بنر تجهیزات وایرلس

لیست قیمت و خرید تجهیزات وایرلس شبکه

تجهیزات مکمل (تجهیزات وایرلس) در کنار شبکه‌های کابلی تاثیر مهمی در سناریوهای پیچیده و مدرن امروزی دارند، به نحوی که وایرلس یک سیستم راحت و منعطف برای تبادل اطلاعات است. در این سیستم از فناوری فرکانس رادیویی به همراه رسانه وایرلس برای ارتباط گرفتن استفاده می شود، این شبکه کاربر را از ارتباط های کابلی مختلف خلاص می کند.

این فناوری از امواج الکترومغناطیس برای انتقال اطلاعات از یک نقطه به نقطه دیگر بهره می برد و از عوامل انسانی در آن استفاده نمی کند.

برای درک بهتر مفهوم شبکه های وایرلس، ابتدا به توضیح مفاهیم لازم در این زمینه می پردازیم و در ادامه انواع تجهیزات شبکه را بیان می کنیم.

شبکه های وایرلس

مفهوم این شبکه به یک شبکه رایانه ای بر می گردد که در آن هیچ نوع کابلی برای ارتباط وجود ندارد، در شبکه وایرلس، انتقال اطلاعات از راه سیستم انتقال امواج رادیویی امکان پذیر است.

این فرآیند در لایه فیزیکی شبکه انجام می شود و این سبک از تغییرات اساسی در شبکه های اطلاعاتی و مخابراتی با آمدن ارتباطات رادیویی انجام شد.

وای فای روی استاندارد IEEE 802.11 توسعه داده می شود و به صورت گسترده در ارتباطات وایرلس مورد استفاده قرار می گیرد.

با این فناوری دسترسی وایرلس به ارسال جریان دیتا به شبکه های رادیویی انجام خواهد شد و وای فای راه های متنوعی را برای ایجاد یک اتصال بین فرستنده و گیرنده دریافت و تنظیم می کند. از جمله این راه ها می توان به DSSS، FHSS، OFDM و IR Infrared اشاره کرد.

شبکه ی وایرلس بین چند دستگاه بی سیم نظیر لپ تاپ، تبلت، مودم، تلفن همراه و تلویزیون

مزیت های شبکه وایرلس

نصب سریع و آسان را می‌توان بهترین مزیت آن دانست، زیرا دیگر به سیم کشی بین دیوار و سقف ها نیازی نیست.

وایرلس اگر در حوزه آدرس های اکسس پوینت قرار بگیرد، در هر مکانی دسترسی به شبکه وجود دارد. تعداد زیادی کاربر با این راهکار می توانند به صورت همزمان به یک اکانت اینترنت وصل شوند.

مراکز عمومی مانند مدارس، فرودگاه ها، کتابخانه ها و رستوران ها به آسانی می توانند از راه وایرلس اینترنت به مشتریان خود خدمات ارائه دهند.

معایب شبکه های وایرلس

این سیستم احتمالا نمی‌تواند امنیت مورد انتظار کاربر را برآورده کند و با افزایش تعداد سیستم ها در یک شبکه، با مشکل نبود پهنای باند کافی نیز روبرو می شویم.

از آن جایی که استانداردهای وای فای مدام در حال تغییر است، باید اکسس پوینت ها یا کارت های وایرلس خود را عوض کنید، چون علاوه بر این دلیل بالا در بعضی از تجهیزات الکترونیکی شبکه های وای فای نیز تداخل ایجاد می کنند.

شبکه های وای فای در مراکز مختلف

شبکه های وای فای موجود در خانه این امکان را به شما می‌دهند که در هر نقطه منزل به آسانی با لپ تاپ، تبلت و غیره به اینترنت دسترسی داشته باشید.

اگر از سیستم وایرلس بهره ببرید دیگر نیازی به گذراندن مراحل طولانی اینترنت کابلی نیست و بسته به ظرفیت وای فای می‌توانید هر تعداد دستگاهی را به آن وصل کنید.

علاوه بر این در مراکز عمومی نیز می توان از این فناوری استفاده کرد، اما باید به خاطر داشته باشید که این شبکه ها امن نیستند زیرا یک هکر می‌تواند از طریق هات اسپات از اینترنت شما استفاده کند.

انواع شبکه های وایرلس

در ادامه 4 مدل از انواع شبکه های وایرلس موجود را بیان می کنیم.

دنباله ای از یک شبکه کابلی

دستگاه اکسس پوینت شبکه وایرلس

این مدل در واقع ترکیبی از شبکه کابلی و وایرلس است، اکسس پوینت خود به دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم بندی می شود.

شبکه وایرلس قادر است که با استفاده از اکسس پوینت ها نیز راه اندازی شود، اکسس پوینت در این مدل از شبکه مانند یک هاب عمل خواهد کرد و ارتباط وایرلس را برای کامپیوترهای موجود در سیستم خود ایجاد می کند.

اکسس پوینت قادر است یک LAN وایرلس را به یک LAN کابلی متصل کند، در این صورت کامپیوتر وایرلس می تواند به منابع شبکه کابلی مانند فایل سرور و کانکشن های اینترنت دسترسی داشته باشد.

اکسس پوینت های نرم افزاری (SAP) توانایی ارتباط با شبکه کابلی را دارند و روی تجهیزاتی که با کارت شبکه وایرلس کار می کنند، قابل اجرا شدن هستند.

اکسس پوینت سخت افزاری (HAP) از بیشتر قابلیت های وایرلس پشتیبانی می کند. با وجود پشتیبانی نرم افزار شبکه، کاربران روی LAN وایرلس و کابلی می توانند به آسانی از اشتراک های یکدیگر استفاده کنند.

اکسس پوینت چندگانه

ارتباط بی سیم از طریق اکسس پوینت چندگانه

این مدل را می توان به عنوان سیستم های وایرلسی معرفی کرد که به صورت بی سیم توسط چند اکسس پوینت با یکدیگر ارتباط دارند.

وقتی یک فضای بزرگ با یک اکسس پوینت پوشش داده نشود، می توان از اکسس پوینت چندگانه استفاده کرد و هنگام استفاده از این دستگاه باید تا حدودی با دستگاه های اطراف هم پوشانی داشته باشد.

قابلیت رومینگ به مشترکان این اجازه را می دهد که تا در محدوده هم پوشانی و آنتن دهی اکسس پوینت بدون هیچ مشکلی منتقل شوند.

شبکه وایرلس LAN به LAN

مودم وایرلس از تجهیزات شبکه وایرلس

اکسس پوینت باعث ارتباط کامپیوترها در شبکه محلی است و استفاده از چندین اکسس پوینت موجب می شود که سیستم های موجود روی شبکه محلی بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

تمام اکسس پوینت های سخت افزاری قابلیت برقراری ارتباط داخلی با اکسس پوینت های دیگر را دارند و ارتباط وایرلس بین LAN ها یک راهکار همیشگی است.

هات اسپات

Personal Hotspot در گوشی آیفن

نوعی از شبکه وایرلس که دسترسی وای فای را برای دستگاه هایی مانند دوربین، نوت بوک و غیره ایجاد می کند.

استانداردهای وایرلس

جدول استانداردهای شبکه وایرلس

قسمتی از فناوری توسعه یافته درباره شبکه های داخلی به قابلیت های بیشتر با استاندارد IEEE 802.11 نیاز دارد.

استاندارد 802.11 A نیازهای لازم برای لایه فیزیکی شبکه را مشخص می‌کند و استاندارد 802.11 I انتقال رمز شده اطلاعات بین WLAN را بهبود می بخشد.

با استاندارد 802.11 N توانایی آنتن دهی بالاتر رفته است و استاندارد 802.16 A، D، E و M برای ایجاد سرعت 30 تا 40 مگابیت بر ثانیه طراحی شده است.

اکسس پوینت وایرلس

اکسس پوینت وایرلس سفید

نقطه دسترسی بی سیم یا اکسس پوینت وایرلس در واقع نامی است که در یکی از تجهیزات در شبکه وایرلس مورد استفاده قرار می گیرد.

این تجهیزات که به اختصار AP یا WAP نامیده می شوند در شبکه های کامپیوتری عملکردی شبیه به سوئیچ را در شبکه های وایرلس دارند و به کمک آن ها چندین سیستم کامپیوتری از طریق شبکه های بی سیم به یکدیگر متصل می شوند.

شبکه های محلی که با اکسس پوینت به یکدیگر متصل می شوند به جای LAN، WLAN نام دارند و این دستگاه ها یک عملکرد مرکزی دارند که تمام سیگنال های رادیویی را دریافت و ارسال می کنند و اغلب شبکه های کامپیوتری، سیگنال وای فای را نیز شامل می شوند.

معمولا از اکسس پوینت در شبکه های عمومی اینترنتی و کوچک برای ایجاد هات اسپات بهره می برند.

رادیو وایرلس

آنتن شبکه وایرلس در کنار لوگو یوبیکویتی

رادیو وایرلس را می توان از پرکاربردترین تجهیزات شبکه وایرلس دانست که برای پوشش دهی شبکه در مسافت های طولانی کاربرد دارد.

این دستگاه از آنتن های قوی بهره می برد که موجب می شود بر اساس این قدرت، فضای در دسترس خود را به شبکه بی سیم متصل کند.

احتمالا تصور می کنید که نحوه عملکرد این دستگاه رادیو ساده است، اما پارامترهای زیادی برای فعالیت بهینه این دستگاه در نظر گرفته شده است.

آنتن وایرلس چیست؟

آنتن وایرلس یکی دیگر از تجهیزات وایرلس است که سیگنال الکتریکی را از اکسس پوینت دریافت و بر اساس ساختار فیزیکی خود آن را در محیط پخش می کند.

قطعاتی که در این سبک از آنتن ها استفاده می شود به فرکانس وابسته هستند و اندازه آن کسری از طول موج آنتن خواهد بود.

یک آنتن بی سیم نمی تواند تغییری در توان خروجی سیگنال ایجاد کند، بلکه آن را پیش از دریافت به صورت امواج رادیویی متمرکز می‌کند و به جهت های مختلف می تاباند.

میزان تمرکز یا بهره آنتن بر اساس منبع ایزوتروپیک یا دی پل سنجیده می شود.

انواع تجهیزات وایرلس

تجهیزات وایرلس به سه صورت ثابت، قابل حمل و مادون قرمز استفاده می شوند که در ادامه هر کدام را بررسی می کنیم.

تجهیزات وایرلس ثابت

دکل های شبکه وایرلس ثابت

این مدل از امواج رادیویی بهره می برد و برای برقراری ارتباط به یک مسیر مستقیم نیاز دارد و در کل می تواند جایگزین مناسبی برای شبکه های کابلی باشد.

از وایرلس ثابت می توان برای ارتباط های پرسرعت اینترنت و حتی تلویزیون استفاده کرد و از مزیت استفاده از امواج رادیویی می توان انتقال اطلاعات بیشتر و در نتیجه کاهش هزینه را نام برد.

تجهیزات وایرلس قابل حمل

این سبک از تجهیزات معمولا در خارج از منازل یا دفتر کار استفاده می شود و به عنوان مثال می توان در وسیله نقلیه از این تجهیزات بی سیم قابل حمل بهره برد.

گوشی همراه، نوت بوک، دستگاه پیغام گیر نمونه هایی از این تجهیزات قابل حمل هستند که از امواج رادیویی برای انتقال اطلاعات بهره می برند.

تجهیزات وایرلس مادون قرمز

از امواج مادون قرمز برای انتقال سیگنال هایی محدود استفاده می شود و معمولا در سیستم های کنترل از راه دور، تشخیص دهنده حرکت و تجهیزات کامپیوتر شخصی کاربرد دارند.

با پیشرفت فناوری در سال های اخیر، مادون قرمز امکان اتصال کامپیوتر معمولی و نوت بوک را به یکدیگر فراهم کرده است و به آسانی می توان با این نوع از تجهیزات یک شبکه داخلی راه اندازی کرد.

معرفی برند های ارائه تجهیزات وایرلس شبکه

شرکت های زیادی در سراسر دنیا تجهیزات شبکه تولید می‌ کنند، اما در ادامه قصد داریم به معرفی دو برند معتبر که از نظر کیفیت و قیمت در زده بالایی قرار دارند، بپردازیم.

شرکت سیسکو

لوگوی شرکت تجهیزات شبکه سیسکو حک شده بر سنگ

سیسکو یک شرکت آمریکایی و بزرگ ترین تولید کننده تجهیزات شبکه در سراسر دنیا است که در سال 1984 توسط دو مهندس کامپیوتر تاسیس شد.

سیسکو در ابتدا فقط روتر تولید می کرد، اما امروزه علاوه بر روتر، دستگاه هایی مانند سوئیچ، فایروال، تجهیزات وایرلس، امنیتی، تلفن تحت شبکه و دیگر موارد را در فهرست محصولات تولیدی خود قرار داده است. (پیج نمایندگی رسمی سیسکو در ایران)

شرکت میکروتیک

سخنران شرکت میکروتیک تولید کننده تجهزات شبکه

میکروتیک در سال 1996 در لتونی توسط جان توللی و ارنس ریختینس تاسیس شد و امروزه به دلیل کیفیت و کارآیی بالا و قیمت معقول در کشور ایران نیز شناخته شده است. (mikrotik.com)

اگر قصد خرید تجهیزات شبکه وایرلس و از نوع رادیو بی سیم را دارید، بهتر است بدانید که در حال حاضر برند میکروتیک در جهان این محصول را با کیفیت بالا و متنوع تولید می کند.

خرید انلاین تجهیزات وایرلس

برای آشنایی بیشتر با قابلیت هر کدام از انواع تجهیزات بی سیم می توانید به سایت های معتبر مراجعه کنید و با مشاهده لیست قیمت تجهیزات وایرلس و مقایسه قابلیت های دستگاه های مختلف برای خرید کردن اقدام کنید.

سوالات متداول

در ادامه قصد داریم به سوالاتی که برای اکثر مشترکان تجهیزات وایرلس پیش می‌آید، پاسخ دهیم.

چه تجهیزاتی برای راه‌اندازی شبکه وایرلس مورد نیاز است؟

یک مودم برای اتصال به اینترنت مورد نیاز است که می تواند اطلاعات آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کند و یک روتر برای هدایت اطلاعات از مودم به رایانه لازم است.

11 مرحله راه اندازی شبکه وایرلس

 1. بهترین مکان را برای روتر بی سیم خود انتخاب کنید.
 2. مودم را خاموش کنید.
 3. روتر را به مودم متصل کنید.
 4. لپ تاپ یا کامپیوتر را به روتر متصل کنید.
 5. مودم، روتر و کامپیوتر خود را روشن کنید.
 6. به صفحه مدیریت روتر بروید.
 7. رمز عبور پیش فرض و نام کاربری روتر را تغییر دهید.
 8. امنیت W2PA را به بخش مدیریت اضافه کنید.
 9. نام شبکه وایرلس (SSID) را تغییر دهید.
 10. آداپتور بی سیم را در رایانه تنظیم کنید.
 11. به شبکه وایرلس جدید متصل شوید.

شبکه‌های وایرلس چگونه کار می‌کنند؟

شبکه‌ های بی سیم با استفاده از فناوری فرکانس رادیویی (RF) با انتشار امواج رادیویی کار می‎کنند و هنگامی که جریان RF به آنتن می‌رسد، یک میدان الکترومغناطیس به وجود می‌آید که قادر است در فضا منتشر شود.

سه مدل از انواع اتصالات وایرلس چیست؟

سه نوع مختلف شبکه بی سیم WAN، LAN و PAN وجود دارد.

چه تجهیزاتی برای راه‌اندازی شبکه وایرلس مورد نیاز است؟

اگر قصد راه اندازی یک شبکه بی سیم خانگی را دارید، یا می خواهید برای شرکت خود یک شبکه وایرلس راه اندازی کنید، بهتر است از نیروهای متخصص در مورد انتخاب تجهیزات مناسب و نکات راه اندازی مشاوره بگیرید. با این حال، اصلی ترین تجهیزاتی که برای راه اندازی یک شبکه وایرلس لازم دارید، آداپتور، روتر و اکسس پوینت، آنتن و تکرارکننده هاست. این تجهیزات برای هر شبکه بی سیمی ضروری است.

چگونه می‌توان یک شبکه وایرلس را راه‌اندازی کرد؟

برای راه اندازی یک شبکه بی سیم ابتدا لازم است تا یک سری تجهیزات خریداری کنید. پس از خرید تجهیزاتی نظیر روتر بی سیم، مودم و کابل و… اقدام به راه اندازی شبکه بی سیم خود می کنیم. به طور خلاصه ابتدا بایستی روتر را به مودم وصل کنید. با استفاده از کابل اترنتی که همراه خود روتر هست می توانید این کار را انجام دهید. روتر خود را به برق متصل کنید. با استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر روتر را پیکربندی کنید. لازم است تا برای شبکه ی بی سیم خود نام کاربری و رمز عبور تعیین کنید. با وارد کردن آدرس IP پیش فرض روتر، می توانید به تنظیمات روتر دسترسی پیدا کنید. پس از تعیین نام برای شبکه تان و همچنین تعیین نام کاربری و رمز عبور تنظیمات را ذخیره کنید. از این پس می توانید با انتخاب نام شبکه و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در هر دستگاهی بی سیمی به شبکه وایرلس خود متصل شوید.

چگونه برای یک شبکه وایرلس تجهیزات مناسبی انتخاب کنیم؟

در یک شبکه بی سیم اصلی ترین دستگاه در بین تجهیزات شبکه وایرلس، روتر است. هنگامی که در حال خرید یک روتر هستید بهتر است که ناحیه تحت پوشش موردنظرتان را به همراه تعداد افراد و تعداد دستگاه هایی که از آن استفاده می کنند را در نظر بگیرید. همه ی افراد به جدیدترین و بهترین مدل روترها برای راه اندازی شبکه وایرلس نیاز ندارند و منطقی نیست برای ویژگی هایی که هرگز استفاده نمی کنید، هزینه کنید. در نتیجه برای تهیه تجهیزات با قیمت مناسب به وب سایت شبکه ارغوان مراجعه کنید و براساس بودجه خود تجهیزات خود را انتخاب کنید. با کمک از مشاوران شبکه ارغوان می توانید خرید خوب و مقرون به صرفه ای را تجربه کنید.

هزینه اجرای یک شبکه وایرلس چقدر است؟

هزینه اجرا و راه اندازی یک شبکه وایرلس به قیمت تجهیزاتی که شما در نظر دارید بسیار بستگی دارد. اصلی ترین تجهیزاتی که برای ساده ترین شبکه های وایرلس استفاده می شود و ضروری است یک روتر است. در حال حاضر شاید ارزان ترین روتری که کیفیت مناسبی نسبت به قیمت آن ارائه می دهد، روتر دی ‌لینک D-Link DSL-2740U باشد که قیمتی نزدیک به 600 هزار تومان دارد. البته باتوجه به اینکه قیمت تجهیزات شبکه وابستگی شدیدی به قیمت ارز دارد. برآورد دقیقی نمی توان از هزینه ها داشت. شما می توانید برای برآورد دقیق هزینه اجرای شبکه وایرلس موردنظرتان با مشاوران و بخش پشتیبانی شرکت شبکه ارغوان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.