و اتصالات فیبر نوری به طرف مرکز مخابراتی مقصد مسیریابی می شود. در مقصد عکس این مسیر گفته شده طی می شود تا اطلاعاتتان به کامپیوتر مقصد تحویل داده شود.

حال با با توجه به این توضیح کوتاه هسته ای می توانید حدس بزنید که مودم روتر چیست و به چه کار می آید. چون مودم و روتر در اتصال به اینترنت توسط کاربران خانگی کاربرد بالایی داشته است، شرکت های تولید کننده و ارائه دهنده اینترنت به جای آنکه مودم و روتر های خانگی را به صورت جداگانه تولید کند غالباً دستگاه‌هایی با ترکیب عمل کرده روتر و مودم تولید می کنند که بدون سیم کشی های اضافه و با استفاده راحت تر در اختیار کاربر قرار بگیرد.

سخن آخر

حال با توجه و عنایت به همه مطالب گفته شده و با توجه به تعریف های مودم و روتر به دستگاه مودم روتر می توانید با مدنظر قرار دادن نیازها و خواسته های تان انتخاب کنید، انواع مودم و روترها را از یکدیگر جدا جدا کرد یا هر دو در یک دستگاه تعبیه شده باشند. در این مقاله مزایا، معایب و کاربرد انواع مودم های مختلف توضیحاتی داده شده است. در صورت نیاز به مشاوره تخصصی خرید مودم با کارشناسان مجرب شبکه ارغوان در تماس باشید. 41902-021

 

مطالب مرتبط

4 نظر در “مودم چیست؟ کاربرد انواع مودم های مختلف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *